Bilişim bayramına sansür gölgesinde buruk merhaba

CeBIT Bilişim 08’le birlikte bir bilişim bayramına daha merhaba dedik. Dedik demesine ama bu seneki buruk bir merhaba.

İnternet’i sansürlemeye yönelik AKP yasası, değiştirilmeden yürürlükte kaldığı sürece de hep buruk bir şekilde karşılayacağız bundan böyle bilişim bayramlarını.

İşin en vahim yanı ise bilişimle ilgili Sivil Toplum Kuruluşları’nın (STK) bu sansürcü yasa karşısında sessiz kalmaları. Sansürcü yasaya karşı çıkmaktan, sansürcü yasanın mimarı hükümete muhalefet etmekten korkmaları.

Daha da kötüsü Türkiye’nin en köklü bilişim STK’larından biri olan Türkiye Bilişim Derneği’nin (TBD) Başkanı Turhan Menteş’in sansürcü yasa tarafından kurulan İnternet Kurulu’nun başkanlık koltuğuna hiçbir beis görmeden kurulması.

Sığ bilgisayar sektörü piyasasında umudunu kamu ihalelerine bağlayan bilişim şirketlerinin, bu şirketlerin çıkarlarını kollamakla yükümlü diğer STK’ların sessizliğini anlayabiliyorum. Hiç değilse sansürcü yasaya destek vermiyorlar, sessiz kalmakla yetiniyorlar. Ona da şükür. Ancak şirketlerden bağımsız, bilişime gönül vermiş yüzlerce bireysel üyeden kurulu TBD’nin Başkanı’nın sansürcü yasa karşısında sessiz kalmak bir yana, bu yasa tarafından kurulan bir kurula başkanlık ederek sansürcü yasayı onaylamasını kabul edemiyorum. Asla etmeyeceğim de. Koltuk sevdasının bu kadarına da pes artık.
Yazarın Tüm Yazıları