GeriSpor BJK Tır’ı şehir şehir gezecek geleceğin yıldızlarını seçecek
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

BJK Tır’ı şehir şehir gezecek geleceğin yıldızlarını seçecek

100'üncü yıl kutlaması 12 ay sürecek ve 30 kente yayılacak dev bir şölene dönüştürüldü. İstanbul'da yarışmalar, konserler, sergiler, engellilere yönelik turnuvalar düzenlenecek. TIR ve kamyonlardan oluşan 7 araçlık konvoy 90 gün Türkiye'yi dolaşacak.

Beşiktaş İletişim Komitesi ve 100’üncü Yıl Kutlama Komitesi Başkanı Doç. Dr. Mete Düren ''Yaş günümüzü gençlere sporda centilmenliğin önemini anlatan bir kampanyaya dönüştüreceğiz'' diyor.

100’üncü Yıl Kutlama Komitesi Başkanı Doç. Dr. Mete Düren

Genç Kartallar centilmen yetişecek

Galatasaray iki, Fenerbahçe dört yıl sonra 100'üncü yaşını kutlayacak. 100. yıl kutlamasında öncü olmak size ne gibi sorumluluklar yükledi?

- Ne mutlu ki örnek olacağız. Bizi örnek alıp daha iyisini yapmaları bizi gururlandırır. Biz hep Türk sporunun gelişmesinden sorumlu olan lokomotif görevini üstlendik. Yönetim, sporcular ve taraftarlarımızla üstümüze düşen görevleri en iyi şekilde yerine getirdiğimize inanıyoruz. Başarılarla süslü bir tarih yazan, taraftar sayısı katlanarak büyüyen bir kulübün 100. yılında aynı çizgiyi koruması umut veriyor. Gurur duyulacak bir miras bırakmakla yükümlüyüz. 100 yıl sonra da aynı onuru yaşattıracak, değişime ayak uymamızı sağlayacak şekilde geleceğin temellerini atmak zorundayız. Bu bağlamda gerçek Beşiktaşlı 100. yaş yerine kulübünün 100. yılını kutlamayı seçendir.

Sporda centilmenlik yeniden gündeme geldi. Siz bu alanda neler yapıyorsunuz?

- İlköğretim çağındaki çocukları hedef kitle seçtik. Gençlerde fair play olgusunu yerleştirmek istiyoruz. Beşiktaş'ın her zaman fair play'le eş anlama geldiği kanısındayız. Gençlerin Beşiktaşlılığı anlamaları sporda etik değerleri benimsemelerine yardımcı olacaktır. Sporda her yöntemin mübah olmadığını, temiz bir geçmişle gururlanmanın önemini kavrayacaklar.

En kalıcı etkinlikleri neler?

-Roadshow programı her yönüyle önemli. Beşiktaş TIR'ı gittiği yerlere eğlencenin yanı sıra eğitici programlar götürecek. 8-18 yaş arasında, Türkiye'nin her köşesindeki kitleye ulaşmayı hedefliyoruz. Bir başka etkinlik 6-7 Haziran'da Dolmabahçe Sarayı'nda yapılacak 100. Yıl Balosu. Rezervasyon başladığından beri telefonlarımız susmuyor. Bu yoğun ilgiye layık, peri masallarını andıran bir kutlama yapacağız. En büyük isteğimiz aynı zamanda şampiyonluk balosuna dönüşmesi.

Beşiktaş kadın taraftarlar için nasıl çekim merkezine dönüştü?

- İlkeli tutumumuz ve yükselen başarı grafiği gençleri ve kadınları kulübe çekti. Sadece statta değil, dışarıdaki giyimleriyle de Beşiktaşlılıklarını gururla taşıyabiliyorlar. 'Yensek de yenilsek de beraberiz' mantığını taşıyorlar. Onlar bizim için çok önemli, çünkü geleceğin Beşiktaşlılarını işte bu anneler yetiştirecek.

Beşiktaşlı çocuklar için neler var kutlamalarda?

-Çocuklar geleceğimiz. Beşiktaş sevgisini aşılamayı tabii ki istiyoruz. Ancak hangi takımı tutarsa tutsun her çocuğun sporu sevmesini sağlamayı görev biliyoruz. Bu nedenle programa çocukların spor hakkında bilgilendirilmesi, bilinçlendirilmesi ve özendirilmesi ile ilgili pek çok etkinlik koyduk. Bugünün çocukları büyüdükleri zaman Beşiktaş'ın 100. yılını her yönüyle hatırlayacaklar.

Taraftara mesajınız?

- Beşiktaş İletişim Komitesi, BPR'nin koyu Beşiktaşlı sahibi Banu Birkan'la güzel bir program hazırlamak için elinden geleni yaptı. Takımımızın Avrupa ve Türkiye'deki başarıları elbette ki kutlamayı taçlandıracaktır ama futbol takımının başarısı ne olursa olsun hiçbir sonuç bizim 100. yılımızı gururla, coşkuyla ve geleceğe umutla bakarak kutlamamıza engel değildir. Herkes 100 yıllık geçmişi olan bir kulübün parçası olmanın gururunu yaşasın. Tüm yıl boyunca pencere ve balkonlarından Beşiktaş bayraklarını eksik etmesinler.

NEDEN RENK DEĞİŞTİRDİ?

İlk 10 yılın kırmızı-beyaz formaları, Balkan Savaşı sonrasındaki matem günlerinde siyah beyaza dönüştü.

NEDEN ARABACI?

BJK'nin ilk sporcuları saray ailelerindendi. Yasaklamalardan, denetimlerden kurtulmak için antrenmanlara saray arabalarıyla gidip geliyordu. Halk arasındaki ‘‘Saray arabalı gençler’’ tanımı rakiplerin ağzında zamanla ‘‘arabacılar’’a dönüştürüldü.

NEDEN KARA KARTAL

1933 Haziranı'nda Fenerbahçe ile şampiyonluk maçına çıkılacaktı. Yıldız oyunculardan Şeref bir gün önce öldü. Takım sahaya siyah formalarla çıktı. Tribünlerdeki ‘‘Kartallar gibi saldırıyorlar’’ yorumu takıma nam oldu.

ROADSHOW

BJK tır’ı, iki malzeme kamyonu, tarama aracı, kampanya araçları ve ambülanstan oluşan konvoy ‘‘Geleceğin Yıldızları’’nı seçmek için 90 günde 30 ili dolaşacak. Bu konvoy, eğitim ve eğlence programlarının yanı sıra yetiştirilecek sporcu adaylarını seçecek. Çocuk kulübü Yavru Kartal için 75 bin yeni üye kazanmayı hedefliyor.

YÜZYILIN SPORCULARI

BJK yönetim kurulu üyesi Fikret Ercan'ın başkanlığında gerçekleştirilen anketler sonucu yüzyılın sporcuları seçilen isimlere ödülleri verilecek.

ÇOCUK PROGRAMI

Kendi alanlarında başarılı sporcular çocuklarla buluşacak. 23 Nisan'da animasyonlar, spor turnuvaları, BJK sporcularının katılımıyla gerçekleşecek etkinlikler, uçurtma şenliği düzenlenecek.

19 MAYIS PROGRAMI

BJK kurucularından Ahmet Fetgeri bu tarihin Gençlik ve Spor Bayramı olmasını Atatürk'e öneren kişiydi. Kardeş ülke Yunanistan'dan, kardeş takım Paok'la Beşiktaş Genç Futbol Takımı bir karşılaşma gerçekleştirecek. Ayrıca Fetgeri anılacak.

MODA GÖSTERİSİ

Ünlü modacılar Beşiktaş için düzenledikleri kreasyonları sunacak.

ÖZEL ÇEKİLİŞİ

Milli Piyango 19 Mart'ta Beşiktaş için özel çekiliş düzenleniyor. Ayrıca PTT 100. yıl hatıra pulu, zarfı, posta kartı hazırladı.

ENGELLİLER OYUNLARI

2003'ün Avrupa Engelliler Yılı olmasından esinlenen kulüp Türkiye Engelliler Spor Yardım ve Eğitim Vakfı'nın (TESYEV) işbirliğiyle haziranda Bedensel Engelliler Basket Turnuvası, eylülde İşitme Engelliler Futbol Turnuvası, ekimde Görme Engelliler Satranç Turnuvası düzenleyecek. Ayrıca 10 ilköğretim okulu ziyaret edilecek.

100. YIL BALOSU

6-7 Haziran tarihlerinde Dolmabahçe Sarayı'nda Beşiktaş 100. yılını iki gece üst üste yapılacak olan balolarla kutlayacak. Ses ve ışık gösterileriyle süslenecek balolar için iddialı bir program hazırlandı.

KONSER, GÖSTERİ

Tanınmış şarkıcılar konserler verecek. Spor ve Beşiktaş'ı buluşturan çocuk tiyatrosu, gösteriler gerçekleştirecek.

İNTERNET YAYINI

Kutlama programı www.yavrukartal.com ve www.besiktas100.com'da

RESİM, HEYKEL SİPARİŞİ

Ressam ve heykeltıraşlara sipariş verilen eserler gelecek yıl ocak ayında sergilenecek. Sergide BJK Başkanı Serdar Bilgili'nin siyah-beyaz fotoğrafları da yer alacak.

ULUSLARARASI SİYAH BEYAZ TURNUVA

Ağustosta dünyanın dört bir yanından siyah beyazlı takımlar İstanbul'a geliyor.

ALTIN KARTALLAR KALDIRIMI

Süleyman Seba Caddesi- Akaretler Yokuşu, Hollywood'daki yıldızlar kaldırımına benzeyecek. 100 BJK'li isim, yol kenarına yıldız şeklindeki alanlara altın kartallarla işlenecek.
False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle