SİİRT HABERLERİ

Bilinçsiz Avlanma Balık Neslini Tehdit Ediyor

IHA
20.06.2015 - 13:05 |Son Güncelleme :

SİİRT AVCILAR VE ATICILAR DERNEĞİ BAŞKANI HÜSEYİN GÜL, NEHİRLERDE BİLİNÇSİZCE AVLANMA SONUCU BOTAN'DA BALIK NESLİNİN TEHLİKEYE GİRDİĞİNİ SÖYLEDİ.

IHA

Siirt Avcılar ve Atıcılar Derneği Başkanı Hüseyin Gül, nehirlerde bilinçsizce avlanma sonucu Botan’da balık neslinin tehlikeye girdiğini söyledi.
Siirt Avcılar ve Atıcılar Derneği Başkanı Gül, sezon başından beri Siirt geneli avlanma yapılacak nehir ve göletlerde jeneratörle avlanma yapılmaması konusunda yaptıkları uyarıların dikkate alınmaması sonucu bugün alık neslinin tehlikeye girdiğini söyledi. Gül, "Balık sezonu öncesi balıkçılara nehirde veya göletlerde bilinçsiz avlanmamaları konusunda çağrısında bulunmuştuk. Özellikle jeneratörle yapılan avlanmaların Botan’da yumurtlama döneminde olan balıkları canlı canlı yaktığını, bu da balık neslinin yok olması anlamına geldiğini sık sık söyledik. Ancak tüm uyarılarımıza rağmen herkes bildiği acımasız yöntemle avlanmaya devam etti. Netice itibariyle Botan Nehri’nde yaptığımız denetimler sonucu, yapılan bilinçsizce avlanma ile balık neslinin ciddi bir tehditle karşı karşıya kaldığını gözlemledik. Dernek olarak ücret karşılığında yavru balık satın alıp nehre bırakacağız. Kumlu Barajı’na bir kısım bıraktık, ancak yeterli değildir. İlimizde alabalık tesis işleten firmalar ile görüştük ve kendilerinden çok sayıda yavru alabalık siparişi vererek, alacağımız bu balıkları baraj ve göletlere bırakacağız. Yine yasal olmayan yollarla, dinamit, elektrik gibi avlanmalar devam ederse bizim bıraktığımız yavru balıklar da ölür" dedi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Siirt haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Siirt ilinden Bilinçsiz Avlanma Balık Neslini Tehdit Ediyor hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 20 Haziran 2015 tarihinde saat 13 05’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Bilinçsiz Avlanma Balık Neslini Tehdit Ediyor haberi güncellenecektir.

SİİRT NAMAZ VAKİTLERİ

03 Mart 2021, Çarşamba
 • İmsak
  05:14
 • Güneş
  06:34
 • Öğle
  12:29
 • İkindi
  15:41
 • Akşam
  18:14
 • Yatsı
  19:29
Sayfa Başı