GeriHaşim Kılıç Cemiyetler buluştu
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Cemiyetler buluştu

Nurol Holding Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Erol Çarmıklı ve eşi Figen Hanım, bir yıl içinde ikinci kez düğün heyecanı yaşarken, İstanbul ve Ankara cemiyet hayatının önde gelen isimleri bu düğünde buluştu.

Geçtiğimiz yıl Eylül ayında gerçekleşen şık bir düğünle Duygu Yüceer’le evlenen Gürhan’ın ardından geçtiğimiz günlerde de ailenin tek kızı Gözde Çarmıklı İstanbullu işadamı Aytek Şavkan’la hayatını birleştirdi. Nişan töreni Ankara’da yapılan Çarmıklı ve Şavkan’ın düğünü ise İstanbul’da Four Seasons Bosphorus Otel’de gerçekleşti. Düğün, İstanbul ve Ankara cemiyet hayatının önemli isimlerini biraraya getirdi. Yaklaşık 600 davetlinin katıldığı düğün için büyük bir hazırlık yapılmıştı. Teması kırmızı olan düğüne bazı davetliler de kırmızı tuvaletleriyle katıldı. Erkeklerin smokin giymesinin rica edildiği düğünde adeta şıklık yarışı yaşandı. Masa düzeninden mönüye, süslemede kullanılan çiçeklere kadar herşey, Gözde Çarmıklı’nın zevkine göre hazırlanmıştı.

ÖZEL YAPIM GELİNLİK


ABD’den gelen özel yapım gelinliği ile büyük beğeni toplayan Gözde Çarmıklı ve Aytek Şavkan çifti, konukların yerlerini almasıyla nikahın kıyılacağı platforma doğru uzanan ışıklı yoldan yürüyerek nikah masasına geldi. Çiftin nikah şahitliğini ise Çarmıklı ailesinin büyüğü, holdingin patronu Nurettin Çarmıklı ve Gübretaş’ın patronu Ali Rıza Gencer yaptı. Nikah töreninin ardından gecenin eğlence kısmı başladı. Tel Aviv’den gelen müzik grubu Live Band ve Londralı Dj Jose’un performans sergilediği düğün, geç saatlere kadar sürdü.

Yeni Hayvan Çiftliği

Hazırlanan yasa tasarısıyla birlikte Devlet Tiyatroları’nın kapatılacağı, sanat kurumlarının lağvedileceği tartışmaları yaşanmış ve geçtiğimiz sanat sezonu bu tartışmaların gölgesinde kapanmıştı. Bakanlığın tasarıyı geri çekmesinin ardından şimdilik bu tartışmalar gündemden düşmüş görünüyor. Devlet Tiyatroları ve Devlet opera ve Balesi de, bu tartışmalardan uzak sezon hazırlıklarını sürdürüyor. İki kurumun da önümüzdeki dönemdeki repertuvarı hemen hemen belli. Kısa bir süre sonra repertuarlar açıklanacak. Lemi Bilgin’in görevden alınmasının ardından Genel Müdürlük koltuğuna oturan Mustafa Kurt, geçtiğimiz günlerde verdiği röportajında 100’ü yeni eser olmak üzere toplam 150 eserle yeni sezonda tiyatroseverlerle buluşacaklarını söyledi. Çok sayıda yerli esere de yer vereceklerini anlatan Kurt, ayrıca William Shakespeare, Carlo Goldoni, Anton Çehov ve George Orwell gibi dünyaca tanınan yazarların eserlerinin de sahneye taşınacağını belirtti. Bu isimler arasında George Orwell ismi dikkatimi çekti. Orwell’ın ‘Hayvan Çiftliği’ isimli eserinin önümüzdeki dönümde Ankara Devlet Tiyatrosu’nda sahneleneceğini öğrendim. Hayvan Çiftliği, geçtiğimiz sezon Stüdyocer’de Erdal Beşikçioğlu’nun yönetiminde de Binnaz Dorkip koreografisiyle genç sanatçılar tarafından sahneye konmuştu. Eser, sezon boyunca tüm temsillerde kapalı gişe oynadı. Ancak kısa bir süre önce Erdal Beşikçioğlu ve Cermodern’in yolları ayrıldı. Beşikçioğlu, yeni mekan çalışmalarını sürdürüyor. Büyük bir ihtimalle Erdal Beşikçioğlu’nun Hayvan Çiftliği, önümüzdeki sezon sahnelenmeyecek. En yalın haliyle özetlemek gerekirse ezen ve ezilenin hikayesini ve iktidar baskısını anlatan Hayvan Çiftliği’nin Devlet Tiyatrosu sahnesinde nasıl yorumlanacağını ise şimdiden merak ediyorum.

Nargilecilerin endişesi

Birkaç gün önce İstanbul’da, nargile kafelere uygulanmaya başlanan yasaklar için zabıta denetimlere başlamış, denetimler sonucu aralarında ünlü kafelerin de bulunduğu birçok işletme nargile satışını durdurmak zorunda kalmıştı. Tütün ve Alkol Piyasası Düzenleme Kurumu’nun (TAPDK) “Nargilelik Tütün Mamulü İçilen İşyerine Ait Alan/ Alanlara Sunum Uygunluk Belgesi Verilmesi ile Bu Yerlerin İşletilmesinde Uyulması Gerekli Hususlar Hakkında Tebliği” geçen şubat ayında yayımlanmıştı. Gelişmelerden dolayı Ankara’da nargile satışı yapan esnafta da bir endişe durumu hakim. Konuyla ilgili ortada belirsiz bir durumun olduğundan şikayet eden esnaf, gerekli belgelerin alınması ve düzenlemelerin yapılması konusunda gerek belediyeler gerekse TAPDK’nın kendilerine yardımcı olmadığını söylüyor. Özellikle Bestekar ve Tunus Caddesi’nde nargile satışı yapan esnaf, yeni düzenlemenin gereklerini yerine getirmek istediklerini ancak karşılarında muhatap bulamadıklarını belirtiyor. Nargile tüketiminin yasaklanmasının söz konusu olamayacağını savunan esnaf, aksi halde insanların nargileyi kendi evlerinde ve daha bilinçsiz bir şekilde kullanmaya devam edeceğini, bu durumun insan sağlığına daha çok zarar vereceğini ifade ediyor.

X

Tanıtım yüzü kim olacak

Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, geçtiğimiz hafta içinde Turizm Yatırımcıları Derneği’nin ‘Geleneksel Yılsonu Değerlendirme Toplantısı’na katılmıştı.

Bakan Çelik, burada yaptığı konuşmada Türkiye’nin tanıtımı için dünyaca ünlü dört fotoğrafçıyla birlikte çalışacaklarını ve bir Hollywood yıldızının Türkiye’nin tanıtım yüzü olacağını söylemişti. Bakanın sözlerinin ardından bu Hollywood yıldızının kim olacağı ise merak konusu oldu. Henüz bakanlık kaynaklarının telaffuz ettiği bir isim yok. Bakan Ömer Çelik, geçtiğimiz eylül ayında ‘The Water Diviner’ filmine mekan bakmak için Türkiye’ye gelen Russell Crowe’la, Topkapı Sarayı Mecidiye Köşkü’nde görüşme yapmıştı. Kim bilir belki de, Türkiye’nin tanıtım yüzü Russell Crowe olacak. Şimdilik sadece hayal dünyamızda gezinip, ünlü isimleri Türkiye’nin belli başlı tarihi, kültürel ve doğal güzellikleriyle birlikte düşünmekle yetineceğiz. İnsan ‘Ben olsam şunu seçerdim’ demekten kendini alamıyor. Scarlett Johansonn mu desem yoksa Penelope Cruz mu? Yada Leonardo Di Caprio mu Al Pacino mu? Neyse sanırım bakanlık Türkiye’nin tanıtım yüzü olacak en doğru ismi bulacaktır. Bekleyip göreceğiz.

Filistin Caddesi eski günlerine dönüyor

Filistin Caddesi, bir dönem Ankara’nın en popüler adresleri arasındaydı. Big Chefs’in bu caddede açılmasının ardından çok sayıda mekan art arda caddede yerini aldı ve cadde, kısa bir sürede piyasanın göbeği oldu. Ancak ne hikmetse bu durum çok uzun sürmedi. Big Chefs, Kitchenette, Kuki, Tribeca, Home Store Cafe gibi ünlü mekanlar, birer birer kapanmış ve cadde bir sessizliğe bürünmüştü. Yaklaşık iki yıldır eski günlerini mumla arayan Filistin Caddesi, tekrar Ankara sosyal hayatının önemli merkezlerinden olma hazırlığında. Daha önce Big Chefs’in olduğu yerde yakın bir zamanda Tunus Caddesi’nde yıldızı parlayan Gaga açılacak. Eski Kitchenette’nin olduğu binaya da kısa bir süre sonra ünlü bir mekanın açılması söz konusu. Filistin Caddesi’nin Attar Sokak’la olan köşesindeki bina, butik bir otel olacakmış. Otelin giriş katında ise restoran ve bar konseptiyle Maja isimli bir mekan hizmet verecek. Caddenin sakinleri The House Cafe, Num num, Papalina Balık Restoranı, Heyy, Suda Kebap gibi mekanlarla Filistin Caddesi, eski günlerine geri dönecek.

Artman kabul etmedi rol Parlak’a gitti

Gani Müjde’nin Ankara’nın Dikmen’i adlı projesiyle ilgili haberler, geçtiğimiz günlerde medyada yer aldı. Dizide İstanbul’da yaşayan Dikmen isimli bir karakterin hikayesi anlatılacak. Sit-com formatında yazılan yapım, yakında Kanal D ekranlarda boy gösterecek. Gani Müjde, dizinin başrolü için BKM Mutfak’tan tanıdığımız Bülent Emrah Parlak’la anlaştı. Müjde bu rol için ilk olarak Behzat Ç.’nin Harun’u Fatih Artman’a teklif götürmüş. Tüm ısrarlara rağmen Artman, bu rolü kabul etmemiş. Fatih Artman, daha önce de bazı teklifleri Harun karakterine yakın bulduğu için kabul etmemişti. Umarım Artman, hayranlarını daha fazla yalnız bırakmaz ve yeni bir projeyle en kısa zamanda ekranlara geri döner.

Ankaralı dizilerin trafik karnesi

Dizi ve filmlerde yer alan oyuncuların trafik kurallarına uyup uymadıkları, Emniyet Genel Müdürlüğü Trafik Eğitim ve Araştırma Dairesi Başkanlığı tarafından incelemeye alındı. Emniyet Genel Müdürlüğü Trafik Eğitim ve Araştırma Dairesi Başkanlığı, 2013 yılının eylül ayı içerisinde yayınlanan tüm dizileri ve bölümleri inceleyerek yeni bir istatistik çıkardı. Ankaralı dizilerin de istatistikleri yayınlandı. Buna göre emniyet kemeri takma verileri; Deniz Yıldızı yüzde 92.9, Beni Affet yüzde 90 ve Unutma Beni yüzde 85,7 olarak tespit edildi. Ayrıca Beni Affet ve Unutma Beni’nin cep telefonu kuralına yüzde yüz uydukları tespit edildi. Emniyet kemeri takma ve araç kullanırken cep telefonu ile konuşma ile ilgili incelemeler sonucu trafik kurallarına uyan dizilere Trafik Eğitim ve Araştırma Dairesi Başkanlığı tarafından 2014 yılı mayıs ayı içerisinde ödül verilecek. Bakalım, Ankaralı diziler ödül alabilecek mi.

Yazının Devamını Oku

Direk dansı artık Ankara’da

‘Pole Dans’ yani ‘Direk Dansı’, şimdiye kadar pek çok filmde yada müzik klibinde kullanıldı.

Son olarak Shakira’yı ‘Rabiosa’ isimli şarkısının klibinde direkte salınarak dans ederken hatırlıyorum. Oldukça seksi bir dans olarak hafızalarda yer edinen direk dansı, günümüzde ise spor amaçlı yapılıyor. Özellikle İstanbul’da bu dansın kursunu veren çok sayıda okul var. Ankara da sonunda direk dansı veren bir kursa kavuştu. Yıldız’da hizmete giren Pilates Q, isimli merkez, pilates ve yoganın yanı sıra Ankara’nın ilk pole dans eğitimini veriyor. Zeynep Akman ve Zeynep Körpeoğlu ortaklığında açılan merkez, kısa sürede çok sayıda üye sayısına ulaştı. Akman, merkezin idari işlerini yürütürken Körpeoğlu da, eğitim işlerini koordine ediyor ve eğitim veriyor. Ankara’da ilk kez pole dans hizmeti veren kurum olduklarını söyleyen Körpeoğlu, bu dansa kadınların yanısıra erkeklerin de çok rağbet gösterdiğini söylüyor. Pole dans, özellikle kol, karın ve sırt kaslarını çalıştırıyormuş.

Caz zamanı

Akman Holding’in Ankara’daki turizm yatırımı Samm Otel, bir otelden daha çok adeta bir sanat merkezi gibi. Otelin tüm duvarlarında farklı sanatçıların eserleri sergileniyor. Otelin giriş katında bulunan restoranı Samm’s Bistro ise Ankara sosyal hayatına yeni bir soluk getirdi. Restoranda her Cuma gecesi ünlü bir caz müzik sanatçısı sahne alıyor. Holdingin patronu Ali Akman ve eşi Saba Akman, son iki yıldır bu konuda epey uğraş verdi. Boş geçen günlere, kimsenin ilgi göstermediği konserlere rağmen işin maddi boyutunu da bir kenara bırakarak şehre canlılık getirebilmek için caz gecelerine ara vermediler. Akman çiftinin bu çabası sonuç vermeye başladı. Dün ve önceki gece mekanda usta gitarist Yavuz Akyazıcı ile Yahya Dai, Volkan Hürsever ve Cengiz Baysal sahne aldı. İki gün üst üste yapılan caz gecelerine ilgi oldukça yoğun oldu, neredeyse boş masa kalmadı. Umarım caz müzik geceleri, haftanın diğer günlerine ve farklı mekanlarına da yayılır. Bu arada caz müzik deyince Fige Restoran’ı unutmamak gerekiyor. Dekoru ve ambiyansıyla özel günler için adeta biçilmiş kaftan olan mekanda haftanın belli günleri caz müzik yapılıyor, zaman zaman da ünlü gruplar ve şarkıcılar sahne alıyor.

Bugün isteyecek

Deniz Yıldızı dizisinin sevilen iki ismi Cantuğ Turay ve Begüm Topçu, yaklaşık üç yıldır birlikteler. İkiliden sonunda beklenen haber geldi ve çift, evlenme kararı aldı. Bugün, Cantuğ Turay, Begüm Topçu’yu ailesinden isteyecek. Çift, önümüzdeki yaz da evlilik planları yapıyor. Dizinin yanısıra özel tiyatro yapan ve bunu da uzun süredir başarıyla devam ettiren Turay ve Topçu’yu şimdiden tebrik ediyorum.

Dünyaya açılmak için ortak arıyor

Günaydın Et’in de ortaklığı ile ilgili haberler, bir süredir gazetelerde yer alıyor. Kısa bir süre önce yine Ferit Şahenk’in Günaydın Et’in yüzde 70’ine 150 milyon dolarla ortak olacağı haberi yer almıştı. Ankara’daki sekizinci şubesini açmak için Başkent’e gelen restoranın sahibi Cüneyt Asan ise henüz böyle bir şeyin olmadığını, farklı yatırımcılarla görüşmelerinin devam ettiğini söyledi. Asan, “Belli isimlerle görüşmelerimiz var. Biz restoranları satmıyoruz sadece ortak arıyoruz. Doğuş Grubu ve Ali Sabancı ile görüşmelerimiz oldu. Orta Doğu’dan, Avrupa ve Amerika’dan bize ortak olmak isteyenler var. Biz dünyaya açılmak istiyoruz. Şube sayımızı Türkiye’de 100, yurtdışında da 100’e ulaştırmak istiyoruz. Bu vizyon doğrultusunda bize en uygun isimle anlaşmak istiyoruz” dedi.

Yazının Devamını Oku

Rakipleri Cem Yılmaz ve Acun

Türkiye’nin en büyük holdinglerinden biri olan Mesa’nın patronu Erhan Boysanoğlu’nun küçük oğlu Yiğit Boysanoğlu, kendi şirketlerinde çalışmak yerine iki arkadaşıyla birlikte yeni bir enerji şirketi kurdu.

Boysanoğlu, kendi yoluna devam etmek ve sıfırdan bir şeyleri başarabilmek istediğini söylüyor. Ankara cemiyet hayatının genç kuşak temsilcileri arasında yer alan Boysanoğlu’nun farklı bir özelliği bulunuyor. Sürat tutkusu. Öyle ki, dünyaca ünlü bir spor otomobil markasının Ankara’daki belki de tek lisanslı sürücüsü. Lisansı alabilmek için uzun bir süre deneme sürüşlerine ve eğitimlerine katıldı. Bu lisansa sahip isimler arasında Cem Yılmaz ve Acun Ilıcalı gibi isimler de var. Boysanoğlu, 2011 yılında yapılan ve 20 sürücünün katıldığı bir yarışta ise saliselik bir farklı ikinci oldu. Bu lisansa sahip sürücüler, zaman zaman düzenlenen yarışmalara katılıyor ve markanın yeni modellerini test etme şansı buluyor.

Yüksek fiyat politikası tutmadı

Bir yılbaşını daha geride bıraktık. Kimi işletmeler, o geceden mutlu kimileri de mutsuz ayrıldı. Mutsuz ayrılanlar, yaptıkları hazırlığın karşılığını alamayanlar oldu. İnsanların mekan seçme konusundaki kriteri ise sunulan hizmet ve fiyat politikası oldu. Bazı işletmeler, normal mönüsüne sadece bir canlı müzik ekleyerek fiyatları üç-dört katına çıkardılar. Haliyle de, geceyi boş geçirdiler. Gece için özel bir hazırlık yapıp, programa çeşitli eğlenceler ekleyebilir ve bunu da fiyata yansıtabilirsiniz. Ama insanlara ‘tek gecelik müşteri’ gözüyle bakıp, üç-dört katı fiyat çekerseniz yeni yıla mutsuz girersiniz. Bu yılbaşını çok sayıda Ankaralı da, dışarıda eğlenerek geçirmeyi tercih etti. Kutlamaların en coşkulu yaşandığı yer ise Kuğulu Park oldu.

Restoranların açık büfe isyanı

Açık büfe özellikle hafta sonları kahvaltı ve brunchlarında uygulanıyor. Bazı mekanlar hafta içi gündüz servislerinde de açık büfe uygulamasına gidiyor. Ancak mekanların açık büfe ile ilgili bir şikayetleri var: İnsanların yiyebileceğinden çok daha fazlasını alması ve tabaktaki yemeklerin büyük kısmının yenemeyip atılması. Bu durum bazı restoran sahiplerini oldukça rahatsız ediyor ki, biraraya gelip bir açıklama yapmayı bile düşünüyorlar. Konuyla ilgili insanların bilinçlendirilip israfın önlenmesini istiyorlar. Haksız da değiller.

Yazının Devamını Oku

Sessiz sedasız geldi ve gitti

Behzat Ç.’nin sona ermesiyle Ankara’da çekilen dizi sayısı üçe düştü.

Unutma Beni, Beni Affet ve Deniz Yıldızı dizileri ise sezona kaldıkları yerden başladılar. Tiyatro eğitimi konusunda önde gelen üniversiteler ve Devlet Tiyatroları’nın varlığı ile Ankara, adeta oyuncu fabrikası. Ancak tiyatro dışında sektörün yetersiz olması nedeniyle birçok oyuncu kariyerine İstanbul’da devam etmek zorunda kalıyor. Televizyon ve sinema dünyasında Ankara’da eğitim alan yada Ankaralı olan sanatçıların fazlalılığı da bundan. Bu oyuncuların Başkent’te kalabilmesi için özellikle dizi sektörünün Ankara’da gelişmesi gerekiyor. Bu noktada halen devam eden üç diziye bir süre önce de Rüzgarlı Sokak isimli yeni bir dizi daha eklenmişti. Sessiz sedasız Show TV ekranlarında günlük olarak yayına giren dizi, henüz ilk ayını dolduramadan yayından kaldırıldı. Dizinin yayından kaldırılmasına gerekçe ise düşük reytingler oldu.

Sinemaya otosansür

“Sinema Filmlerinin Desteklenmesi” hakkındaki yönetmelikte geçtiğimiz hafta içi değişiklikler yapılmıştı. Bu değişiklikler içinde en çok dikkat çekeni de ‘18 yaş ve üzeri’ sınıflandırılmasına giren filmlerin desteklenmemesi oldu. Bu durum özellikle senaristlerin büyük tepkisine yol açtı. Senaryo ve Diyalog Yazarı Sinema Eseri Sahipleri Meslek Birliği (SENARİSTBİR), yürürlüğe giren değişikliğin senaryo ve diyalog yazarlarının özgürlük alanına ve yaratıcılıklarına indirilen büyük bir darbe olduğunu belirten bir açıklama yaptı. Açıklamada yürürlüğe giren değişikliklerle, çoğunluğunu sinema meslek birliği temsilcilerinin oluşturduğu Destekleme Kurulu’nun yetkilerinin azaltıldığı ve proje içeriklerine bakanlığın müdahale alanının genişletildiği ifade edildi. Bu değişiklik otosansür olarak nitelendi. Senaristbir, Bakanlık’ı sinema meslek birlikleriyle ortak bir çalışma yaparak söz konusu yönetmelik değişikliğini tekrar gözden geçirmeye davet etti. Umarım Bakanlık bu çağrıyı dikkate alır.

Eküriler

Mankenlikten şarkıcılığa geçen isimlerden Tuğba Özay, Models of Fashion yarışmasında jüri olmak için Ankara’ya geldi. Ancak Özay, yarışma başladıktan iki saat sonra geceye katılabildi. Gelir gelmez de iki şarkı söyledi. Özay, yarışmanın yapıldığı salona girişinde CHP Ankara Milletvekili Sinan Aygün’le karşılaştı. İkili arasında hoş bir sohbet geçti. Aygün, bir dönem Tuğba Özay’la eküri gibi olduklarını belirtti. Sinan Aygün, Ticaret Odası Başkanı olduğu dönemde kendisinin bir çok açılışa katıldığını, bu açılışlarda da çok kez manken olarak Tuğba Özay’ın yer aldığını söyledi.

Çankaya ve Yenimahalle dışında eser yok

2013’ü geride bırakmaya yalnızca iki gün kaldı. Daha önce de yazdığım gibi Ankara, yeni yılı önceki yıllara göre daha sönük karşılayacak. AVM’ler ve Çankaya ile Yenimahalle dışında şehrin geri kalanında yeni yıl heyecanından eser yok. Kuğulu Park, Çankaya Belediyesi’nin ışıklandırmasıyla rengarenk bir görüntüye sahip oldu. Benzer bir görüntü de Yenimahalle’deki Çarşı Caddesi’nde. Cadde, boydan boya Yenimahalle Belediyesi tarafından ışıklandırılarak güzel bir görüntüye kavuşturuldu. Bu yıl otellerdeki programların da çok tatmin edici olduğu söylenemez. Geçtiğimiz yıl Gülben Ergen, Bengü, Soner Sarıkabadayı gibi isimler sahne almıştı. Bu yıl ise Ziynet Sali ve Ayhan Sicimoğlu en önemli iki isim olarak öne çıkıyor.

Yazının Devamını Oku

İşadamlarından yılbaşı balosu

Ankara Genç İşadamları Derneği (Angiad), yeni yılı, düzenledikleri bir balo ile kutladı.

Rixos Otel’deki baloya derneğe üye olan 500’e yakın davetli katıldı. Konuklar, geç saatlere kadar süren baloda, Ankara gece hayatının sevilen isimlerinden Ersan Başbuğ’un şarkıları eşliğinde keyifli bir gece yaşadı. Bu arada Angiad’da 2014 yılının ilk aylarında başkanlık seçimi yaşanacak. Başkanlık yarışı için adaylar netleşmeye başladı. Gece, bir anlamda başkan adaylarının nabız yoklaması yapması için de bir fırsat oldu.

Spor salonunu diskoya çevirdiler

Çayyolu’nda bulunan Base Life Club, üyeleri ve davetlilerin katıldığı bir parti ile 2013’ü uğurlarken yeni yılı karşıladı. Spor merkezi, parti için bir disko gibi hazırlandı. Lazer şovlarla karşılanan konuklar, Grup Sütlü Kakao’nun şarkıları, capoeire, ateş dansı ve Latin danslarıyla eğlendi. Konuklara, çarkıfelek çekilişi ile çeşitli hediyeler verildi. Renkli parti, geç saatlere kadar devam etti. Merkez yetkilileri, üyelerin birbiri ile kaynaşması ve dostlukların gelişmesi için sürekli etkinlikler düzenlediklerini söyledi.

30 yıldır yapamadığı şeyi yapacak

Mehmet Sönmez, İhsan Doğramacı’nın kız kardeşi Emel Doğramacı’nın oğlu. 30 yılı aşkın bir süredir İstanbul’da yaşıyor. Finans sektörünün önde gelen isimlerinden. Tekfen Bank’ın genel müdürü olan Mehmet Sönmez, bankanın 2012 yılında Kuveytli Burgan Bank’a satılmasının ardından bir yıl daha müdürlük görevini devam ettirdi ve kısa bir süre önce bu görevinden ayrıldı. Şimdilerde tatil yapıyor. Sönmez, bu tatilini ise 30 yıldır yaşayıp keşfedemediği İstanbul’a ayırmış. Geçtiğimiz günlerde annesi Emel Doğramacı’nın kitap tanıtımı için Ankara’ya gelen Sönmez, bir Akbil alıp İstanbul’u semt semt gezeceğini söyledi.V

Yazının Devamını Oku

2014’e sönük karşılama

Yılbaşına sayılı günler kaldı. Ankara, bu yılbaşını önceki yıllara göre sakin geçireceğe benziyor.

Ünlü isimlerin sahne aldığı yılbaşı kutlamalarının sayısı oldukça az. Bu yılbaşında Ankara’da sahne alacak ünlüler arasında Ziynet Sali, Berksan, DJ Can Hatipoğlu gibi birkaç isim bulunuyor. Yılbaşı programlarının dışında şehirde yılbaşı süslemeleri de neredeyse yok denecek kadar az. Yolunuz bir alışveriş merkezinin yada Kavaklıdere, Vakko ve Beymen mağazalarının önünden geçmiyorsa, şehrin geri kalanında yılbaşı süslemesi görmeniz pek de mümkün görünmüyor.

TUNALI VE BAHÇELİ CANSIZ GÖRÜNÜYOR

İstanbul’da Nişantaşı yılbaşı süslemeleriyle hep öne çıktı. Bu yıl da süslemeler göz alıcı. Ankara’nın Nişantaşı gibi yaya ve alışveriş trafiğinin yoğun olduğu iki caddesi olarak Tunalı Hilmi ve Bahçelievler 7. Cadde’yi sayabiliriz. Ancak bu iki caddede, yılbaşı süslemesi yada ışıklandırması neredeyse yok. Belediyeler böyle bir hazırlık içine girmemiş olabilir ama bölge esnafı en azından dükkanının camına yada kapının önündeki ağaca küçük aydınlatmalar yapsa şimdiki cansız görüntüsünden çok daha iyi olurdu.

AYAKKABIYA İTALYAN DOKUNUŞU

Ayakkabı tasarımlarıyla ünlü İtalyan markası Alberto Guardiani, Türkiye’deki ilk mağazasını Ankara’da açtı. Filistin Caddesi, Panora ve Armada AVM’de mağazaları bulunan Barners Group tarafından Next Level’da açılan mağazada markanın ayakkabı ve çanta tasarımları yer alıyor. Mağazanın açılışı cemiyet hayatının çok sayıda ismini bir araya getirdi. Davetin ev sahipliğini ise Barners Group’un sahipleri Nevra ve Barış Tuncer çifti üstlendi. Açılışa marka sahibi Alberto Guardiani de katıldı. Guardiani, gecede hiç beklemediği kadar ilgi gördü. Konukların büyük kısmı ünlü tasarımcıyla hatıra fotoğrafı çektirdi.

TUNUS'TAN FİLİSTİN'E GİDİYOR

Tunus Caddesi’ndeki Gaga Manjero, kısa sürede Ankara’nın en sevilen mekanlarından biri oldu. Mekanla ilgili ekşi sözlük’e girip baktığınızda olumsuz bir şey görmek mümkün değil. Genel yorumlar, mekanın ve işletmenin sempatik olduğu yönünde. Yemekleri, kokteylleri ve müzikleriyle çok sayıda müdavim kazandı. Radyo ODTÜ’nün sevilen programı Modern Sabahlar’ın ekibi Ege Kayacan, Oktay Demirci ve Fahir Öğünç tarafından yaratılan mekan, haftanın neredeyse yedi günü kalabalık. Cuma ve Cumartesi geceleri ise rezervasyon yapmadıysanız kapıdan dönme ihtimaliniz oldukça yüksek. İşte bu yüzden Kayacan, Demirci ve Öğünç üçlüsü mekanı Filistin Caddesi’nde daha önce Big Chefs’in bulunduğu adrese taşımaya karar verdi.

KONSEPTİ DE DEĞİŞECEK

Yazının Devamını Oku

Son dakika para krizi

Türkiye’de geniş bir hayran kitlesi bulunan Romanyalı şarkıcı Inna, önceki gece Anadolu Gösteri Merkezi’nde sahne aldı.

Şarkıcının sahneye çıkması ise oldukça olaylı oldu. Konserin başlamasına dakikalar kala Inna, parasının bir kısmı ödenmediği için sahneye çıkmama kararı aldı. “Çıkmayacak, iptal edildi” söylentilerinin ardından şarkıcı bir şekilde ikna edildi ve iki saat gecikmeli olarak 24.00’te sahneye çıktı. Inna’dan önce sahneye sırayla Hakan Hepcan ve Dj Wolfson çıktı. Hakan Hepcan ismi vine’da paylaştığı kısa videolarla gündeme gelmişti. Kısa bir sürede çok sayıda hayranı oldu, bir süredir de dj’lik yapıyor. Kabinde durmak yerine daha çok zıplamayı tercih ediyor. Önce Bonjovi, ardından Hande Yener, sonra Justin Bieber, Duman, Benny Benassi (Satisfaction) derken nerdeyse çalmadığı müzik kalmadı. Çaldı mı yoksa çalıyormuş gibi mi yaptı açıkçası pek anlamadım. Bir saatlik performansı boyunca tek cd çaldı. Mixer üzerinde sanırım bir düğmeye de torpil yapıyor, çünkü sadece tek düğmeyle oynadı. Gecenin organizatörleri Dj Wolfson’a özel bir teşekkür etmeli. Çünkü geceyi kurtardığını söylemek hiç de yanlış olmaz. Inna krizinin benzeri Hakan Hepcan’da da yaşandı. İki isimde konsere çıkmayacaktı. Dj Wolfson ise organizasyonda yaşanan sıkıntılara rağmen konsere çıkma kararı aldı. Wolfson’un bu kararının ardından Hakan Hepcan da konsere çıkmayı kabul etti. Inna ikna edilip, salona gelene kadarki sürede dinleyiciler, iki performans dinlediler. Wolfson ve Hepcan çıkmasaydı organizatörler o kadar izleyiciyi o saate kadar nasıl tutarlardı bilemiyorum.

Gece hayatına yeni mekan

Ankara gece hayatı yeni bir mekana daha kavuştu. Ketchup, Next Level’da hizmete girdi. Los Angeles, Washington, Las Vegas, Dubai ve Kuşadası’ndan sonra Ankara’da açılan mekan, her hafta farklı dj ve performanslara ev sahipliği yapacak. Açılış gecesi ise çok sayıda davetliyi ağırladı. Son dönemde Ankara’nın en başarılı dj’lerinden biri olan Dj Wolfson, müzikleriyle keyifli bir gece yaşattı. Wolfson’a, dansçı kızlar da eşlik etti. Farklı bir atmosfere sahip olan mekan, videowall ve özel led tavan gibi mimari detaylarıyla dikkat çekiyor. Bu arada mekanın açıldığı Next Level’ın ‘Podyum Kat’ isimli açık alanı Tepe Prime’a rakip olarak gösteriliyor. Tamamen açıldığında bünyesinde çok sayıda restoran ve kafe yer alacak. Mekanın en büyük dezavantajı ise girişi. Doğrudan girişin olmaması birçok kişinin şimdiden şikayet konusu.

50 bini gözden çıkarmıştım

Geçtiğimiz günlerde Panora Alışveriş Merkezi’nin ev sahipliğinde UNICEF yararına bir etkinlik düzenlenmişti. AB Bakanı Egemen Bağış’ın eşi Beyhan Bağış’la birlikte Ankara’da görevli kadın büyükelçiler ve büyükelçi eşleri, çocuklar için tişört tasarladı. Tasarlanan tişörtler müzayede ile satıldı. 50’nin üstünde tişört kimsenin beklemediği bir şekilde kapış kapış gitti. Müzayedenin sonunda ise yaklaşık 110 bin lira toplandı. Bu rakam UNICEF’in her yıl düzenlediği yardım balolarından elde edilen gelirden daha fazla oldu. Etkinlikte Beyhan Bağış’ın tasarladığı tişörtü kimin alacağı ise merak konusuydu. Ankaralı genç işadamı Onur Öngün, bu tişörtün sahibi oldu. 7 bin liraya Beyhan Bağış’ın tişörtünü alan Öngün, dikkatleri üzerine çekmeyi başardı. Tişört için 50 bin lirayı gözden çıkardığını söyleyen Öngün, müzayedede kendisini en çok ATO Başkanı Salih Bezci’nin zorlayacağını düşündüğünü ancak beklediği rakamın çok altında bir fiyata tişörtü aldığını ifade etti.

Yazının Devamını Oku

Ankara’ya özel koleksiyon

Son dönemde modacıların yada tasarımcıların koleksiyon tanıtımı etkinlikleri daha sık düzenlenir oldu.

Cemiyet hayatının önde gelen isimlerinin davet edildiği bu tarz etkinlikler, modacı yada tasarımcılar için oldukça verimli geçiyor. Çünkü hem doğrudan satış yapıyorlar hem de yeni müşteriler kazanıyorlar. Bu etkinliklerden biri de, geçtiğimiz günlerde No4 Restoran’da gerçekleşti. Moda dünyasının son dönemde adından söz ettiren tasarımcılarından Duygu Şahin, yeni koleksiyonu Toprak Grubu ile Ankaralı kadınlarla buluştu. Şahin, koleksiyonun dışında Ankaralı kadınlar için tulum, bluz ve ceketlerden oluşan 20 parçalık özel bir de koleksiyon oluşturmuş. ‘No4 Style’ etkinlikleri kapsamında Ankara’ya gelen Şahin, ilk kez bu tarz bir etkinliğin içinde olduğunu söyledi. İlgiden memnun olduğunu belirten Şahin, doğa aşığı olduğu için tasarımlarında doğanın izlerini kullandığını ifade etti.

İLGİSİZ ELEŞTİRİSİ

Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, bakan olduktan sonra gerek kültür, gerekse turizm çevreleri tarafından çok fazla kendilerine ilgi göstermediği ve etkinliklerine katılmadığı yönünde eleştiriler alıyordu. Çok fazla dile getirilmese de, Bakan Çelik’in bu makamda uzun süre kalmayacağı parti içinde daha aktif bir göreve geleceği konuşuluyordu. Önceki gün Antalya’da Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği’nin düzenlediği 3. Uluslararası Resort Turizm Kongresi vardı. Yerel yöneticiler ve sektör temsilcilerinin konuşmacı olarak katıldığı etkinlikte Almanya Eski Başbakanı Gerhard Schröder de konuşma yaptı. Kongrede, Bakan Çelik’e yine benzer bir eleştiri geldi. Antalya Belediye Başkanı Mustafa Akaydın Bakan Ömer Çelik’i, kongreye katılmadığı için eleştirdi. Hemen arkasından söz alan Kültür ve Turizm Bakanı Yardımcısı Abdurrahman Arıcı ise Başkan Akaydın’a cevap verdi. Bakan Çelik’in EXPO için çıktığı yurt dışı seyahatinden döndüğünü ve kongrenin yapıldığı saatlerde memleketi Adana’nın Büyükşehir Belediye Başkan adayı açıklanacağı için Ankara’da olduğunu belirtti.

RAHATSIZLIK VEREN UYGULAMA

Ankara eğlence hayatı sonbahar ve kış ayları ile birlikte hız kazanıyor. Kimilerine göre Başkent’te gece hayatı sıkıcı olsa da, bu durum kiminle dışarı çıktığınıza bağlı olarak değişiyor. Kendinizi haftanın en sakin günlerinde bile hiç ummadığınız bir mekanda eğlencenin içinde bulabiliyorsunuz. Mekanların yoğunluğuna göre eğlencenin rotası da değişkenlik gösteriyor. Bu yılsa hiç şüphe yok ki Başkent’in en hareketli bölgesi Bestekar Sokak ve Tunus Caddesi. Özellikle Tunus Caddesi, yeni açılan mekanlarla birlikte piyasanın göbeği oldu. Hafta sonu eğer rezervasyon yaptırmadıysanız kapıdan dönme ihtimaliniz oldukça yüksek. Caddenin aşağı kısmından başlayarak onlarca mekan farklı konseptleriyle eğlence severleri ağırlıyor. Ancak son birkaç haftadır mekan işletmecileri, polis uygulamalarından rahatsız. Hafta sonları polis ekipleri, tek tek tüm mekanlarda uygulama yapıyor. Polisin görevinin başında olduğu bilmek güzel ama uygulamanın şekli (Çok sayıda polis memuruyla bu uygulamalar yapılıyor) ve sıklığı, gerek müşterilerde gerekse işletmecilerde rahatsızlık yaratıyor. Öyle ki geçtiğimiz hafta polisin uygulama yapmaya başlamasıyla birlikte mekanlar hesapları erkenden topladı, belki de normal saatinden önce mekanı boşaltmak zorunda kaldı.

Yazının Devamını Oku

Nilüfer TED’liler için söyledi

Türkiye’nin en köklü eğitim kurumlarından TED Ankara Koleji, adına yakışır bir gece ile Öğretmenler Günü’nü kutladı.

Swissotel’de Nilüfer’in sahne aldığı kutlamaya Vakıf Okulları’nın tüm öğretmen kadrosu ve idarecileri katıldı. Gecenin ev sahipliğini ise Yönetim Kurulu Başkanı Sunullah Salırlı ve Genel Müdür Sevinç Atabay yaptı. Atabay, konuşmasında büyüklüğün sadece fiziki bur durum olmadığını, yetiştirilen öğrenciler ve hizmetlerle büyüklük algısının oluştuğunu ve bu algının oluşmasında en büyük emeğin öğretmenlere ait olduğunu söyledi. Sunullah Salırlı da, öğretmenlerin rol-model oluşuyla gençlerin yaşamlarına etki ettiğini ifade etti. Gecede okulda 10, 20, 25, 30 ve 35. yılını dolduran öğretmen ve personele hizmet plaketi verildi. Öğretmenlerin hep bir ağızdan coşku dolu bir şekilde 10. Yıl Marşı ve Kolej Marşı’nı söylemesi ise görülmeye değerdi. Gecenin finalini ise Nilüfer yaptı. Şarkılarıyla keyifli bir gece yaşatan Nilüfer, “Benim de çocuğum TED Koleji öğrencisi ama Ankara Koleji’nin yeri farklı” sözleriyle kolejlileri mest etti.

İlk mağaza Ankara‘ya

İtalya’nın lüks kadın giyim markası Fabiana Filippi, Türkiye’deki ilk mağazasını Armada Alışveriş Merkezi’nde açtı. Elçin-Eşref Işık çifti tarafından moda takipçileriyle buluşturulan Fabiana Filippi’nin açılış davetine, İtalya’dan gelen marka sahibi Mario Filippi Cocetta da katıldı. Cocetta, Türkiye’deki ilk mağaza için Ankara’yı seçmelerinin sebebinin tasarımlarının Başkentli kadınların moda anlayışlarıyla uyumlu olması olduğunu söyledi. Mağazada müşterilerine rahat servis yapılabilecek bir ortam yarattıklarını söyleyen Coccetta, küçük dekorasyon detaylarıyla ev atmosferini yakalamaya çalıştıklarını belirtti. Başkent’in moda tutkunlarının bir araya geldiği organizasyonda konuklar yeni sezon ürünlerini inceleyerek alışveriş yapma fırsatı buldu.

İşgal edilesi binalar

Kadıköy’de 25 yıldır bir çöp yığını olarak duran terk edilmiş bir bina, bir grup genç tarafından temizlendi, düzenlendi, boyandı ve mahalle halkının hizmetine sunuldu. Satın alma, kiralama gibi bir durum söz konusu olmadığından bu eylem “İşgal” olarak tanımlanıyor ve yurtdışında özellikle Avrupa’da pek çok örneği var. İşgal edilen binalar, böylece tinercilerin yada evsizlerin mekanı olup, mahalleye korku veren yerler olmaktan çıkıp keyifli vakit geçirilen yaşam merkezine dönüşüyor. Sanatçılar gelip duvarları boyuyor, müzik grupları klip çekiyor, hatta çocuk yuvası olarak bile kullanılıyor. Bu gençlerin herhangi bir ticari kaygısı yok. Herkes ihtiyaç fazlasını getiriyor, ihtiyacı olan da alıyor. Kadıköy’deki gençlerin amacı da mahalle kültürü oluşturmak ve ortak bir üretim alanı yaratmak. Böyle bir haberi okuduktan sonra insanın aklına ister istemez Ankara’da yıllarca atıl durumda kalmış binalar geliyor. Ne de güzel olurdu bu binaların hepsinin olmasa bile bir kısmının bu şekilde değerlendirilmesi.

Yazının Devamını Oku

Dans eden duvarlar

No4 Restoran’taki dört mevsim konseptli video mapping partide, duvarlar kimi zaman sonbaharın hüznünü kimi zaman da ilkbaharın coşkusunu yansıttı.

Plaza Otel ve bünyesindeki No4 Restoran ismini, son dönemlerde düzenlediği organizasyonlar ve partilerle sıkça işitir olduk. Otel sahibi Kemal Erdoğan ve eşi Gül Hanım, otelin iş yapmasının da ötesinde Ankara sosyal hayatına birşeyler katma adına büyük gayret gösteriyor. Bu doğrultuda önceki gece özel bir partiye daha ev sahipliği yaptılar. Dört mevsim konseptli video mapping partide, duvarlar kimi zaman sonbaharın hüznünü kimi zaman da ilkbaharın coşkusunu yansıttı. Duvarda dans eden iskelet adamlar yada dansçı kızlar gibi video gösterileri ise partiye ayrı bir renk kattı. Partinin organizasyonunu ise Eda Durkan ve Başak İnandık ikilisinin ortaklığında kurulan More Events üstlendi. Durkan ve İnandık ikilisini ayrıca tebrik etmek gerekiyor. Son birkaç yıldır düzenledikleri tüm partiler, büyük ses getirdi. Erdoğan çiftinin heyecanı, Eda Durkan ve Başak İnandık ikilisinin tecrübesiyle birleşince ortaya keyifli bir gece çıktı. Gecenin müziklerini ise Can Hatipoğlu yaptı. Gece müzikleri, katılımcıları ve farklı organizasyonu ile Ankara’da gece hayatının tat vermediğini söyleyenlere cevap verir nitelikteydi.

Gece hayatında Türkçe dönemi

Son birkaç yıldır Ankara gece hayatından kulüp kültürü, yerini canlı müzik yapan mekanlara bırakmıştı. Dj’lerin müzik yaptığı mekanların sayısı azalmış, buna karşın meyhane tarzı mekanların sayısında hızlı bir artış yaşanmıştı. Durum bugün de çok değişmemiş görünüyor. Ancak Ankara gece hayatında yeni bir eğlence konsepti daha popüler olmaya başladı: Türkçe müzik yapan gece kulüpleri. Önceden Türkçe müzikler gece eğlencelerinde araya serpiştirilirdi. Şimdi ise konsept tamamen Türkçe müzikler üzerine kuruluyor. Geçtiğimiz sezon açılan 45’lik, bu mekanlardan biri. Mekanda 60’lı, 70’li, 80’li ve 90’lı yılların popüler şarkıları çalınıyor. Zaman zaman da, o dönemlerin usta isimleri Ankara’ya gelerek eğlencelere katılıyor. Filistin Caddesi’nde daha önce Manastır olarak hizmet veren mekan artık ‘Heyy’ ismiyle Ankara gece hayatında yerini aldı. Heyy de sadece Türkçe müzik yapıyor. Bu tarz adreslere son eklenen ise İstanbul’un ünlü mekanlarından ‘Sess’. Kısa bir süre önce açılışı yapıldı. Sess, Hilton Otel’in altında bulunan Murphy’s’in yerine açıldı. Mekanda 60, 70, 80 ve 90’lı yılların popüler Türkçe şarkıları ile günümüz Türkçe şarkılar çalınıyor. Çarşamba, Cuma ve Cumartesi gecesi açık olacak mekanda İstanbul’dan gelen dj Levent Bat müzik yapıyor.

Yavru vatan 30 yaşında

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 30’uncu yıl dönümü Ankara’da düzenlenen resepsiyonla kutlandı. Swissotel’de gerçekleştirilen resepsiyona, önceki yıllarda olduğu gibi bu yıl da üst düzey bir katılım oldu. KKTC Ankara Büyükelçisi Mustafa Lakadamyalı’nın ev sahipliğinde gerçekleşen geceye, Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu ile Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz katılırken, askeri kanattan ise Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Servet Yörük katıldı. Resepsiyonun dikkat çeken isimlerinden biri de CHP Zonguldak Milletvekili Prof. Dr. Mehmet Haberal oldu. Haberal, kendisi gibi eğitimci olan Prof. Dr. Emel Doğramacı ile uzun bir süre sohbet etti. Bakan Eroğlu, Orgeneral Servet Yörük ve büyükelçi Mustafa Lakadamyalı’nın birlikte pasta kestiği resepsiyonda Kıbrıs’a özgü halk dansları gösterisi yapıldı.

Yazının Devamını Oku

TED ailesi Cumhuriyet Balosu’nda buluştu

Türk Eğitim Derneği, Cumhuriyet’in 90. yılı nedeniyle Cermodern’de Cumhuriyet resepsiyonu düzenledi.

Resepsiyona TED Koleji ve Üniversitesi’nin akademik ve idari kadrosu, TED Koleji mezunlarının da aralarında bulunduğu davetliler katıldı. Resepsiyonun ev sahipliğini ise TED Başkanı Selçuk Pehlivanoğlu ve eşi Bilge Hanım yaptı. Bir ara kısa bir sohbet etme imkanı bulduğum Pehlivanoğlu, gecenin açılış konuşmasında ne söyleyeceğini bilmediğini ve bir hazırlık yapmadığını söyledi. Ancak sahneye çıkıp mikrofonu eline aldığında ise hitabet konusunda ne kadar usta olduğunu bir kez daha gösterdi. Çok kısa bir konuşma oldu ancak sonunda salondan coşku dolu bir alkış yükseldi. Pehlivanoğlu konuşmasında özetle Cumhuriyet’in dünya tarihinin en önemli modernleşme projelerinden ve Cumhuriyet’in değerlerine sahip çıkmanın Türkiye’de yaşayan herkesin görevi olduğundan söz etti. Pehlivanoğlu konuşmasını “Hepimiz için ortak bir söylem vardır; Ne mutlu Türküm diyene” sözleriyle bitirdi. Konuşmanın ardından Dilek Türkan ve Orkestra Alaturka konseri gerçekleşti.

GECE HAYATINDA TÜRKÇE MÜZİK DÖNEMİ

Son birkaç yıldır Ankara gece hayatından kulüp kültürü, yerini canlı müzik yapan mekanlara bırakmıştı. Dj’lerin müzik yaptığı mekanların sayısı azalmış, buna karşın meyhane tarzı mekanların sayısında hızlı bir artış yaşanmıştı. Durum bugün de çok değişmemiş görünüyor. Ancak Ankara gece hayatında yeni bir eğlence konsepti daha popüler olmaya başladı. Türkçe müzik yapan gece kulüpleri. Önceden Türkçe müzikler gece eğlencelerinde araya serpiştirilirdi. Şimdi ise konsept tamamen Türkçe müzikler üzerine kuruluyor. Geçtiğimiz sezon açılan 45’lik, bu mekanlardan biri. Mekanda 60’lı, 70’li, 80’li ve 90’lı yılların popüler şarkıları çalınıyor. Zaman zaman da, o dönemlerin usta isimleri Ankara’ya gelerek eğlencelere katılıyor. Filistin Caddesi’nde daha önce Manastır olarak hizmet veren mekan artık ‘Heyy’ ismiyle Ankara gece hayatında yerini aldı. Heyy de sadece Türkçe müzik yapıyor. Bu tarz adreslere son eklenen ise İstanbul’un ünlü mekanlarından ‘Sess’. Önceki gece açılışı yapıldı. Sess, Hilton Otel’in altında bulunan Murphy’s’in yerine açıldı. Mekanda 60, 70, 80 ve 90’lı yılların popüler Türkçe şarkıları ile günümüz Türkçe şarkılar çalınacak. Bu arada yeni bir mekan daha Ankara eğlence severlerin hizmetine girdi. Ercan Erco ismini neredeyse bilmeyen yoktur. Ankara’nın önemli solistlerinden Ercan, artık kendi mekanında şarkılarını söyleyecek. Çayyolu’nda hizmete giren Maske Liva’nın da açılışı önceki gece yapıldı. Açılış gecesinde Ercan, kendisini 15 yıl önce ilk kez sahneye çıkartan Aydın’la birlikte sahne aldı.

MİNİK CADILAR

Bu yıl cadılardan çok kostüm satan dükkanlar bayram etti. Ekim ayı sonunda kutlanan Cadılar Bayramı için çok sayıda mekan ve işletme, parti organize düzenledi. Bu partilerden biri de Çankaya’da bulunan Minik Kaşık Aşçılık Atölyesi oldu. Butik bir catering firması olan ve çocuklar için yemek yapan atölyenin düzenlediği partiye, minikler ve anneleri katıldı. İşletme sahibi Selin Öztekin, partinin ev sahipliğini yaptı. Kostümlerin içinde zaten sevimli görünen miniklerin bir de hamur açmaya ve kurabiye yapmaya çalışması ise renkli görüntüler oluşturdu.

Yazının Devamını Oku

Polis geldi parti bitti

Cuma akşamı Çukurambar’da bulunan The House Cafe’de, bir parti düzenlendi.

Mekanın yeni konseptinin tanıtımı ve açılışı amacıyla yapılan partiye, çok sayıda davetli katıldı. Gecede dj kabinine geçen Ali Sayar, konuklara müzikleriyle keyifli bir gece yaşattı. Buraya kadar herşey gayet normal. Ancak, saatler gece yarısını gösterdiğinde ise parti birden değişiverdi. Kısa bir süre içinde müziğin sesi kısıldı ve parti sona erdi. Etrafta oturan semt sakinlerinin gürültüden rahatsız oldukları şikayeti üzerine polis mekana gelmişti. Önce bir ekip sonra ikinci ekip geldi. İnsanların yüksek müzikten rahatsız olması ve bunu da şikayet etmesi elbette ki normal bir durum. Ancak bu şikayeti dikkate alan polis ekiplerinin mekana adeta baskın yaparcasına girmesi, mekan yetkilisiyle sert bir üslupla konuşması ki, bu yetkili bir kadın, hiç de kabul edilir bir durum değil. Mekanın bulunduğu caddede, sayısız mekan yer alıyor. Ancak The House Cafe dışında hiç birinde yanlış bilmiyorsam alkol bulunmuyor. Cuma gecesi polis, belki haklı olarak görevini yerine geTIRdi ama partiye katılanların tamamında “Çukurambar’ın yapısı itibariyle zaten bu partiyi yapTIRmazlardı” görüşü hakim oldu.

Pasta yerine baklava

Karacaoğlu Baklavaları’nın sahiplerinden Fatih Karaca, Gülten Şengül’le evlendi. Yaklaşık iki yıldır birlikte olan çift, düğün yerine Fatih Bey’in evinde aile arasında sade bir nikah düzenledi. Çift, nikahın ardından Ramada Plaza Otel bünyesindeki No 4 Restoran’da yakın arkadaşları için bir parti organize etti. Partiye, cemiyet hayatından çok sayıda isim katıldı. Karaca ve Şengül çifti, gecede gönüllerince eğlendi. Gecenin ilerleyen saatlerinde ise mekana düğün pastası yerine baklava geldi. Fatih Karaca, “Dünyada iyi yapılmış bir baklavadan daha iyi bir tatlı yoktur” diyerek eşine tatlı ikram etti. Karaca, geceye katılan tüm konukları bir araya geTIRerek toplu fotoğraf çekTIRdi. Parti, renkli görüntülerle geç saatlere kadar devam etti.

Baba oğul sergisi

Özbek asıllı ressam Firdevsi Feyzullah, kendisi gibi ressam olan oğulları Behzat ve Hüseyin Feyzullah’la birlikte sergi açtı. ‘Baba ve Oğulları’ isimli sergide Firdevsi Feyzullah’ın ‘Bale Serisi’ ve ‘Satranç Serisi’ isimli eserleri yer alıyor. Sanatçı, bale serisinde balerinlerden daha çok işin mutfağını, balerinlerin eşyalarını, aşk mektuplarını yansıttığını söylüyor. Satranç serisinde ise kadınlar arasındaki kurnaz oyunları, kadınların birbirlerine karşı entrikalarını ve akıl savaşlarını anlattığını belirtiyor. Behzat Feyzullah ise renk kullanımı ve ebatlarıyla büyük beğeni gören ‘Truva’nın Dirilişi’ serisinde mitolojik betimlemeler yapıyor. İkizlerden Hüseyin Feyzullah da, kadın ve nar figürlerinin öne çıktığı ‘Persephone’nin Kaçırılışı’ serisiyle sanatseverlerin karşısına çıkıyor. Serginin açılışına DSP Eski Başkanı Zeki Sezer, Adalet Eski Bakanı Hikmet Sami Türk’ün de aralarında bulunduğu çok sayıda davetli katıldı. Davetlilerin büyük kısmı, oğullarının da en az babaları kadar yetenekli olduğu görüşünde birleşti. Sergi, 20 Kasım’a kadar Galeri Soyut’ta ziyaret edilebilir.

TIR kasasında umut yolculuğu

Ankara Devlet Tiyatrosu tarafından sahnelenen ‘Nereye’, geçtiğimiz hafta prömiyer yapmıştı. Eser, farklı umut ve beklentilerle ülkelerinden Avrupa’ya kaçmaya çalışan insanların bir TIR kasasında geçen hikayesini anlatıyor. Eser, sahneye konuş biçimi ve oyuncuların performansları açısından oldukça başarılı. İzleyici ağlamak ve gülmek arasındaki çizgide gidip geliyor. Kahkahalar atarken birden boğazınızda bir şey düğümleniyor. Konuyu çok ajite etmeden tüm gerçekliğiyle anlatan oyunda yönetmen Volkan Özgömeç ve TIR kasası şeklindeki 5-6 metrekarelik sıkış tıkış bir alanda performans sergileyen oyuncular Bülent Çiftçi, Şevki Çepa, Cebrail Esen, Sedat Keçeci, Turgut Alkaçır, Özlem Dede, Esma Çankaya, Acan Ağır Aksoy, Celal Murat Usanmaz ve Önder Yıldız’ı tebrik etmek gerekiyor.

Yazının Devamını Oku

OYUN İÇİNDE GERÇEK KAZA

Cuma gecesi, “Profesyonellik böyle olur” dedirten bir olaya tanık oldum. Ankara Devlet Tiyatrosu yapıtlarından ‘Meraklısı İçin Öyle Bir Hikaye’ isimli tiyatro oyunu, bu sezon izleyici ile buluşan eserlerden.

Oyunun cuma gecesi gerçekleşen temsilinde ise talihsiz bir kaza yaşandı. Eseri sahneye koyan usta tiyatrocu Erdinç Doğan, oyun başladıktan kısa bir süre sonra içinde bulunduğu sepeti yukarı taşıyan halatın kopmasıyla yere düştü. Birkaç metre yükseklikten düşen Doğan’ın yüzü bir anda kanlar içinde kaldı.

SAHNEDEN, HASTANEYE

Salondaki izleyiciler, kazanın oyunun bir parçası olduğunu düşündüler. Ne yalan söyleyeyim ben de öyle düşündüm. Yüzü kanlar içinde kalan Doğan, bir süre daha oynamaya devam etti. Sonra özür diledi ve “Kusura bakmayın bileğim yaralandı” diyerek sahneden ayrıldı. Bunun da, oyunun bir parçası olduğu düşünüldü ki, izleyiciler sessiz bir bekleyiş içine girdi. Kısa bir süre sonra sahne amiri gelerek Doğan’ın kaza geçirdiğini ve başından yaralandığını söyledi. Doğan’a ilk müdahale hemen orada yapıldı. Daha sonra ambulansa bindirilerek hastaneye kaldırıldı.

ALKIŞLARLA AYRILDI

Bileği sakatlanmasına, başı kanamasına rağmen yine de oyuna devam etmeye çalışan Erdinç Doğan, tüm salon gibi beni de oldukça etkiledi. O halde oyuna devam edebilse eminim kimse olayın kaza olduğunu anlayamazdı. Böylesi bir profesyonellik gösterdiği için Doğan’ı ne kadar tebrik etsek az. Ambulansa bindirilirken izleyicilerin alkışlaması, Doğan’ın da “Merak etmeyin, yakında tekrar görüşeceğiz” demesi ise hiçbir zaman aklımdan çıkmayacak. Neyse ki, Doğan’ın ciddi bir şeyi yok. Yakında tekrar sahneye çıkacak. Çok geçmiş olsun sevgili Erdinç Doğan.

* * *

ÇALIŞMADAN GELDİ

Stil ikonu Ece Sükan, geçtiğimiz günlerde Ankara’ya gelerek, moda ve trendler üzerine bir söyleşi gerçekleştirmişti. Sükan, sanırım söyleşiye biraz hazırlıksız geldi ki, etkinlik öncesi yanında getirdiği dergileri karıştırarak notlar aldı. Etkinliğin başlama saati ise biraz sarktı. Söyleşiye katılan kadınların bir kısmı söyleşi başladıktan kısa bir süre sonra mekandan ayrıldı. Bunun sebebi olarak iki şey aklıma geliyor. Birincisi Ece Sükan’ın performansından sıkılmış olmaları, ikincisi ise geç başlayan programdan dolayı diğer programlarının aksama ihtimali.

Yazının Devamını Oku

Çantalar Mutlu’dan davet Özdemir’den

Tasarımcı Güneş Mutlu’nun 2008 yılında kurduğu çanta markasının yeni koleksiyonlarının tanıtımı için verilen davete, çok sayıda seçkin isim katıldı.

Ekim ayı Ankara’da sosyal hayatın en yoğun olduğu dönemlerden biri. Gerek diplomatik davetler, gerekse cemiyet hayatının katıldığı özel etkinliklerle, oldukça yoğun günler yaşanıyor. Bu davetlerden biri de Limak Holding Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Özdemir’in gelini Aslı Özdemir’in ev sahipliğinde yapıldı. Tasarımcı Güneş Mutlu’nun 2008 yılında kurduğu çanta markası Mehry Mu’nun yeni koleksiyonlarının tanıtımı için verilen davete, çok sayıda seçkin isim katıldı.
Davet, Nenehatun Caddesi’ndeki Tayfun Mumcu mobilya mağazasında yapıldı. Figen Çarmıklı, Düriye Arseven, Mine Üçer, Beliz Büyükhanlı gibi isimlerin katıldığı davette Aslı Özdemir’i, kayınvalidesi Gülseren Özdemir de yalnız bırakmadı. Konuklar, markanın yaratıcısı Güneş Mutlu’dan çantalar hakkında bilgiler aldı.
Mutlu, çantalarını ‘Doğu’dan ilham alan modern tasarımlar’ olarak tanımlıyor. Kış koleksiyonunun renklerinin kiremit, hardal, bordo gibi Sonbahar renkleri olduğunu söyleyen tasarımcı, uğurlu olduğuna inanılan ‘Fatma’nın Eli’ ve ‘Selçuklu Güneşi’ motiflerini de sıklıkla kullanıyormuş.

Uğruna Los Angeles’a otel yapacak

Wilma Elles, Almanya Milli Birliği’nin 23. Yıldönümü kutlamasına katılmak üzere Ankara’ya gelmişti. Elles’i, işadamı sevgilisi Kerem Göğüş de, yalnız bırakmadı. ‘Öyle Bir Geçer Zaman ki’ dizisinin ardından birkaç sinema filminde rol alan Elles, şu sıralar iki diziyle görüşme içindeymiş. Ayrıca Los Angeles’ta da, bazı projelere dahil olacakmış. İstanbul-Los Angeles arası bol bol seyahat eden Elles’i, sevgilisi Kerem Göğüş de bir an olsun yalnız bırakmıyor. Hatta Göğüş, sevgilisinin Los Angeles işi netleştiğinde bu şehre bir otel yatırımı yapmayı da düşündüğünü söyledi. Böylelikle Göğüş’ün Los Angeles’a gitmek için bir sebebi daha olacak.

Her ayın ilk Cuma’sı özel parti

Ramada Plaza Otel bünyesindeki No 4 Restoran, şimdiye kadar özel partiler ve organizasyonlarla adından söz ettirdi. Mekanın nezih ve şık atmosferine hafta sonları canlı müzik ve dj performansları eklenince popülerliği bir anda arttı. Restoran yeni sezondan itibaren her ayın ilk Cuma gecesi, özel bir parti yapacak ve o gece kulüp olarak hizmet verecek. Bir anlamda mekanın müdavimlerine jest amaçlı düzenlenen bu partilerde dj Can Hatipoğlu müzik yapacak. Bu partilerin ilki ise önceki gece gerçekleşti. İlk olmasına rağmen, oldukça yoğun bir katılım oldu. Restoranın işletmecileri, kaliteyi korumak adına her hafta sonu kulüp olarak hizmet vermek yerine ayda bir özel partiler düzenlemeyi tercih ettiklerini söylüyor. Haksız da değiller doğrusu.

Yazının Devamını Oku

Tanıştılar

Spor yapmak isteyen ancak partner bulamayan insanları bir araya getirmeyi amaçlayan bir internet sitesinin organizasyonu renkli görüntülere sahne oldu.

Geçtiğimiz yıl kurulan sporpartnerim.com isimli internet sitesi spor yapmak isteyen ancak bir partner bulamayan insanları biraraya getirmeyi ve tanışmalarını sağlamayı amaçlıyor. Kimi kendisini eğitecek bir antrenör ararken, eğitmenler de kendilerini tanıtma fırsatı buluyor. Sitenin kullanıcılarının katılımıyla bazı geziler, tenis maçları, trekkingler gibi etkinlikler düzenleniyor. Sitenin kullanıcıları ise 1. Tanışma Partisi’nde bir araya geldi. Şövalye heykelleri, ortaçağa ait dekorlarıyla Ankara gece hayatının alternatif mekanı Camelot’ta düzenlenen partiye, spor merkezlerinin eğitmenleri, üyeleri ve çok sayıda davetli katıldı. 90’lar konseptli partide spor meraklıları gönüllerince eğlendi.

Otizm yararına çim üstünde dans

Türkiye’deki otistik sayısı neredeyse yarım milyona yaklaşıyor. Engelliler içinde en kalabalık gruplardan birisi. Bu hastalık erken teşhis edildiğinde ve çocuklar iyi bir eğitim aldığında toplum içinde kendilerine yer edinebiliyor ve çok başarılı olabiliyorlar. Otistik çocuklara eğitim veren okulların sayısı hala çok yetersiz olmakla birlikte, giderek artıyor. Bunda, toplumdaki farkındalığın artmasının büyük önemi var.
Otistik ve diğer engel gruplarına kamu bilinci oluşturmak ve yardım sağlamak için çeşitli etkinlikler düzenleniyor. Koru Rotary Kulübü de, geleneksel olarak düzenledikleri Çimler Üstünde Dans Gecesi’ni bu yıl otizmli çocukların yararına yaptı. Bu yıl 14.’sü düzenlenen etkinlik Fransa Büyükelçiliği’nde gerçekleşti. Gecenin ev sahipliğini Fransa Büyükelçisi Laurent Bili ve kulübün 2013-2014 Dönem Başkanı Oya Aktan ev sahipliği yaptı. Aktan, gecede yaptığı konuşmada gelirin otizmli çocuklar yararına kullanılacağını belirterek, ‘Otizmli Çocuklar Gönüllüler Takamı’ kuracaklarının bilgisini verdi. Safa Bolat ve Şenlik Orkestrası ile Havana Salsa Grubu’nun sahne aldığı gece, geç saatlere kadar sürdü.

Renkli anlarıyla hafızalara kazındı

Pink Martini’nin Congresium Ankara’daki konseri, grubun ve özellikle de solist Storm Large’ın performansı, yeni albüm “Get Happy”nin ilk kez Ankara’da seslendiriliyor olmasının da ötesinde yaşanan renkli olaylarla akıllara kazındı. Konser ortasında grubun kurucusu Thomas Lauderdale, piyanosunun başından kalkıp, izleyenleri dans etmek üzere sahneye çağırınca olanlar oldu. Yaklaşık 10 dakika içerisinde salonun neredeyse üçte biri soluğu sahnede aldı. Dans seansının sona erdiğini sahnedeki izleyicilere söyleyen solist Storm Large, vakit kaybetmeden yeni parçasına geçtiğinde kalabalığın bir bölümü hala yerlerine dönmeye çalışıyordu. Tam bu sırada kısa bir süreliğine sahnenin ses ve ışık sistemi devre dışı kaldı. Karşılaştığı bu durumun ardından profesyonelliğini konuşturan Large, parçasını çıplak sesle söylemeye devam etti. Grup üyeleri de enstrümanları ile Large’ı destekledi. Sorun birkaç dakika içinde çözüldü ve konser kaldığı yerden devam etti.

Gecede yaşanan bir diğer ilginç olaysa, evlenme teklifi oldu. Bir genç, konser devam ederken kız arkadaşına evlenme teklif etti. Çiftin etrafındakiler de bunu alkışlayınca durumun farkına varan grubun solisti Storm Large, çifti sahneye çağırdı. Genç çift, salondakilerin alkışları eşliğinde dans etti.

Yazının Devamını Oku

Ankara’ya Fransız değiller

Fransa’nın Ankara Büyükelçiliği için Ankara’nın en renkli diplomatik merkezi demek hiç de yanlış olmaz.

14 Temmuz’da düzenledikleri milli gün kutlaması, diplomasi camiasında herkesin dilinde. Havai fişek gösterileri, danslar, müzik eğlence tam bir parti havasında. Elçilik, milli gün resepsiyonunun yanısıra ev sahipliği yaptığı yada düzenlediği etkinliklerle diğer elçilikler arasında bir adım öne çıkıyor. Geçtiğimiz yıl ilki düzenlenen Latin Gecesi de bu etkinliklerden biri. Bu yıl ikincisini düzenlediler. Hem de oldukça yoğun bir katılımla.
Meksika, Kolombiya, Peru gibi Latin ülkelerinin büyükelçilikleriyle birlikte düzenledikleri Latin Gecesi, eğlencenin yanısıra sosyal yardım amacı da taşıyordu. Geceden elde edilen gelir Dışişleri Mensupları Eşleri Dayanışma Derneği’ne aktarıldı. Hafta başında Kolombiya Yemek Festivali için Ankara’ya gelen Kolombiyalı müzik ve dans grubu Cumbe de, Ankara’daki finallerini bu gecede yaptılar.
Gece, farklı ülkelerin büyükelçilik çalışanları ile çok sayıda amatör ve profesyonel dansçıyı biraraya getirdi. Elçiliğin bahçesi, kıvrak Latin ezgilerine kendisini kaptıran çok sayıda katılımcının gösterisine ev sahipliği yaptı. Eğlence ve yardım amaçlı gece, geç saatlere kadar devam etti.
Elçiliğin ev sahipliği yaptığı organizasyonlar, bununla da sınırlı değil. 27 Eylül’de Çimler Üstünde Dans gecesine de ev sahipliği yapacak. Daha önce farklı elçiliklerde düzenlenen etkinlik, bir yıl gibi bir aranın ardından tekrar yapılmaya başlandı. Elçiliğin bu kadar aktif olmasının en önemli sebebi hiç şüphesiz ki, Büyükelçi Laurent Bili. Türkçeyi anadili gibi konuşan Büyükelçi Bili, mümkün olduğunca bu tarz etkinliklere kapılarını açmaya çalıştıklarını söylüyor.

İkinci yıl Gökçe’yle başladı

Ankara gece hayatında canlı müzik yapan yerlerin önemi yadsınamaz. Gece kulüpleri haftanın belli günleri açıkken, canlı müzik yapan yerler neredeyse bütün hafta boyunca hizmet verir. Bu mekanlar arasında Tepe Prime’daki Hayal Kahvesi, şehrin kalabalığını girmek istemeyenlere keyifli bir alternatif sunuyor. Geçtiğimiz yıl açılan mekan, kuruluşunun ikinci yılını ise özel bir konserle kutladı. Farklı tarzıyla ve “Tuttu Fırlattı” isimli şarkısıyla hayran kitlesini artıran Gökçe, ikinci kuruluş yılı kutlamasında sahne aldı. Şarkıcı, şarkılarının yanısıra sahnedeki şovlarıyla da büyük beğeni topladı.

Adından söz ettirmeyi başardı

Yazın Ankara’dan uzaklaşarak sahil kesimlerine giden ve tüm yazı orada geçiren Ankara cemiyet hayatı, artık tamamen şehre döndü. Birçoğunun tercihi ise yine Bodrum oldu. Bodrum’da da çeşitli davetlerde zaman zaman biraraya geldiler. Yaza ait dedikodular da yavaş yavaş gün yüzüne çıkmaya başladı. Geçtiğimiz yazın en çok konuşulan konularından biri ise Los Angeles’ta ultra lüks bir hayat süren, özel bir televizyon kanalında program hazırlayan Beril Akçay’ın yeni imajı. Yazın tatil için Bodrum’a gelen ve annesi Aysel Hanım’la bir davet veren Akçay, sarı saçlarını siyaha boyatmış ve estetik uygulamalar yapmış olarak arkadaşlarının karşısına çıktı. Yeni hali, kimileri tarafından beğenildi, kimi ise sevmedi. Ankara’da yaşadığı dönemde adından en çok söz edilen isimler arasında olan Akçay, yine kendinden söz ettirmeyi başardı.

Yazının Devamını Oku

Tatil dönüşü ilk buluşma

Ankara cemiyet hayatı, uzun süren yaz tatilinin ardından tekrar şehre döndü. Yazın büyük bir kısmını tatilde geçiren Ankaralılar, ayaklarının tozuyla düzenlenen davette biraraya geldi.

Ünlü modacı Hakan Yıldırım, Kavaklıdere Beymen mağazasında cemiyet hayatının önde gelen kadınlarıyla buluştu. Markanın Halkla İlişkiler Müdürü Gülden Büyükuçak’la bir söyleşi yapan Yıldırım, modaya nasıl başladığından, sezon trendlerine keyifli bir sohbet gerçekleştirdi. Diğer bütün modacıların da özellikle belirttiği gibi insanın ‘kendi stilini yaratması’ konusu üzerinde duran Yıldırım, günümüzde akıllı ve iyi bir izleyici olmak gerektiğini söyledi. Yıldırım, sokakta kendi stilini yaratan kadınların izlendiğini ve araştırma takımlarının bu insanları takip ettiğinden bahsetti.
HERKES YAZI KONUŞTU

Dünyanın saygın modacıları arasında yerini alan Hakan Yıldırım, yurtdışında daha çok kendi markası olan ‘Hakaan’ ismiyle anılıyor. Paris Moda Haftası’nın da en çok merak edilen tasarımcıları arasında. Yıldırım, yakın bir tarihte de İstanbul’dan Paris’e taşınacak. Bu arada uzun bir süre sonra ilk kez bir araya gelen Ankaralı kadınların bir numaralı sohbet konusu ise geride kalan yaz tatili oldu. Birçoğu henüz tatil rehavetini üstlerinden atamamış.

Muradına erdi

Çağıl Özkul, Ankara’nın son dönemde yetiştirdiği en önemli model. Geçtiğimiz yıl New York’ta düzenlenen Miss Universe’te ilk 16’ya girerek güzelliğini tescilledi. Yarışmanın ardından da İstanbul’a yerleşti. Defilelerde boy göstermeye devam eden Çağıl’ın en büyük hayali ise spor spikeri olmaktı. Uzun bir süre bu hayali gerçek olmamıştı. Ancak Çağıl Özkul, kısa bir süre önce muradına erdi, Galatasaray TV’de spor spikeri olarak işe başladı. Uzun bir süre voleybol oynayan Özkul, son gördüğümde sadece voleybol değil, bütün spor branşlarıyla ilgilendiğini ve hepsi hakkında bilgi sahibi olduğunu söylemişti. Başarılı bir spor spikeri olabileceğini söyleyen Özkul’un eline şimdi önemli bir fırsat geçti. Eminim bu fırsatı çok iyi değerlendirecektir.

Mekanlara yaradı

Alkol satışındaki düzenlemenin geçtiğimiz hafta uygulanmaya başlamasıyla birlikte içki satışı yapan esnaf da kara kara düşünmeye başladı. Düzenleme uygulanmaya başlamadan önce kaçak alkol satışı yapan seyyar satıcıların ve fahiş fiyata içki servisi yapan karaborsacıların türeyeceği tartışmaları yaşanmıştı. Tüm bunların cevabını öğrenmek biraz zaman alacak ama yeni düzenlemenin en çok da mekanlara yaradığını söylemek yanlış olmaz.

Yazının Devamını Oku

Ne çektin be Fashion Week

Başkent’te yılda iki kez düzenlenen Ankara Fashion Week’in eylül defilesi iptal oldu. Son yıllarda daralan organizasyonu nedeniyle ‘Esnaf defilesi’ haline gelen organizasyonun Antalya’da düzenlenmesi kararlaştırıldı.

Mart ayında 25’incisi düzenlenen Ankara Fashion Week, Türkiye’nin en uzun soluklu moda organizasyonlarından...
10 yılı aşkın bir süredir yılda iki kez düzenleniyor ve Ankaralı markalar sezon koleksiyonlarını sergiliyor. Bu kadar uzun soluklu bir organizasyon, her yıl bir öncekinin üstüne koyarak, daha da gelişmesi gerekirken, yıllar geçtikçe daha da kısırlaşan, hitap ettiği kitlesi daralan bir organizasyon haline dönüştü. Öyle ki, son birkaç yıldır ‘Esnaf defilesi’ görünümündeki moda günlerini Balgat’taki firmaların çalışanlarından başka kimse izlemez oldu. Üstelik, birkaç yıl önce bir tesettür firmasının özel defile yapması ve bunun da uluslararası haber ajansları tarafından ‘Başkent Modası’ olarak yansıtılması Ankara Fashion Week’in karizmasını iyice çizmişti. Tek bir defileden oluşan ve yaklaşık bir buçuk saat süren bir defilenin adının moda günleri olması konusuna ise girmiyorum bile.

ANTALYA’DA DÜZENLENECEK

Ankara Fashion Week’in başına gelenler bununla da kalmadı. Yılda iki kez mart ve eylül aylarında düzenlenen defile, bu eylülde Suriye krizi, Mısır’daki olaylar gibi sebeplerden dolayı iptal edildi. Sadece dün akşam Armada Alışveriş Merkezi Hayat Sokağı’nda küçük çaplı bir defile yapıldı. Ayrıca defileyi düzenleyen Ankara Giyim Sanayicileri Derneği, yılda iki kez düzenlenen defilelerden birini artık Antalya’da düzenleme kararı almış. Buna sebep ise firmaların bayilerinin defilelere ilgi göstermemesi olmuş. Bayilerin defileye ilgi göstermesi için Antalya’da üç günlük bir tatil programı da hazırlanıyormuş. New York moda haftasının Chicago’da düzenlendiğini ya da Milano moda haftasının Napoli’de yapıldığını hayal bile edemiyorum. Firmaların ticari kaygılarını anlıyorum ama moda günlerini burada geliştirmek yerine böylesine basite kaçmalarını da kabul edemiyorum.

Büyük yarışa hazırlanıyor

Slovakya’nın Ankara Büyükelçisi Milan Zachar, zor bir dönemden geçiyor. Bunun nedeni ise ne diplomatik görevi nede iş yoğunluğu. Zachar, ekim ayında Slovakya’da yakın bir arkadaşıyla yapacağı yüzme yarışına hazırlanıyor. Gençlik yıllarında arkadaşıyla her yıl yüzme yarışı yapan büyükelçi, bu arkadaşına karşı hiçbir zaman kaybetmemiş. En son 15 yıl önce yüzmüşler. Bir süre önce de arkadaşından yine bir yarış teklifi gelmiş. Zachar da bu teklifi, gençlik yıllarını hatırlamak ve son bir kez daha yarış heyecanı yaşamak için kabul etmiş. Yarış için özel bir beslenme ve egzersiz programı uygulayan Zachar, bu programa son derece bağlı. Bunun nedeni ise 15 yıldır neredeyse hiç spor yapmaması ve formsuz olması. İlk kez kaybetme korkusu yaşayan Büyükelçi Zachar, diplomatik görevinin yanısıra büyük bir özveri ile bu yarışa hazırlanıyor.

Yazının Devamını Oku

Final düğünü

Çekimleri Ankara’da gerçekleşen ekranların sevilen üç dizisi Unutma Beni, Beni Affet ve Deniz Yıldızı’nda bu yaz tam bir evlilik rüzgarı esti.

Osman Karakoç ve Ceren Yalazoğlu’nun düğünüyle başlayan düğün maratonu, Beni Affet’te rol arkadaşı olan Gaye Turgut ve Deniz Evin ile Deniz Yıldızı dizisinden Artemis Karaman ve Egemen Alkoç’un düğünleriyle devam etti. Yazın son düğününde ise Deniz Yıldızı’nın sevilen karakteri İlay Tiryaki ile özel bir şirkette yönetici olarak çalışan Can Belman hayatlarını birleştirdi.

GECENİN ŞANSLISI ÇİÇEĞİ KAPTI

Çiftin Mühye’deki Vişne Kır Düğün Bahçesi’nde gerçekleşen düğününe çok sayıda dizi oyuncusu ile aile dostları katıldı. Geceye katılanlar arasında İlay Tiryaki’nin kuzeni Burak Sağyaşar ve sevgilisi Hatice Şendil ile Cantuğ Turay, Begüm Topçu, Özgün Çoban gibi isimler yer aldı. Gündüz Sinan Pekinton, Gülşah Çomoğlu ve Gülseren İmer’in şahitlik yaptığı bir nikahla evlenen çift, akşam gerçekleşen düğünde de temsili bir nikah organizasyonu yaptı. Temsili nikahın ardından Tiryaki ve Belman çifti, ilk danslarını yaptı. Düğünün nikahtan sonraki kısmı da, parti havasında geçti. Dans pistinin bir an olsun boş kalmadığı gecede, konuklar gönüllerince dans edip eğlendi. Gecenin en şanslı ismi ise gelinin yakın arkadaşı sevilen oyuncu Gülşah Çomoğlu oldu. Düğün hazırlıkları boyunca Tiryaki’nin yanında olan Çomoğlu, gecenin sonunda ise gelin çiçeğini kapan isim oldu. Düğün, renkli görüntülerle geç saatlere kadar sürdü.

İnanç dışında ses yok

Geçtiğimiz sezon ekranlara veda eden Behzat Ç. dizisinin dört başrol oyuncusu Erdal Beşikçioğlu, Fatih Artman, İnanç Konukçu ve Berkan Şal’ın yeni dönemde hangi dizi ve projelerde yer alacağı merak ediliyordu. Yeni dönemdeki projesi ilk belli olan isim Fatih Artman olmuştu. Artman’ın ‘The Sopranos’un yerli versiyonu ‘Yadigar’da yer alacağı haberleri çıkmıştı. Ancak Artman, dizideki rolünü Behzat Ç.’de canlandırdığı karakter olan Harun’a çok yakın olması nedeniyle kabul etmedi.
Yeni dönemde bir diziyle izleyici karşısına çıkması kesinleşen ilk isim İnanç Konukçu oldu. Konukçu, Gürkan Uygun, Berk Hakman, Mustafa Avkıran gibi isimlerin yer aldığı Kaçak dizisinde yer alacak. İnanç Konukçu, başrolünü Gürkan Uygun’un oynadığı dizide Uygun’un en yakın iki arkadaşından birini oynayacak. Konukçu, yeni dizisinde bir hacker’ı canlandıracakmış.

BEHZAT Ç. DİNLENİYOR

Behzat Ç. rolüyle büyük bir hayran kitlesine sahip olan Erdal Beşikçioğlu’nun gündeminde ise şimdilik bir dizi projesi yok. Beşikçioğlu, bir süre dinlenmeyi tercih edecekmiş. Berkan Şal da, Behzat Ç.’nin ardından dinlenmeye çekildi. Berkan Şal’dan da henüz ses seda yok.

Yazının Devamını Oku