BİLECİK HABERLERİ

Çerkeşli Genç Çiftçiler İmece Usulu Şeftali Ağaçlarında Budama Yaptılar

IHA
11.02.2016 - 11:32 |Son Güncelleme :

KÖYÜN GENÇLERİ KENDİ ARALARINDA KURDUKLARI AY YILDIZ İMECE USULÜ BUDAMA GURUBU ŞEFTALİ BAHÇESİNDE BUDAMA YAPARKEN

IHA

Osmaneli’nin Çerkeşli köyünde yaşayan genç çiftçiler, atalarından kalma imece usulü ile şeftali ağaçlarını budadılar.
Osmaneli Ziraat Odası Başkanı Ertuğrul Ünver ve Çerkeşli Sulama Kooperatif Başkanı Recep Sert’in, Çerkeşli köyündeki genç çiftçiler ile birlikte yaptığı organize sonucu, bir bahçedeki şeftali ağaçları hep birlikte imece usulü ile budandı. Şeftali ağaçlarının budanması sırasında konuşan Ziraat Odası Başkanı Ünver “Köydeki bazı genç çiftçiler, atalarından kalma miraslarını yeniden canlandırarak birlik ve beraberliği gösteren imece usulü ile çalışmak istediklerini söyledi. Hatta kendi aralarında oluşturdukları gruplarına da Ay Yıldız isminin taktıkları söylediler. Ben de Ziraat Odası Başkanı olarak bu konuya duyarsız kalamazdım, genç çiftçi kardeşlerimin yaptıkları örnek davranış hoşuma gitti. Köyde Sulama Kooperatifi Başkanı Recep Sert’e, ’Senin şeftali bahçesini örnek bahçe olarak gösterelim ve genç çiftçi kardeşlerimiz imece usulü çalışmalarını burada gerçekleştirsinler’ dedim. Genç çiftçi kardeşlerimiz hep birlikte burada imece usulü budama işine başladılar. Üreticiler ile çiftçilerin birlikte hareket etmesi önemlidir. Her zaman dile getirdiğimiz gibi önemli olan üreticilerimizin birlikte olmasıdır. Ancak bu şekilde güçlü olabiliriz. Ben bugün budama etkinliğimize katılan genç çiftçilerimize, üreticilerimize ve bahçesinde bu etkinliği gerçekleştirmemizi sağlayan üreticimiz Sulama Kooperatifi Başkanı Recep Sert’e teşekkür ediyorum. İnşallah bundan sonra üreticilerimiz bu tür imece etkinliklerini arttırarak devam ettirirler" ifadelerini kullandı.
BUDAMANIN ÖNEMİNE DEĞİNEN BAHÇE SAHİBİ RECEP SERT “BİLİNÇSİZCE KESMEK BUDAMA DEĞİLDİR”
Çerkeşli Sulama Kooperatif Başkanı Recep Sert ise, baharın gelmesiyle birlikte meyve bahçelerinde gözlenen canlılığın, çiftçileri bahçe temizleme ve ağaç budama telaşına düşürdüğünü belirtti. Bilinçsizce yapılan budamanın ürünlerde büyük rekolte kaybına neden olacağını söyleyen Sert, "Biz genç çiftçiler olarak meyve ağaçlarının budamasıyla ilgili yeterli bilgi birikimine sahip değiliz. Tarım Hayvancılık İl Müdürlüğü veye İlçe Müdürlüğünün üreticilerimize yönelik köy ve ilçelerde uygulamalı budama eğitimi vermelerini istiyoruz" dedi.
Meyve ağaçlarındaki gereksiz dal ve yaprakların bitkileri hastalıklara karşı daha dirençsiz düşürdüğünü vurgulayan Sert, "Bitkiler genetik olarak şöyle bir özelliğe sahip. Bitkiye dışarıdan müdahale edildiği zaman, bitki o müdahaleyi kendisine bir uyarı olarak algılıyor. Genetik olarak varlığını devam ettirebilmek için hemen daha çok çiçek açıyor. Biz ağacı budamadığımız zaman, ağaç boyuna doğru uzayıp gidiyor. Buna bağlı olarak ta ürün verme oranı düşüyor. Ağaçlar düzenli budanmadığı takdirde bitkinin topraktan aldığı besin maddeleri de yaprak olur. Az meyve verir. Bitkinin aldığı besinler budama sayesinde meyvelere aktarılır. Bunun sonucu da ağaç zararlılara karşı dayanıklı bir hale gelir" şeklinde konuştu.
Genç çiftçiler ise, "Bizler atalarımızdan gördüğümüz gibi budama yapıyoruz. İstiyoruz ki yetkililer gelip örnek bahçe seçsin ve bizlere yeni budama tekniklerini göstersinler. Bilinçli çiftçilik yapmış olalım. Ayrıca bizler Çerkeşli köyü genç çiftçileri olarak atalarımızdan bize miras kalan imece usulü çalışmayı da meyve bahçelerinde bir araya gelerek birlik beraberlik içinde çalışarak yaşatmak istiyoruz” dediler.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Bilecik haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Bilecik ilinden Çerkeşli Genç Çiftçiler İmece Usulu Şeftali Ağaçlarında Budama Yaptılar hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 11 Şubat 2016 tarihinde saat 11 32’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Çerkeşli Genç Çiftçiler İmece Usulu Şeftali Ağaçlarında Budama Yaptılar haberi güncellenecektir.

BİLECİK NAMAZ VAKİTLERİ

04 Kasım 2020, Çarşamba
 • İmsak
  06:01
 • Güneş
  07:26
 • Öğle
  12:49
 • İkindi
  15:35
 • Akşam
  18:01
 • Yatsı
  19:21
Sayfa Başı