Bu yarış bitmez

Bu yarış bitmez

8 at sahibi bugün koşulacak Tarım ve Köyişleri Bakanlığı Kupası’ndan Mahmut Alpay’ın atının Arap atı olmadığını belirtip protesto ederek çekildi.

21 at sahibi bakanlığa başvurdu. Bakanlık açıklamasında konunun yargıya intikal ettiği ifade edildi.

MAHMUT Alpay’ın "Çetin" adlı atı bugün Ankara’da 75.Yıl Hipodromu’nda 2400 metrede gerçekleşecek Tarım ve Köy İşleri Bakanlığı Kupası Koşusu’nda tek başına piste çıkıp 230 bin YTL’lik birincilik ödülünün sahibi olacak. Çünkü Çetin’in safkan Arap atı olmadığını iddia ederek DNA’sının ailesine uymadığını savunan at sahipleri, büyük bir protestoyla yarışlardan çekilme kararı aldı. Çetin bugün yürüyerek bile olsa yarışı bitirdiğinde yetiştirici paralarıyla birlikte 276 bin YTL kazanacak. Ancak tartışmalar bitmeyecek.

Çetin’in de yarışa katılacağını öğrenen 8 at sahibi, iki gün önce bildirilmesi gereken jokey isimlerini Türk Jokey Kulübü’ne deklare etmedi. At sahipleri, Türkiye Yarış Atları Yetiştiricileri ve Sahipleri Derneği’ne (TYAYSD) ortak imzalı bir yazı yazarak, "Bu atın koşturulması halinde atçılık camiamızını derin yaralar alacağı endişesini taşıyoruz. Aynı zamanda TİGEM satışlarında büyük paralar verilerek alınan Arap atlarının satışları da yara alacağı kanaatindeyiz" açıklamasını yaptı.

Baskı iddiası

Yüksek Komiserler Kurulu Genel Sekreteri Doç.Dr Muzaffer Aydemir ise Çetin için verilen iznin kaldırılmasına yönelik 21 at sahibinin imzalı dilekçesine yanıtında Safkan Arap Atı Yetiştiricileri ve Sahipleri Derneği tarafından konunun yargıya intikal ettirildiğinin anlaşıldığını belirtip, Tarım ve Köyişleri Bakanı adına bu aşamada bir işlem yapılmayacağını bildirdi. Bu arada Alpay’ın hemşehrisi Diyarbakırlı olan Tarım Bakanı Mehdi Eker’in, kendi bakanlığı adına düzenlenen yarışa bu atın katılması için baskı yaptığı iddiaları gündeme geldi.

Türk Jokey Kulübü Ankara Müdür Yardımcısı Adnan Demirci, "DNA konusunda otorite Tarım ve Köyişleri Bakanlığı Yüksek Komiserler Kurulu. Onlar Arap atı dedikten sonra bizim yapabileceğimiz bir şey yok. Tüzüğe göre koşu organizasyonuna katılımına iştirakini kabul ediyoruz. İptal söz konusu değil. Altılı ganyan haricinde koşuyor" dedi.

Farklı raporlar

TYAYSD 2.Başkanı Bahadır Gödek ise Bakan Eker’in atçılık sektörünü çok iyi bilen biri olduğunu aktararak yardım diledi ve geçen yıla dayanan sıkıntıyı şöyle dile getirdi: "Çetin için bir itiraz dilekçesi verildi. Çetin’in tetkikleri Etlik Merkez Veteriner Kontrol ve Araştırma Enstitüsü’nde yapıldı. Hazırlanan raporda at sahipleri haklı çıktı. At sahibi kararı mahkemeye götürdü. Yapılan yeni incelemeler sonrası ’Arap atı’ denildi. Geçen hafta İzmir koşusunda bu tepki yapılacaktı. Sansasyon olmaması için vazgeçildi. Bakanlık yeni bir süreç başlatmalı" diye konuştu.

BAHİS YOK

Koşuda bahis oynanamayacak. Jokeyi düşmediği sürece Çetin ödülü alacak. Ya 2400 m koşacak ya da sadece 400 m koşması istenecek. 2., 3. ve 4. olmadığı için ödenekleri olan 180 bin YTL ödül Kızılay’a gidecek.
Haberle ilgili daha fazlası: