GSS prim borcu sorgulama işlemleri

GSS prim borcu sorgulama işlemleri

GSS (Genel Sağlık Sigortası) prim borcunuzu online olarak sorgulayabilirsiniz. GSS prim borcunuzu e-devlet üzerinden takip edebilirsiniz. GSS nedir? GSS kimleri kapsar? GSS prim borcu sorgulama nasıl yapılır? GSS prim miktarı nasıl hesaplanır?

Haberin Devamı

GSS borç sorgulama ile genel sağlık Sigortası kapsamına alınmış olan vatandaşların sağlık hizmetlerinden yararlanmak için ödenen ya da ödenmeyen prim borçlarının kontrolü anlamına gelmektedir.

Sağlık hizmetlerinden tam anlamıyla faydalanmak için GSS prim borcu tutarlarını ödemek durumundadırlar. Gelirleri asgari ücretin 3/1 oranından daha düşük olan kişilerin GSS primlerini devlet ödemektedir.

Genel Sağlık Sigortası primleri kişilerin kendi gelir beyanlarını yaptıkları gelir testi sonuçlarına göre belirlenmektedir. Bu test sonucunda hastanelerden ve sağlık kuruluşlarından yararlanmak için aylık ne kadar prim ödemeleri gerektiği ortaya çıkmaktadır.

GSS prim borcu sorgulama işlemleri


E-DEVLET İLE GSS PRİM BORCU SORGULAMA

Haberin Devamı

1. Burada internet aracılığı ile GSS borç sorgulama işlemlerinizi yapabilmek için, ilk önce, www.turkiye.gov.tr adresine giriş yapınız.
2. Üstte yer alan başlıklardan, E-Hizmetler yazan başlığa tıklayınız.
3. yeni sayfanın, en üst kısmında E-Hizmetler bölümüne tıklayınız.
4. Yönlendirmiş olduğunuz sayfada bulunan Sosyal Güvenlik Kurumu bölümüne tıklayınız.
5. "Diğer Hizmetler" bölümünden "Genel Sağlık Sigortası Tescil ve Prim Borcu Sorgulama" kısmına tıklayınız.
6. Bu alanda girdikten sonra son olarak T.C. kimlik numaranızı kullanarak ve yine bu sayfada yer alan güvenlik kodu karakterlerini ilgili alana doldurarak, GSS prim borç sorgulaması işlemlerinizi sonlandırıp, borç durumunuzu öğrenebilirsiniz.

GSS TESCİL VE PRİM BORCU SORGULAMA İÇİN TIKLA

GSS prim borcu sorgulama işlemleri


KİMLER GSS KAPSAMINDA YER ALIR?


- Hizmet akdi ile bir veya birden fazla işveren tarafından çalıştırılanlar,
- Kamu idarelerinde çalışanlar,
- Köy ve mahalle muhtarları ile hizmet akdine bağlı olmaksızın kendi adına ve hesabına bağımsız çalışanlar,
- İsteğe bağlı sigortalı olan kişiler,
- Hizmet akdine tabi olanların ya da kamu idarelerinde çalışanların ya da köy ve mahalle muhtarları ile kendi adına ve hesabına bağımsız çalışanların dışında kalan ve sigortalı sayılmayanlar.

GSS PRİM MİKTARI NASIL HESAPLANIR?

GSS kapsamında bulunan vatandaşların, her ay belli bir miktar prim ödemeleri gerekmektedir. Ödenen GSS primlerinin miktarı ise, vatandaşların gelir miktarlarına bağlı olarak farklılıklar göstermektedir. GSS primleri, asgari ücret ile aylık gelirin miktarları temel alınarak hesaplanmaktadır.

Haberle ilgili daha fazlası: