E-devlet üzerinden GSS prim borcu sorgulama işlemleri

E-devlet üzerinden GSS prim borcu sorgulama işlemleri

E-devlet üzerinden GSS (Genel Sağlık Sigortası) prim borcunuzu online olarak sorgulayabilirsiniz. GSS prim borcunuzu e-devlet üzerinden takip edebilirsiniz. GSS prim borcu sorgulama nasıl yapılır? GSS nedir? GSS kimleri kapsar?

Haberin Devamı

GSS NEDİR?

GSS borç sorgulama ile genel sağlık Sigortası kapsamına alınmış olan vatandaşların sağlık hizmetlerinden yararlanmak için ödenen ya da ödenmeyen prim borçlarının kontrolü anlamına gelmektedir.Sağlık hizmetlerinden tam anlamıyla faydalanmak için GSS prim borcu tutarlarını ödemek durumundadırlar.

Gelirleri asgari ücretin 3/1 oranından daha düşük olan kişilerin GSS primlerini devlet ödemektedir. Genel Sağlık Sigortası primleri kişilerin kendi gelir beyanlarını yaptıkları gelir testi sonuçlarına göre belirlenmektedir. Bu test sonucunda hastanelerden ve sağlık kuruluşlarından yararlanmak için aylık ne kadar prim ödemeleri gerektiği ortaya çıkmaktadır.

E-devlet üzerinden GSS prim borcu sorgulama işlemleri


E-DEVLET ÜZERİNDEN GSS PRİM BORCU SORGULAMA NASIL YAPILIR?

1. Burada internet aracılığı ile GSS borç sorgulama işlemlerinizi yapabilmek için, ilk önce, www.turkiye.gov.tr adresine giriş yapınız.

2. Üst tarafında yer alan başlıklardan, E-Hizmetler yazan başlığa tıklayınız.

3. yeni sayfanın, en üst kısmında E-Hizmetler bölümüne tıklayınız.

4. Yönlendirmiş olduğunuz sayfada bulunan Sosyal Güvenlik Kurumu bölümüne tıklayınız.

5. "Diğer Hizmetler" bölümünden "Genel Sağlık Sigortası Tescil ve Prim Borcu Sorgulama" kısmına tıklayınız.

6. Bu alanda girdikten sonra son olarak T.C. kimlik numaranızı kullanarak ve yine bu sayfada yer alan güvenlik kodu karakterlerini ilgili alana doldurarak, GSS prim borç sorgulaması işlemlerinizi sonlandırıp, borç durumunuzu öğrenebilirsiniz.

GENEL SAĞLIK SİGORTASI TESCİL VE PRİM BORCU SORGULAMA İÇİN TIKLA 

KİMLER GSS KAPSAMINDA YER ALIR?

- Hizmet akdi ile bir veya birden fazla işveren tarafından çalıştırılanlar,
- Kamu idarelerinde çalışanlar,
- Köy ve mahalle muhtarları ile hizmet akdine bağlı olmaksızın kendi adına ve hesabına bağımsız çalışanlar,
- İsteğe bağlı sigortalı olan kişiler,
- Hizmet akdine tabi olanların ya da kamu idarelerinde çalışanların ya da köy ve mahalle muhtarları ile kendi adına ve hesabına bağımsız çalışanların dışında kalan ve sigortalı sayılmayanlar.

GSS kapsamında bulunan vatandaşların, her ay belli bir miktar prim ödemeleri gerekmektedir. Ödenen GSS primlerinin miktarı ise, vatandaşların gelir miktarlarına bağlı olarak farklılıklar göstermektedir. GSS primleri, asgari ücret ile aylık gelirin miktarları temel alınarak hesaplanmaktadır.Bu durumda GSS borç sorgulama işlemlerinin esas faaliyet alanı da, direkt olarak prim ödemeleri ile alakalı olmaktadır.

Haberle ilgili daha fazlası: