Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Bırakın da ömrünüz uzasın

TÜM dünyada yasaklar birbiri ardına gelse de, insanlar bir yerde ve bir şekilde sigara içmenin yolunu buluyor.

Sigara tüm ülkelerde halen bir numaralı sağlık sorunu olmaya devam ediyor. Oysa sigara sadece fiziksel değil, ruhsal etkisi ve sosyal yönüyle de bağımlılığa neden oluyor. Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. İlkay Keskinel, sigarayı bırakma yöntemleri hakkında bilgi verdi.

- Güç sembolüydü

Arkeolojik verilere dayanarak 5000 yıldır tütün ekildiğini biliniyor. Avrupa’nın tütünle tanışması ise Amerika’nın Kolomb tarafından keşfiyle başlıyor. 1950’ler ve 60’larda sigaranın zararlı olduğunun düşünülmesi bir yana; sigara içmek bir tür güç, erkeklik ya da güzellik sembolü idi. Dahası çocukların keyifle izledikleri “Çakmaktaşlar” adlı çizgi filmin ilk sezonunun sponsoru bir sigara markasıydı.

- Kısırlık nedeni olabilir

Sigaranın vücutta zarar vermediği tek organ bile olduğunu söylemek nerdeyse imkansız. Sigaradan çekilen her nefesle kana karışan milyonlarca zararlı molekül (Her solukta 1017; yani 10.000.000.000.000.000 oksidan vardır) akciğerlerdeki hava keseciklerinden kan dolaşımına geçiyor. Bu zararlı maddeler, kanın ulaştığı her yere; yani vücudumuzdaki tüm doku ve organlara ulaşıyor. Halk arasında sigaranın zararının sadece akciğerlere olduğu sanılsa da, mide ülserinden kısırlığa, diş kayıplarından mesane kanserine kadar pek çok sağlık sorununun altında yattığı da unutulmamalı.

- Kandan vücuda yayılıyor

Sigara, sadece kalp ve akciğerlere değil, vücuttaki tüm doku ve organlara zarar veriyor. Sigaradaki zararlı maddeler kana karıştığından, kan dolaşımının olduğu her yere, yani vücudun tüm hücrelerine yayılıyor. Bunun sonucunda da her organda farklı hastalıkların gelişimi tetiklenebiliyor.

- Zorlanmanız normal

Sigarayı bırakırken, özellikle ilk günlerde zorlanmanız çok doğal. Ancak, bunun geçici bir süre olduğunu, sigarasız geçirdiğiniz her günle birlikte sıkıntılarınızın azalacağını, kendinizi daha iyi hissedeceğinizi, nefesinizin rahatlayacağını, efor kapasitenizin giderek artacağını sürekli hatırlamayı deneyin.

Tek başınıza başaramadıysanız

Sigarayı bırakırken, göğüs hastalıkları uzmanlarınca yürütülen sigara polikliniklerinden yardım alabilirsiniz. Bu polikliniklerde, önce sigara bağımlılığınız tipi ve derecesi değerlendirilip, daha sonra gereğine göre kan, akciğer filmi, solunum testi gibi tetkikleriniz istenebiliyor, sonrasında doktorunuz size uygun bir ilaç başlatıyor.

- Çevrenizdekileri de özendirin

Size önerilecek tedaviye ek olarak sigara bırakma sürecinde bol su içmeniz, kendinizi meşgul edecek farklı aktivitelere ya da hobilere yönelmeniz, spor yapmanız, size sigarayı hatırlatacak faktörlerden uzak durmanız oldukça yararlı.  Örneğin çay, kahve ya da alkol size yanında sigara içirtiyorsa, bu dönemde bunlara ara vermeniz ya da azaltmanız, sigara isteğinizi de azaltabilir. Sigaranın elinizin altında olmaması da, otomatik olarak sigara yakma davranışını engelleyebilir. Sıklıkla görüştüğünüz dostlarınızı, yakınlarınızı ve iş arkadaşlarını sigarayı bırakmaya özendirmek, hem size destek olmaları açısından iyi olur, hem de sevdiklerinize verebileceğiniz en anlamlı hediye olacaktır.

X