GeriAyşe ARMAN Boşanmış Babalar Platformu
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Boşanmış Babalar Platformu

Ailelerin parçalanması, çocukların iki arada bir derede kalması zaten yeteri kadar kötü ve acıklı bir durum.

Ama biz bu gerçekliğin şimdiye kadar genellikle kadınlar açısından dile getirilen zorluklarını duymaya alıştık. Hep çaresiz anneler konuştu. Daha doğrusu şikayet etti. Çocuklara el koyan, onları kaçıran, annelere göstermeyen, annelerini onlara kötüleyen hep babalardı. İlk defa tersten konuşan biriyle karşılaştık. En azından ben ilk defa böyle birine rastlıyorum: Boşanmış Babalar Platformu kurucusu Necil Beykont. O bir nevi mağdur durumda olan babaların temsilcisi. Nasıl bir mağduriyet bu? Anneleri tarafından kötülenmek, çocuklarıyla görüştürülmemek, çocuklarından uzaklaştırılmak, günden güne "Babacım" kelimesinin dağarcıklarından çıkması. Bunlar, yeni yeni duymaya başladığımız türden adamlar. Bunlar, "Çocuk annenindir" yargısına katılmayan adamlar. Bunlar, ortak velayetten ve "Çocuk hem /images/100/0x0/55ead199f018fbb8f898aee3annenin hem babanındır" kavramından söz edenler. Necil Beykont, Batı’da yaygın olarak kullanılan "Parental Alienation Syndrome" (PAS)- "Ebeveyne Yabancılaşma Sendromu"nun (EYS) Türkiye’de de aynı ölçüde yaygınlık kazanması için çalışan, çabalayan biri. Babalar Günü’nde her ne kadar onun Babalar Günü kutlanmayacak olsa da, faklı bir babayla tanışın istedim.

Kendinizi hangi sıfatlarla tanımlarsınız?

- İnsanın kendini övmesi yakışık almaz, yermesi de inandırıcı olmaz. Ama şu kadarını söyleyebilirim: İyi bir insanım.

Peki babalığınız nasıldı?

- Pardon ama geçmiş zaman kipi kullanmamıza gerek yok. Çok çok iyi bir babaydım. Halen öyleyim. İddia ediyorum.

Siz bizim için neden önemlisiniz ki, karşımda duruyorsunuz?

- Karşınızda duruyorum çünkü ben bu ülkede daha önce olmayan bir hareketi başlatmaya çalışıyorum: Boşanmış Babalar Platformu.

O nedir öyle?

- Boşanma davam sürerken, baktım ki her şey benim ve kızımın aleyhine gelişiyor. 10 yaşındaki kızımla görüşmemiz, bir anda ayda 2 kez 4’er saatle kısıtlandı. Toplam 8 saat yani. Bu durum hukuk sistemimize göre normalmiş, bana göre değil. Ben çok etkilendim, çok ağladım, kızımı çok özledim, burnumda tüttü. Çok kötü günler geçirdim.

Peki ne yaptınız, eliniz kolunuz bağlı oturdunuz mu öyle?

- Hayır ama ne kadar uğraştıysam faydası olmadı, bir yıl boyunca ayda 8 saatten fazla görüşme hakkını elde edemedim. Kızımla yaz tatili yapabilme hakkını da alamadım. Tabii aradan bu kadar uzun süre geçince kızım da benden uzaklaştı. Gözlerime bakamıyordu. Benimle olduğu o "resmi" 4 saat boyunca o kadar tedirgindi ki, sürekli saate bakıyor, eve geç kalmaktan çok korkuyordu. Bana artık "Babacım" diyemez olmuştu. Cep telefonundan adım ve numaram silinmişti. Birkaç ay içinde babaannesine, halasına, kuzenlerine yani baba ailesinin tümüne son derece soğuk davranmaya başladı. Aramayı bırakın, hiçbirimizin telefonlarına cevap veremez hale geldi.

Hukukçulara danışmadınız mı?

- Danışmaz olur muyum? Hiçbirinden tatmin edici bir cevap alamadım. "Bizim kanunlarımıza, bizdeki sisteme göre yapılabilecek her şeyi yaptık. Bu kadar. Daha fazlasını yapamıyoruz" dediler. Pedagogların da sabır ve nezaketten başka tavsiye edecekleri bir şey yoktu. Önümde 2 seçenek vardı: Ya kendimi çaresiz hissedip teslim olacaktım ya da mücadele edecektim. Ben 2. şıkkı seçtim. N’apabilirim, diye araştırmaya başladım. Türkiye’de boşanmış babayla çocuğunun ilişkisi üzerine yazılmış kitaplar aradım, bulamadım. Pedagoglarla görüştüm, yurtdışı iş gezilerimde büyük kitapçıların arşivlerine girdim, amazon.com’da araştırmalar yaptım. Sonuçta, bir sürü İngilizce kitabım oldu. İnternette sadece bu konuyla ilgili yüz binlerce makale buldum. Ayrıca boşanan babaların hem kaynak başvurusu yapması, hem de dayanışmada bulunması için kurulmuş birçok web sitesi. Bizde ise böyle bir şey yoktu. Ben de kalktım, Boşanmış Babalar Platformu’nu kurdum.

Siz tam olarak neyin peşindesiniz?

- Batı’da "Ebeveyne Yabancılaşma Sendromu" diye bir şey var, bunu duyurmanın peşindeyim. Ve çocuğun velayetinin apar topar anneye verilmesi her zaman doğru olmuyor. Bunun yanlış olduğunu gösteren çok sayıda örnek var ama bu örnekler bilinmiyor, duyulmuyor. Bunların duyulmasını sağlamak gerekiyor. Yine Batı’da ortak velayet uygulaması var, bunun da Türkiye’ye gelmesi, getirilmesi için çalışıyorum.

Siz boşanmış bir baba olarak, hangi konularda erkeklere eşitsiz davranıldığını düşünüyorsunuz?

- Boşandığı adama şu ya da bu nedenle kızgın olan, çocuk için babanın ne ifade ettiğini anlamayan bazı anneler var maalesef. Çocuğu babasız, babayı da çocuksuz bırakma seçeneği, bu annelerin iki dudağının arasında. Mahkeme bir anda, "Ayda 2 kez 4’er saat" diyebiliyor. Bu durumu düzeltmek de hiç kolay değil. Eşitsizlik şurada: Mahkeme, aylar boyu, annenin 7 gün-24 saat eli altında bulunan çocuğu çağırıp, "Evladım, sana ayda 2 kez 4’er saat babanla görüşmek yetiyor mu?" diye sorabiliyor. Ne bir psikolog, ne herhangi bir inceleme, hiçbir şey yok. Çocuk da ne yapsın, "Evet yetiyor" diyor. Başka ne diyebilir ki? Bu soruya başka türlü yanıt verme şansı var mı? Ben, bir çocuğun baba ihtiyacının ayda 8 saatle karşılanabileceğine inanmıyorum. Bu durumdaki bir çocuğa böyle bir soru sorulmasının sağlıklı olduğunu düşünmüyorum. Bu bence birinci eşitsizlik. İkincisi de, babanın velayeti alabilmesi için şartlar açıkça belirlenmiş: Anne iffetsiz veya çocuğa bakamayacak durumda ise vesaire. Bunların hepsinin ispatı da babadan bekleniyor...

Ne yani çocuk annenin değil midir? Siz herkesin kabul ettiği bu yargıya karşı mı çıkıyorsunuz?

- O dediğiniz "herkes"in içinde ben yokum valla. Çocuk hem annenin hem de babanındır.

Sizce bütün erkekler, sizin kadar çocuklarına "annelik" yapabilmek için istekli midir?

- Ben çocuğuma annelikdeğil, babalık yapabilirim ancak. Babalık yapmamı engelleyen ne varsaonu aşmak istiyorum. Benim bütün derdim bu...

BENİM BABALAR GÜNÜM KUTLANMAYACAK MAALESEF

İnsanın kızı ona bir "yabancı" gibi davranırsa, bir baba ne hisseder? Nasıl bir üzüntüdür bu?


- Çok büyük bir üzüntüdür. Evladınızın çok ağır bir hastalığa yakalanmasında veya sakatlanmasında duyacağınız üzüntüye benzer. Çünkü size karşı olan "sevgi gözü" aniden kapanıyor. Kör oluyor yani. O gözün açılıp açılmayacağını da bilemiyorsunuz. Kahredici bir şey. Tarifsiz. Okuyorsunuz, okuyorsunuz, araştırıyorsunuz. "Açılması çok zor" diyor kitaplar. Umut arıyorsunuz. Sizi teselli etmeye çalışanlar, "Büyüyünce açılır o göz" diyebiliyorlar en fazla. Siz ise somut referans bulmaya çalışıyorsunuz. Açılan olmuş mu? Kaç yıl sürmüş? Baba ne yapmış da, açılmış o göz? "Filancanın çocuğu da, 18 yaşına gelince tekrar sevmeye başlamış babasını" tarzı hikayeler anlatıyorlar. Sakin, sabırlı, nazik olup, beklemenizi tavsiye ediyorlar. 2 yıl içinde bu üzüntüye de alışıyorsunuz. Daha az ağlıyorsunuz. Yakınlarınız "Kızın nasıl?" diye artık sormamaya başlıyorlar sizi üzmemek için. Siz bunu fark edip daha da çok üzülüyorsunuz. Ama işte, nice amansız hasta yakınının hayattan kopmadığı gibi siz de ölmüyorsunuz.

Şu anda kızınızla ilişkiniz nasıl?

- Telefonlarıma cevap vermiyor. Beni aramıyor. Kızımın gelişimi hakkında söz sahibi değilim. Derslerini, notlarını ancak okulundan, öğretmenlerinden öğrenebiliyorum. Onu uzaktan da olsa görebilmek için okuluna, spor salonuna gidiyorum. Resmi görüşme saatlerinde çoğunlukla görüşebiliyorum ama bana karşı çok soğuk tabii.

Babalar Günü’nde babalara söylemek istediğiniz bir şey var mı?

- Var tabii. Gelip "Babacım" diye boynuna sarılacak çocuklarını çok sevsinler. Birlikte olabildikleri her anı doya doya yaşasınlar ve yaşatsınlar. Benim Babalar Günüm kutlanmayacak bugün maalesef. Hiçbir çocuk annesine veya babasına yabancılaştırılma tacizini hak etmiyor. Hangi nedenle olursa olsun, çocuğuna ulaşmaktan umudunu kesmiş, pes etmiş babaların da asla yılmamalarını rica ediyorum. Kendileri için değil, çocukları için yılmasınlar. Öncelikle çocuğunu babasından mahrum bırakmayı aklından bile geçirmeyen tüm anneleri, sonra da çocuklarını analı-babalı büyütmek isteyen tüm babaları kutluyorum.

BEN KİMİM?

Boğaziçi Üniversitesi İşletme Fakültesi mezunu ve ABD’de yüksek lisans yapmış, 20 küsur yıl dış ticaret sektöründe profesyonel olarak çalışmış, eşini aldattığı mahkeme kararıyla hükme bağlanmış, 12 yaşında çok güzel bir kızı olan bir babayım...

EYS NEDİR?

Orijinali "Parental Alienation Syndrome" (PAS). Google’da 150.000, Yahoo’da ise 120.000 site çıkıyor bu konuda. Türkçe’ye "Ebeveyne Yabancılaşma Sendromu" (EYS) olarak çevirebileceğimiz ve "Eski eşten intikam almak için, çocuğun o ebeveyne düşman edilmesi" olarak açıklayabileceğimiz, yani aslında bir nevi "çocuğun duygusal tacize uğratılması" olan bir durum. Dünyada ve Türkiye’de bir sürü çocuk bu sendromdan musdarip.

İDEAL ÇÖZÜM ORTAK VELAYET

Bizde çocuğun velayeti, tek ebeveyne veriliyor. Oysa Batı, bu uygulamaya karşı. Amerika’da 33 yıldır ortak velayet uygulaması var. Bu yöntemin çocuk gelişimi için en sağlıklısı olduğu bilimsel olarak ispatlanmış durumda. Buna göre çocuk üzerinde her iki ebeveyn de söz sahibi oluyor. Birinin, çocuğu diğerinden soğutma şansı pek yok. Çocuğa analı-babalı büyüme şansı verilmiş oluyor yani. Bunun Türkiye’ye de gelmesini istiyorum.

EN BÜYÜK HAYALİM

Geniş kesimlerce tanınıp yaygınlaşabilirsek, platformumuzu keşfedip bize gelen sorulara ve sorunlara cevap verebilecek çocuk gelişim uzmanları, hukukçular, gönüllü olarak aramıza katılabilirse, EYS tacizi yasaklanırsa, bu tacizinin yaptırımları kanunlarımızda "net bir şekilde" yer alırsa, "ortak velayet" uygulaması Türkiye’de tartışılmaya başlanır, sonunda bizim kanunlarımıza da girerse, işte o zaman gerçekten faydalı bir şeyler yapmış olmanın huzurunu duyarım. En büyük hayalim bu.

Annesine resmen yalvardım oğlum bir gün daha kalsın diye ama nafile

KİŞİSEL NEFRET


Eşimden 1 sene önce boşandım. Mahkeme 2.5 yaşında kızımın velayetini, yaşı küçük diye annesine verdi. Annesinin anlayamadığım kişisel nefreti yüzünden, kızımı sadece pazar günleri saat 10 ile 6 arası görebiliyorum ve kahroluyorum. Yaşı küçük olduğu için belli bir uyku düzeni var, 2 saat parka götür, oyun oyna derken saat 4 oluyor ve uyku saati geçmiş bile oluyor, sonra uyutuyorum. 2 saat bazen 3 saat uyuyor, uyanır uyanmaz annesine götürüyorum, anne de saati geçirmişsek kızıyor. Dolayısıyla, çocuğumla buluştuğum zaman sürekli zamanla yarış halinde oluyorum. Çocuğum da ben de perişan halde kalıyoruz.

KIZIMI KAÇIRDI

Bizim boşanma davamız henüz devam ediyor. Evimiz İstanbul’da. Eşim, kızımı okulundan alıp bir gün ansızın Adana’ya götürmüş. Naklini de aldırmış okuldan. Kızımı görmek için okula gittiğimde bu haberi öğretmeninden aldım ve şoke oldum. Ben babayım ve henüz velayet ortak. Kızımı kaçıran anne için ne yapabilirim.

ÜSTELİK PSİKOLOG

Biz yurtdışında yaşıyoruz, gelinimiz torunumuzu alıp Türkiye’ye gitti, dönmesi gereken sürenin sonunda dönmedi. Bir de üstelik psikolog olacak. Babasını çok seven ve onunla güzel vakit geçiren bir çocuk da şimdi onu unutmak üzere. Babanın ailesi olarak bizler de burada bu acı duruma üzülmekten başka bir şey yapamıyoruz...

ÇOCUĞUMLA KALAMADIM

Saat 00.30 ve oğlum 2 saat önce gitti. Annesine resmen yalvardım, oğlumla bir gece beraber kalabilmek için. Ama nafile! Oğlumla bir geceyi bana çok gördü, aldı götürdü. Gözyaşlarımla baş başa kaldım. Ne olur bana bir akıl verin, acele edin elimden bir kaza çıkmadan.

ENGELLEDİLER

Boşanmış bir aileyiz, çocuğum annesi ve anneannesiyle birlikte yaşıyor. 11 yaşındaki oğlumu yatıya alıyor, kamp yapıyorduk, eğleniyorduk. Engellediler. Telefonda konuşuyorduk, engellediler. Sadece yasal günlerimde görüşmeliymişim. Oğlumu okul çıkışlarında veya sokakta oyun oynarken görmek için çırpınıyorum. Oğlum erkek modeli olmadan büyüyor, üzülüyorum.

BOŞANMIŞ BABA EYLEMLERİNDE BATI’DAN ÖRNEKLER

Kızı eşi tarafından Amerika’ya kaçırılan Mustafa Yılmaz, Kardak kayalığında eylem yaptı. Matthew O’Connor adlı bir baba, Justice 4 Fathers (Babalar için Adalet) adı altında örgüt kurdu. Bu örgütte boşanmış babalar, çocukları ile görüşmekte sınırlı haklara sahip oldukları için yıllardır inanılmaz bir mücadele veriyorlar. David Pyke, Noel Baba kimliğinde gidip kendini sarayın parmaklıklarına zincirledi. Geçen eylül ayında Buckingham Sarayı’nın balkonuna Batman kıyafetiyle tırmanan baba Jason Hatch, polisi 4 saat süreyle uğraştırdı, sonuçta 3 yıldır oğluyla kızını göremeyen babaya, çocuklarının müsameresini izleme izni verildi. Çocuklarını göremeyen babalar Lahey’de de Adliye Sarayı’nın tepesine tırmandılar. Bir diğeri Başbakan Tony Blair’e un çuvalı fırlattı. Kendilerini demiryollarının sinyalizasyon direklerine bağlayanlar, Londra’daki Milenyum Tekerleği’ne çıkanlar oldu. Darry Westell eylemini papaz cübbesiyle Londra’daki St. Paul Katedrali’ne tırmanarak gerçekleştirdi. İtalya’da 2 yıl önce eşi Enrica’dan boşanan ünlü tenor Andrea Bocelli, 2 oğluna çok sınırlı erişimi olduğu için, boşanan babalara hak sağlayacak bir yasa çıkarılması amacıyla kampanya başlattı. Yunanistan’da ayrıldığı eşlerine karşı çocukları üzerindeki haklarını savunan Boşanmış Babalar Derneği, Adalet Bakanlığı’na bu yönde bir paket sunup aylar sürecek eylemlerine başladı. Bu derneğin üye sayısı 1000. Amaçları, boşanmış babaların haklarını korumak. Yunan Adalet Bakanlığı’na ilettikleri talepler listesinde, çocuklarını babalarına düşman eden annelerin cezalandırılması, psikolojik tacize uğrayan kocanın eşi hakkında dava açma hakkına sahip olması gibi talepleri var.

UZMAN GÖRÜŞLERİ

Figen Samuray (Avukat)

BİZDE EVLİLİĞE İHANETİN BEDELİ ÇOCUĞUNDAN MAHRUM OLMAK

Kanunumuz, çocukların velayetinin kime bırakılacağı konusunda hakime çok geniş yetkiler tanımıştır. Hakim burada ağır bir manevi sorumluluk altındadır. Hakim kararı verirken bütünüyle çocuğun menfaatini düşünmekle yükümlüdür. Tarafların boşanma konusunda, kendi özel ilişkilerinde kusurlu olup olmadıkları ve yaşam koşulları bu kararda etken olmamalıdır. Örneğin eşini aldatarak boşanan diğer tarafa, çocuk velayeti verildiği çok ender görülmektedir. Bu kadın için de erkek için de geçerlidir. Sanki bir çeşit ceza verilmek istenmektedir. Uygulamada, "Evliliğe ihanetin bedeli, çocuğundan mahrum olmak" gibi algılanmaktadır. Oysa bu durumun yeni Medeni Kanunumuz’da dayanağı bulunmamaktadır. Eşiyle anlaşamayan veya başka birine aşık olup dürüstçe evliliği bitirme kararı alan bir tarafın, kötü bir eş olması, aynı zamanda kötü bir anne veya baba olmasını da gerektirmemektedir. Ancak taraflar, evliliğinin bitiminden çok sonra bile eski eşlerinin hayatlarına biri girerse çocuğu göstermemeyi ve velayet hakkını bir silah olarak kullanabilmektedirler.

Fehmi Hasanoğlu (Avukat)

BİR HUKUKÇU OLARAK ÜZGÜNÜM

Ortak Velayet konsepti, ilk olarak 1970’lerde ortaya çıktı ve 1973’de Indiana’da kabul edildi ve o günden beri Amerika’da 50 farklı eyalete yayıldı. Bu fikrin sloganı ise şu: "Eğer boşanmayı engelleyemiyorsanız çocuğunuzun tek ebeveyne ait velayetle büyümesini engelleyin." Bir hukukçu olarak üzgünüm ki Türk Medeni Kanunumuz’da boşandıktan sonra ortak velayet uygulaması yer almamaktadır. Oysa, çocuklarının her sorunlarında ve hayatlarının her devresinde yer almak isteyen ebeveynler, eşleriyle problemleri her ne olursa olsun çocuklarının yaşamlarında söz hakkına sahip olmak istemektedir. Bu da onların en doğal hakkı. Boşanmış Babalar Platformu gibi platformlar yardım çağrılarını ilgililere duyurarak kanunda bir değişiklik yapılmasına yardımcı olabilir.

SEDEF AKBAY (Çocuk ve Aile Psikoloğu)

EBEVEYNE YABANCILAŞMA SENDROMU

Bu sendrom genellikle velayet döneminde başlayan bir durumdur. Çocuk büyüdükçe de devam eder. Çocuk, bir ebeveyne karşı olumsuz duygu ve düşünceler içindedir. Anne ve babası arasında kalır. Bir taraf devamlı kötülendiğinden, düşman gösterildiğinden, yabancılaşma ister istemez devreye girer. Çocuk açısından son derece sağlıksız bir durum. Çok acı çeker. Sadece bu eziyetten ve sorumluluktan kurtulmak için diğer tarafı görmekten kaçınabilir. Bu durum süreklilik kazandığında, tedaviyi gerektiren sıkıntılar ortaya çıkar. Ve mutlaka profesyonel yardım almak gerekir.

AYŞİM İNCESULU (Çocuk Gelişim Uzmanı)

Sorunlu boşanmalarda çocuklar ne tür travmalar yaşıyor?

1. Öncelikle anne-baba arasında yaşanan sözel ve bazen fiziksel şiddet içeren davranışları yaşıyorlar. 2. Karşılıklı suçlamaları içeren tartışmalar sırasında "küçüktür, nasıl olsa anlamaz" ya da "ne yapalım o da anlasın babasının/ annesinin ne olduğunu" mantığı ile hiç sansürsüz konuşmaları dinleyip "kaydediyorlar". 3. Birbirinin zaaflarından yararlanma taktiği ile duygusal sömürü aracı olarak kullanılıyorlar ya da mahkemede en sevdiği anne/babasına karşı şahitlik etmek zorunda kalabiliyorlar. 4. "Polis zoru" ile yapılan ve karakollarda bitebilen gönülsüz görüşme rutinlerine muhatap olabiliyorlar. 5. Özel hayatlarının detaylarının konu-komşuya ve daha da kötüsü okul çevresine kadar uzaması sonucu sorgulamalara, tavır değişikliklerine, imalı konuşmalara katlanmak zorunda kalıyorlar.
X

Kız çocuklarımızı tecavüz mağduru yapmayalım!

Biliyorsunuz, üç yıl önce gündeme getirilen “tecavüzcüye af” yasa tasarısı vardı. Bütün kadın örgütleri, sivil toplum örgütleri, gazeteciler ve halk olarak hepimiz kıyameti koparttık. Tasarı geri çekildi, yasalaşmadı. Üç yıl sonra yeniden hortladı, bu yeni yargı reformu paketi vesilesiyle. Nedir, ne değildir, TKDF Başkanı Canan Güllü’ye sordum...

Sosyal medyada bir şey dolanıyor. Arada 10 yaş fark varsa ve evlilik gerçekleşirse “tecavüzcüye af” deniyor... Nedir bu?

15 yaş ve altı “erken yaşta evlilik” yapmış kişiler hakkında -şikâyet olmasa dahi- kamu davası açılıyor biliyorsunuz. TCK’ya göre bu suç çünkü. İşte bu açılan davalarla, tutuklanan erkeklerle ilgili, çocuk istismarı hakkında açılan davanın affı sözü edilen. Bu konuyu içeren bir yasa taslağının TBMM’ye gelecek olan yargı paketinin içinde olacağı konuşuluyor ve üzerinde çalışılıyor TBMM milletvekillerince...

Bu affın şartları ne?

Dini nikâhla evlilik yapmış bu kişilerin arasında yaş farkının 10 yaş üstü olması gerekiyor ve evlilik birlikteliğinin 5 yıl devam etmiş olması isteniyor.

Peki bu ne anlama geliyor?

Çocuklarımıza tecavüz edenlere karşı işlenmiş suç için af kılıfı getirilmeye çalışılıyor... Anlamı bu! 2016’da TBMM’ye 286 kişi için verilen ve o zaman her görüşten vatandaş ve sivil toplum örgütleri tarafından reddedilen bu önergeyle, bugün 10 bin kişinin işlediği “suç”, cezasız bırakmaya çalışıyor. Felaket! Üstelik bu, çocuklar için 23 Nisan bayramını ilan etmiş bir ülkenin meclisinde konuşuluyor...

2015’te Anayasa Mahkemesi’nin “Resmi nikâh olmadan dini nikâh olmaz” diyen TCK maddesi iptal edilmişti değil mi?

Evet. Sonra 2016’da “tecavüz önergesi”yle tecavüzcüler aklanmaya çalışıldı. Şimdi ise aklamayı yasalaştırma çalışmalarına “merhamet adaleti” getirerek, duygusal sömürüyle tecavüzü aklayacak irade devrede...

Yazının Devamını Oku

Trafik kazası değil trafik cinayeti!

BAŞTAN anlaşalım...

Bu olaylar kaza filan değil, cinayet!

Trafik cinayeti... Sakın “trafik kazası” demeyin yani. Ağzınızı alıştırın. Trafik cinayeti. Trafik cinayeti. Literatüre böyle yerleşsin. İşleyen de “trafik cinayeti işlemiş bir katil” olarak. Ve bu suça insan hayatına kast etmiş, onu hayattan silmiş birine verilecek ceza verilmesi gerekiyor.

Artık yeter ya!

Binlerce insan bu ülkede yollarda öldürüldü; yaya geçitlerinde, karşıdan karşıya geçerken, otobüs duraklarında beklerken...

Günahsız insanlar zamansız bir şekilde can verdiler, hayattan silinip gittiler. Buna sebep olanlarsa özgür. Nasıl oluyor da trafikte can alanlar o ya da bu sebeple yırtabiliyor?  Akıllara ziyan bir durum.

‘TAKDİRİ İLAHİ’ YA DA ‘KADER’ DEĞİL BU! CİNAYET

İngiltere’de beni en çok çarpan yayaların üstünlüğü oldu. İnanılır gibi değil. Yaya geçinden geçerken kralsın, bütün araçlar duruyor. Durmak zorunda.

Yazının Devamını Oku

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı hepimize kutlu olsun!

BUGÜN, o gün.

Yaşasın 29 Ekim! Yaşasın Cumhuriyet! Bugün ülkemizin doğum günü. Ata’mızı bir kez daha saygı ve minnetle anma günü. Birbirinden güzel Cumhuriyet Bayramı ve Atatürk videoları yapılmış sosyal medyada. Bayılıyorum izlemeye. Her yerde bayrağımızı görmeye de bayılıyorum. Dibine kadar, bütün ülkede, her şehirde, her semtte kutlanmalı. Yer gök Atatürk ve Türk bayrağı olmalı. Sadece Türkiye’de değil, biz de burada Londra’da kutlayacağız. Çünkü en büyük bayram, bu bayram. Yaşasın Cumhuriyet! 

ANNEMİ BİZ, BİZİ UNUTTUĞU SABAH KAYBETTİK ASLINDA...

HAYATIMIN bu döneminde yaşlanmak, yaşlılık ve çevremizdeki yaşlılara kafayı takmış durumdayım. Ben de İclal Aydın gibi, yaşlılığın bize anlatıldığından farklı olduğuna inanıyorum. Çünkü pek çok şeye tanık oluyorum. Ve hayatın ileri dönemleri beni korkutuyor. O yüzden ne zaman İclal’le bir araya gelsek, romanlar, edebiyat, ilişkiler üzerine konuşuyoruz. Ama kızı kadar, Alzheimer hastası annesini de merak ediyorum. Onun annesiyle ilgilenmesine; annesini yanına, İzmir’e, alt katına almasına, bebekler gibi bakmasına içim titriyor. Biz yeni çıkan ‘Kalbimin Can Mayası’ romanı üzerine buluştuk, pazar başlayan söyleşinin devamı bugüne kaldı.

- Yaşlılık bizim bildiğimiz gibi bir şey mi?

Değil Ayşe.

- Annenin durumu nedir? En son röportajda bebek olmuştu, şimdi nasıl?

Çok zayıfladı, küçücük kaldı. Bir emanet can bize... Annem biliyorsun Alzheimer. Annemi biz, bizi unuttuğu sabah kaybettik aslında... Bazen çok mutsuz oluyorum. Durup dururken ağlamaya başlıyorum. “İnsanın dünya üzerindeki serüveni bu kadar hüzünlü olmamalı!” diyorum. Ne kadar güzel, becerikli, bilgili bir kadındı. Nasıl silindi her şey? Annem ne yaşadığının bilincinde bile olmadan nefes alıp veriyor... Kim neden gidiyor, kim neden kalıyor anlamaya çalışıyorum. Kim kimin öğretmeni, kim ne ile görevli? Zor sorular bunlar. Biz şimdi ondan emanet kalan o cana göz kulak oluyoruz. Bazen onu yıkarken, giydirirken, “Biz ne olacağız, nasıl olacağız?” diye düşünüyorum. Çok acı bütün bunlar..

Yazının Devamını Oku

Romanlarımdaki birbirine bağlı ve düşkün aile... Çoğumuzun hasreti!

Hep sevdim onu. Yaratıcılığını, çalışkanlığını, inişlerini-çıkışlarını, gamzelerini, kızıyla ilişkisini, annesiyle ilişkisini, yazarlık macerasını, oyunculuğunu... Cesur kararlar alan, hayatı korkmadan dibine kadar yaşayan, bedeli neyse de ödeyen bir kadın İclal Aydın. Şimdilerde, yeni kitabı ’Kalbimin Can Mayası’ çıktı. İmzadan imzaya, röportajdan röportaja koşuyor. 9 yaş küçük eşinden bu yaz ayrıldı, kızı ve alzheimer’lı annesiyle İzmir’de yeni bir hayata yelken açtı. Yaşadıklarını, İzmir’deki apartman hayatını, komşuluk ilişkilerini öyle güzel anlatıyor ki... İzmir’de aradığı mutluluğu bulmuş. “80’lerin Türkiye’sinde yaşıyor gibiyim” diyor. Romanlarının bu kadar çok satmasının sırrı ise, başlıkta gizli...

Yahu senin sırrın nedir? Bir önceki kitap 220 bin mi ne sattı...

- (Gülüyor) Aslında ciltli kapak, özel basımla beraber 230 bine ulaştı!

Oha yani! İnsanlar samimiyetine mi, hikâyenin kurgusuna mı, kalemine mi, sana mı bayılıyor, nedir?

- Belki söylediklerinin hepsinden bir parça vardır, bilmiyorum. Sürükleyici ve sıcak aile hikâyeleri anlattıklarım. Her kitapta, bir sonraki için düğümler atıp bırakıyorum. Sanıyorum o çözülmeleri merak etmeleri de bir etken...

Yeni kitabın, ‘Kalbimin Can Mayası’ da çıktı. Bir yapbozun parçaları misali, büyük bir resmi tamamlayan, diğer üç romanına eklenen yeni bir parça... Güzel olanı, bu dört romanı hangi parçadan okumaya başlarsan başla, eksiklik hissetmiyorsun. Bunu özellikle mi yaptın?

- Kesinlikle! Her kitap bitiminde bir sonrakinin kurgusu, öyküsü hazır oluyor kafamda. Hatta bazen yazdığım kimi bölümleri çıkarıp “Bunu, diğer kitaba saklayayım” diyorum. Kitapların bağımsız okunması benim için çok önemli. Hangisinden başlarsan başla, bir şekilde hikâyeye girersin. Altı kitapta bitecek bu seri inşallah. Geriye iki kitap kaldı...

BİR SÜREDİR KORE DİZİLERİNE SARDIRDIM

Yazının Devamını Oku

Yoksa siz Bahar’ın ilikli kemik suyu çorbalarını içmediniz mi?

O, Bahar Şamhili Tanju. İkimiz de yıllardır medyanın içindeyiz, hiç tanışmamıştık. Kuaförde yan yana saçlarımızı kestirirken tanıştık. Benim hafif soğuk algınlığım vardı, öksürüyordum, burnumu çekiyordum. “Dur!” dedi ve mutfağa gitti, bana nefis bir çorba hazırladı. Kendi ürettiği ilikli kemik suyu çorbası. İçine zencefil, limon, zerdeçal, karabiber filan da koymuş. Nasıl nefis olmuş anlatamam.Eskinin reklamcısı, şimdinin girişimcisi, ‘Gurvita’nın yaratıcısı Bahar. Nasıl mı giriyor bu işe? Hastalanıyor. Erken yaşta kemik erimesi teşhisi konuluyor. Doktorlar ilaç tedavisinin yanında kemik suyu ve sakatat çorbalarını tüketmesini öneriyorlar. İnanılmaz faydasını görüyor, bağışıklık sistemi kuvvetleniyor, iyileşiyor. O da kendisine iyi gelen bu şeyi, insanların hizmetine sunmaya karar veriyor...

Seni tanıyalım...

Ben Bahar. İstanbul’da doğdum, büyüdüm. Çocukken televizyon reklamlarına bayılır, reklamcı olmak isterdim. İşletme okudum, sonra kendimi bir şekilde medya dünyasında buldum. Ve tüm profesyonel kariyerim boyunca, Türkiye’nin en büyük medya gruplarından birinde reklam ve pazarlamadan sorumlu genel müdür ve icra kurulu üyesi olarak çalıştım.

Şimdi peki?

Şimdi artık girişimciyim! İlikli kemik suyu ve sakatat çorbaları üretiyorum. Aslında sağlık veren sular da diyebiliriz. Müthiş bir tutkuyla yapıyorum. 50 yaşımda kendimi hiç aklımda yokken, girişimci olarak buldum. Şunu da öğrendim: İnsan “Ben girişimci olayım” diyerek girişimci olmuyormuş. Mutlaka bir derdine, ihtiyacına bulduğu çözümü hayata geçirmesiyle girişimci oluyormuş.

Senin derdin neydi?

Dört yıl önce erken yaşta kemik erimesi teşhisi konuldu bana. Doktorlarım ilaç tedavisinin yanında kemik ve bağ dokuyu güçlendirmek için kolajen, jelatin ve aminoasit zengini kemik suyu ve sakatat çorbalarını mutlaka tüketmemi önerdiler. Sürekli olarak kullandım ve inanılmaz faydasını gördüm. Gerçekten de bağışıklık sistemim kuvvetlendi. Dayanıklılığım arttı. Kendimi çok daha enerjik hissettim. Bunun yanında sağlıklı kilo verdim. Cildimde gözle görülür bir fark oluştu. Ama bir sorun vardı.

Nedir o?

Yazının Devamını Oku

THE BODRUM CUP

İşte budur!

Yılın ‘Bodrum zamanı’ budur!

Bu mevsimde Bodrum’u ve Bodrum ruhunu yaşamayan ne demek istediğimi anlayamaz, hissedemez.

İki gündür buradayım, o kadar sevdim ki gidesim yok.

Burada kalasım, kök salasım var.

Tek kelimeyle şa-ha-neee...

*

Yazın farklı bir Bodrum yaşıyoruz biz.

Hep derlerdi de anlamazdım.

Yazının Devamını Oku

Emine Bulut davasından çıkan kararı alkışlıyoruz!

BİLİYORSUNUZ, Emine Bulut davasında karar verildi.

İşte budur!!!

Kararı alkışlıyoruz.

Bu kararı verenleri de bütün yüreğimizle kutluyoruz. Hatta yanımızda olsalar, yemin ederim, boyunların atlayıp yanaklarından öpeceğim! Öyle mutlu oldum. Aslında olması gereken oldu, ama genellikle olması gereken olmadığı için bu kararla çok mutlu olduk.

TCK madde 82/1-a ve b bendinden ‘tasarlama ve canavarca hisle öldürme’den ceza verilmedi. Sadece 81. maddeye göre ceza kuruldu. Yani ‘haksız tahrik’ ve ‘takdiri indirim’ uygulanmadı.

Cani MÜEBBET hapis aldı!

Evet, o bir can aldı, günahsız bir kadının canını aldı, onu feci bir şekilde öldürdü.

Ama KENDİSİ DE YAŞARKEN ÖLECEK!

Son nefesini verinceye karar yaptığı şeyin bedelini çekecek, çeksin. Tabii ki hiçbir şey

Yazının Devamını Oku

İbrahim Çolak Sadece cimnastikte değil efendilikte de şampiyon!

Onlar iki kardeş. Cimnastik sporuna tutkuyla bağlı iki kardeş. İsmail ve Yılmaz Göktekin. İsmail Göktekin ayrıca milli cimnastikçi. Şu anda da federasyonda görevli. Dünya şampiyonumuz İbrahim Çolak’ı eğiten, yetiştiren onlar. İzmir’de Şavkar Cimnastik Kulubü efsane bir külüp. Aile kulübü gibi. İşte orada, kendileri gibi cimnastiğe gönül veren gençlerle harikalar yaratıyorlar.

İbrahim’in başarısında abi-kardeş inanılmaz emeğiniz var. Kaç sene oldu İbrahim Çolak’la bu yolculuğa çıkalı?

19! 2000’de tanıştık ve bu uzun ve zorlu yolculuğa çıktık. Müthiş bir sporcu ve yolculuk arkadaşıdır İbrahim. Antrenörü olmak ikimize de gurur veriyor...

Gerçekten onun ilkokula bile gitmeden önceki kısa pantolonlu halini hatırlıyor musunuz?

(Gülüyor) Elbette! Bize geldiğinde henüz 5 yaşında bir çocuktu. Ama yaşıtlarına göre inanılmaz güçlü bir çocuktu. Biz bütün minikleri bir testten geçiririz, cimnastiğin hangi dalına daha uygun olduklarını anlamak için. İbrahim’den şınav çekmesini istedik. Ve abimle ağzımız açık kaldı...

Gerçekten o bücür haliyle 40 şınav mı çekti?

Evet! Makine gibiydi, sürekli şınav çekiyordu. O yaşta bir çocuğun yapması gereken şınav, en fazla 10 olmalıydı. Oysa İbrahim 40 tane çekti, durdurmasak devam edecekti...

Onun gelecek vaat eden bir sporcu olacağını nasıl anladınız? Sadece çok güçlü olması mı?

Cimnastiğe gelen bütün çocuklar sağlık için spora başlarlar, sonrasında kontrol antrenmanlarımızda onları kuvvet ve esneklik testine sokarız. İbrahim geldiğinin ilk haftasında dikkatimizi çekti. Hızlı, kuvvetli, kararlı ve çok istekli bir çocuktu. Abim Yılmaz’la onu ilk gördüğümüzde, “Yaşasın! Gelecek vaat eden bir sporcu adayı” dedik, yanılmamışız...

Yazının Devamını Oku

Dünya jimnastik şampiyonumuz İbrahim Çolak: Jimnastik yapmasaydım mahallemden dışarı çıkamazdım!

Müthiş bir şey başardı. Hepimizi mest etti. Dünya çapında gururlandırdı. 24 yaşında pırıl pırıl bir genç. Mütevazı, sevimli, yakışıklı... Geçen hafta Dünya Artistik Jimnastik Şampiyonası’nda halka dalında altın madalya alan İbrahim Çolak’tan söz ediyorum. Beş yaşından itibaren bir adanmışlık onunki. Ve deli bir gibi emek. Röportajda da okuyacaksınız, 19 yıldır bu ana hazırlanıyor. Hiçbir başarı kolay elde edilmiyor yani. Tesadüf mesadüf yok. Üstelik tatil yapma hakkı da yok. Bir hafta sonra Olimpiyatlara hazırlanmaya başlayacak. Salı günü, onu beş yaşından bu yana çalıştıran antrenörlerle tanışacaksınız. Bu başarı onların da başarısı. Tebrik ediyorum.

Fotoğraflar: Emre YUNUSOĞLU
◊ Müthiş bir başarı elde ettin! Dünya Şampiyonu oldun. Gururumuzsun, genç sporculara rol modelsin. Neler hissediyorsun?

- Çok mutluyum. Kelimelerle ifade edilemeyecek kadar. Biraz şaşkınım da. Rüyada gibiyim sanki. Sporculuk kariyerimdeki üç hedef madalyadan biriydi, gerçekleşti.

Öbür ikisi ne peki?

- Biri Avrupa Şampiyonası’nda madalyaydı, 2018’de kazandım. Geriye Olimpiyatlar kaldı. İnşallah orada da madalya alacağım.

Fizik kurallarına aykırı hareketler yapıyoruz

İnsan Dünya Şampiyonu olduğunda nasıl bir duygu seline kapılıyor? Dans etmek mi istedin? Koşup antrenörüne sarılmak mı? Kız arkadaşını aramak mı? Sosyal medyaya post atmak mı?

- (Gülüyor) Ben ağlarım diye düşünüyordum ama ağlamadım. Sadece İstiklal Marşı okunurken biraz gözlerim doldu. İçimden hep “Şükürler olsun, emeğimin karşılığını aldım!” diyordum. Gerçekten çok çalıştım. Zaten başka türlü bu başarı elde edilemiyor. Tam 19 yıl bu 90 saniye için çalıştım! Sonuç açıklandıktan sonra bir fotoğrafım var; kollarım yanda açık, bağırıyorum. İşte orada bir mutluluk patlaması yaşıyorum. Türkiye ekibinden ilk gördüğüm kişiye koşup sarıldım. Aslında antrenörümü arıyordum, meğer tam arkamdaymış, sonra ona sarıldım. Çünkü tek başına elde ettiğim bir başarı değil bu, birlikte yaptık ne yaptıysak. Bende inanılmaz emeği var.

Yazının Devamını Oku

Jimnastik yapmasaydım mahallemden dışarı çıkamazdım!

Müthiş bir şey başardı. Hepimizi mest etti. Dünya çapında gururlandırdı. 24 yaşında pırıl pırıl bir genç. Mütevazı, sevimli, yakışıklı... Geçen hafta Dünya Artistik Jimnastik Şampiyonası’nda halka dalında altın madalya alan İbrahim Çolak’tan söz ediyorum. Beş yaşından itibaren bir adanmışlık onunki. Ve deli bir gibi emek. Röportajda da okuyacaksınız, 19 yıldır bu ana hazırlanıyor. Hiçbir başarı kolay elde edilmiyor yani. Tesadüf mesadüf yok. Üstelik tatil yapma hakkı da yok. Bir hafta sonra Olimpiyatlara hazırlanmaya başlayacak. Salı günü, onu beş yaşından bu yana çalıştıran antrenörlerle tanışacaksınız. Bu başarı onların da başarısı. Tebrik ediyorum.

Müthiş bir başarı elde ettin! Dünya Şampiyonu oldun. Gururumuzsun, genç sporculara rol modelsin. Neler hissediyorsun?

- Çok mutluyum. Kelimelerle ifade edilemeyecek kadar. Biraz şaşkınım da. Rüyada gibiyim sanki. Sporculuk kariyerimdeki üç hedef madalyadan biriydi, gerçekleşti.

Öbür ikisi ne peki?

- Biri Avrupa Şampiyonası’nda madalyaydı, 2018’de kazandım. Geriye Olimpiyatlar kaldı. İnşallah orada da madalya alacağım.

FİZİK KURALLARINA AYKIRI HAREKETLER YAPIYORUZ

İnsan Dünya Şampiyonu olduğunda nasıl bir duygu seline kapılıyor? Dans etmek mi istedin? Koşup antrenörüne sarılmak mı? Kız arkadaşını aramak mı? Sosyal medyaya post atmak mı?

- (Gülüyor) Ben ağlarım diye düşünüyordum ama ağlamadım. Sadece İstiklal Marşı okunurken biraz gözlerim doldu. İçimden hep “Şükürler olsun, emeğimin karşılığını aldım!” diyordum. Gerçekten çok çalıştım. Zaten başka türlü bu başarı elde edilemiyor. Tam 19 yıl bu 90 saniye için çalıştım! Sonuç açıklandıktan sonra bir fotoğrafım var; kollarım yanda açık, bağırıyorum. İşte orada bir mutluluk patlaması yaşıyorum. Türkiye ekibinden ilk gördüğüm kişiye koşup sarıldım. Aslında antrenörümü arıyordum, meğer tam arkamdaymış, sonra ona sarıldım. Çünkü tek başına elde ettiğim bir başarı değil bu, birlikte yaptık ne yaptıysak. Bende inanılmaz emeği var.

Yazının Devamını Oku

‘Fame’ müzikali aralıkta İstanbul’a geliyoooo

Her hafta bir müzikal izliyoruz Alya’yla. Bizimki ‘Londra Anlaşması’! Herkes buraya Ankara Anlaşması’yla geliyor ya, bizim de kendi aramızda yaptığımız böyle bir anlaşma var. İkimiz de müzikal izlemeyi çok seviyoruz. Hatta birazdan Fame müzikaline giriyoruz.Evet, popüler kültürün efsaneleri arasında yer alan o meşhur müzikalden söz ediyorum. Biz West End’de izleyeceğiz. Siz ise 10-15 Aralık tarihleri arasında Zorlu PSM’de.Sadece 8 performans için İstanbul’a geliyorlar. 75. yılını kutlayan Yapı Kredi ana sponsorluğunda Türk izleyicisiyle buluşacaklar. Ben 80’lerin ikonu olan bu müzikali izlemek için heyecanlıyım. Alya, “Artık yeter yazdığın, hadi içeri girip izleyelim!” diyor. Ben gidiyorum. Sizi bu müzikalle ilgili bilgi aldığım, Piu Entertainment’tan Cemil Demirok’la baş başa bırakıyorum. İzlenimleri sonra paylaşırım.

Fame’i kim getiriyor?

Piu Entertainment olarak biz! Çok da heyecanlıyız. Güzel bir iş. Türk izleyicisi de sevecek diye düşünüyoruz. Gerçekten keyif alacakları bir müzikal. Ana sponsorumuz Yapı Kredi. 75. yıl etkinlikleri kapsamında, 80’lerin ikonu bu müzikali İstanbul’a taşıyoruz.

Kaç kişilik bir ekip geliyor?

46.

Birebir aynı cast mı?

Evet, evet. West End’de şimdi sizin izleyeceğiniz cast’ın aynısı. Sadece Mika Paris yerine Josie Benson İstanbul’da sahneye çıkacak. Tek değişiklik bu.

OSCARLI KÜLT MÜZİKAL AYAĞIMIZA GELİYOR

Yazının Devamını Oku

İngiliz kraliyet ailesine beşik Pınar’dan

Yürünmeyen yollarda yürüyen girişimci kadınları yazmaya çalışıyorum denk düştükçe. Çünkü başarılarıyla hepimize ilham verdiklerine inanıyorum. Pınar Yar Gövsa onlardan biri. New York ve Milano’da eğitim almış bir tasarımcı. ‘LilGaea’ onun markası. Çocuklara ödüllü tasarımlar üretiyorlar. Pınar aynı zamanda üç kız çocuğu annesi. İngiltere kraliyet ailesinin son bebeği doğduğunda ‘Our Royal Baby’ isimli bir kitap hazırlandı. Bu kitaba girebilen tek Türk markası ve tek tasarımcı Pınar oldu. Birkaç hafta önce de Junior Design Awards’ta ‘en iyi beşik’ ödülünü aldı. Yakaladım, sordum...

- Heyyyoooo! Pınar seni tebrik ediyorum. 3 çocuk annesi bir mobilya tasarımcısısın. Veeeee çocuklara ödüllü tasarımlar yapıyorsun. Junior Design Awards’ta daha yeni “en iyi beşik kategorisi”nde ödül aldın! İngiliz firmaları arasında ödül alan tek Türk firmasının. Neler hissediyorsun?

Haber geldiğinde havalara uçtum! “İşte budur!” dedim. En şahanesi de İngiltere’de, dünya markaları arasında Türkiye’yi temsil etmek ve ödüle layık görülmek...

- Onaylanmış gibi hissediyor musun?

Kesinlikle! Doğru yolda olduğumun kanıtı oldu.

- İngiliz kraliyet ailesinin senin tasarımını seçmesi ne anlama geliyor? Senden daha iyi beşik yapan yok mu dünyada?

Tabii ki vardır, olmaz mı? Aynı soruyu ben de onlara sordum, “Neden ben?” diye. Çok araştırdıklarını, ürünlerimi özgün bulduklarını, tasarladığım tüm odaların iyi bir aile yaşantısına örnek teşkil ettiğini söylediler. 30 yıllık kraliyet muhabiri Robert Jobson, her şeyimizi araştırmıştı. Pek gururlandım.

Yazının Devamını Oku

Babası Tuğba’ya şiddet uygulamaya devam etsin mi istiyorsunuz?

Geçen hafta da yazdım. Sosyal medyaya yansımasaydı kimsenin ruhu bile duymayacaktı. Babası tarafından şiddete uğrayan Tuğba’dan söz ediyorum. Çığlıkları hâlâ hepimizin kulağında. Bu hep böyle oluyor. Önce mağduriyet haberi/görüntüleri ortaya çıkıyor, herkes destek veriyor. Derken bir başka görüntü ortaya atılıyor ve bu sefer de arkasından küfür kıyamet...Tuğba’nın Hayko Cepkin’in konserine giderken bir fotoğrafını yayınlayıp kıza “satanist” dediler, “Uyuşturucu kullanıyor” dediler. Ben de açtım, avukatı Turgay Özcan’a sordum...

O görüntüler karşısında hepimiz dehşete düştük. Bir baba, kızına resmen girişiyordu, inanılmaz bir şiddet uyguluyordu. O kızın adı Tuğba’ydı. Sizin de müvekkiliniz... 

Evet.

Tuğba nerede, ne durumda şu anda?

Haluk Levent’in, Ahbap grubunun ve belediyenin katkılarıyla ona tutulan evde yaşıyor. Yüzde 87 engelli annesiyle birlikte. Tuğba gece gündüz ona bakıyor. Hakkında çıkan yalan yanlış haberlere çok üzüldü tabii. Ama güçlü bir kız.

Nasıl bir hikâye onunki? 19 yaşında gencecik bir kızdan söz ediyoruz değil mi?

Evet, omuzlarında çok ağır bir sorumluluk var. Biz aslında bir çocuktan söz ediyoruz. 19 nedir ki? Annesi 11 ay önce beyin kanaması geçiriyor. Tuğba o sırada çalışıyor, işinden ayrılmak zorunda kalıyor ve önce hastanede annesine bakıyor. Annesinin her türlü ihtiyacını o karşılıyor. Annesini yediriyor, içiriyor, altını temizliyor... Hem hastabakıcısı hem hemşiresi hem de her şeyi. Bizzat tanık olduğum bazı şeyler var. Annesiyle ifadesi alınırken birlikteydim. 25 dakika filan sürdü, bana 25 saat gibi geldi. Normal ağızdan beslenemiyor, aldığı her şeyi geri çıkarıyor. Sürekli birinin yardımına ihtiyaç duyuyor. Otururken, yürürken, konuşurken, beslenirken, hareket ederken... Gece gündüz birinin onunla ilgilenmesi gerekiyor. Bütün o yük, 19 yaşındaki o kızın omuzlarında.

‘SATANİST O... UYUŞTURUCU KULLANIYOR’ DİYE İĞRENÇ İFTİRALAR ATTILAR!

Yazının Devamını Oku

Şule Çet soruşturmasında bence eksikler var

PROFESÖR Sevil Atasoy çok yönlü bir hoca.

Bir sürü işin altından kalkıyor. Bu arada Birleşmiş Milletler Uluslararası Uyuşturucu Kontrol Kurulu üyesi. Dünyanın çeşitli coğrafyalarında tecrübelerini paylaşıyor. Yeni çıkan kitabı ‘Çürük Elmalar ve Masum Mahkûmlar’ vesilesiyle buluştuk.

Pazar başlayan röportaj bugün de devam ediyor...

- Suçu aydınlatma konusunda biz ülke olarak ne vaziyetteyiz?

Her ülkenin polis teşkilatının yıldızlaşan soruşturmaları var. Ama herkes her suçu aydınlatamaz. Türkiye’nin de yıldızlaşan soruşturmaları var. Mucizeler kimi zaman otopsi salonunda, kimi zaman olay yerinde, kimi zaman da laboratuvarda yaşanır. Ayakkabıya takılıp kalmış bir cam parçası, kurbanın saçları arasındaki bir yaprak bile soruşturmayı başarıya götürebilir. İntihar süsü verilen cinayetleri, kaza sanılan intiharları, hatta cinayet sanılan intiharları... Kısacası, bazen fail tarafından sahnelenen, bazen olay yerini inceleyenlerin düştüğü tuzaklar ya da onaylama önyargısıyla hareket ettiği durumlarla karşılaşılabilir. Burada mesele, “olay yeri incelemesi”nin iyi yapılması...

- Bir türlü sonuçlanamayan Şule Çet davasında sizce sorun ne?

Bence soruşturmada eksikler var.

- Filmlerin, romanların ya da sosyal medyanın suç oranını arttırdığı, suça teşvik ettiğini iddiası için ne diyeceksiniz?

Suçu arttırdığını kesin olarak kanıtlayan bilimsel bir araştırma bulunmuyor. Ama bunların intiharı özendirdiği muhakkak! Romalı din bilgini Tertullianus, “Şu oyunları izlemeyin, toplumu şiddete ve kan dökmeye yöneltiyor!” demişti. Sözünü ettiği gladyatör dövüşleriydi. Demek ki 1800 yıldır aynı şey söyleniyor.

Yazının Devamını Oku

Profesör Sevil Atasoy, yeni kitabı ve televizyon programıyla huzurlarınızda... Dikkat! Mutfaktan katil çıkabilir! Canı isterse sizi baştan çıkarır, isterse başka bir âleme yolcu eder!

O, Profesör Sevil Atasoy. Adli tıp konusunda uzman. Hocaların hocası... Saygın, bilgili, donanımlı. Ve ölümüne çalışkan. Uykusunda bile çalışıyor! Düşünün bu (‘Çürük Elmalar ve Masum Mahkûmlar’) dokuzuncu kitabı. Aynı anda üniversitede bölüm kuruyor, ders veriyor, televizyon programı yapıyor ve işiyle ilgili dünyayı geziyor. Çünkü ülkeler onun uzmanlığına ihtiyaç duyuyor ve davet ediyor. Birleşmiş Milletler Uluslararası Uyuşturucu Kontrol Kurulu üyesi. Dünyada, Türkiye’den çok daha meşhur yani. Ben hep çok sevdim. Çünkü analitik, net, açık ve direkt. Dan dan dan, ne düşünüyorsa söylüyor. Yakaladım, sordum.

Fotoğraflar: Emre YUNUSOĞLU

Sizdeki enerji kimsede yok! Bir taraftan dünyanın dört bir yanına yaptığınız mesleki seyahatler, bir taraftan üniversitede hocalık, bir taraftan yeni kitap, bir taraftan da TLC’deki yeni program... Pek çok program yaptınız bugüne kadar, yakında başlayacak bu programın diğerlerinden farkı ne?

- ABD’de çözümü yıllar, hatta on yıllar almış, gazetelerde defalarca manşet olmuş, TV programlarında tartışılmış, kimi yakın zamanda sonuca ulaşmış, kimi hâlâ tartışılan vakalarla ilgili bir program bu. Cinayetler, intiharlar, kazalar... Her bir bölümün içine girerek yorum yapmamı istediler.

Delil avcısı, haksız mahkûmiyetleri önler

Sizi nasıl buldular?

- Sanırım dünyada, Türkiye’de olduğumdan daha meşhurum! Hele Amerikan ve Avrupa kriminalcileri arasında... Birçoğunu şahsen tanırım. 1980’lerden başlayarak profesyonel derneklere de üyeyim.

Siz, bir ‘delil avcısı’sınız. Bu tam olarak ne demek?

- ‘Delil Avcısı’, “Ben yaptım!”, “Ben gördüm” ya da “O yaptı” diyenlere itibar etmeyen, yani gördüğüne, duyduğuna inanmayan; bir suçu mutlaka delillendirmeye çalışan, haksız mahkûmiyetlerin ancak böyle önlenebileceğine inananları tanımlayan bir kavram. 2005-2010 arasındaki Hürriyet Pazar ekinde yazdığım sayfanın da adıydı bu. Kanat Atkaya’yla Ertuğrul Özkök’ün birlikte buldukları bir isim.

Yazının Devamını Oku

Olmaz olsun böyle babalar!

ALIN size bir iğrenç vaka daha!

Sosyal medyaya yansımasaydı, kimsenin ruhu bile duymayacaktı...

Babası tarafından şiddete uğrayan Tuğba...

“Yardım edin!” çığlıkları hâlâ hepimizin kulağında.

Bu babası kızın ya... Öz babası!

Var mı dünya üzerinde böyle bir adilik!

Resmen işkence ediyor kıza...

Ve biz bu görüntülere tesadüfen ulaşabildik. Engelli -belki de engelli dememek gerekiyor, yüzde 87- ve özel durumda olan annesi tarafından çekilen bu görüntülere...

Bunun üzerine Aile ve Sosyal Çalışma Bakanlığı,

Yazının Devamını Oku

Cinsellik eğitimi aslında ‘Bedenin senindir!’ eğitimi... Seksolog Rayka Kumru’dan kapsamlı cinsellik eğitimi kitabı: ‘Hoş Geldim'

RAYKA Kumru, yaptı yine yapacağını!

O şahane bir seksolog, danışman ve eğitmen. İnsan “seksolog” lafını duyunca önce bir “Bu ne ya!” oluyor di mi? Ben olmuştum. Karşımda inanılmaz donanımlı birini görünce de şaşırmıştım. Sıkı bir eğitimi var. Önce The University of British Columbia’da sosyoloji ve cinsellik bilimlerinde lisans eğitimi, ardından Curtin Üniversitesi’nde seksoloji yüksek lisansı ve İstanbul Bilgi Üniversitesi’nde pazarlama iletişimi yüksek lisansı. tabukamu.com ve reglhikayeleri.com web sitelerinin de kurucusu. Dünyayı takip eden, açık beyinli biri. Avrupa Seksoloji Federasyonu Genç Komitesi üyesi ve araştırmacısı, Dünya Cinsel Sağlık Derneği, Cinsel Şiddetle Mücadele Derneği ve Amerikan Cinsel Eğitmenler, Danışmanlar ve Terapistler derneklerinin de üyesi.

Çok faydalı bir kitaba imza attı. Çocukları olduğu kadar yetişkinleri de aydınlatacak bir kitap: ‘Hoş Geldim’. Sadece bilgilendirici değil, eğlenceli de...

Ben Alya’dan biliyorum, sorduğu milyonlarca soru arasında en üst sıralarda yer alan soru, “Ben dünyaya nasıl geldim?”di. Ben hiç “Yavrum, seni leylekler getirdi!” demedim. Ama zorlandım, çünkü çok ayrıntıya girmek de istemedim. O zaman tabii Rayka’nın kitabı da yoktu. ‘Hoş Geldim’, benim gibi bocalamak istemeyen ebeveynlerin hayatını kolaylaştıracaktır. Rayka’yı yakaladım, sordum...

- Nerden çıktı bu kitap? Hangi amaca hizmet etmek için yazıldı?

Çocukların en sık sorduğu, ebeveynlerde da en çok panik yaratan soru: “Ben nereden geldim?”. Bu sorunun temelinde varoluşçu bir yaklaşım olsa da ebeveynler tamamen cinsellikten ibaret olduğunu ve çocuklarının yaşlarına uygun olmayan bir şey merak ettiğini düşünebiliyor. Yalan söylemekle kafa karıştırıcı bilgi vermek arasında gidip gelebiliyor. İşte bu kitabı, bu süreçte çocukların “Ben nereden geldim?” sorusunu cevaplamak isteyen tüm anne-babalar ve yetişkinler için hazırladık.

Piyasadakilerden farkı ne?

Hem dili hem de çizimleri farklı. Kitap, “Ben nereden geldim?” sorusunun cevabı arayan, kendine bugüne kadar anlatılan hikâyeleri sorgulayan bir çocuğun ağzından yazıldı.

- N’apıyor bu çocuk?

Yazının Devamını Oku

Haklılar, sesim bir süre sonra kulak tırmalıyor. Ameliyat gerekiyor NODÜL VARMIŞ

ON parmağında on marifet bir kadın Gupse Özay. Hem yazıyor, hem yönetiyor hem de oynuyor. Yakında yeni filmi ‘Eltiler Savaşı’ vizyona girecek. Çocuklar için de bir karakter yarattı, iki yeni çocuk kitabı yazdı. Konuşacak çok şey vardı, pazar başlayan röportaj bugün de devam ediyor...

‘Deliha’ları çok sevdim ben. Sen o seriyle erkek komedi dünyasına kafa mı tuttun?

Deliha’nın ilk filmi çok yadırgandı başta. Afişte tek başına bir kadın karakter o kadar az ki! Türkiye’de de dünyada da. Erkeğin kadın komedisine bilet alması zor. Hâlâ da zor. Bütün dünya kadınları olarak bu önyargıyı kırmaya çalışıyoruz. O yüzden, erkek komedi dünyasına değil de seyircinin önyargısına kafa tuttum diyelim. 

Seni Recep İvedik mizahı yapmakla eleştirdiler, buna vereceğin cevap nedir?

Şahan’ın çok üstüne gidiyorlar, gittiler. Komedinin amacı güldürmek. Ve mizahın farklı çeşitleri var. Biri İngiliz komedisi sever, diğeri Amerikan. Biri diyalogdan hoşlanır, diğeri beden komedisinden. Benim o noktada eleştirildiğim için üzüldüğüm şey şuydu: Başka bir filmi taklit etmişim gibi lanse edildi. Oysa kendi küçüklüğümde de olduğu gibi, erkekler tarafından kabul görmek veya kendini savunmak ve korumak amacıyla hafif erkeksi hale girmek zorunda kalmış, sevimli ama kaba saba bir kız çocuğu hikâyesiydi o. Yeri gelmişken kendimi de eleştireyim...

Evet, dinliyorum...

İlk filmde cinsiyetçi birkaç şakam vardı. Uyardılar. O yüzden sonraki filmde hepsini yok ettim! Çünkü haklılardı. Artık Deliha’yı kıyafet alışverişi, kuaför, makyaj ve zayıflama çabaları olan “müzikli bir güzelleştirme fırtınası” içinde göremeyecekler. 

‘ELTİLERİN SAVAŞI’ GELİYOR

Yazının Devamını Oku

Şuh ve biri ölmüş gibi bakıp aynı anda seksi olması gereken bir poz veremem ben!

Fırlama, matrak, enerjik ama... En önemli özelliği bence zeki, meraklı ve gözlemci olması. Ve çok üretken. Gupse Özay’ı ‘Yalan Dünya’ ile tanıdık, sonra ‘Deliha’lar geldi. Hem yazdı hem oynadı hem yönetti. Kilolar alıp verdi. Kim ne derse desin, çok iyi işlere imza attı. Ülkenin en beğenilen erkek oyuncularından biriyle beraber. Şimdi de iki yaratıcı çocuk kitabı yazdı. Hoş fikirler var içinde: Komşunun ev terliği, sokak terliği olmak istiyor, asık suratlı birinin bıyığı, adamdan kurtulmak istiyor. Yarattığı Jüpi karakteriyle çocukların ilgisini fena halde çekecek gibi. Pek çok soru sordum, buraya bu kadarı sığdı. Devamı salıya...

Sen benim için bu ülkedeki en yetenekli kadınlardan birisin. Yazıyorsun, çiziyorsun, düşünüyorsun, gerçekleştiriyorsun... Hayal ettiğin rol için manyak kilolar alıp sağlığını tehlikeye atıyorsun. Senaryoyu yazıyor, oynuyor, bir de üstüne filmi yönetiyorsun...

- Çok teşekkür ederim. İnsanın hayran olduğu bir kadından övgü duyması çok güzel.

ÜRETMEK TÜM KADINLARA ÇOK YAKIŞIYOR

Şimdi de çok farklı iki çocuk kitabı yazdın. Harbi yaratıcı kitaplar. Bütün bunları niye yapıyorsun?

- Ya ben boş duramıyorum, üretmeyi seviyorum. Denemeyi seviyorum, denemekten de korkmuyorum. Neyi sevip neye dokunmam gerektiğini iyi biliyorum galiba. İlkokulda tahtaya çıkıp kendi yazdığım skeçleri oynayıp bütün sınıfı güldürürdüm. Bayramlarda da evde yapardım. Yani özünde insanları güldürmeyi ve ortamı yumuşatmayı seviyorum. Bu da seçtiğim alanlarda proje üretmemi sağlıyor. Üretmek insana iyi geliyor.

Sence insanlar seni anlıyorlar mı? Çabanı, kendini ne kadar paraladığını...

- Anlayan da oluyor, gıcık olan da! Ben anlayıp ilham alsınlar istiyorum. Özellikle kadınlar. Çünkü durmadan üretmek ve çabalamak hepimize çok yakışıyor.

Yazının Devamını Oku

Dezavantajlı gruplara can suyu veren sosyal girişim: ‘JOON’

Bugün o gün. Yürünmemiş yollardan yürüyen kadınları yazdığım gün. Onlar 4 kadın. ‘Tasarım’ı bir araç olarak kullanarak dezavantajlı grupların yaratıcı ve üretken hayatlar sürmesini sağlamak için ‘Joon’u kurdular. Ben Duygu Vatan’la röportaj yaptım. Ama Azra, İrem ve Cansu da var. Onlar sosyal girişimci. Temel amaçları kâr elde etmek değil, sosyal fayda yaratmak. Göç, çalışma hayatındaki cinsiyet ayrımcılığı, engelli bireylerin karşılaştığı fırsat eşitsizliği gibi sorunlara değiniyorlar. Bu koşulları kabul etmeyen ve herkes için eşit bir dünya yaratmaya çalışan koleksiyonlar yapıyorlar. Bence müthişler! Çok gençler, çok ileri görüşlüler, ben inanıyorum ki ülkemiz böyle gençler sayesinde ilerleyecek...

Seni tanıyalım...

Ben Duygu. 26 yaşındayım. ODTÜ İşletme mezunuyum. Okurken bölüme bir türlü ısınamadım, kendimi çok ait hissetmiyordum. Yaratıcılığıma engel olan, zihnimi baskılayan bir tarafı vardı. Bir şirketin hayallerinin peşinde koşturmak tüm topluma, en çok da kendime haksızlık etmek gibi geliyordu. Ben insana dokunan bir iş yapmak istiyordum. Yan dal olarak ürün tasarımı okumaya karar verdim. Bir ürünün tasarımı süreci insanlığa dair o kadar çok şey söylüyordu ki. Ben de hayatımın direksiyonunu buraya kırdım, yüksek lisansımı da gene bu bölümde, sosyal inovasyon için tasarım alanında geçtiğimiz ay tamamladım. Eşzamanlı olarak da hayatıma Azra ve “Joon” girdi.

‘Joon’ neyin nesidir? Kimin sesidir?

“Joon”, eşitsizlikleri ortadan kaldıran bir dünya yaratmak isteyen ve tüm gücünü kuvvetini buna vakfetmeye hazır iki kadının hayali aslında. Benim ve Azra’nın. Sonra İrem ve Cansu da eklendi bize. Dezavantajlı üreticilerin ekonomik olarak güçlenmelerini sağlayan, bunu da bunu tasarımın sihirli değneğiyle gerçekleştiren bir köprü kurmaya çalışıyoruz...

‘Joon’un anlamı ne? Uydurduğunuz bir kelime mi, bir anlamı var mı?

Farsça “Can, yaşam” demek.

Yanlış anlamıyorum dimi? Siz dezavantajlı grupların -kadınlar, engelliler ve mülteciler gibi- üretmesi için çabalıyorsunuz... Neden?

Yazının Devamını Oku