GeriSeyahat Bir rüya yolculuğu: Bernina Treni
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi
Bir rüya yolculuğu: Bernina Treni

Bir rüya yolculuğu: Bernina Treni

Bir belgeselde görmemle başladı Bernina rüyası. "Gitmeliyim, muhakkak bu trene binmeliyim" dedim. Kısa bir araştırmadan sonra hemen çıkardım rotayı ve birkaç arkadaşıma söyledim. En sonunda bir de baktım ki Paris ve Düsseldorf’tan arkadaşlarımın katılımıyla yedi kişi olmuşuz Bernina Treni'nde... Heidi’nin yeşil yamaçlarından, Alp Dağları’nın arasındaki İsviçre’nin ufak şehri Chur’dan başlayıp İtalya’nın Tirano şehrinde sonlanan kıpkırmızı bir trenle huzur dolu macera başladı.

Bugüne kadar 24 ülkenin kültürüne karıştım ama "Hiç bitmesin" dediğim gezilerden birisiydi bu yolculuk. Yol boyu huzur dolu, tazelenerek harika zaman geçirdim. Sırf bir tren için hafta sonu Avrupa’ya gideceğimizi duyan birçok arkadaşım "İki günlüğüne gidilir mi?" demişti. İki günü geçin bu tren için bir günlüğüne bile gidilir.

Bir rüya yolculuğu: Bernina Treni

Ezgi Demiralp, seyahatleriyle ilgili yazılarını 'www.durmakesfet.com' blog adresinden paylaşıyor.

Altı ay öncesinden 102 liraya biletimizi aldık ve Zürih'e geldik. Kalacak yerimizi Ibis Budget City West’ten kişi başı 35 Frank’a ayarladık. Göl turumuzu yaptık. 7 liraya bir parça çikolata,150 liraya ise yemeğimizi yedik. Biraz değil, bir hayli pahalı geldi. Üstelik lokal bir yerde lüks bile sayılmazdı. En sonunda ise üç saatte tüm paramızı harcadığımızı fark ettik. Marketler bile inanılmaz pahalı. Paranız tamamen farkında olmadan pul oluyor ve kalakalıyorsunuz. Neyse ki sadece yarım gün burada kaldık. Ve sıra geldi beklenen ana : Bernina Express!

Bir rüya yolculuğu: Bernina Treni


Adının ekspres olduğuna bakmayın, tren saatte 45 km. hızla gidiyor. Hatta birkaç yerde o manzarayı doyasıya hissedelim diye daha da yavaşlıyor. Yol boyunca muhteşem bir doğa size eşlik ediyor. Sağ tarafı izlerken sol tarafı kaçırıyorum diye üzülüyorsunuz. Minik minik kasabalar, metrelerce yükseklikten akan şelaleler, göller, yemyeşil ağaçlar, karlı dağlar, masmavi bir gökyüzü...

Unesco Dünya Kültür Mirası Listesi'ne alınan bu tren yolunda, yol boyunca 196 köprü ve 55 tünel görüldüğü söyleniyor. 1898-1904 yılları arasında inşa edilen tren yolu, insanı hayrete düşürtecek cinsten. En yüksek nokta olan Bernina geçidinde ise 2 bin 253 metreye ulaşıyorsunuz. Ospizio Bernina, Alp Grüm, Samedan, Pontresina, Poschiavo... Hepsi o kadar güzel ki...


Normalde Zürih ve Chur arası 150 lira. Chur ve Tirano arası ise (yani Bernina Express) 225 lira. Tren iyi hoş da bir sürü yeri ucuza gezen biri olarak  "bu kadar para da verilmez" dedim. Rhaetian Railway sitesinden tren ve saat bilgilerine baktım 'DB Bahn' (Alman tren yolları) ile karşılaştırdım. DB Bahn sitesinden 90 liraya Freiburg–Zürih, Zürih-Chur ve Chur-Tirano biletlerini aldık. Freiburg-Zürih kısmına binmeyip Zürih’ten Chur’a olan kısmına ve Chur’dan da Tirano yani Bernina Express’e bindik.

Bir rüya yolculuğu: Bernina Treni


Bernina Treni’nin en can alıcı diğer noktalarından biri ise vagonların panoramik olması. Önceden rezervasyon yapmanız gerekiyor bunun bedeli ise 14 Frank. Diğer önemli bir nokta ise Bernina treninin en son vagonuna binmeniz, Çünkü viyadüklerden, tünellerden geçerken trenin geri kalanını son vagondan oldukça güzel bir şekilde görüyorsunuz.

Tam trenden inerken mutsuz mutsuz bir de karşımıza 'Panoramic Bus'  çıkıyor. Bu otobüs sizi Como gölünden de geçerek Lugano’ya götürüyor. Bunun bedeli de 14 Frank. Bernina Treni rotasını lokal trenlerle de yapmanız mümkün, çok vaktiniz varsa o harika köylerde durarak gezmek de eminim çok keyiflidir. Özetle 375 lira yerine Zürih’ten başlayıp Lugano’da biten yolculuğumuzu 170 liraya tamamladık. Bir gün içerisinde Zürih, Tirano, Lugano ve Milano yaptık resmen...

Bir rüya yolculuğu: Bernina Treni

Bazı şeyler anlatılmaz yaşanır denir ya, bizim için de bu gezi onlardan biriydi. Hayatımın en güzel yolculuklarından birisiydi Bernina... Mutlaka böyle bir yolculuğa adım atmalısınız. Pişman olmayacaksınız. 

Bir rüya yolculuğu: Bernina Treni


 

 

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle