GeriBahar AKINCI Biz bir hayal kurduk, adını İZMİR koyduk!
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Biz bir hayal kurduk, adını İZMİR koyduk!

Biz bir hayal kurduk, adını İZMİR koyduk

SİZ bu yazıyı okurken, biz 20 konuğumuz ile Sığacık Organik Pazarı’nı dolaşıyor olacağız. Tıpkı 3 gündür yaptığımız gibi... Tıpkı Kemeraltı’ndan dalıp Havra Sokağı’ndan çıktığımız, Kızlarağası’nda soluklandığımız, Agora’yı gezip tarihi Adil Müftüoğlu Lokantası’nda gerçek İzmir mutfağı ile tanışıp üzerine “şampanyalı çilekli fayton turu” yaptığımız gibi.
Peki biz kim miyiz? Başta İzmir Mövenpick Otel Genel Müdürü Melik Kızılcan. Çünkü eğer o olmasa, o da benimle aynı hayali kurmasa, bırakın otelinde bu kadar insanı ağırlamayı; şarap rotasından Sığacık Pazarı’na, Pasaport Kahvesi’nde İzmir usulü mükellef kahvaltıdan şampanyalı fayton turuna her şeyi en ince ayrıntısına kadar düşünmese bu proje olmazdı!
Konuklarımız mı kimlerdi? O kadar çok ki? Sabah Gazetesi ve Çok Gezenler Kulübü’nün yaratıcısı Hazal Yılmaz, dergi yazarı ve seyahatperest.com’un kurucusu Özge Lokmanhekim, Gezlong editörü Nalan Yenigün, Sırt Çantalılar’ın kurucusu Engin Kaban, Travel+Leisure Dergisi Editörü Özgür Gezer, Voyager’dan Ömer Kokal, Lezzet Kaşifleri’nden Ömürden Sezgin ve daha sayamadığım Türkiye’nin en önemli 20 seyahat ve destinasyon yazarı. Tabii ki, aramızdaki fotoğraf editörlerini de unutmamak gerek. Peki, İzmir’de ne işleri vardı?
Anlatayım...
Yaklaşık 2 yıldır dünyanın en ünlü seyahat dergilerinden Travel+Leisure’da ve 1 yıldır da Sky Life’ta seyahat yazarlığı yapıyorum. Buna Hürriyet EGE’deki köşe yazarlığını da eklerseniz güzel ülkemizi ve dünyayı karış karış dolaşmamı sağlayan yoğun bir program ortaya çıkıyor. Uzun zamandır bu seyahatlerin hemen hepsinde şunu düşünüyordum:
“Ben başka memleketlerden davet alıp onları anlatan yazılar kaleme alırken, bunu neden kendi şehrim için yapamıyorum? Neden benim gibi seyahat yazarlarını bir araya getirip İzmir’in harika bir gezi destinasyonu olduğunu onların gözünden, onların okurlarına anlatamıyorum?”
Bir gün, bir davette karşılaştığım arkadaşım Mövenpick Otel Halkla İlişkiler Müdürü Merih Hasaltun’a bu hayalimden bahsederken; onun ile Genel Müdürü Melik Kızılcan’ın da aynı hayalin peşinde olduğunu söyledi ve hemen ertesi hafta bizi bir araya getirdi.
İşte, her şey bundan sonra başladı. Benim gibi aynı hayalin peşinde koşan Melik Kızılcan’la güçlerimiz birleşti, 3 ay çalıştık ve ortaya 20 trend belirleyen yazarın, 3 gün boyunca karış karış İzmir’i gezdiği, sosyal medyada deli gibi İzmir’i paylaştığı ve çok yakında izlenimlerini gazetelerde, dergilerde okuyacağımız #Destinasyonİzmir projesi çıktı.

Biz bir hayal kurduk, adını İZMİR koyduk

Şampanyalı – Çilekli fayton turu olur mu?
İlk gün Mövenpick Otel Executive Şefi Barış Torcu ve ekibinin Pasaport Kahvesi’ne kurduğu muhteşem İzmir kahvaltısı ile başladı. Sonra bizim göre göre belki de değerini unuttuğumuz Kemeraltı, Saat Kulesi, Kızlarağası ve Tarihi Agora turu ile devam etti. Nefis bir öğle yemeğinin ardından bizi, yenilenen İzmir faytonlarında, şampanyalı-çilekli bir Kordon sefası bekliyordu. Şok olan konuklarımıza “biz İzmir’de faytona hep böyle bineriz” dedik...)))
2. Gün yarımadada şarap turu
Kattık önümüze lezzet kaşiflerini, Cankara Şarapları’ndan başlayıp Sevilen İsabey Bağevi’nde dinlenip, Urla şarapçılıktan çıktık. Bu topraklarda şarapçılığın ne kadar da eski zamanlardan beri var olduğunu dinleyip üzümler hakkında notlar aldık. Tadım yaptık. Akşam yine Mövenpick’in muhteşem İzmir mutfağını modern bir yorumla tattık. Bu arada, İzmir Arena’da konserlemeyi, House 44 Midnight’ta partilemeyi de ihmal etmedik.
Son gün Sığacık ile Final
Pazar günü yine erkenden yollara düştük. Sığacık Organik Pazarı’nı, Seferihisar’ı gezdik. Akın’ın Yeri’nde nefis deniz mezeleri yedik.


Kim ne dedi?
Nalan Yenigün Eren / www.gezlong.com
#Destinasyonİzmir, benim gibi son yıllarda bu şehri Adnan Menderes Havalimanı - Çeşme otobanı arasında bir an önce tüketilmesi gereken bir yol olarak görmeye başlayanların gözüne, gönlüne ve midesini göre bir organizasyon oldu. Pasaport’ta boyoz eşliğinde kahvaltıdan Havra Sokağı’ndaki can eriklere, Kordon’un sakin mutlu bahar havasından, etkileyici havasıyla Arkas Sanat Galerisi’ne, bol sebze ve deniz mahsüllü mutfağından gece hayatına İzmir; insanın içini rahatlatan ve tekrar tekrar gidilmeyi, yazılmayı hak eden bir şehir...
Hazal Yılmaz / www.hazalyilmaz.com
Bilet fiyatlarının uygunlaştırıldığı, seyahatin ve dünyayı keşfetme dürtüsünün içimizi kemirdiği 2000’li yıllarda bir şehrin tanıtımı, bilinmeyen yönlerinin keşfedilmesi için yapılan #Destinasyonİzmir projesi gibi örneklerin artırılmasından yanayım. Umarım gerek kurumlar, gerekse kültür sanat bakanlıkları tarafından desteklenen projeler, Bahar gibi, Melik bey gibi tek isteği dünyayı daha iyi anlamak olan insanlarla birleşir ve hepimiz için egolardan arınmış, sınırsız, pasaportsuz, silahsız bir dünya hayalleri gerçeğe daha çok yaklaşır.
Kemal Kaya / www.sirtcantalilar.com
Türkiye’nin önde gelen gezi yazarları, editörleri ve fotoğrafçılarını bir araya getiren #Destinasyonİzmir, kültürel değerleri ve tarihi zenginlikleri hak ettiği yere taşımak amacıyla tasarlanmış önemli bir organizasyon. İzmir’in hali hazırda sahip olduğu potansiyelin böylesi tanıtımlarla gündeme getirilmesi, şehrin turizm değerlerine katkı sağlayacağına inanıyorum.
Hicran Tekin / Uçuş Sponsorumuz Atlas Jet’in Halkla İlişkiler Müdürü
İzmir bizim uçtuğumuz ilk ve en yüksek frekanslı destinasyonlarımızdan biri. Her gün karşılıklı 5 sefer düzenliyoruz ve İzmir halkının da ilgisi sayesinde doluluk oranlarımız her zaman yüksek. İzmir ekonomik canlılığın huzur ve modernlikle birleştiği nadir şehirlerimizden... Kesinlikle bireysel olarak keşfedilmesi gereken “seyahat” destinasyonlarımızdan biri... Tanıtımlarla kısa zamanda markalaşacağına inanıyoruz.
Özge Lokmanhekim / www.seyahatperest.com
Bugüne kadar İzmir benim için Alsancak’ta iş toplantıları ve Çesme/Alacatı’da yaz tatillerinden ibaretti. Bu proje; Kemeraltı, Kızalarağası Hanı ile Kestane Pazarı’nın sokaklarını keşfetmeme, boyoz, söğüş, dil şiş gibi yerel lezzetleri tatmama ve şehre başka bir gözle bakmama, okurlarımla da paylaşmama vesile oldu. İzmir’de Mövenpick Otel’in ev sahipliğinde ilk defa turist gibi şehri gezdim. Bu yaz Çeşme öncesi İzmir’de birkaç gün geçireceğim.
Teşekkürler
Projeye destek veren, yukarıdaki yazıda ismi geçen tüm kuruluşlara ve modern, eğlenmesini bilen, misafirperver İzmir halkına; Melik Kızılcan ve ben Bahar Akıncı, yürekten teşekkürlerimizi sunmayı bir borç biliyoruz.


 

X

Şubatta denize girmenin ekstrem değil sıradan olduğu koylar

Güney illerimizde deniz sezonu kapanmadı. Bu kış hiç olmadığı kadar yumuşak geçince şubatta denize girmek ‘normal’leşti. Sizin için şubatta kulaç attığım en sakin güney koylarını yazdım...

İklim krizi kapıda. Bundan çok değil beş sene önce Türkiye’nin güney sahillerinde yüzme mevsiminin açılış zamanı nisan başıydı. O da güney sahillerimizde yaşayan cesur Türkler, İngilizler, tüm kışı ülkesinin dondurucu soğuklarında geçiren Kuzey Avrupalılar ya da Ruslar için. Her şey o kadar büyük bir hızla değiş ti ki ceviz büyüklüğündeki doluları hortumlar, yağmurları seller takip etmeye başladı. İstanbul’da kar yağarken güneyde denize girilir oldu.

Pandeminin ikinci kışında küçük bir valiz ve iki koliyle Fethiye’ye taşınırken hem 27 Aralık hem de 8 Ocak’ta denize girebileceğim aklımın ucundan dahi geçmiyordu. Hoş, bu bölgede yaz-kış denize giren pek çok denizci, yelkenci, trekkingci, kampçı ve doğa yürüyüşçüsü yaşıyor. O yüzden bu yazı daha çok benim gibi denize ayağını 1 Haziran’da sokup sezonu en geç ekim sonunda kapamaya alışmış ‘sakin’ gezginlerine.

Eğer şubat, mart ve nisan aylarında temiz hava almak, kendinizi doğaya atmak, bünyeyi Güney Ege ve Akdeniz’in turkuvaz sularına bandırmak gibi varsa bir niyetiniz; dört aydır bu bölgede yaşayan bir gezgin olarak özgürce denize girebileceğiniz koyları anlatayım...
Listemde bu mevsimde hem karadan hem denizden gidilebilen koylar, sahiller, plajlar var. En büyük avantajımızsa henüz hiçbir işletme açık olmadığı için havlumuzu serip tüm gün plaj keyfi yapabilme özgürlüğümüzün olması...

Yazının Devamını Oku

Geçmişini çağıran semt: Ulus

Başkent’in Ulus semti TBMM binası, Ankara Palas gibi zarif mimari miraslara ev sahipliği yapıyor. Üstelik tematik müzeler ve yenilenen Kaleiçi ile geçmiş günlerdeki görkemine geri dönüyor.

Taksinin penceresini açıyorum, güneş kirpiklerimin arasından girip önünden geçmekte olduğumuz Gençlik Parkı’nın ağaçlarına değip gidiyor. Rüzgâr saçlarımı karıştırıyor. Sabahın bu erken saatinde amacım, Ulus Meydanı’ndaki Atatürk heykeline karşı acı bir Türk kahvesini, 1960’lardan beri Ulus Hanı içinde el yapımı şekerleme satan Ali Uzun’un dükkânından alacağım minik çikolatalar eşliğinde yudumlamak. Ulus Meydanı’nda iniyorum. Gözlerimi, ritmik bir daire çizerek hareket eden kuşlardan ve 1927’de Heinrich Krippel tarafından tasarlanan, semtin simgesi Zafer Anıtı’nın güzelliğinden zorla ayırıp tarihi Ulus Hanı’nı aranmaya başlıyorum. Bana anlatılan mozaikli, erken dönem Cumhuriyet mimarisinden izler taşıyan, sütunlarla bezeli bina, heykelin arkasındaki bina olabilir mi? Bu kadar hor kullanılmış, çirkin tabelaların arasında kaybolmuş, grileşmiş olabilir mi? Uçaktaki yan koltuk komşumun bahsettiği Akman Pastanesi’ni soruyorum, yerinde dev bir burger zincirinin şubesi var. Bir koridor daha geçiyorum. Neyse ki Ali Uzun Şekerlemecisi zamana ve yükselen kiralara dayanmış, orada hâlâ beni bekliyor. Ayaküstü kahvemi içip yabanmersinli çikolatamı ağzımda eriterek Ankara Kalesi eteklerindeki otelime gitmek üzere yeniden yola koyuluyorum.
Kaleye doğru yol aldıkça önce tek katlı birinci Büyük Millet Meclisi binası; hemen yanındaki 1924’te Vedat Tek tarafından tasarlanan iki katlı ikinci Büyük Millet Meclisi binası ve karşı kaldırımda restorasyonu halen devam eden, 1928’den beri otel olarak hizmet veren Ankara Palas, gri beton blokların arasında bir mücevher gibi göz kırpıyor. Sola doğru kıvrılıp Çankırı Caddesi’ne çıktığımızı İtalyan mimar Giulio Mongeri tarafından yapılan üç banka binasını (1926 tarihli Garanti Bankası, 1929 tarihli Türkiye İş Bankası ve 1926-29 tarihli Ziraat Bankası) görünce anlıyorum. Deneysel sergileri ve geçmişle bağ kuran mimarisiyle çok sevdiğim SALT, burada da açılmış.
Kalenin olduğu tepeye doğru çıkan yolda, ağaçlar arasında ilk ortaya çıkan, bütün heybetiyle Anadolu Medeniyetleri Müzesi. Onu da geride bırakıp bakımlı sokaklardan, taş işçiliğiyle bezeli binaların arasından tırmanmaya devam ediyorum. İşte o çok sevdiğim meydandayım yeniden. Divan Oteli’ne ev sahipliği yapan tarihi Çukurhan’ın önünde.

Yazının Devamını Oku

Köşe bucak Kuzey Ege... Kazdağları’nın kucağındaki köyler

Ne zaman bunalsam, kendimi dinlemek, ağaçlara sarılmak ve oksijene doymak için soluğu Kuzey Ege’de alırım. Dünyada benzeri olmayan birçok bitki türünü görmek, içimi yeniden doğayla doldurmak, ‘göknar’ı, ‘Kazdağları orkidesi’ni yerinde görmek için yolum hep aynı yere çıkar… Bu yazıda, Bergama’dan Gökçeada’ya kadar uzanan hat üzerindeki en güzel ve özünü korumuş köyleri bulacaksınız.

Antikçağdan günümüze
Adatepe Köyü - Ayvacık/Çanakkale

Çam ormanının eteklerinde, zeytin ağaçlarıyla bezeli, girişindeki vadide Zeus Altarı’nın olduğu 208 haneli bir köy düşünün. Adatepe’desiniz... ‘İlyada Destanı’nda ‘Gargaros’ olarak adı geçen bölge Truva, Leleg, Midilli, Pers, Atina, Roma, Selçuklu, Osmanlı izlerini taşıyor. Büyük şehir hayatını sıfırlayarak yerleşenler ve köy halkı buraya gözü gibi bakıyor. 1989’da sit alanı ilan edilmiş. Tüm restorasyonlar bittiğinde 400 haneye ulaşacak ve büyümesi duracak. Adatepe’yi bir günde rahatlıkla gezebilir; tepeye tırmanıp Zeytin Sanat Evi’nde zeytin sütlü ılık profiterol tadabilir, köy meydanındaki çınar altında bir kahveyle soluklanıp zeytin sütü, zeytinyağı, zeytin kolonyası alabilirsiniz.Yazının Devamını Oku

Mavi tura giderken yanımıza ne alalım?

İlk kez mavi tura katılacaklar için en önemli soru: Valize neler koyayım? Yiyecek-içecek bir şekilde çözülür, ben size hayatınızı kolaylaştıracak başka ipuçları vereceğim...

İlk mavi turumu yaptığımda, üniversiteyi yeni bitirmiş bir beyaz yakalıydım. Maaşımızdan biriktirip 10 arkadaş, Fethiye’den çıkıp Marmaris rotasını izlemiştik... Ülkemin kıyılarına âşık olmuştum. Deniz beni büyüledi ve bir daha hiç kopamadım. Yelken öğrendim, beş yıldan bu yana Uluslararası Bodrum Cup’a katılıyorum. Denizin insana kattıkları paha biçilemez. Bu keyfi ilk kez yaşayacaklar için  bir rehber hazırladım.

Üçlü - beşli priz: Tekneye sizinle birlikte gelecek herkes telefonunu, tabletini, bilgisayarını da getirecek. Tıpkı sizin gibi. Bineceğiniz teknede priz sayısının yeterli olmaması riskine karşı yanınızda mutlaka uzatma kablolu priz bulundurun.

Basit ve sade düşünün: Kesinlikle tekerlekli, büyük valiz, içine de onlarca kıyafet, kozmetik almayın. Yumuşak, hafif, kolay taşınabilen, gerektiğinde sırta takılabilen, az yer kaplayan bir valiz hayat kurtarır.

Altı kaymayan deniz ayakkabısı: Hem sizi teknede rahat ettirecek hem de karaya çıkıp kayalıklarına tırmanmak isteyeceğiniz nefis koylarda en büyük yardımcınız olacak.

Yazının Devamını Oku

14 adımda Çukurcuma

Keşfetmeyi, seyahat etmeyi, tarihi, kültürü, daracık sokakları, gizli çıkmazları, kahvecileri, antikacıları, esnaf lokantalarını sevenler için elimizin altında 3 bin yıllık koca bir şehir var. İSTANBUL… Üstelik giriş vizesiz ve cebimizdeki parayı altı ile çarpmamız gerekmiyor. Bu kez dünyayı keşfetmek bir yana dursun, yaşadığımız şehri keşfedelim dedik ve Cihangir-Çukurcuma hattında düştük yollara. Güneş biraz yüzünü gösterince, sizin de kendinizi İstanbul sokaklarına vurmanız için bir mini rehber hazırladık.

Tarihi Özkonak Lokantası: Cihangir Akarsu Yokuşu’ndan Çukurcuma’ya doğru inerken sağda. 1962 yılından beri aynı adreste semtin gözbebeği. Etli sarması, karnıyarığı, çömlek yoğurdu ama en çok da kazandibi efsane. Pazar hariç her gün 10.00-17.00 arası açık.

Asri Turşucu: 1913 yılında Fatih’te açılıyor. Ağa Hamam Caddesi’ndeki Cihangir şubesi ise 1936 yılında... İstanbul’da turşu denince akla gelen ilk isim.

Tarihi Çukurcuma Hamamı: 1831’de Valide Sultan için yaptırılan, 1997 yılında Ferzan Özpetek’in ‘Hamam’ filmini çektiği, 2007’de işletmeye kapanan Tarihi Çukurcuma Hamamı, başarılı bir restorasyon ile yeniden açıldı.

Rezervasyon sistemi ile pazartesiden pazara saat 08.30 – 22.00 arası hizmet veriyor. Tel: (212) 243 64 80.

Yazının Devamını Oku

Isparta nasıl Instagram üssü oldu? Mor ve çok ötesi: INSPARTA!

Mayıstan haziran sonuna dek ‘cemiyet hayatının ünlü simaları’ kamyonet kasalarına doluşup şapkalarına taktıkları güllerle gülümsüyor, pembe yaprakların ortasına yatıp ‘Amerikan Güzeli’ pozları veriyor. Sonra da ağustos başına kadar hasır şapkalı ve sepetli ziyaretçileriyle, Fransa’nın lavanta tarlalarıyla ünlü bölgesi Provence’ın minyatürü oluveriyor. Instagram’ın Türkiye’den son gözdesi açık ara Isparta. Peki treni kaçırmamak için ne yapmalı?Önce Alaçatı’da taş evler ve mavi kapılar, sonra yemyeşil Ayder Yaylası vardı. Gerisi çorap söküğü gibi geldi. Dar Mardin sokakları, ot ve enginar festivalleri, Doğu Ekspresi, Cappadox, Salda Gölü derken görenlere iç çektiren Instagram karelerinin son adresi Isparta oluverdi. Yani sosyal medya tutkunları için, hele de euro alıp başını gitmişken, dermanı uzaklarda aramaya gerek kalmadı. Ne de olsa salıncaktan ahşap kapıya, sepetten hasır şapkaya, lavanta balyalarından üzerinize gül yaprakları yağdırılan çekim platformlarına kadar her şey burada mevcut. Minyatür Provence’ımız tüm sosyal medya camiasına hayırlı uğurlu olsun. Artık Instagram merkez, Isparta’da hasatta herkes!

Nasıl başladı?

Isparta, Türkiye’nin gül bahçesi. Neredeyse 150 yıldır süren zahmetli üretim, şehrin ve ülkemizin en değerli ihracat kalemlerinden biri. Kozmetik sektörünün en değerli hammaddelerinden biri olan gülyağında dünya üretiminin neredeyse yüzde 65’ini tek başına Keçiborlu ilçesi karşılıyor. Gül hasadı da hem üreticiler hem de orta ölçekli tur operatörleri tarafından, tıpkı Rize’de çay toplama turları gibi epeydir yapılıyor.

Ama ne oluyorsa 2014 yılında oluyor. Sosyal medyanın Türkiye’deki önlenemez yükselişini fark eden gül üreticilerinin, hasada davet ettikleri sosyal medya fenomenlerinin üzerine gül yağdırdıkları videolar bir anda çığ gibi bir etki yaratıyor. Hal böyle olunca, Sam Mendes’in 1999 yapımı kült filmi ‘Amerikan Güzeli’nde üzerine gül yaprakları dökülen güzeller güzeli aktris Mena Suvari görüntüleriyle büyüyen bir kuşak, soluğu Isparta’da almaya başlıyor. Olay kısa sürede bu çarpıcı kareleri fenomenler dünyasından görüp etkilenen tüm sosyal medya kullanıcılarına yayılıyor.

Yazının Devamını Oku

Uykusunda bile uyumayan şehir: Beyrut

Hayatı boyunca hiç uyumamış bir şehir düşünün. Kimi zaman göz kamaştıran eğlencenin ışıklarından, kimi zaman acının göz yaşartan nöbetlerinden. Bazen de savaşın ortasında bile yaşamaya devam etmek için çalan sazların ve darbukanın sesinden. Orta Doğu’nun nazlı dilberi Beyrut, geçmişteki sükseli günlerine her geçen yıl biraz daha kavuşuyor.

İsminde bile tuhaf bir aura olduğunu düşündüğüm Beyrut’un arka mahallelerinden birinde, sarı-eski bir apartmanın üzerinde gördüğüm ¨the food dealer¨ tabelasının peşine düşmüş yürüyorum. Daha önce defalarca geldiğim Beyrut, her seferinde bir kaç tasarım dükkanı, restore edilmiş tarihi bir konak, stilize restoranlar, kütüphane – tasarımhane karışımı 3. nesil kahvehaneler, yeni açılan küçük ve tematik bir müze ile şaşırtmaya devam ediyor beni.

İşte yine aynı şey. Yine bu şehirdeki tuhaf büyünün peşinde, bu kez Eşrefiye mahallesindeki yokuşlardan birini tırmanıyorum. İstanbul’dan Güney Doğu’ya doğru indikçe değişen kokular, tatlar, renkler, dokular ve o şahane mistisizm, Beyrut’ta doruğa ulaşıyor. Üstelik şehrin kendi doğasında var olan tasarım gustosuna karışarak...

Küllerinden doğan şehir

Lübnan tarihinin en yıkıcı trajedisi 1975 ile 1990 arasında yaşanan iç savaş.

1975 yılında başlayan, 1990'a dek tam 15 yıl süren, 230 bin insanın ölümüne, 350 bin insanın yaralanmasına, 1 milyondan fazla insanın da ülkesini terk etmesine neden olan iç savaşın izlerini halen Beyrut'un tüm sokaklarında görüyorsun.

Duvarlar bu acıları resmeden grafitlilerle dolu. Yeniden yaratılıyor Beyrut. Her taraf inşaat. Eski ile yeninin birleşimi o kadar uyumlu ki, küllerinden doğan nefis bir kent var gözlerimin karşısında… Ve Beyrut şehir merkezinde itina ile bırakılmış 1 bina, (Holiday Inn Oteli) üzerindeki tüm şarapnel parçaları, kurşun izleri ve acılar ile orada öyle dikiliyor. Yürek burkan bir iç savaş anıtı gibi. Lübnanlılar baktıkça birbirlerine neler yaptıklarını hatırlasınlar diye.

Ateşkes yapıldıktan sonra Refik Hariri isminde multi-milyarder bir vatansever ortaya çıkıyor. 1992’de başbakanlık koltuğuna oturduktan sonra, Lübnan’ı bir şirket gibi halka açıyor ve topladığı fonlarla şehri ve ülkeyi adeta baştan yaratıyor. Hatta yapılan imar çalışmalarından sonra Beyrut kimilerince Haririgrad olarak anılmaya başlıyor. Gerek dünyanın en zengin adamlarından biri olması nedeniyle, gerek ailevi ilişkileri nedeniyle Lübnan’a çok büyük yabancı yatırımlar da çekiyor. Ancak başbakanlığı bıraktıktan sonra 1 yıl sonra, 2005 yılında, tam da favori olduğu genel seçimlerden önce Beyrut’ta 1 Ton TNT ile aşırı sağcı milislerce, trajik bir suikaste kurban gidiyor.

Yazının Devamını Oku

Güzel yaz havadisleri

YAZ en sevdiğimiz mevsim. Hele Ege’deysen, her bir köşesi ayrı cennet. Tüm Türkiye’de yaz mevsimini en çok hissettiğin yer. Hal böyleyken size güzel memleketimden 3 güzel tavsiyem var. Hafta sonunuz, yazınız güzel geçsin, yaz hiç bitmesin.

Fethiye değil, Özdere! Club Marvy
Son bir kaç yıldır beni en çok şaşırtan otel oldu Club Marvy... Mutfağı (cidden çok iyi), çocuk kabul etmeyen plajı Boho, 180 dönümlük araziye yayılmış az sayıdaki doğa ile uyumlu bungolovu, spor aktiviteleri, çocuklar için özel aktiviteler ve İstanbul’dan gelen ünlü DJ’lerle düzenlediği akşamüstü plaj perküsyon partileri ile tamamen başka bir kafada... Üç gün yalnız kalıp yoga yapıp başını da dinleyebiliyorsun, ailenle son derece eğlenceli çoluk çocuk tatili de yapabiliyorsun. Özdere’de bu yaz başı açılan Club Marvy, Ege için yepyeni bir konsept...

Hacı Memiş’te bir sushi barı; Miniq
Ben henüz gidemedim ama gidenler çok başarılı olduğunu söylüyor. İzmirli genç işletmeci Murat Alpiskender’in yeni numarası Miniq, enteresan sushi çeşitleriyle “Sushi Bar” olarak kapılarını açmış. Miniq’te, saat 11.00’den sonra tanınmış DJ’ler eşliğinde limon ağaçlarının süslediği yeşillikler arasında içkinizi yudumlarken, eğlencenin ve tatilinizin tadını çıkarabiliyorsunuz. Pazartesi akşamları da antika pazarı kuruluyormuş güzel bahçelerinde.

Ata Demirer Gazinosu bu akşam Marmaris’te
Ata Demirer, ‘tek kişilik’ gösterisi ve gazinosuyla bu akşam Marmaris Amfitiyatro sahnesinde. Nefis sesiyle gerçekten çok keyifli bir akşam geçirtiyor. Biletler Biletix’de.

Yazının Devamını Oku

İzmir’e dünyaca ünlü bir opera yapmak ne demek?

ŞİMDİİİ, öncelikle şu haberi bir verelim, şöyle koca koca puntolarla: Türkiye’nin “opera sanatına özel olarak yapılan” ilk binası olacak İzmir Opera Binası’nın ihalesini, Sidney, Londra, Berlin gibi şehirlerin opera binalarında imzası bulunan Waagner-Biro’nun da yer aldığı konsorsiyum kazandı.

Ve böylece, 2009 yılından bu yana “ha yapıldı, yapılacak, ay tamam bu sefer yapıyoruz” diye heyecan yaptığımız İzmir Opera Binası fısıltıları yine alevlendi.
Sekiz yıl önce Aziz Kocaoğlu tarafından müjdelenen bina, ne olduysa epey bir askıya alınmıştı. 2010’da tekrar gündeme gelmiş ve 2012’de yapımına başlandığı duyurulmuştu. Ocak 2017’de ise bu ihaleye başvuran beş teklifin de beğenilmemesi üzerine yeniden ihale açılacağı açıklanmıştı.
Gel zaman git zaman aradan geçen 8 yılın sonunda İzmir Büyükşehir Belediyesi, “Türkiye’nin opera sanatına özel” olacak ilk binasının ihalesini sonuçlandırdı. (Bu işler kolay değil, hele bir şehre yıllarca konuşulacak bir eser kazandırmayı hedefliyorsanız).


DÜNYADA İMZASI VAR
Avrupa’nın sayılı opera binalarından olması hedeflenen bina için konsorsiyumu kim kazandı biliyor musunuz? Aralık ayında ve bu yıl içinde yapılan iki ihaleyle projeyi kazanan isim Çağdan Mühendislik Müteahhitlik Sananayi ve Ticaret A.Ş. & Waagner-Biro Austria Stage Systems AG Konsorsiyumu...

Yazının Devamını Oku

2017’nin en güzel yurt içi ve yurt dışı balayı rotaları

Romantizmden adrenaline, sıcak kumlardan karlı zirvelere, dünyanın ve Türkiye’nin en romantik ve heyecan verici balayı rotalarını sizin için derledik. Biletlerinizi şimdiden alın, planınızı yapın, aşkınızın elinden tutun ve kendinizi bize bırakın. Çünkü hayatta hep olmak istediğiniz o yere gidiyoruz… Balayına! İşte o adresler...
Yazının Devamını Oku

Festival gibisin, katılmak istiyorum İZMİR!

15 yaşımdan beri bağlasan durmaz bir bünyem var benim.

Önce harçlıklarımdan sırt çantasıyla “interrail” (gençler için ucuza trenle Avrupa turu) ardından üniversiteden mezun olup çalışmaya başlayınca maaşımla ucuz uçak bileti peşinde koştum hep. Ne uçak bulduysam uçtum, ne hostel (Avrupa’da öğrencilerin ucuza konaklayabilmesi için öğrenci yurtlarına benzer bir sistemle çalışan pansiyonlar, ama şimdi artık her yaştan insan konaklayabiliyor) bulduysam kaldım.
Belki bir küçük ev ya da bir araba parası harcadım bu 20 yıl içinde seyahate. Hala bir evim yok. Ama hiç pişman olmadım. Asla olmayacağım. Tüm bunları yaparken dünyayı görmek dışında bir amacım daha vardı. “Dünyadaki festivalleri görmek”. Ya festival bulup gittim ya da gideceğim şehirlerde o ara ne festival var diye araştırdım. Torino Çikolata Festivali’nden tutun da Hong Kong Film Festivali’ne kadar pek çok etkinliği, yerinde yaşama şansı verdi bana hayat.


Sonra geçtiğimiz hafta ulusal bir seyahat dergisi röportaj yaptı benimle, temmuz sayısı için. Sorulardan biri, “dünyada en sevdiğiniz festival hangileri”ydi. Bir anda ağzımdan hem de hiç planlamadan Uluslararası İzmir Festivali çıkıverdi.
Röportajı yapan da belli ki, dünyanın çok havalı bir şehrinden cevap bekliyor olmalıydı ki şaşırdı. “Evet ya” dedim kendi kendime. Dünyadaki en sevdiğim sanat festivallerinden biri, Uluslararası İzmir Festivali benim.
Düşünsenize, dünyanın en ünlü müzisyenlerini, orkestralarını, bale temsillerini bu şehirde izledim ben İKSEV sayesinde. Omara Portuanda’yı Çeşme Kalesi’nde, New York Flormoni Orkestrası’nı Adnan Saygun’da, Paris’te parasızlıktan, New York’ta bilet bulamamaktan gidemediğim Martha Graham Dans Company’yi evimin dibindeki Kültürpark Açık Hava Tiyatrosu’nda izledim. Hayatta daha büyük zenginlik olabilir mi?

Yazının Devamını Oku

Bana enginarlarla gel İzmir!

YA da dur ben sana geleyim... Zaten o kadar özledim, o kadar özledim ki, burnumun direği sızlıyor ha bire.

Baha gelmiştir Kordon’una, Konak Pier’ine, Balçova’na, dağlarına, denizine, insanına şimdi... Hele Urla, hele enginar festivali. 26 Nisan’da önce Hürriyet yazarları #İzmiriKeşfet sloganı ile şehrin altını üzerine getirecek, sonra da ben soluğu Urla’nın çarşılarında ve enginar pazarlarında alacağım. Bakın festivalde bu yıl neler var...

Şifa kaynağı enginar, uluslararası Michelin Yıldızlı şeflerin elinde dünya mutfağı lezzetine dönüşecek. İzmir Büyükşehir Belediyesi, Urla Belediyesi, İzmir Ekonomi Üniversitesi, Reseau Delice Dünya Gurme Şehirler Birliği tarafından bu yıl 28 - 30 Nisan arasında 3’üncüsü gerçekleştirilecek Uluslararası Urla Enginar Festivali’ne dünyanın 10 farklı kentinden 25 ünlü şef, Ege’nin vazgeçilmez lezzeti enginarı yeniden yorumlayacak.
Urla Cumhuriyet ile Malgaca meydanlarında kurulacak atölyelerde, Paris, İtalya, Beyrut, Belçika, Tunus, Girit, İtalya, İsveç ve Türkiye’den ünlü şefler, vücut hücrelerini yenileyen, kolesterolü düşüren, romatizma şikâyetlerini azaltan, sindirim sistemine katkıda bulunan enginarı tariflerine katacak. Türkiye’nin En İyi Festivali ödülüne layık bulunan etkinlikte, Urla yüz binlerce kişiyi ağırlayacak.


ÜÇ GÜNLÜK FESTİVAL
İEÜ Mutfak Sanatları ve Yönetimi Bölümü Koordinatörü, Uluslararası Enginar Festivali Direktörü, Reseau Delice İzmir Temsilcisi Sırma Güven, Urla sokaklarında birbirinden lezzetli enginar yemeklerinin dünyaca ünlü eğitmen şefler tarafından yapılacağını belirterek, “Festival boyunca Urla’nın bütün sokakları atölyeler, mutfak sohbetleri, müzik dinletileri ile şenlenecek. Üç gün boyunca 65 atölye ve sanat çalışmaları olacak. Dünya Gurme Şehirler Ağı’na üye olan kentimizde festival süresince Fransa, Fas, Belçika, Tunus, Stockholm’den gelecek şeflerle Türk şeflerimiz sakız enginara kendi yorumlarını getirecek” dedi.

Yazının Devamını Oku

Dolomit Alpleri'nde Spa macerası

Bir aralık günü, Milano’da yaşayan üç İtalyan kız arkadaşımın peşine takıldım ve ömrümde gördüğüm en güzel vadiye ve köylere ayak bastım. İtalya’nın Kuzey Doğu’sunda, UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne kayıtlı Dolomitler’in eteklerindeki Gardenia Vadisi’nin SPA’larıyla ünlü mücevher köyü Ortisei’ye...

Milano’dan araba ile yaklaşık 3.5 saat sürecek yolculuğa çıkarken hâlâ söyleniyordum, “’Ben kar görmemiş, sahil şehrinde büyümüş insanım (İzmir); ne işim var sizinle kayak tatilinde?” “Boş versene” dedi Carla, “Biz sana öğretiriz, kayağı düşünme, otelin spa’sı muhteşem” dedi diğeri... Aslında plana, Milano’ya bir son dakika bileti bulup dahil olmuştum, bacağını kırdığı için gelemeyen dördüncü kişinin yerine... Otel zaten ödenmişti ve tek yapmam gereken bir Milano bileti alıp arkadaşlarıma katılmaktı, öyle de yaptım. Dolomitler’in cennet vadisi
İtalya‘nın kuzeydoğusundaki bir sıradağ sistemi olan ‘The Dolomites’ (Dolomitler) adını bir nevi volkanik bir kaya oluşumu olan ‘dolomit’ taşından alıyor. İçinde enfes bir milli park ve pek çok kayak merkezi bulunduran tepeler, doğa sporlarından hoşlananların uğrak noktası. Ama bölgeyi dağ köyleri ve vadilerden ayıran en önemli özelliği, termal şifalı suya sahip, bünyede “Öldüm cennete geldim” hissi yaratan wellness otelleri... 

Yazının Devamını Oku

Eylül’de adalı olmanın ilk adımı: Gökçeada

Eylül, bu dünyanın en güzel mevsimiyse; bu mevsimde dünyanın en güzel yeri de Ege! Yapraklar yeşilden sarıya dönerken, tek renk geçişi doğada değil. Bünye kendini ufaktan yeni bir iklime hazırlarken, ruhlarımız da bu güzel eylül sayesinde yumuşacık bir geçiş yapıyor yerleşik düzene. Hâlâ sonbaharda Ege’nin büyüsüne adım atmayanlardansanız, yola Gökçeada ile başlayın derim. Adalı olmanın hazzını, bu güzel, yeşil ve kısmen bakir adayla keşfedin. Rüzgarında kite yapın, soğuk suyuna teninizi bandırın, köylerinde soluklanın, daha da çok şey görmek ve deneyimlemek isterseniz; aşağıdaki yazıya bir göz atın…

Nasıl gidelim?
Yolu sandığımdan daha kolaymış. İstanbul üzerinden gelirsen Kabatepe’ye kadar üç buçuk saatte inip oradan kalkan feribotla 1 saat 15 dakikada adadasın. İzmir üzerinden gelirsen Çanakkale’den Kilitbahir’e, oradan da kara yolu ile yine Kabatepe’den kalkan feribota geçmen gerekiyor. Ada içi ulaşımda aracınızın olması şart!

Nerede kalalım?
Nerede kalalım? Anemos: Kaleköy’de manzarası güzel, otel güzel, mimar bir çiftin tasarladığı otelde konaklamak her mevsim keyifli Kayabalı Otel: 2 yıl önce, merkeze 2 daika mesafede, tatlı bir köyün içine açılmış. Kahvaltısı güzel, temiz pak, Kuş sesleri ile uyandığınız, geceyi cırcır böceklerinin sesiyle bitirdiğiniz bir yer. Son Vapur: Eski Bademli’nin girişinde yer alan ismine vurulduğum konuk evi. Antikalar ile özene bezene döşemişler.

Nereleri görelim?
Adanın iskan köyleri malesef şekilsiz binalarla betonlaşmış. Ancak Türkiye’nin ilk Rum & Türk köyü Dereköy, Madamın dibek kahvesi ile ünlü, nefis taş evleri ile Zeytinliköy (Nassos’un krem karamelini denemeden dönmeyin), olağan üstü gün batımı ile Kaleköy ve yalnız ama güzel Tepeköy; görmeniz gereken köyler arasında.

Nerede yüzelim?

Yazının Devamını Oku

Kars başardı, İzmir de başarabilir

GEÇTİĞİMİZ hafta düştüm Kars yollarına. Önce Ermenistan sınırındaki olağanüstü güzellikteki Ani Harabelerini fotoğrafladım, ertesi gün de soluğu Boğatepe Köyü’ndeki Peynir Müzesi’nde ve hemen bitişiğinde yer alan Kars Kaşarı ve Kars Gravyeri mandıralarında aldım.

Boğatepe’deki değerli peynir üstadı İlhan Koçulu’nun mütevazı köy evinde kurulmuş olan sofrada, ailesiyle birlikte, olağanüstü güzellikte bir kahvaltı ettim.

Çünkü biliyor musunuz, bu topraklarda bu olağanüstü peynirlerin yapımı 1924’te başlamış ve burası hala bir mahrumiyet bölgesi.
Doğa üstü şartlarda, geleneksel yöntemlere birebir sadık kalarak, dünyanın en lezzetli kaşarını, gravyerini ve balını üretiyor Kars!
Ve çok gurur duyduğum, buraları görüp hikayesini dinleyince gözlerimi dolduran bir başarı:


KARS KAŞARI DÜNYANIN HER YERİNDE GEÇERLİ BİR COĞRAFİ İŞARET BELGESİ ALDI!

Yazının Devamını Oku

Bodrum’a da yerleşsen, bu ülke arkandan gelecektir

INSTAGRAM hesabımda bile adımın altında ‘göçebe’ yazdığına göre, koskoca 1 yılı devirdiğim İstanbul’dan, bu kez de Bodrum’a yerleşmeyi düşünebilirim! (Hoş şu siyasi ortamda Barcelona’ya yerleşmeyi daha uygun buluyorum ama öyle bir param yok)

Geçtiğimiz haftalarda uzun zaman sonra ilk kez sonbaharda gittiğim Bodrum’a alıcı gözle baktım! 35’lerine gelmiş dayanmış (kadınlar için 20’ler, 30’lar ve 35’ler vardır; o 40’lar gelmez hiç) bir birey olarak, şunu sordum kendime; bir gün gelip de Bodrum’a da (evet Bodrum’a ‘da’) yerleşir miyim?

Cevaplara bakalım; 1) Hava lokum. İstanbul’da kar yağarken, Bodrum’da paçaları dize sıvayıp güneşleniyorsun (İskandinav olsan bikini giyersin) 2) Meyve-sebze-semt pazarı bol 3) Deniz var, deniz bol, üstelik Temmuz- Ağustos harici hiç bir denize para ödemek zorunda değilsin 4) Kışın da açık olan pek güzel lokanta var (aşağıda değindim) 5) Yazın bana fena halde batan, Bodrum’u büyük şehire çeviren zincir marketler, kışın batmıyor, sonuçta meşgale lazım 6) Yaz aylarındaki o çılgın trafik yok 7) Eş dost tanıdık var 8) O aynı eş dost tanıdıktan bir süre sonra fenalık gelebilir 9) Muhtemelen gıybet bol 10) Uzun yürüyüşler, doğa, yoga, kendinle kalmalar var 11) Düşündükçe şimdiden Bodrumlu deyimiyle ‘içlerim şişti’ 12) Herkes yerinde güzel (daha Bodrum yaşım gelmemiş) 13) Zaten nereye gidersen git, bu ülke peşinden gelecek, o nedenle sessizce dağılalım beyler.

Bodrum’dan 3 güzel kış lokantası

Orfoz: Zeki Müren Müzesi bitişiğindeki Orfoz, gerçek bir kabuklu deniz ürünü lokantası. Balıkçı değil. Balık da yok zaten. Bölgede çıkan en taze kabuklu ne varsa, usulüne göre pişirip masaya koyuyor iki kardeş. Zeytinyağı baş tacı. Çağlar ve Çağrı, nam-ı diğer Orfoz Kardeşler. İkisi de İTÜ mezunu.

Bodrum’a ve yaptıkları işe tutkuyla bağlılar. Kabuklu yakalamak ve pişirmek; önce Saroz Körfezi, ardından Bozburun’daki Orfoz’a dayanan bir anne-baba mesleği. Tek bir iş yapıyorlar; onu da güzel yapıyorlar. Kış boyunca Bodrum’da yaşayanlarla tanışmak için farklı tadım mönüleri ve geceleri düzenliyorlar, sosyal medya hesaplarını takip edin derim. Rezervasyon: +90 (544) 316 4285

Yazının Devamını Oku

Bir tatlı su yelkencisinin seyir defteri

SİZ bu yazıyı okurken, ben bu yıl 28 yaşına basan Bodrum Cup’tan yeni dönmüş olacağım.

Yelken kariyerimin ilk macerası; çeşitli kusmalar, kafamı yelken direğine geçirmeler, dalga yemeler, açıkta demirli teknenin merdivenine, altımda fışır fışır hareket eden lastik bottan sebep bir türlü tırmanamamalar, denize düşmeye ramak kalmalar, üşümeler, üşütmeler ile böylelikle tamamlanmış olacak.

7 milletten 1500 yelkenci, 125 tekneye nasıl sığar
Siz benim beceriksizliklerime bakmayın, Era Bodrum Yelken Kulübü çatısı altında düzenlenen 28. The Bodrum Cup Uluslararası Deniz Festivali ve Regatta, tahminimin çok ötesinde bir organizasyonmuş meğer. Geçtiğimiz yıllara dek, kendi halinde ama kesintisiz gerçekleşen, kendi yağı ile kavrulan organizasyon; bu yıl Palmarina, TAV, Nef, Bodrum Belediyesi, Türk Hava Yolları gibi sponsorların katılımı ile uluslararası bir boyuta ulaştı ve diplomasinin bile beceremeyeceği bir işe imza attı. 7 milletten insanı Ege Denizi’nde buluşturmak! Hollanda, İsrail, İsveç, İtalya, Yunanistan, Türkiye ve daha sayamadığım pek çok ülkeden 1499 yelkenci ve Türkiye’den katılan tek tatlı su yelkencisi ben, 5 gün boyunca inanılmaz bir yolculuk yaptık ve diplomasinin asla beceremediği bir şey başardık, kardeş olduk.

5 gün 5 etap; buna can mı dayanır
Yarışların ilk etabı, 18 Ekim günü Bodrum – Gümüşlük arası gerçekleşti ve ben hem fotoğraf, hem video çekmek üzere kendimi deli gibi rüzgarda giden, dört bir yandan rüzgar ve su yiyen bir zodyak botunun içinde buldum. Dört bir yanım yelkenliler, teknelerin içinde oradan oraya koşturan yelkenciler ve bir yandan da olan biteni görüntülemek üzere fotoğraf açısı kollayan habercilerle dolu. İkinci gün Gümüşlük’ten Yunanistan’ın Leros Adası’na doğru yelken açtık ve 2 gün boyunca orada iki farklı etap gerçekleşti. Neyse ki, hava biraz olsun sakinledi de benim gibi acemiler derin bir nefes aldı.

Hem Bodrum, hem Leros esnafı kazandı

Yazının Devamını Oku

İçim acıyor mahallesi, proje okul sokak

TAMAM, kabul ediyorum, bu ülkede eğitim sistemi, hiç bir zaman iyi olmadı.

Türkiye’nin yıldızı eğitimde hiç bir zaman parlamadı. Kız çocuklarının okutulmaması ya da büyük şehirde üniversite kazanıp maddi imkansızlıklardan okun değil fabrikaların yolunu tutan ya da sırf üniversite okumak uğruna başımıza büyük çorap ören o cemaatin pençesine düşen “yıldız zekalar” konusuna hiç girmiyorum bile.

Bu ülkenin 80 ve 90 kuşağı olarak, hep bir gün eğitim sisteminin düzeleceği vaadiyle büyütüldük biz. Hiç bir zaman düzelmedi. Sınıflarımız 50-60 kişinin altına düşmedi, beslenmemiz kantinde yediğimiz kuru kaşarlı tosttan ileri gitmedi, beden eğitiminde spordan, müzik dersinde blok flüt yüzünden müzikten soğuyarak büyüdük.

Ama en azından ekol okullarımız vardı bizim. Hepimiz o okullara girmek için deli gibi çalışır, o okullara girenleri biraz haset, biraz parmakla gösterir, mezun olunca kolayca iş bulur, geleceğimizi (nispeten) garanti altına alırdık. Diğerlerimiz de (ben dahil) ya vasat devlet okullarına gider ya ailemizin durumu az buçuk iyiyse biraz daha iyi eğitim veren kolejlere yazılır ve her iki durumda da hayatta el yordamı ile (ama ne yaparsak kendimiz yaparak) iyi kötü bir yerlere gelirdik.

Ama en azından ekol öğretmenlerimiz vardı bizim, bir çoğu hayat adamı olan. Derslerine girdiğinde sana biyoloji, fizik, kimya kadar hayattan, sanattan, edebiyattan ve insan olmaktan da bahseden... Algıları, zihni, dünyaya bakışı berrak, sana bakışı pırıl pırıl... Daha ilk bakışta, senin hamurunla ne pişireceğini anlayan.

Hiç unutmam, lise 1’de edebiyat öğretmenim babamı çağırıp “bu kızdan hukukçu filan olmaz hakim bey, bunun kalemi kuvvetli, verin güzel sanatlar fakültesine siz de rahat edin o da” demeseydi kim bilir şimdi, 3 yılda zorla kazandığım bir hukuk fakültesinden 10 yılda zorla mezun olmuş (ya da olamamış) nefret ettiğim bir işte çalışıyor olacaktım.

Kısacası yıllar yılı, bu ülkede eğitim sisteminin düzelmesini beklerken geldiğimiz nokta; PROJE OKULLAR! Nedir proje okul, bilen var mı? Anlatayım...

Sayıları 174 olan Proje Okullar listesinde önce Anadolu meslek ve imam hatip liseleri yer alıyordu. Son listede ise okulların sayısı 44 oldu. 20 ilden aralarında İstanbul (Erkek), Kabataş Erkek, Kadıköy Anadolu, Atatürk Fen gibi en yüksek puanlı okullar listede yer aldı. Proje okul ilan edilen, ülkenin en yüksek puanla giriş yapılan okullarına çok düşük puanlı öğrenciler yerleştirilmeye başlandı, projeye bakan yolu ile müdür atanmaya başlandı, çok sıkı elemelerden geçerek bu ekol okullarda çalışmaya başlanmış öğretmenler görevden alındı ve “eveet tüm liselerin imam hatip olma zamanı geldi” diyebilen müdür ve müdür yardımcıları kuralsızca bu okullara atandı.

Yazının Devamını Oku

Kafadan engelliler cumhuriyeti

BİZİZ o biz. Kaldırımlara tuhaf rampalar koyup, öylece bırakmayı engelli iletişiminden sayanlar. Semtlere, sokaklara, meydanlara yaptığımız umumi tuvaletlerin içine engelli kabini yapmayı aklımıza bile getirmeyenler.

Yok sayanlar, görmezden gelenler, görmemeyi tercih edenler. Peki, haberiniz var mı, Türkiye’de kaç milyon engelli yaşıyor? Ve bu insanlar her gün neler yaşıyor?

En iyimser tahmine göre Türkiye’de 2 milyona yakın engelli yaşıyor...
* Eğitimli olanlar dahil pek çoğu, aileleri tarafından genelde toplumsal yaşamdan uzak tutuluyorlar.
* Bizim kamuda yararlandığımız hakların hemen hiç birinden faydalanamıyorlar. (Örnek mi istiyorsun? Üst geçitler, alt geçitler, metro asansörlerini kullanan engelsizler)
* Gerekli altyapı çalışmaları yapılmadığında, insanlar, boğuştukları zorluklar dolayısıyla kendilerini daha küçük bir dünyaya hapsediyor.
* Bütün dünya sanki onların yokluğu üzerine inşa edilmiş gibi görünür.
* Herkes kendi konforunu ve hayatını düşünürken, engellilere öncelik tanınması gereken yerlerde bile bu durum kimsenin umurunda değil!

Yazının Devamını Oku

Toscana’yı boşver eylülde URLA’ya gel

URLA’da usul usul bir şeyler oluyor.

Tüm şarap üreticileri birleşip bağ yolu projesini kuruyor, Cordon Bleu’lu pastacılar butik pastaneler açıyor, festivaller yapılıyor, katmer – balık – enginar üçgenine, mübadele mutfağından yaratıcı tarifler ekleniyor, İtalyan bir çift kalkıp pizzacı açıyor. Toscana’ya gidecek vaktiniz ve nakdiniz yoksa sizi bağları, daracık sokakları, sanat sokağı ve sobaharda kızıla bürünen renkleri ile Urla’ya bekleriz. Üstelik her biri denenmiş bir rota da aşağıda...

 

GÖRÜN
Urla Bağ Yolu Urla’nın berrak, masmavi sularını, çam ormanlarını, birbirinden güzel ve renkli bitkilerle bezenmiş kırlarını, zeytinliklerini, bağlarla setlenmiş vadilerini, bakir plajlarını, bisiklet ve yürüyüş rotalarını keşfettikçe yöreye aşık olmamak elde değil. Urla Bağ Yolu, şarap üreticilerinin Ege Denizi’nin tam ortasına uzanan bu yarımadada en az 6 bin yıldır şarap yapmasından yola çıkarak geliştirdiği, İzmir Kalkınma Ajansı ve Büyük Şehir Belediyesi’nin desteklediği bir bağ yolu projesi. İnternet üzerinden www.urlabagyolu.net adresinde bulacağınız harita ile Urla Şarapçılık, Mozaik, Usça, Urliçe, Urla Bağevi, Limantepe, MMG gibi markaların bağlarını ziyaret edebilir, bölge üzümleri hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.

 

KALIN

Yazının Devamını Oku