BAĞ-KUR Borç Affı Şartları Nelerdir? | Kimler yararlanabilir?

Güncelleme Tarihi:

BAĞ-KUR Borç Affı Şartları Nelerdir | Kimler yararlanabilir
Oluşturulma Tarihi: Kasım 19, 2015 11:27

SGK 2015 yılı BAĞ-KUR borç affı genelgesini yayınladı. Borç affından kimler yararlanabilecek? BAĞ-KUR borç affından yararlanma şartları nelerdir?

Haberin Devamı

SGK 2015 yılı BAĞ-KUR borç affı genelgesini yayınladı.
Yayınlanan genelgeye göre şirket ortakları da dâhil olmak üzere tüm vatandaşlar borç sildirmeden yararlanabilecekler. Aynı zamanda tarım BAĞ-KUR’luları ve esnaflar da BAĞ-KUR borç affı kapsamına alındı.

BAĞ-KUR Borç Affından Yararlanma Şartları Nelerdir?

BAĞ-KUR borç affı için borç süresinin minimum 12 ay olması gereklidir. Eğer 30 Nisan 2015 tarihi itibariyle geriye dönük 12 ay veya daha fazla borcunuz varsa, bu borçlar bir dilekçe ile kolaylıkla silinecek. 12 aydan az bir süre borcu olanların borçları ise silinmeyecek, ancak yapılandırılabilecek.BAĞ-KUR borç affı dilekçesi örneği SGK’ya verildikten sonra işlemler başlatılacak ve borçlar silinecek.

Borçları silinen tüm BAĞ-KUR’lu vatandaşlar şayet emeklilik şartlarını taşıyorlarsa emekli olabilecekler. Emekli olma şartlarını taşımayanlar ise yararlanamadıkları hastane hizmetlerinden faydalabilecekler ve emeklilik için tekrar prim ödemeye devam edebilecekler.

Haberin Devamı

BAĞ-KUR Borç Affı Şartları Nelerdir | Kimler yararlanabilir


Kimler BAĞKUR Borç Sildirmeden Yararlanabilir?

-30.04.2015 Tarihi itibariyle 12 Ay ve daha fazla süreyle prim borcu olanlar.
-Esnaf ve Sanatkârlar
-Tarım ve Çiftçi BAĞKUR’ lular
-Prim borçlarının Yapılandıranlar ve Yapılandırma iptali için başvuruda bulunanlar yararlanabilir.

BAĞ-KUR Sigortalılığın durdurulması

30.04.2015 tarihi itibariyle 12 ay ve daha fazla süreye ilişkin prim borcu bulunanların, bu sürelere ilişkin prim borçlarını, 31.07.2015 tarihine kadar ödememeleri veya taksitlendirmeleri halinde, 01.05.2015 – 31.07.2015 tarihleri arasında ödenen primler de dikkate alınmak suretiyle, prim ödemesi bulunan sigortalıların daha önce ödedikleri primlerin tam olarak karşıladığı ayın sonu itibarıyla, hiç prim ödemesi bulunmayan sigortalıların ise tescil tarihi itibarıyla sigortalılıklarının durdurulması gerekmektedir.