SGK Bağ-Kur borç sorgulama 

SGK Bağ-Kur borç sorgulama

SGK Bağ-kur prim borcunuzu online olarak sorgulayabilirsiniz. E devlet üzerinden sunulan, Bağ-kur borç sorgulama sayesinde güncel borç durumu takip edebilirsiniz. SGK 4B Bağ-kur borç sorgulama işlemleri nasıl yapılır? SGK 4B hizmet dölümü nasıl alınır? Bağ-kur, online olarak borç sorgulama nasıl yapılır? 

Haberin Devamı

E devlet üzerinden hizmet sunan SGK aracılığı ile Bağ-kur borç sorgulama yapabilecek kişiler, Bağ-kur sigortası üzerinden tüm borçlarını görüntüleyebilir. Bağ-kur borç sorgulama yapacak kişilerin bu konuda online olarak e devlet ile işlem yapması gerekir. 

SGK Bağ-Kur borç sorgulama


BAĞ-KUR BORÇ SORGULAMA İŞLEMLERİ NASIL YAPILIR?

SGK (Sosyal Güvenlik Kurumu) ’nın, Bağ-kur (4B) birimi, diğer iki sigorta biriminden biraz daha farklı şekilde hizmet sunmaktadır. Bağ-kur (4B) sigorta birimine bağlı olarak çalışan vatandaşlar, kendi primlerini kendileri ödemek durumundadır. Bundan dolayı, Bağ-kur’a bağlı olarak çalışan vatandaşların, sürekli olarak Bağ-kur borç durumlarını takip etmeleri gerekir.

Bağ-kur borç sorgulama işlemleri de internet aracılığı ile yapılabilmektedir. İnternet üzerinden Bağ-kur (4B) borç sorgulama işlemlerinizi yapabilmek için ilk önce www.türkiye.gov.tr adresine giriş yapınız.
-Daha sonra ise açılacak sayfada sol kısımda yer alan E-Hizmetler bölümene tıklayınız.
-Bu bölümde açılacak olan sayfada Sosyal Güvenlik Kurumu başlığını bulunuz. Bu bölümü bulduktan sonra ise kurumun başlığı altında yer alan 4B borç sorgula butonuna basınız.
-Bu adımı da yerine getirdikten sonra ise açılacak olan sayfada kimliğimi şimdi doğrula butonuna basınız.
-Bu butona bastıktan sonra ise açılacak olan sayfada TC kimlik numaranızı ve E-Devlet şifrenizi ilgili alanlara girmeniz gerekmektedir. Bu bilgileri girmenden sorgulama işlemini yapamazsınız. E-Devlet şifeniz yoksa size en yakın PTT şubesine giderek şifre sahibi olabilirsiniz.
-Şifre aldıktan ya da şifreniz varsa şifrenizi ilgili alana girdikten sonra sorgula butonuna basarak BAĞ-KUR borç sorgulama işlemini yerine getirebilirsiniz.Ekranda görüntülenecek olan borçların güncel borçlar ve eski dönemlere ait olan ve faiz işlenen borçlar olarak ayrı ayrı görüntülenmesi mümkündür. 

SGK Bağ-Kur borç sorgulama


SGK 4B HİZMET DÖKÜMÜ NASIL ALINIR?

https://www.turkiye.gov.tr/4b-hizmet-bilgisi
 adresine tıklayınız.
- Giriş yaptıktan sonra e-devlet şifrenizi ve T.C kimlik numaranızı sistemdeki ilgili alanlara yazınız.
- Açılan sayfanın üst tarafında bulunan bölümlerden işlem yapmak istediğinizi seçiniz ve hizmet dökümünüzü sorgulamanızı yapınız.
- İsterseniz 4B Hizmet Dökümü işleminizin bir kopyasını alabilirsiniz.

BAĞ-KUR BORÇ ÖDEME ONLİNE NASIL YAPILIR?

Borç görüntülemesi sonrasında isteğe bağlı olarak ödeme işlemleri de yapılabilmektedir. Online olarak yapılacak ödemelerde kredi kartı üzerinden tüm prim borçları ödenebilir. Bu sayede ek bir işlem yapılmasına gerek kalmadığı gibi sigortalı kişilerin kurumlara gitmesine de gerek kalmamaktadır.

SGK 4B PRİM BORÇ SORGULAMASI İÇİN TIKLA
SGK 4B HİZMET DÖKÜMÜ İÇİN TIKLA