Tercih yapmaya hak kazandınız ne demek? 45 bin sözleşmeli öğretmen ataması yapılıyor!

Güncelleme Tarihi:

Tercih yapmaya hak kazandınız ne demek 45 bin sözleşmeli öğretmen ataması yapılıyor
Oluşturulma Tarihi: Nisan 18, 2023 17:50

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılan 45 bin sözleşmeli öğretmen atama süreci devam ediyor. Bu süreçte kafasında soru işaretleri olan kişiler de konuyla ilgili araştırmalar yapıyor. Tercih yapmaya hak kazandınız ne demek? sorusu da en çok merak edilen konulardan birisi oldu. 7-16 Nisan 2023 tarihlerinde yapılan mülakat sonuçları erişime açıldı.

Haberin Devamı

Sözleşmeli öğretmen atama süreci devam ediyor. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından gerçekleştirilen sözleşmeli öğretmenlik mülakat sonuçları adayların erişimine açıldı. Sözlü sınavda 60 ve üzerinde puan alan adaylar, en fazla 40 (kırk) eğitim kurumu elektronik ortamda tercihte bulunabiliyor. Tercih yapmaya hak kazandınız ne demek? sorusu da bu sebeple merak ediliyor.

TERCİH YAPMAYA HAK KAZANDINIZ NE DEMEK?

7-16 Nisan 2023 tarihlerinde yapılan sözleşmeli öğretmenlik mülakat sonuçları açıklandı. Adaylar “tercih yapmaya hak kazandınız” ibaresiyle karşılaştı. Bu ibare tercih başvuru sürecine hak kazandığınız anlamına gelmektedir. e-Devlet üzerinde başvurunuzu yapabilirsiniz.

Tercih yapmaya hak kazandınız ne demek 45 bin sözleşmeli öğretmen ataması yapılıyor

Haberin Devamı

TERCİH BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

  1. Sözlü sınavda 60 ve üzerinde puan alan adaylar, en fazla 40 (kırk) eğitim kurumunu elektronik ortamda tercih edebilecektir.
  2. Kurum tercih başvuruları kişisel e-devlet kullanıcı adı ve şifre kullanmak suretiyle e-devlet sistemi üzerinden alınacak olup adaylar tercih başvurularını onaylatmak üzere herhangi bir ilçe veya il millî eğitim müdürlüğüne gitmeyeceklerdir.
  3. Adayların tercih başvurularına ilişkin kayıtlarını Ek-4 Takvim’de belirlenen tarihin son günü saat 16.00’ya kadar tamamlamış olmaları gerekmektedir.
  4. Tercihler, aynı il ve/veya farklı illerde bulunan eğitim kurumları arasından istenilen öncelikte yapılabilecektir.
  5. Adaylar tercih dışı seçenek olarak; “Tercihlerim dışındaki eğitim kurumlarına atanmak istemiyorum.” “Tercihlerim dışındaki eğitim kurumlarına atanmak istiyorum.” seçeneklerinden birini mutlaka işaretleyeceklerdir.
  6. Tercihlerine atanamayan adaylardan “Tercihlerim dışındaki eğitim kurumlarına atanmak istiyorum.” seçeneğini işaretleyenler, ilan edilen kontenjanlardan boş kalan eğitim kurumlarına bilgisayar kurasıyla atanmak üzere değerlendirmeye alınacaktır.
  7. Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığının 20.02.2014 tarihli ve 9 sayılı Kurul Kararı gereğince, Bilişim Teknolojileri alanına atanmak üzere başvuruda bulunan adaylardan; Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Öğretmenliği, Matematik-Bilgisayar Bölümü, İstatistik ve Bilgisayar Bilimleri, Bilgisayar Teknolojisi Bölümü/Bilgisayar Teknolojisi ve Bilişim Sistemleri Bölümü, Bilgi Teknolojileri bölümü mezunları ile Yönetim Bilişim Sistemleri bölüm mezunları mesleki ve teknik ortaöğretim kurumları dışındaki eğitim kurumlarını tercih edeceklerdir.
  8. Ön Başvuru aşamasında hangi alana başvuru yapılmışsa Tercih Başvurusu aşamasında o alanda tercih yapılabilecektir.