MUĞLA HABERLERİ

Bodrum’da Toprak Bayramında Köyler Panayırı

IHA
14.06.2015 - 19:09 |Son Güncelleme :

MUĞLA’NIN BODRUM İLÇESİNDE TOPRAK BAYRAMI’NDA AÇILAN BİRİNCİ KARAOVA KÖYLER PANAYIRINDA UNUTULMAYA YÜZ TUTMUŞ EL SANATLARINDAN BÖLGEDE ÜRETİLEN ÜRÜNLER TANITILDI.

IHA

Muğla’nın Bodrum ilçesinde Toprak Bayramı’nda açılan Birinci Karaova Köyler Panayırında unutulmaya yüz tutmuş el sanatlarından bölgede üretilen ürünler tanıtıldı.
Bodrum Belediyesi, Bodrum Kent Konseyi, Karaova-Der ve Bodrum Ziraat Odası’nın destekleriyle bu yıl ilki gerçekleştirilen Karaova Köyler Panayırının açılışına Muğla Valisi Amir Çiçek, Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon, Milas Kaymakamı Fuat Gürel, Muğla İl Tarım Müdürü Nazif Ekici, Bodrum Kent Konseyi Başkanı Hamdi Topçuoğlu, Bodrum Belediyesi meclis üyeleri, siyasi parti temsilcileri, muhtarlar ve vatandaşlar katıldı.
1945 yılında yayınlanan 4760 sayılı Çiftçiyi Topraklandırma Kanunu ve Toprak Bayramı Kanunu’nun kabul edildiği tarih olan 11 Haziran’ı takip eden hafta her yıl "Toprak Haftası", bu tarihten sonraki ilk Pazar günü ise "Toprak Bayramı "olarak kutlanıyor. Toprak Bayramı dolayısıyla Mumcular Mahallesi Mustafa Kalem Parkı’nda bu yıl birincisi düzenlenen Karaova Köyler Panayırında Karaova’da yetiştirilen ve üretilen el emeği ürünler sergilendi.
Unutulmaya yüz tutmuş bakır kase yapımından, ahşap mutfak gereçlerine, kayın mantarından, bölgede üretilen meyve sebzelerin tanıtıldığı panayırda bulunan standtları tek tek dolaşan Vali Amir Çiçek merak ettiği ürünler hakkında üreticilerden bilgi aldı.
Protokol üyelerinin panayır hakkında ki konuşmalarının ardından Mumcularlı öğrencilerin halk oyunları gösterisi izleyenler tarafından büyük alkış alırken panayırın destekçilerinden Bodrum Kent Konseyi Başkanı Hamdi Topçuoğlu çok mutlu olduğunu belirterek “Çok mutluyum, gerçekten çok güzel bir ekiple çalışıyorum. Geleceğe umutla bakmam için çok özel gençler var. Birlikte çalışıyoruz. Bu bir adım ama çok güzel bir adım, çok büyük bir adım. Geleceğin bu adımlarla örüleceğini çok iyi biliyorum. Burayı Cennetten bir köşe olarak görüyorum. Bu bölgenin korunması sayesinde bir çok şeyi bir arada yapacağımızı düşünüyorum. Bir; Bodrum turizmine bir soluk kazandıracağımıza inanıyorum. İki; çok özgün örneklerle tarım turizm buluşmasının buradan yayılarak bütün Muğla’ya, Ege’ye, Türkiye’ye her tarafta bir vücut bulmasını bekliyorum. Bunun olacağını düşünüyorum. Her şey bir ile başlıyor biliyorsunuz. Bugün biri başlattık ama üç ay sonra bağbozumunda çok daha güçlü olacağız buna inanıyorum” dedi.
Bu yıl ilki gerçekleştirilen Toprak Bayramı Birinci Karaova Toprak Panayırı akşam saatlerinde düzenlenecek Nadide Sultan konseriyle sona erecek.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Muğla haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Muğla ilinden Bodrum’da Toprak Bayramında Köyler Panayırı hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 14 Haziran 2015 tarihinde saat 19 09’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Bodrum’da Toprak Bayramında Köyler Panayırı haberi güncellenecektir.

MUĞLA NAMAZ VAKİTLERİ

31 Temmuz 2021, Cumartesi
 • İmsak
  04:28
 • Güneş
  06:03
 • Öğle
  13:18
 • İkindi
  17:07
 • Akşam
  20:23
 • Yatsı
  21:51
Sayfa Başı