YOZGAT HABERLERİ

Bozdağ: Avrupa Adalet Divanı’nın adaleti ve hukuku yok etmesi kabul edilemez

DHA
15.03.2017 - 12:48 |Son Güncelleme :
DHA

Harun GÖKÇEOĞLU/ YOZGAT,(DHA)- ADALET Bakanı Bekir Bozdağ Yozgat'ta yaptığı açıklamada, “Avrupa Adalet Divanı veya Belçika mahkemeleri gibi mahkemelerin bu aşırılıklara prim vermesi ve onlardan daha ileri kararlar alarak adaleti ve hukuku yok etmesi, kabul edilemez. Bu tuzun koktuğu bir yerdir” dedi.
Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Ak Parti Yozgat İl Teşkilatı tarafından düzenlenen bir dizi toplantı ve ziyaretlere katılmak üzere geldiği Yozgat'ta basın mensuplarına açıklamalarda bulundu.  Bozdağ, Avrupa Adalet Divanı'nın başörtüsü ile ilgili aldığı karar konusunda, “Avrupa Adalet Divanının almış olduğu karar, din ve vicdan hürriyeti, çalışma hürriyeti, insan haklarına ilişkin bütün uluslararası düzenlemeler ve AB değerlerinin katledilmesinden ibaret. Çok net bir şekilde Adalet Divanı, adaleti, hukukun evrensel ilkelerini ayaklar altına almıştır. Gerçekten Avrupa Birliği değerlerini verdiği kararla çiğnemiştir. İnsanları inancıyla işi arasında tercihe zorlamak demokratik bir hukuk devletine yakışmaz. Büyük bir ilkelliktir. Çağdışılıktır" dedi.
TUZUN KOKTUĞU YER
Orta Çağ zihniyetinin, 21'inci yüzyılda mahkeme eliyle hortlatılmak istendiğini ifade eden Bozdağ, ancak gelişmelerin Avrupa’nın geleceğini, Avrupa ülkelerinde yaşayan insanların geleceğini, demokratik hak ve özgürlüklerini de tehdit ettiğini söyledi. Bozdağ, "Tabi insanların bu tür yaklaşımlar içerisinde olması, bir dereceye kadar izah edilebilir. Bunların tedavisi vardır, belki tedavi edilebilir, bir şeyler yapılabilir. Ama ana görevi bu hastalıklara rağmen, her türlü olumsuzluğa rağmen insan haklarını, adaleti ve hakkı ayakta tutan Avrupa Adalet Divanı veya Belçika mahkemeleri gibi mahkemelerin bu aşırılıklara prim vermesi ve onlardan daha ileri kararlar alarak adaleti ve hukuku yok etmesi kabul edilemez. Bu tuzun koktuğu bir yerdir” diye konuştu.
AVRUPA ADALET DİVANI HUKUKU BOMBALAMIŞTIR
İnsan haklarının; kişilerin, kurumların veya devletlerin aldıkları kararlarla yok edilemeyeceğini ifade eden Bakan Bozdağ, konuşmasını şöyle sürdürdü:
“Avrupa Birliği değerleri içerisinde insanların din ve vicdan hürriyetini herhangi bir insanın iş yerinde alacağı bir karara bağlamak, oraya hapsetmek kabul edilemez bir durumdur. Bunlar insan olmanın gereği haklardır. Ben Avrupa adına üzülüyorum, Avrupa Birliği adına üzülüyorum, Avrupa ortak hukukunu korumakla görevli olan bir adalet divanının verdiği karar hukuku bombalamıştır.”
CHP VE HDP GÖRÜŞLERİ BUNLAR
Venedik Komisyonunun 10 Mart 2017 tarihinde kabul etmiş olduğu Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemine ilişkin Anayasa değişikliğiyle ilgili raporun CHP ve HDP’nin görüşleriyle aynı olduğunu iddia eden Bozdağ, “Venedik Komisyonu Cuma günü Türkiye aleyhinde bir rapor kabul etti. Venedik komisyonu teknik bir komisyondur. Sadece uzman görüşü verir. Ancak Türkiye hakkında Venedik Komisyonu’nun kabul ettiği rapor teknik bir rapor değildir. Tamamen siyasi bir rapordur. Venedik komisyonu Türkiye’de ki anayasanın halk oylaması sürecine, bu ortaya koyduğu raporla hayırdan yana çok net bir şekilde taraf olmuştur. Çünkü Venedik Komisyonu raporu adil değildir, objektif değildir. Sübjektif ve siyasidir. Tamamen baştan sona CHP ve HDP’nin anayasa ve anayasa komisyonu, genel kurul görüşmeleri sırasında söylediklerinin ve kendi internet sitelerinde yayınladıkları görüşlerin derli toplu bir arada ifade edilmesinden ibaret bir rapordur” diye konuştu.
Venedik Komisyonu’nun, boş yere Türkiye’de inceleme yapıp para harcadığını belirten Bozdağ, "Ben buradan Venedik Komisyonuna diyorum ki. Keşke bu kadar zaman harcayacağınıza para harcayıp bu raporu yayınlayacağınıza HDP ve CHP’nin internet sitesinden indirip oradaki CHP ve HDP logolarını çıkarıp altına Venedik Komisyonu yazmış olsalardı daha zahmetsiz ve masrafsız bir rapor olurdu" diye konuştu.

FOTOĞRAFLI

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Yozgat haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Yozgat ilinden Bozdağ: Avrupa Adalet Divanı’nın adaleti ve hukuku yok etmesi kabul edilemez hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 15 Mart 2017 tarihinde saat 12 48’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Bozdağ: Avrupa Adalet Divanı’nın adaleti ve hukuku yok etmesi kabul edilemez haberi güncellenecektir.

YOZGAT NAMAZ VAKİTLERİ

07 Ocak 2021, Perşembe
 • İmsak
  06:26
 • Güneş
  07:55
 • Öğle
  12:52
 • İkindi
  15:17
 • Akşam
  17:39
 • Yatsı
  19:03
Sayfa Başı