AYDIN HABERLERİ

Bozkurt'un adli yapılanmadaki rolü panelle tartışıldı

DHA
24.12.2016 - 12:46 |Son Güncelleme :
DHA

ATATÜRK'ün yakın çalışma arkadaşlarından Mahmut Esat Bozkurt'un ölüm yıldönümü etkinlikleri kapsamında memleketi Aydın'ın Kuşadası İlçesi'nde, panel düzenlendi. Bozkurt'un, Türkiye'nin adli yapılanmasındaki rolü panelde tartışıldı.
Kuşadası Belediyesi ile Kuşadası Atatürkçü Düşünce Derneği Şubesinin birlikte organize ettiği 'Ölümünün 73. Yılında Kuşadalı Mahmut Esat Bozkurt' paneli, Erkan Yücel Sahnesi'nde yapıldı. Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) Ege Bölge Sorumlusu ve Genel İdare Kurulu Üyesi Tolga Kale'nin yönettiği panele, Bahçeşehir Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Süheyl Batum, Dokuz Eylül Üniversitesi Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Bülent Çukurova, Aydın Baro Başkanı Avukat Gökhan Bozkurt ise konuşmacı olarak katıldı. Paneli aralarında Kuşadası Belediye Başkanı CHP'li Özer Kayalı'nın da bulunduğu kalabalık bir vatandaş topluluğu izledi.
Prof. Dr. Bülent Çukurova konuşmasında, Bozkurt'un yaşamından kesitleri izleyicilerle paylaştı. TBMM'de oybirliğiyle kabul edilen Medeni Kanun, Türk Ceza Kanunu, Kabotaj Kanunu, Ticaret Kanunu, Hukuk Muhakemeleri Usulü Kanunu gibi Türkiye Cumhuriyeti'nin hukuk sisteminin temel yasalarının onun bakanlığı döneminde hazırlandığını ve yürürlüğe konulduğunu söyledi. Mahmut Esat Bozkurt'un ülke sevdalısı bir insan olduğunu, İzmir İktisat Kongresi'ni düzenlediğini ve kooperatifçiliğin yaygınlaşmasına çalıştığını anlattı.
Aydın Baro Başkanı Avukat Gökhan Bozkurt ise bir hukukçu gözüyle Mahmut Esat Bozkurt'un ülkeye yaptıklarını ve kazandırdıklarını dile getirdi. Bugün yaşanan gelişmeleri değerlendiren Gökhan Bozkurt, ülkenin birinci önceliğinin anayasa olmadığını, milli güvenlik olduğunu söyledi. Cumhuriyetin değerleri ve kazanımlarına daha çok sahip çıkmak gerektiğine vurgu yapan Gökhan Bozkurt, "Bugün iktidardakiler yüzyıl önceki öngörüyü kavrayamadılar. Yüzyıllar öncesini arzu eder, bir haldeler" diyerek, Cumhuriyetin ayarlarından saptırıldığını söyledi.
Atatürk'ün Nutku'nun okullarda ders olarak okutulması gerektiğini söyleyen Prof. Dr. Süheyl Batum ise Mahmut Esat Bozkurt'tan günümüze gelişmeleri anlattı. Türkiye Cumhuriyeti'nin korunması için direnilmesi gerektiğini söyleyen Batum, ülkenin bugün gelinen noktada nereye götürülmeye çalışıldığını, dış güçlerin ülkeyi nasıl yönetmeye çalıştığını anlattı.

Latif SANSÜR / KUŞADASI (Aydın), (DHA)
FOTOĞRAF

 

 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Aydın haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Aydın ilinden Bozkurt'un adli yapılanmadaki rolü panelle tartışıldı hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 24 Aralık 2016 tarihinde saat 12 46’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Bozkurt'un adli yapılanmadaki rolü panelle tartışıldı haberi güncellenecektir.

AYDIN NAMAZ VAKİTLERİ

28 Şubat 2020, Cuma
 • İmsak
  06:16
 • Güneş
  07:36
 • Öğle
  13:26
 • İkindi
  16:35
 • Akşam
  19:07
 • Yatsı
  20:22
Sayfa Başı