TEKİRDAĞ HABERLERİ

Çerkezköy Kent Konseyi’nden ’Kanser’ Konferansı

IHA
08.02.2016 - 17:20 |Son Güncelleme :

TEKİRDAĞ'IN ÇERKEZKÖY İLÇESİNDE KENT KONSEYİ TARAFINDAN 'KANSER' KONFERANSI DÜZENLENDİ. KONFERANSA KONUŞMACI OLARAK KATILAN ÇERKEZKÖY TOPLUM SALIĞI DR. MERVE ÖZGEL, KANSER KONUSUNDA BİLGİLER VERDİ.

IHA

Tekirdağ’ın Çerkezköy ilçesinde Kent Konseyi tarafından ’Kanser’ konferansı düzenlendi. Konferansa konuşmacı olarak katılan Çerkezköy Toplum Salığı Dr. Merve Özgel, kanser konusunda bilgiler verdi.
Çerkezköy Toplum Sağlığı Dr. Merve Özgel, konuşmasına kanserin tanımı ile başladı. Vücutta tüm organların hücrelerden oluştuğunu belirten Dr. Özgel, "Hücreler vücudumuzun en küçük yapı taşlarıdır ve ancak mikroskopla görülebilirler. Sağlıklı vücut hücreleri, kas ve sinir hücreleri hariç bölünebilme yeteneğine sahiptirler. Ölen hücrelerin yenilenmesi ve yaralanan dokuların onarılması amacıyla bu yeteneklerini kullanırlar. Fakat bu yetenekleri de sınırlıdır. Sonsuz bölünemezler. Her hücrenin hayatı boyunca belli bir bölünebilme sayısı vardır. Sağlıklı bir hücre gerektiği yerde ve gerektiği kadar bölüneceğini bilir. Buna karşın kanser hücreleri, bu bilinci kaybeder, kontrolsüz bölünmeye başlar ve çoğalırlar. Kanser hücreleri birikerek tümörleri oluştururlar, tümörler normal dokuları sıkıştırabilirler, içine sızabilirler ya da tahrip edebilirler. Eğer kanser hücreleri oluştukları tümörden ayrılırsa, kan ya da lenf dolaşımı aracılığı ile vücudun diğer bölgelerine gidebilirler. Gittikleri yerlerde tümör kolonileri oluşturur ve büyümeye devam ederler. Kanserin bu şekilde vücudun diğer bölgelerine yayılması olayına metastaz adı verilir. Kanserler oluşmaya başladıkları organ ve mikroskop altındaki görünüşlerine göre sınıflandırılırlar. Farklı tipteki kanserler, farklı hızlarda büyürler, farklı yayılma biçimleri gösterirler ve farklı tedavilere cevap verirler. Bu nedenle kanser hastalarının tedavisinde, var olan kanser türüne göre farklı tedaviler uygulanır" dedi.
KANSERİN NEDENLERİ
Kanserin nedenlerinden bahseden Dr. Merve Özgel, "Kanserin sebebi henüz kesin olarak bilinmemektedir. Kanser hastalığı için iki grup risk faktörü vardır. Kanser için risk faktörleri yaşam şekillerine, yaşa, cinsiyete ve aile öykülerine bağlı olarak değişir. Bir başka risk grubu ise çevresel faktörlerdir. Sigara alkol kullanımı, uzun süre ve tehlikeli saatlerde güneş altında kalma, aşırı dozda röntgen ışınına maruz kalma, bazı kimyasal maddeler, bazı virüsler, hava kirliliği, radyasyona maruz kalma, kötü beslenme alışkanlığı kansere neden olabilir" ifadelerini kaydetti.
Kanserin belirtilerinin doku ve organlara göre değiştiğini söyleyen Dr. Özgel, "Hatta bazen hiç belirti ve bulgu vermeden kontrol muayenelerinde kanser tanısı konulabilir. Rahim ve makattan gelen normal olmayan bir kanama veya akıntı, memede veya vücudun herhangi bir yerinde ortaya çıkan şişlik ve sertlikler, iyileşmeyen yaralar, uzun süreli ses kısıklığı ve öksürük, yutkunma güçlüğü ve hazımsızlık, ben ve siğillerde meydana gelen büyüme, kanama, renk değişikliği, yara, büyük ve küçük abdest yapmaktaki değişiklikler kanserin belirtileri olabilir" dedi.
Konuşmasının sonunda kanserin erken teşhis edilmesinin önemine vurgu yapan Dr. Özgel, "Erken teşhis, tedavi şansını artırır, tedaviyi kolaylaştırır, tedavi giderlerini azaltır, doku ve organ kaybını önler, hayat kurtarır" dedi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Tekirdağ haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Tekirdağ ilinden Çerkezköy Kent Konseyi’nden ’Kanser’ Konferansı hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 08 Şubat 2016 tarihinde saat 17 20’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Çerkezköy Kent Konseyi’nden ’Kanser’ Konferansı haberi güncellenecektir.

TEKİRDAĞ NAMAZ VAKİTLERİ

11 Mayıs 2021, Salı
 • İmsak
  04:05
 • Güneş
  05:49
 • Öğle
  13:11
 • İkindi
  17:05
 • Akşam
  20:23
 • Yatsı
  22:00
Sayfa Başı