Blatter'den çok önemli ırkçılık mesajı

Blatterden çok önemli ırkçılık mesajı

Uluslararası Futbol Federasyonları Birliği (FIFA) Başkanı Joseph Sepp Blatter, dünya futbolu ve başındaki kurumların ırkçılığa karşı önemli bir sınavda olduğunu, bu yıl yaşanan bazı "berbat" vakaların futbolun ve toplumun geri kalanının üstüne büyük gölge düşürdüğünü söyledi.

Mauritius'ta düzenlenen 63. FIFA Kongresi'nde konuşan Blatter, futbolda reform sürecini tamamlamak, yapılan çalışmaları geliştirmek ve spordaki denetimin üst standartlara ulaşmasını sağlamak için düzenlenen bu toplantının futbol camiası için çok önemli olduğunu açıkladı.

Sporun zor zamanlardan geçtiğini, dünya futbolu ile başındaki kurumun önemli bir sınavda olduğunu vurgulayan Blatter, ırkçılığa karşı mücadelenin çok önemli olduğunu ifade etti.Blatter'in ırkçılığa ilişkin değerlendirmesi şöyle:
"Bu yıl yaşanan bazı berbat vakalar, futbolun ve toplumun geri kalanının üstüne büyük gölge düşürdü. Burada ırkçılık, cehalet, ayrımcılık, hoşgörüsüzlük, dar görüşlülüğün yol açtığı önyargı gibi nefret içerikli siyasetlerden bahsediyorum. Bu, medeniyetsiz, ahlaksız ve yok edici güçten hepimiz nefret ediyoruz."

Jeffrey Webb yönetimindeki FIFA'nın yeni kurduğu Irkçılık ve Ayrımcılıkla Mücadele Ekibi'nin bu tip eylemlere karşı sert yaptırımlar uygulayacağını belirten Blatter, bu sayede ırkçılara sert bir uyarı gönderebileceklerinin altını çizdi.
Haberle ilgili daha fazlası: