Muharrem orucu ne zaman bitiyor, kaç gün? Muharrem orucunun fazileti ve hükmü

Güncelleme Tarihi:

Muharrem orucu ne zaman bitiyor, kaç gün Muharrem orucunun fazileti ve hükmü
Oluşturulma Tarihi: Ağustos 05, 2022 09:50

Muharrem ayı 30 Temmuz Cumartesi günü başladı. Muharrem orucu ile ilgili detaylar da araştırılan konular arasında. Bu ayda oruç tutmak isteyen vatandaşlar, muharrem orucunun başlangıç ve bitiş tarihini merak ediyor. Peki Muharrem orucu ne zaman tutulur? Muharrem orucu ne zaman başlıyor ve bitiyor? Muharrem orucu kaç gün? Muharrem orucunun fazileti ve hükmü

Haberin Devamı

Muharrem ayı, Hicri takvime göre yılın ilk ayı. 2022 yılında Muharrem ayının ilki günü 30 Temmuz'a denk geldi. Aşure ayı olarak bilinen bu ayda aşure yapılıp dağıtılıyor. Muharrem orucunu da yerine getirmek isteyenler, orucun başlangıç ve bitiş tarihlerini araştırıyor. İşte konuyla ilgili detaylar...

2022 MUHARREM ORUCU NE ZAMAN BAŞLIYOR VE BİTİYOR?

Muharrem orucunun Ramazan orucundan sonra en faziletli oruç olduğu buyurulmuştur.

Peygamberimiz Muharrem ayının 9–10. veya 10–11. günlerinde oruç tutmayı tavsiye etmiştir. Ancak Muharrem ayının sadece 10. gününü oruçlu geçirmek mekruhtur.

MUHARREM AYININ VE ORUCUNUN FAZİLETİ

“Muharrem” hürmet edilen anlamındadır. Bu ay, Hz. Peygamber (s.a.s.) tarafından Allah’ın ayı diye nitelendirilmiştir (Müslim, Sıyâm, 202; Ebû Dâvûd, Savm 55; Tirmizî, Savm, 40). Bu niteleme Muharrem ayının faziletine, ilahî feyz ve bereketinin bolluğuna işarettir.

Haberin Devamı

Resûlullah (s.a.s.) bir hadisinde şöyle buyurmuştur: “Ramazan’dan sonra en faziletli oruç, Allah’ın ayı olan Muharrem’de tutulan oruçtur. Farz namazlardan sonra en faziletli namaz da gece namazıdır.” (Müslim, Sıyâm, 202-203; Ebû Dâvûd, Savm, 55; Tirmizî, Savm, 40)
Muharrem’in onuncu günü âşûrâ günüdür. Bu gün oruç tutmak da bazı âlimlere göre sünnettir (Serahsî, el-Mebsût, III, 92). Zira Resûlullah (s.a.s.), âşûrâ gününde oruç tutmuş ve bunu müslümanlara tavsiye etmiştir (Buhârî, Savm, 69). Hz. Peygamber (s.a.s.) Medine’ye gelince, yahudilerin âşûrâ gününde oruç tuttuklarını görmüş ve “Bu gün niçin oruç tutuyorsunuz?” diye sormuştu. “Bu, hayırlı bir gündür. Allah, o günde Benî İsrâil’i düşmanlarından kurtardı. (Şükür olarak)

Hz. Mûsâ o gün oruç tuttu.” dediklerinde Resûlullah da (s.a.s.) “Ben Mûsâ’ya sizden daha layığım (yakınım).” buyurup o gün oruç tuttu ve müslümanlara da tutmalarını tavsiye etti (Buhârî, Savm, 69; Müslim, Sıyâm, 127-128). Hz. Peygamberin (s.a.s.) bu günde oruç tutulmasını teşvik eden başka hadisleri de vardır. Bir hadiste, “Âşûrâ günü orucunun önceki yılın günahlarına keffâret olacağını zannederim.” (Tirmizî, Savm, 48) buyurmuştur. Başka bir hadiste de âşûrâ orucuna işaret ederek “Ramazan orucundan sonra en fazîletli oruç Allah’ın ayı olan Muharrem ayında tutulan oruçtur.” (Tirmizî, Savm, 40) buyurmuştur.

Haberin Devamı

Hz. Peygamberin (s.a.s.) yahudilere muhalefet için ertesi sene âşûrâ orucunu Muharrem’in dokuzuncu günü de tutacağını söylemesi (Ebû Dâvûd, Savm, 66); bu orucun Muharrem ayının dokuzuncu ve onuncu veya onuncu ve on birinci günlerinde tutulmasının daha doğru olacağına işaret etmektedir (Bkz. Ahmed b. Hanbel, el-Müsned, IV, 52; Abdürrezzâk, el-Musannef, IV, 287).

Şu da bilinmelidir ki, Ramazan orucu farz kılınınca Hz. Peygamber (s.a.s.), isteyenlerin âşûrâ orucu tutup isteyenlerin tutmayabileceğini belirtmiştir (Buhârî, Savm, 69; Müslim, Sıyâm, 113-126).

Haberle ilgili daha fazlası: