Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Cemiyetler buluştu

Nurol Holding Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Erol Çarmıklı ve eşi Figen Hanım, bir yıl içinde ikinci kez düğün heyecanı yaşarken, İstanbul ve Ankara cemiyet hayatının önde gelen isimleri bu düğünde buluştu.

Geçtiğimiz yıl Eylül ayında gerçekleşen şık bir düğünle Duygu Yüceer’le evlenen Gürhan’ın ardından geçtiğimiz günlerde de ailenin tek kızı Gözde Çarmıklı İstanbullu işadamı Aytek Şavkan’la hayatını birleştirdi. Nişan töreni Ankara’da yapılan Çarmıklı ve Şavkan’ın düğünü ise İstanbul’da Four Seasons Bosphorus Otel’de gerçekleşti. Düğün, İstanbul ve Ankara cemiyet hayatının önemli isimlerini biraraya getirdi. Yaklaşık 600 davetlinin katıldığı düğün için büyük bir hazırlık yapılmıştı. Teması kırmızı olan düğüne bazı davetliler de kırmızı tuvaletleriyle katıldı. Erkeklerin smokin giymesinin rica edildiği düğünde adeta şıklık yarışı yaşandı. Masa düzeninden mönüye, süslemede kullanılan çiçeklere kadar herşey, Gözde Çarmıklı’nın zevkine göre hazırlanmıştı.

ÖZEL YAPIM GELİNLİK


ABD’den gelen özel yapım gelinliği ile büyük beğeni toplayan Gözde Çarmıklı ve Aytek Şavkan çifti, konukların yerlerini almasıyla nikahın kıyılacağı platforma doğru uzanan ışıklı yoldan yürüyerek nikah masasına geldi. Çiftin nikah şahitliğini ise Çarmıklı ailesinin büyüğü, holdingin patronu Nurettin Çarmıklı ve Gübretaş’ın patronu Ali Rıza Gencer yaptı. Nikah töreninin ardından gecenin eğlence kısmı başladı. Tel Aviv’den gelen müzik grubu Live Band ve Londralı Dj Jose’un performans sergilediği düğün, geç saatlere kadar sürdü.

Yeni Hayvan Çiftliği

Hazırlanan yasa tasarısıyla birlikte Devlet Tiyatroları’nın kapatılacağı, sanat kurumlarının lağvedileceği tartışmaları yaşanmış ve geçtiğimiz sanat sezonu bu tartışmaların gölgesinde kapanmıştı. Bakanlığın tasarıyı geri çekmesinin ardından şimdilik bu tartışmalar gündemden düşmüş görünüyor. Devlet Tiyatroları ve Devlet opera ve Balesi de, bu tartışmalardan uzak sezon hazırlıklarını sürdürüyor. İki kurumun da önümüzdeki dönemdeki repertuvarı hemen hemen belli. Kısa bir süre sonra repertuarlar açıklanacak. Lemi Bilgin’in görevden alınmasının ardından Genel Müdürlük koltuğuna oturan Mustafa Kurt, geçtiğimiz günlerde verdiği röportajında 100’ü yeni eser olmak üzere toplam 150 eserle yeni sezonda tiyatroseverlerle buluşacaklarını söyledi. Çok sayıda yerli esere de yer vereceklerini anlatan Kurt, ayrıca William Shakespeare, Carlo Goldoni, Anton Çehov ve George Orwell gibi dünyaca tanınan yazarların eserlerinin de sahneye taşınacağını belirtti. Bu isimler arasında George Orwell ismi dikkatimi çekti. Orwell’ın ‘Hayvan Çiftliği’ isimli eserinin önümüzdeki dönümde Ankara Devlet Tiyatrosu’nda sahneleneceğini öğrendim. Hayvan Çiftliği, geçtiğimiz sezon Stüdyocer’de Erdal Beşikçioğlu’nun yönetiminde de Binnaz Dorkip koreografisiyle genç sanatçılar tarafından sahneye konmuştu. Eser, sezon boyunca tüm temsillerde kapalı gişe oynadı. Ancak kısa bir süre önce Erdal Beşikçioğlu ve Cermodern’in yolları ayrıldı. Beşikçioğlu, yeni mekan çalışmalarını sürdürüyor. Büyük bir ihtimalle Erdal Beşikçioğlu’nun Hayvan Çiftliği, önümüzdeki sezon sahnelenmeyecek. En yalın haliyle özetlemek gerekirse ezen ve ezilenin hikayesini ve iktidar baskısını anlatan Hayvan Çiftliği’nin Devlet Tiyatrosu sahnesinde nasıl yorumlanacağını ise şimdiden merak ediyorum.

Nargilecilerin endişesi

Birkaç gün önce İstanbul’da, nargile kafelere uygulanmaya başlanan yasaklar için zabıta denetimlere başlamış, denetimler sonucu aralarında ünlü kafelerin de bulunduğu birçok işletme nargile satışını durdurmak zorunda kalmıştı. Tütün ve Alkol Piyasası Düzenleme Kurumu’nun (TAPDK) “Nargilelik Tütün Mamulü İçilen İşyerine Ait Alan/ Alanlara Sunum Uygunluk Belgesi Verilmesi ile Bu Yerlerin İşletilmesinde Uyulması Gerekli Hususlar Hakkında Tebliği” geçen şubat ayında yayımlanmıştı. Gelişmelerden dolayı Ankara’da nargile satışı yapan esnafta da bir endişe durumu hakim. Konuyla ilgili ortada belirsiz bir durumun olduğundan şikayet eden esnaf, gerekli belgelerin alınması ve düzenlemelerin yapılması konusunda gerek belediyeler gerekse TAPDK’nın kendilerine yardımcı olmadığını söylüyor. Özellikle Bestekar ve Tunus Caddesi’nde nargile satışı yapan esnaf, yeni düzenlemenin gereklerini yerine getirmek istediklerini ancak karşılarında muhatap bulamadıklarını belirtiyor. Nargile tüketiminin yasaklanmasının söz konusu olamayacağını savunan esnaf, aksi halde insanların nargileyi kendi evlerinde ve daha bilinçsiz bir şekilde kullanmaya devam edeceğini, bu durumun insan sağlığına daha çok zarar vereceğini ifade ediyor.

X