Biz gazeteciler

BİZ gazetecileriz...

Kimimiz ödüller alırız, zirvelerde dolaşırız.. Parıltılı söyleşilere katılır, sergiler açar veya kitap yazarız.. Kimimizse hapiste çürür, bebek bıraktığı evladını açık görüşmelerde kocaman çocuk olarak bağrına basar..

Kimimiz, haftalardır ailece yemek yememiştir, ama bazen topluca yılda bir kez piknik yaparız. Kimimiz iktidar yanlısıdır, kimimiz muhaliftir.. Kimimiz keyif içinde, kimimiz isyan dolu.. Hem güleriz, hem ağlarız.. Aynı gemide olmasak da, aynı okyanus üstündeyiz.. Biz gazetecileriz.. Bugün kendimizi anlatalım istedim..
BALBAY VE PİKNİK
Zor bir dönemden geçiyoruz.. 68 arkadaşımız hapiste çürüyor.. Birini, yani Mustafa Balbay’ı kurtarmaya çok uğraştık..
Ona destek olmak için, İzmir’e gerçekleşen toplu imza törenlerinde hem hüzün, hem de coşku içinde Balbay’ın kitaplarını imzaladık.. Karşıyaka Nikah Sarayı’nda ve Kıbrıs Şehitleri Caddesi’nde gerçekleşen imza günlerinde binlerle buluştuk.. Sevgili foto muhabiri dostum Aykut Fırat imza günümüzü pek güzel belgeledi. Helal olsun Balbay’ımıza..Şimdi Balbay’ımızın aramıza dönmesini bekliyoruz. Kulağımız tetikte..
Toplumun tüm yükünü çeken gazeteciler olarak ailelerimizle gezmek, piknik filan yapmak bizim birazcık hakkımız değil mi?.. İzmir Gazeteciler Cemiyeti üyeleri ve ailelerinden oluşan 200 kişilik bir grubun Başkan Atilla Sertel yönetiminde, Selçuk Belediye Başkanı Vefa Ülgür’ün ev sahipliğinde Selçuk ve Şirince’yi gezmesi ve keyifli bir hafta sonu geçirmesi, geride tatlı anılar bıraktı. Toplu geziler, birlikte bir şeyleri paylaşmalar, sanat ve kültürde buluşmalar devam etmeli.. Gazeteciler de biraz nefes almalı..

ŞAİR GAZETECİLER

Gazeteciliğe ilk başladığı genç yaşlarında aynı gazetede çalıştığımız, hayatımda gördüğüm en martı yürekli şairlerden olan sevgili Ünal Ersözlü, “Kapıyı Çalıyorum” isimli kitabıyla Yunus Nadi Şiir Ödülü’nü kazandı. Gazetecilik mesleğinde her zirveye yakışacak bir kimlik çizen, hem de şiir çizgisini tırmandıran Ünal’ı, “Ruhum harman yeri.. Kalbimi arayan deli” dizeleriyle kutluyorum.
TRT emektarlarından sevgili şair dostum Oğuz Tümbaş, “Küşüm Çınlaması” isimli yeni şiir kitabıyla merhaba dedi. Uzun yıllar TRT İzmir Bölge Müdürlüğü’nde kameraman olarak binlerce olayın peşinde koşan dostumuzun şiirle güzelleşen kimliğine şapka çıkarmak gerek.

SPİKERLER, MUHABİRLER

Show-TV’nin sempatik haber spikeri İzmirli Korcan Karar, gazetecilikte ilk yıllarını yaşarken hemen yanıbaşında onu çok sevmiştim. Gazetecilik aşkıyla dopdolu bir müzik öğrencisiydi. Şimdi başarılarına bakıyorum ve rahmetli annesi Rasime Teyze ile rahmetli babası Nejat Karar, bu günleri keşke görselerdi diye iç geçiriyorum. Korcan’ı, Konak Pier’de İpragaz sponsorluğunda açtığı “50x50” başlıklı fotoğraf sergisi dolayısıyla bağrıma basıyorum. Hem Korcan, hem de İpragaz 50 yaşına basmışlar, biline..
Bir başka gazeteci emektarı daha.. Yıllara meydan okuyan usta gazeteci Denizhan Güzel, Deniz Ticaret Odası’nın medya yarışmasında ödül kazandı. Hayatımda gördüğüm en çalışkan muhabirlerden olan Denizhan’ın bir gözü haber yazdığı bilgisayarında, bir gözü televizyonun haber kanalında, bir eli röportaj çözdüğü teybinde, öbür eli haberi soruşturduğu cep telefonundadır. Tam gün böyle bir adam yani.. /images/100/0x0/55eadf93f018fbb8f89c2757Anadolu Ajansı Çeşme Yurt Muhabiri Denizhan’ı da kutluyoruz böylece..
İşte biz gazetecilerden bir demet sunduk..
Hadi Balbay, gel artık!..

İzmir Gazeteciler Cemiyeti, Selçuk ve Efes’te piknik yaptı

Bir ilki gerçekleştirerek, İzmir Gazeteciler Cemiyeti organizasyonu ile Selçuk Belediyesi’nin ev sahipliğinde Selçuk’ta bir araya gelen İzmirli gazeteciler ve aileleri, Selçuk ve Şirince’nin güzelliklerini yeniden keşfederek keyifli bir piknik gerçekleştirdiler, yılların yorgunluğunu unutmaya çalıştılar.
Yazarın Tüm Yazıları