GeriSpor Can BARTU: Şampiyonanın formatı değişmeli
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Can BARTU: Şampiyonanın formatı değişmeli

OYUN kurallarının değiştirilip değiştirilmeyeceğini bilemem, ama şu açık bir gerçek ki, kimse riske girmek istemiyor. Herkes, ‘gol yemeyeyim, kontratakla oynayıp, bir gol atıp kazanırım’ hesabında. Grup maçlarının genel görüntüsü böyledir. Bu yüzden de takımlar bir program dahilinde oynuyor ve korakor mücadele ile güzel bir futbol ortaya çıkmıyor. Bunun önüne bu sistemle geçemezsiniz. Şampiyonanın formatı değiştirilmeli. Gruplar kaldırıp, 1. turdan itibaren hep eleme oynanmalı.

Yıldız oyuncu yetişmiyor

Büyük yıldızlar artık dünyada yok. Luis Figo diyorsun, iyi bir oyuncu, ama süper değil. Bir Pele, bir Maradona değil. Zidane diyorsun, standart bir futbolcu. Uzun topu iyi atıyor, ama medyanın doldurması. Baros iyi futbolcu ama yetenekleri sınırlı. Futbolcular zaten yorucu lig maratonlarından çıktığı ve doygunluğa ulaştığı için kendilerini zorlamıyor, fazla da riske girmiyor.

Rakiplerimiz tehlikeli

A Milli Takım Teknik Direktörü herhalde maçları seyrediyor. Çek Cumhuriyeti-Danimarka maçına, sahadaki futbola bakın. Danimarka yenilmesine rağmen rakibinden aşağı oynamadı, zaman zaman da daha iyiydi ama kontrataklardan goller yedi. Yunanistan çok sabırlı ve güçlü, hava toplarına da hakim. Danimarka da Yunanistan da bizim 2006 Dünya Kupası eleme grubundaki rakiplerimiz. İki takım da çok tehlikeli rakipler.

Bizim Milli Takımımız bir yerde hırsına yenilip, kontrolü kaybediyor. Sabırlı oynayamıyor. Futbolcularımız sürekli hakeme itiraz ediyor, onu kandırmak için uğraşıyor. Euro 2004’te hakemler arkadan yapılan en ufak hareketi kartla cezalandırıyor. Böyle bir ortamda bizim futbolcularımız nasıl, kaçı sahada kalır bunu kestirmek zor.

Neden Türk hakem yok?

Portekiz’de hiç Türk hakemin olmaması da bu alanda bizim nerede olduğumuzu gösteriyor. Lüksemburg’dan bile var, Türkiye’den hakem yok. Çünkü bizim hakemlerimiz devamlı şaibe altında. UEFA’nın ikinci başkanı da bir Türk. O bile bir şey söyleyemiyor demek ki.

Seyirciye gelince... Seyirci büyük centilmenlik gösterisi yapıyor. Beraber oturuyorlar, birbirlerine küfür edip, saldırmıyorlar. Bundan önemli dersler almalıyız. Biz kendi kendimizi doldurmaya bayılıyoruz. Şimdi Portekiz’deki tribünleri gördük, ama bunu bir hafta sonra unuturuz.

Çek Cumhuriyeti-Hollanda finali

Yunanistan iyi takım ama Çek Cumhuriyeti bir taraftan gelecek gibi görünüyor. Diğer yanda Hollanda var. Hollanda aslında kapasitesinin altında bir görüntü veriyor. Öyle futbolcuları var ki, o takımdan üç tane takım çıkar. Ama o yıldızlar tam anlamıyla kadroyu oturtamıyor. Portekiz’e karşı normalde Hollanda ağır basıyor. Yani Çek Cumhuriyeti-Hollanda finali yakın bir ihtimal. Ancak futbol bu, o gün sahada olan takım ve yaptıkları tüm dengeleri değiştirir.
False