DEPREMZEDELERE 1 MİLYON TL'YE VARAN HİBE VE KREDİ DESTEĞİ: Depremzedelere konut kredisi ne kadar verilecek, faizi ne kadar? 500 bin TL 0 faiz imkanı!

Güncelleme Tarihi:

DEPREMZEDELERE 1 MİLYON TLYE VARAN HİBE VE KREDİ DESTEĞİ: Depremzedelere konut kredisi ne kadar verilecek, faizi ne kadar 500 bin TL 0 faiz imkanı
Oluşturulma Tarihi: Temmuz 07, 2023 16:04

Deprem kredisi ve hibe imkanı için detaylar belli oldu. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, ağır hasarlı ve yıkılmış evler için yerinde dönüşüm kredisi hakkında açıklamalarda bulundu. Bakanlık, yapılan açıklamada 500 bin lira hibe ve 500 ile 800 bin lira arası kredi imkanı sağlanacağını duyurdu. Bu adımlarla maliyetten tasarruf edilmesi ve yerel ekonominin canlanması hedefleniyor. Aynı zamanda, yerinde dönüşümün hızlı bir şekilde gerçekleştirilmesiyle şehirlerin yeniden yapılandırılması amaçlanıyor.

Haberin Devamı

Depremzedelere konut yapım kredisi faizsiz kredi ve hibe detayları belli oldu. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki, yerinde dönüşüm projeleri hakkında bilgi verdi. Depremde evi yıkılan ve zarar gören ev sahipleri için 500 bin hibe ve 800 bine kadar kredi imkanı verilecek. Dükkanlar için de kredi imkanı sağlanabilecek. Peki, deprem konut kredisi için şartlar ve koşullar neler olacak? İşte, o konu hakkında bazı bilgiler

DEPREMZEDELERE KREDİ VE HİBE İMKANI

Ağır hasarlı ve yıkılmış evler için yerinde dönüşüm kredisi için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı açıklama yaptı. Bakanlığın yapmış olduğu açıklamada 500 bin lira hibe, 500 ile 800 bin lira arası ise kredi imkanı verileceği duyuruldu. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki, konuyla ilgili detayları ise şu şekilde açıkladı;

Haberin Devamı

KONUTLAR İÇİN 500 BİN LİRA, DÜKKANLAR İÇİN 250 BİN LİRA KREDİ İMKANI

"İnşaat maliyetlerini hesaplayarak kredi ve hibe yöntemleri geliştirdik. Vatandaşlar konut yapmak istediklerinde yarıdan fazlası bir araya gelirse imkan vereceğiz. Konutlar için 500 bin dükkanlar için 250 bin lira nakdi yardımda bulunacağız. Konutlar için 500 binle 800 bin lira arasında kredi verilecek. Dükkanlar için de 250 bin ile 500 bin lira arasında kredi verilecek."

10 YIL VADE 2 YIL ÖDEMESİZ DÖNEM

"Dükkanlarda hibenin dışında 500 bin liraya kadar kredi vermeye devam edeceğiz. Bir taraftan hibe vereceğiz bir taraftan hibe vereceğiz. Buradaki krediler 2 yıl ödemesiz 10 yıl vadeli olacak, faiz sıfır olacak. Böyle olunca bu kredinin işe yarayacağını söyleyeceğiz. Paraları hak ediş karşılığında vereceğiz. Anadolu'da evleri tüzel kişilik üzerine yaptıranların ev ve dükkanları yıkılmış insanlar oluyor. Kentsel dönüşümden bunları karşılayıp konutları yıkılanları hak sahibi yapacağız. Bölgede 22 adet imar ofisi kuruyoruz. İmar disiplinini sağlamak kolay değildir."

BABASININ ÜZERİNE OLAN EVDE OTURAN EVLAT DA FAYDALANABİLECEK

Anadolu'da genellikle çok olur. Baba ev yaptırmıştır 5 katlıdır, birer katına çocuklarını oturtmuştur. Babanın üzerinedir evler, ölmeden de kimse sesini çıkaramaz. Kentsel dönüşüm tarafında bağımsız birimlerde oturan evlatları varsa ispatlayabiliyorlarsa onları hak sahibi olarak görmeye devam edeceğiz.

Haberin Devamı

Bir apartmanda oturan vatandaş kaç kişiyse yarıyı geçen oranda anlaştıklarında ve müteahhite vermek istediklerinde TİP sözleşmeleri hazırlayacağız. Vatandaş müteahhitleriyle çok rahat anlaşabilecekler. Müteahhit sıkıntıya girip ayrılırsa TOKİ olarak devreye girip evlerini biz tamamlayacağız. Vatandaşın inşaatı yarıda kalmayı tamamlayıp hak sahiplerine teslim edeceğiz.

Ruhsattan iskana kadar her aşamada bakanlığın hem yetkisi hem kontrolü var, taviz vermeyeceğiz.

Maliyetten tasarruf edeceğiz. Yerinde dönüşümde birçok masraftan devlet millet olarak bütçeden harcamamış olacağız. Ekonomi oralarda canlanacak. Yerel mühendis, mimarlar, müteahhitler devreye girip iş yapacaklar. Şu anda yıkımdan dolayı boş gibi gözüken manzara en kısa süre içinde yeniden bir şehrin ihyası olarak karşımıza çıkacak.

Haberle ilgili daha fazlası: