Bizimki şaşırdı, o tarihe geçti

Bizimki şaşırdı, o tarihe geçti

Londra’da devam eden olimpiyat oyunlarına 15 yaşındaki bir yüzücünün altın madalyası damgasını vurdu. Kadınlar 100 metre kurbağalamada 15 yaşındaki Litvanyalı yüzücü Ruta Meilutyte, 1:05.47’lik derecesiyle olimpiyat şampiyonu oldu.

Haberin Devamı

Litvanyalı Meilutyte, 15 yaşında bu başarıya sahip olurken akıllara 16 yaşındaki yüzücümüz Hazal Sarıkaya’yı getirdi. Hazal, geçtiğimiz gün 100 metre yarışında daha elemelerde pes ederken mücadele sonrasın yaptığı açıklamada "Platforma çıktığımda çok heyecanlandım. Yarışa iyi başladım ancak dönüş yapmak için bayrağı gördüğüm halde fazladan kulaç attım. Ne yapacağımı şaşırdım. Elim ayağıma dolaştı” demişti. Bu da hemen hemen aynı yaşlardaki bir Türk ve bir Litvanyalı’nın yarışlara nasıl hazırlandığının göstergesi oldu.

 

15 YAŞINDA OLİMPİYAT ŞAMPİYONU - FOTO GALERİ

 

15 YAŞINDA BÜYÜK BAŞARI

 

Daha önce 2011 Trabzon Avrupa Gençlik Oyunları’nda 100 metre kurbağalama yarışını birinci tamamlayan 1997 doğumlu Ruta Meilutyte, ilk 50 metresini lider geçtiği yarışı 1:05.57 ile bitirerek altın madalyayı kazandı.

 

Haberin Devamı

2008 Beijing’de 200 metrede altın madalyayı kazanan Rebecca Soni saniyenin yüzde sekizi farkla gümüş madalyanın sahibi olurken, Japon yüzücü Satomi Suzuki bronz madalyayı boynuna taktı.

 

Jamaikalı Alia Atkinson’ın dördüncü sırada yer aldığı yarışı son Avrupa şampiyonu Leisel Jones beşinci sırada tamamladı.

 

Hakem hatası nedeniyle erken çıkış yapan Breeja Jarson ise, ilk 50 metresini ikinci geçtiği yarışı altıncı bitirdi.

 

HAZAL 'ÇOK HEYECANLANDIM' DEMİŞTİ

 

Londra Olimpiyatları’nda yüzme branşında Türkiye’yi temsil eden 1996 doğumlu (16 yaşında) Hazal Sarıkaya, kadınlar 100 metre sırtüstü yarışmasında elendi. Aquatics Center’da yapılan 45 sporcunun yarıştığı 100 metre sırtüstü elemelerinde Hazal Sarıkaya, 1.04:80’lik derecesiyle 40. sırayı alarak elendi.

 

Hazal, yarışma sonrası yaptığı açıklamada şunları söyledi: "Platforma çıktığımda çok heyecanlandım. Yarışa iyi başladım ancak dönüş yapmak için bayrağı gördüğüm halde fazladan kulaç attım. Ne yapacağımı şaşırdım. Elim ayağıma dolaştı. İnşallah bir daha olimpiyata katılırsam madalya için mücadele edeceğim. Londra benim için çok büyük bir tecrübe oldu. 2016’da burada yaptığım hataları yapmayacağım."

Haberle ilgili daha fazlası: