E-Devlet ile GSS prim borcu sorgulama nasıl yapılır?

E-Devlet ile GSS prim borcu sorgulama nasıl yapılır

E-Devlet sistemi üzerinden Genel Sağlık Sigortası (GSS) prim borcunuzu online olarak takip edebilirsiniz. Peki, GSS prim borcu sorgulama işlemi nasıl yapılır? GSS kimleri kapsar?

Haberin Devamı

GSS NEDİR?

GSS yani Genel Sağlık Sigortası, bir takım özel durumu olan T.C vatandaşları dışında tüm vatandaşların yararlanabildiği bir sistemdir. GSS prim borç sorgulama ile Genel Sağlık Sigortası kapsamına alınmış olan vatandaşların sağlık hizmetlerinden yararlanmak için ödenen yada ödenmeyen prim borçlarının kontrolü yapılabilir.

Vatandaşlar sağlık hizmetlerinden tam anlamıyla faydalanmak için GSS prim borcu tutarlarını ödemek zorundalar. Gelirleri asgari ücretin 3/1 oranından daha düşük olan kişilerin GSS primlerini hali hazırda devlet ödemektedir. Genel Sağlık Sigortası primleri kişilerin kendi gelir beyanlarını yaptıkları gelir testi sonuçlarına göre belirlenmektedir. Bu test sonucunda hastanelerden ve sağlık kuruluşlarından yararlanmak için aylık ne kadar prim ödemeleri gerektiği ortaya çıkmaktadır.

Haberin Devamı

GSS KİMLERİ KAPSAR?

GSS, ülkemizde 18 yaşını geçmiş ve sigortası olmayan herkesi kapsamaktadır. Bu bağlamda belirli bir prim ödemeniz gerekmektedir.

 Buna göre, GSS kapsamında yer alan vatandaşlar şu şekilde belirlenmiştir;

- Hizmet akdi ile bir veya birden fazla işveren tarafından çalıştırılanlar,
- Kamu idarelerinde çalışanlar,
- Köy ve mahalle muhtarları ile hizmet akdine bağlı olmaksızın kendi adına ve hesabına bağımsız çalışanlar,
- İsteğe bağlı sigortalı olan kişiler,
- Hizmet akdine tabi olanların ya da kamu idarelerinde çalışanların ya da köy ve mahalle muhtarları ile kendi adına ve hesabına bağımsız çalışanların dışında kalan ve sigortalı sayılmayanlar.

Ne kadar prim ödeyeceğinizi öğrenmek için GSS borç sorgulama işlemini yapmanız gerekecektir. GSS prim borcunuzu sorgulamak için ilk önce bir e-Devlet şifresine sahip olmanız gerekir. 

E-DEVLET ŞİFRESİ NASIL VE NEREDEN ALINIR?

Üzerinde T.C. Kimlik Numaranızın bulunduğu nüfus cüzdanınızla PTT şubelerine giderek şifrenizi alabilirsiniz. 2 TL karşılığı E-Devlet şifresine sahip olabilirsiniz. Eğer ki şifreyi unutup yeni şifre almak için başvurursanız yine belli bir miktar ücret ödemeniz gerekecektir.

Haberin Devamı

GSS PRİM BORCU SORGULAMA NASIL YAPILIR?

Genel sağlık sigortası borç sorgulaması artık e-Devlet sistemi üzerinden online olarak daha rahat ve kolay bir şekilde yapılabilmektedir. www.turkiye.gov.tr adresine girerek isteyen herkes e-Devlet şifresi ile bilgilerine ulaşabilir ve borç sorgulaması yapabilir. GSS prim borcunuzu e-Devlet üzerinden sorgulamak için aşağıdaki linki tıklayınız ve yönlendirmeleri okuyunuz.

E-DEVLET ÜZERİNDEN GSS PRİM BORCU SORGULAMAK İÇİN 

- Linke tıkladıktan sonra açılan pencerede "Kimliğimi Şimdi Doğrula" butonuna tıklayınız.

- Giriş işlemlerinden "e-Devlet Şifresi" bölümüne tıklayınız.

-Gelen sayfada T.C. Kimlik Numaranızı ve e-Devlet şifrenizi doğru bir şekilde giriniz. Ve "Gönder" butonuna tıklayınız.

Haberin Devamı

-Açılan sayfada gerekli bilgileri doldurarak GSS prim borcunuza ulaşabilirsiniz.

 (GSS)

 

Haberle ilgili daha fazlası: