TEKİRDAĞ HABERLERİ

Çerkezköy’de Eğitim Ve Öğretim Masaya Yatırıldı

IHA
14.09.2015 - 09:36 |Son Güncelleme :

BAŞARI BELGELERİ VERİLDİ

IHA

Tekirdağ’ın Çerkezköy İlçesi Kaymakamı Metin Kubilay, İlçe Milli Eğitim Müdürü Hüseyin Erdoğan, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü Şube Müdürleri, İlçe Emniyet Müdürü Murat Ogan, İlçe Jandarma Komutanı Yüzbaşı Göksel Söylemez ve okul müdürleri bir araya gelerek yeni eğitim öğretim yılında alınması gereken tedbirleri masaya yatırdı.
Rehberlik Araştırma Merkezi’nde düzenlenen toplantıda konuşma yapan Kaymakam Kubilay, 2015-2016 eğitim ve öğretim yılında okulların daha da başarılı olacağını ümit ettiğini belirtti. Toplantının amacının okullar açılmadan gerekli hazırlıkları ve koordinasyonu yapmak olduğunu dile getiren Kaymakam Kubilay, "Bu toplantımızda okulların yeni düzenleme hazırlıklarını birlikte yapalım istedik. Ben Çerkezköy’de 3 yıldır görev yapıyorum. Bu toplantımızın amacı okullar açılmadan gerekli hazırlıkları ve gerekli koordinasyonu yapmak içindir. 2014 yılından itibaren yaptığımız bir çalışma ile Meslek Yüksekokulumuzu Veliköy’e taşıdık ve şu an içinde bulunduğumuz binayı da İlçe Halk Eğitimi Merkezimize, Rehberlik Araştırma Merkezimize, Halk Kütüphanemize ve Açık Lise kayıt bürosuna kavuşturduk. Rehberlik Araştırma Merkezimiz bizim için çok önemli. Biliyorsunuz merkezde yer bulamadığımız için çalışmalarına Kızılpınar Mahallesinde yürütüyordu. Bu binayı kazandırmamızla birlikte şimdi ilçe merkezinde faaliyetlerini sürdürüyor. Burası herkesin ulaşabileceği yer. Aynı zamanda rehberlik araştırma Merkezimizin çalışmalarını takdirle karşılıyorum ve bu güzel özverili çalışmaları nedeniyle merkez müdürümüzü ve öğretmenlerini tebrik ediyorum" dedi.
"OKUL ÖNCESİNDE YÜZDE 75 ARTIŞ VAR"
İlçede okul öncesi öğrenci sayısında yüzde 75 artış olduğunu belirten Kaymakam Kubilay, okul öncesi eğitime daha çok çocuk dahil etmeyi amaçladıklarını söyledi. İlçede okuma yazma bilmeyenler için okuma yazma seferberliğinin bu yıl da devam ettiğini dile getiren Kaymakam Kubilay, "İlçede okuma yazma bilmeyen kalmayana kadar da devam edecek. Her zaman eğitime önem verdiğimi söylüyorum. Eğitim bizim her zaman önceliğimiz. İlçemizde 2013 yılında başlattığımız okuma yazma seferberliğimiz devam ediyor. 2013 yılında ilçemizde bin 814 okuma yazma bilmeyen vatandaşımız vardı. Açtığımız kurslar neticesinde okuma yazma bilmeyenlerimizin sayısı azaldı. Hedefimiz ilçemizde hiç okuma yazma bilmeyenin kalmamasıdır. Geçen yıl bu konuda 67 kurs açtık ve 637 okuma yazma bilmeyen vatandaşımız okuma yazma öğrenerek diploma aldı. İlçemizde daha bin 80 okuma yazma bilmeyen insanımızın olduğunu tespit ettik. Bunların da okuma yazma öğrenmelerini sağlayacağız. Okuma yazma kurslarına gelemeyecek olanlara da evlerinde kurs verilecek. Bir kişi de olsa okuma yazma kursu açıyoruz. Bu nedenle okuma yazma seferberliğimiz hızla devam ediyor" ifadelerini kaydetti.
"887 KURSA 18 BİN 567 KİŞİ KATILDI"
Halk Eğitim kurslarına da önem verdiklerini belirten Kubilay, "Halk eğitimi kurslarımız da bizim için çok önemli. 2014 yılı Ocak ayı itibariyle Halk Eğitimi kampanyası başlattık ve oldukça başarılı bir kampanya oldu. Bu kampanyamız bu yıl da devam ediyor. Halk eğitimi devlet-vatandaş arasında önemli köprü oluşturmaktadır. Burada vatandaş bilgi ve beceri kazanıyor. Bu yıl 887 kursa ve 18 bin 567 kursiyere ulaştık. Amacımız en az 20 bin kursiyere ulaşmak. Ben inanıyorum ki 20 bin kursiyeri de geçeceğiz. Eğitim kurslarımızı bu yıl her okulda açmak istiyoruz. Okul müdürlerimizin de bu konuda gayret göstererek kampanyamıza destek olsunlar. Benim bu yıl bin ve üzeri kurs hedefim var. Ve ifade ettiğim gibi en az da 20 bin kursiyer demiştik ve hedefimize yaklaştık" açıklamasında bulundu.
"KANTİNLERE SÜREKLİ DENETİM"
Ülkenin geleceği olan çocuklara en iyi şekilde eğitim vermek görevleri olduğunu belirten Kubilay, okullardaki kantin güvenliğine büyük önem verdiklerini, bu konuda İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğünün okul kantinlerini devamlı denetleyeceğini, kendisinin de habersiz denetimlerine devam edeceğini vurguladı.
"DESTEKLEME EĞİTİMLERİMİZ DEVAM EDECEK"
Ortaokul, lise ya da üniversite eğitimi alacak öğrencilere yönelik destekleme eğitimlerinin bu yıl da devam edeceğini belirten Kaymakam Kubilay, "Destekleme eğitimlerimize bu yılda aynı kararlılıkla devam edilecek. Bu konuda geçen yıl 213 kurs açarak 5 bin 400 öğrencimize eğitim verildi. Ayrıca son iki yılda okullarımızda başarıların artması ise kaymakamlık olarak eğitim eylem planımızın başarılı olmasıdır. Tabiki bu başarıda öğretmenlerimizin de payı büyük. Bu eylem planımızda ayrıca sosyal, sportif etkinliklerin artırılmasını bu yıl da önemsiyoruz. Geçen yıl Kasım ayıda oluşturduğumuz koordinasyon kurulumuza proje sunan okullarımızın Avrupa Kalkınma Ajansı ve Trakya Kalkınma Ajansından ödül almaları da bizleri son derece memnun ve mutlu etti. Bu yıl da tüm okullarımızın proje hazırlanmasını istiyorum" diye konuştu.
"4 BİN ÖĞRENCİ ARTIŞIMIZ VAR"
Kaymakam Metin Kubilay, 2015-2016 eğitim ve öğretim yılında Çerkezköy’de öğrenci sayısında 4 bin artış olduğuna dikkat çekerek, "İlçemiz ülkemizin çok önemli bir sanayi ve ticaret merkezi olması dolayısıyla devamlı göç almaktadır. Geçen yıl okullarımızda 27 bin 573 öğrenci eğitim öğretim gördü. Bu yıl ise 31 bin 674 öğrenci eğitim ve öğretim görecek. Bu göç ile birliktede her yıl öğrenci sayımız devamlı artmakta. Bu nedenle 133 dönümlük eğitim kampüsümüze yeni okulların yapılması için hayırseverlerimize çağrıda bulunuyorum. Gelin buraya okul yapın diyorum. Geçtiğimiz günlerde de hayırsever iş adamlarımızdan Ahmet Çetin ve eşi Seval Çetin ile bu kampüsümüze Fen Lisesi yapmak için protokol imzaladık. Bu eğitim ve öğretim yılında da ilçemiz İmam Hatip Lisemizin hizmete açılmasını bekliyoruz. Lisemizin eğitim ve öğretime açılması konusunda son hazırlıkların hızla yapıldığını gördük. Bu konuda ilçemize İmam Hatip Lisesi kazandırılması için büyük emek, destek ve de katkı veren Sait Yazı’yı da tebrik ediyoruz. Çerkezköy bölgemizin ticarette önde gelen ilçesi olması nedeniyle eğitimde de önde gelmesi için gerekeni yaparak başarılı olacağız" dedi.
Kaymakam Kubilay, başarılı çalışmalarından dolayı Rehberlik Araştırma Merkezi Müdürü Cemal Sabırlı’ya Başarı Belgesi vererek ödüllendirdi. Ödülü tüm arkadaşlarım adına aldığını belirten Sabırlı, "Çalışmalarımızı bugüne kadar olduğu gibi bundan böylede ayni azim ve kararlılıkla sürdüreceğiz" dedi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Tekirdağ haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Tekirdağ ilinden Çerkezköy’de Eğitim Ve Öğretim Masaya Yatırıldı hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 14 Eylül 2015 tarihinde saat 09 36’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Çerkezköy’de Eğitim Ve Öğretim Masaya Yatırıldı haberi güncellenecektir.

TEKİRDAĞ NAMAZ VAKİTLERİ

14 Mart 2020, Cumartesi
 • İmsak
  05:52
 • Güneş
  07:16
 • Öğle
  13:24
 • İkindi
  16:43
 • Akşam
  19:22
 • Yatsı
  20:41
Sayfa Başı