GeriSeyahat Boğaz’da turlamanın tam zamanıdır
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi
Boğaz’da turlamanın tam zamanıdır

Boğaz’da turlamanın tam zamanıdır

Yaz da geldi, tatil de. Tatile gidenlere sözümüz yok ama, İstanbul'da kalanların haftasonları şehrin boğucu havasından sıyrılıp, biraz soluk almak hakları. Öyle saatlerce yol alıp, uzaklara gitmeye gerek yok.

Şehrin göbeğinde birkaç saatlik tatil yapmak mümkün. Boğaz sefaları başladı, duyurulur. Çoluk çocuk, ailece ya da dostlarla binin motorlara, şehir hattı vapurlarına, püfür püfür gezin Boğaz'ı. Üstelik dönüş saatinde trafik tıkandı derdi de yok.

Boğaz’da turlamanın pek çok yolu var. Dileyen dolmuş tarzındaki tekneleri, dileyen Şehir Hatları'nın vapurlarını tercih edebilir. Para sorun değil diyorsanız, özel yatlarla açılabilirsiniz denize. Boğaz turlarına katılmanın en zevkli tarafı, sahil yolu boyunca sadece yüksek duvarlarını gördüğünüz tarihi eser ve yalıları denizden doya doya seyredebilmek.

Turlar genellikle, deniz trafiği soldan aktığından Rumeli kıyılarından başlıyor. Marmara'dan Boğaz'a girerken sol tarafta Dolmabahçe Camii, Saat Kulesi ve Dolmabahçe Sarayı karşılıyor sizi. Yapıları seyre dalıp, sağ tarafta kalan Kız Kulesi'ni atlamayın sakın.

Rumeli kıyısından devam edecek olursak, Beşiktaş'ı geçtikten sonra bugün artık otel olarak hizmet veren Çırağan Sarayı'nı ve arkasında Yıldız Parkı'nı göreceksiniz.

Ortaköy'e vardığınızı, Ortaköy Camii'nden çok sahildeki hareketlilik hatırlatacak size. Kıyının açığında, suyun üzerinde yüzen balonlar, kıyıdan mantar tabancasıyla atış yapmak isteyenler görürseniz şaşırmayın. Caminin bitişiğindeki Esma Sultan Yalısı'nda bir düğüne şahit olabilirsiniz.

Boğaz Köprüsü'ne gelmeden önce, Anadolu kıyısında görülecek neler var, onu da anlatalım: Bu kıyının yürüyüşe en müsait bölgesinden geçeceksiniz önce. Salacak-Şemsipaşa arası, Boğaz kıyısında kesintisiz yürünebilecek ender yerlerden. Dev Tekel binasını geçtikten sonra, Kuzguncuk girişinde ardındaki koruya da adını veren Fethi Paşa Yalısı'nı göreceksiniz. Fethi Paşa Korusu eskiden, Pembe Yalı olarak da anılan yalının has bahçesiydi. Şimdi belediye tarafından işletiliyor. İçinde restoran olarak kullanılan bir de konak var. Beylerbeyi Sarayı ise Ortaköy'ün tam karşısında.

Yine Rumeli kıyısına dönelim. Dikkat, Boğaz'ın en hareketli bölgesine yaklaşıyoruz. İnsanların girebilmek için kapısında sıralar oluşturduğu popüler yazlık mekanların hepsi Ortaköy-Arnavutköy arasında yanyana sıralanıyor. Gece dolaşıyorsanız, buralardan yükselen müziği duyacaksınız.

Sırasıyla Arnavutköy yalıları, Bebek'te Mısır Konsolosluğu olarak kullanılan Hıdiv Sarayı, Bebek Camii, Emirgan Şerifler Yalısı, Fransız Büyükelçiliği (İpsilanti yalısı), Büyükdere Sadberk Hanım Müzesi, geçerken gözünüzü alamayacağınız yapılar arasında. Eh, bu arada Rumeli ve Anadolu kavaklarına da geldik bile. Balık lokantaları Anadolu Kavağı'nda sizleri bekliyor. İçeri girerken sıkı bir pazarlık yapın. Balık salata bir şişe bira veya bir duble rakının fiyatı kişi başına 15 ile 30 milyon lira arasında değişiyor.

Yolculukta tenis maçı izler gibi başımı bir o yana, bir bu yana çevirmeyeyim derseniz, giderken Rumeli, dönerken Anadolu kıyılarını seyredebilirsiniz. Beykoz-Paşabahçe arasında Ahmet Mithat Efendi, Halil Ethem Yalısı, Hıdiv Kasrı, Kanlıca-Anadolu Hisarı arasında Asaf Paşa, Ferruh Efendi, Yağcı Şefik Bey, Hekimbaşı Salih Efendi, Amcazade yalıları, Anadolu Hisarı ve Göksu yalılarıyla Küçüksu Kasrı, Vaniköy-Çengelköy ardasında Sadullah Paşa Recaizade, Kadıefendi yalıları ve Kuleli Askeri Lisesi'ni görme imkanı bulacaksınız.

KLİPLİ DANSLI MEHTAP GEZİLERİ

Türkiye Denizcilik İşletmeleri gündüz seferlerine ek olarak Mehtap Gezileri adında gece gezileri düzenliyor. Barış Manço vapuru ile düzenlenen Mehtap Gezileri, her cumartesi yapılıyor. İlki 28 Haziran 2003 Cumartesi 18.30'da Moda İskelesi'nden başlayacak. Gezi vapuru 18.50'de Eski Kadıköy İskelesi, 19.15'te Eminönü İskelesi, 19.30'da Üsküdar İskelesi, 19.40'ta Beşiktaş Barbaros Hayrettin Paşa İskelesi'ne uğrayarak Boğaziçi'ne doğru yol almaya başlıyor. Geminin kafeteryasının bulunduğu 2. katta müzik eşliğinde dans edebilirsiniz. Üçüncü kat güvertesinde bir şeyler içebilir ya da güverteye kurulu ızgaradan sucuk ekmek yiyebilirsiniz. 19.15'te Ortaköy'den yolcu alan vapur Çengelköy'e yöneliyor, 20.50'de Anadolu Kavağı'na ulaşıyor. İki buçuk saatlik Anadolu Kavağı molasından sonra, 23.00'te vapur geri dönüyor. Dönüşte üçüncü kat güvertedeki beyazperdede klip gösteriliyor.

İKİ MİLYONA MOTOR TURU

Boğaz turunun en hesaplısı dolmuş motorlarıyla yapılanları. Bu turlar yaklaşık bir saat sürüyor. Teknesine ve şirketine göre fiyatlar değişse de ortalama kişi başına iki milyon lira ücret alınıyor. Bu tekneler Eminönü, Beşiktaş iskelelerinden kalkıyor, Kadıköy ve Üsküdar iskelerine de uğrayıp yolcu topluyor. Genellikle Fatih Sultan Mehmet Köprüsü'nün altından geri dönüyorlar. Bu dolmuş teknelerini isterseniz kiralayabiliyorsunuz. O zaman da kaptanıyla pazarlık yapmanız gerekiyor.

EMİNÖNÜ'NDEN BOĞAZ TURLARI

Türkiye Denizcilik İşletmeleri, 23 Haziran'dan itibaren her gün saat 10.35-12.00 ve 13.35'te Eminönü'nden kalkan özel boğaz turları düzenleyecek. Vapur, Beşiktaş Barbaros Hayrettin Paşa, Kanlıca, Yeniköy, Sarıyer, Rumeli Kavağı ve Anadolu Kavağı'na uğruyor. Rumeli Kavağı'nda iki saat kalıyor, sonra aynı iskelelere uğrayarak geri dönüyor.

ÖZEL TURLARA ÖZEL TEKNELER

Sadece özel geziler için çalışan tekneler istenilirse yemek servisi de yapıyor, fiyatı ayrı olarak alınıyor. Özel geziler için 150 kişilik bir teknenin fiyatı 150 dolar civarında. Dört saat için hesaplanan ücret, 600-700 kişi kapasiteli teknelerde 800-1400 dolara çıkıyor. 400-550 kişi kapasiteli teknelerde 500-800 dolar, 200 kişi kapasiteli teknelerde 300-400 dolar ücret isteniyor.

TEKNE TURU İÇİN BAZI TELEFONLAR

Şehir Hatları İşletmesi Danışma: (212) 244 33 85 - (212) 249 16 95

Dolmuş ve özel tur yapanlar:

Den-Tur: (212) 227 47 89

Turyol : (212) 512 44 21

Sadece özel tur yapanlar:

Toygar: (212) 265 83 83

Lüfer tekneleri: (216) 308 67 70

Mavi Gezi: Merve Tezcanlı (0535) 894 32 94

Orşan Tur: Ferhat Doğansoy (0535) 279 79 58

Rota Yatçılık: (212) 251 64 10

Done Reklam (212) 273 24 20

Çırağan Tekne: (212) 258 33 77
False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle