GeriFutbol Beşiktaş'ın tüzüğü değişti
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Beşiktaş'ın tüzüğü değişti

Beşiktaş'ın tüzüğü değişti
refid:23209308 ilişkili resim dosyası

Beşiktaş Kulübü Olağanüstü Tüzük Değişikliği Genel Kurul Toplantısı yapıldı. Kongrede kürsüye gelen Başkan Orman, seçim konusunda iddialı konuştu ve "Bir projesi,cesareti olan varsa çıkar aday olur" dedi. Öte yandan bir kongre üyesinin teklifiyle mevcut armaya Kartal ambleminin eklenmesi kabul edildi.

Beşiktaş Kulübü Olağanüstü Tüzük Değişikliği  Genel Kurul Toplantısı, BJK Akatlar Spor ve Kültür Kompleksi'nde gerçekleştirildi. Toplantıya  Beşiktaş Kulübü Başkanı Fikret Orman, yönetim kurulu, divan kurulu ve 2012 yılı  aidatlarını yatırmış kongre üyeleri katıldı. Kongre Divan Başkanlığı'na Erdoğan Tuncer seçilirken, toplantı öncesi  salon ve çevresinde güvenlik önlemleri alındı, üyeler üstleri arandıktan sonra salona girebildi.

Yeni tüzük taslağında başkanlık süresinin 6 yılla sınırlandırılması, seçimlerin mayıs ayına alınması, yönetim kurulundaki yönetici sayısının 18'den 15'e indirilmesi, mali ve idari yönden yönetim kurulunun ibra edilememesi halinde genel kurulun 30 gün içinde toplantıya çağrılması gibi konuların yer aldığı 68 madde de oy çokluğuyla kabul edildi.  Beşiktaş Kulübü Başkanı Fikret Orman, mevcut tüzüğün Beşiktaşlıları memnun edecek durumda olmadığını, bu nedenle de tüzükte bazı değişiklikler yapılması mecburiyeti doğduğunu söyleyerek, son yaptığı açıklamada; "Artık Beşiktaş'ta yeni bir dönem başlamıştır" dedi.

ARMA DEĞİŞTİ
Öte yandan bir kongre üyesinin teklifi üzerine mevcut Beşiktaş armasının üzerine kartal ambleminin eklenmesi kongrede oylamaya sunuldu. Teklif oylamayla kabul edildi.          

İŞTE YENİ ARMA

Beşiktaşın tüzüğü değişti

"CESARETİ OLAN VARSA ADAY OLUR"
Olağanüstü Tüzük Değişikliği Genel Kurul Toplantısı'nda söz alan başkan Orman,  mevcut tüzüğün seçilenlere büyük serbestlikler tanıdığını ifade ederek, "Kimse  unutmamalıdır ki şu anda Beşiktaş yönetimi için en rahat çalışılacak tüzük, bu  tüzüktür. Bu tüzük her şeyi yapmaya bize müsaade etmektedir. Yeni tüzük radikal  kararlar içermektedir. Yeni tüzükte ibra edilmeyen yönetimin 30 gün içinde seçime  gitme zorunluluğu, herkesin kendi döneminin harcamalarını yapabilmesi ve  başkanlık süresinin sınırlandırılması gibi konular vardır" ifadelerini kullandı. Kimsenin genel kurul önüne getirmeye cesaret edemediği yeni tüzüğü  gündeme getirdiklerini savunan Orman, "Art niyetli fikrimiz olsa, mevcut tüzük  bize her kolaylığı sağlamaktadır. Tek amacımız, en doğru şekilde genel kurulun  mutlak hakimiyeti olan bir tüzük oluşturmaktır" diye konuştu.
         
Yeni tüzük taslağında seçimlerin mayıs ayında yapılması konusuna da  değinen Fikret Orman, derneklerin olağanüstü toplantı yapmasının, olağan toplantı  yükümlülüğünü ortadan kaldırmayacağı yönünde hükümler bulunduğunu belirtti. Orman, hızlıca genel kurulu yapma durumlarının bulunduğunu ifade ederek,  “Kanunlar gereği yapılması gereken bir şeydir. Bizim amacımız da en kısa sürede,  hızlı bir şekilde oluşturduğum yönetim kurulunu revize etmektir. Buraya daha  katkı sağlayabilecek arkadaşlarımızla beraber, gelecek hafta başlayacak stat  yatırımımızla birlikte yeni bir yönetime zaman tanımaktır" şeklinde görüşlerini  aktardı.

"Seçim korkulacak bir şey değildir" diyen Orman, "Bir projesi, cesareti  olan varsa çıkar aday olur, bu genel kurulun karşısından kaçılacak bir durum  değildir" ifadesini kullandı.

Tüzüğün yüzde 95'inin komite tarafından hazırlandığını anlatan başkan  Orman, yeni tüzükte değiştirilmesi düşünülen denetleme kurulu üye sayısının 3  yerine 5 olması, aynı kurulun ibrası, üyelik konusunda da yüzde 5 kısıtlama gibi  maddelerde ısrarlarının olmadığını kaydetti.

SALONU TERK ETTİLER
Fikret Orman, tüzük tadil çalışmasının yeni olmadığını, uzun süreli çalışmanın ardından üyelerin önüne geldiğini söylerken, kürsüde tartışanlar ve salonu erken terkedenler oldu. Beşiktaş Kulübü Başkanı Fikret Orman ile tüzük değişikliği konusunda ters düşen yönetim kurulu üyesi Levent Erdoğan, yöneticilere ayrılan bölümde oturmadı. Erdoğan, delegelerin oturduğu tribünlerde toplantıyı takip etti.

"REZALET" VE "DİVAN İSTİFA" SESLERİ...
Üyelik başvurusu ile ilgili 10. madde nedeniyle toplantıda sert tartışmalar yaşandı. Yaklaşık Bin 500 kişinin katıldığı toplantıda, 10. madde birkaç kez oylamaya sunulunca lehte ve aleyhte oy kullananlar tepki gösterdi. Bazı üyeler "Rezalet" diye tempo tuttu. Son oylama sonunda 60'a karşı katılanların çoğunluğunun oylarıyla maddenin kabul edildiği açıklandı. Oylamanın sonunda aleyhte oy kullanan ve aralarında Beşiktaş Kulübü Yönetim Kurulu Üyesi Levent Erdoğan'ın da bulunduğu bazı kişiler salondan ayrılmak üzere hareketlendi. Ancak Erdoğan'ın bir süre sonra yerine döndüğü görüldü. Bu arada bazı üyeler "Divan istifa" şeklinde bağırdı.

Genel kurul toplantısında üyelerden Ali Rıza Dizdar ile Cengiz Sarıkaya arasında gerginlik yaşandı. Üyelik başvurusu konusunda görüşlerini açıklamak üzere kürsüye gelen Sarıkaya, Dizdar'a yönelik eleştirilerde bulundu. Geçmiş yıllarda kira gelirlerinin kırdırılmasıyla ilgili toplantıyı yöneten Ali Rıza Dizdar'a bu yönde eleştirilerde bulunan Sarıkaya'ya, Dizdar sert tepki gösterdi. Diğer üyeler araya girerek Dizdar'ı sakinleştirdi.

Tüzük değişikliği toplantısında en uzun görüşmelerden biri üyelik başvurusu konusunda oldu. Bu maddenin "Üyelikte 5 yılını dolduran dolduran her bir üye, 1 takvim yılı içinde en fazla 10 aday üyeyi takdim edebilir. Kulübe her yıl alınacak üye sayısı, bir önceki yıl sonu (31 Aralık) itibariyle üyeliği devam eden üye sayısının yüzde 5'inden fazla olamaz. Açık kalan kontenjan miktarı bir sonraki yıla aktarılamaz. Bir önceki yılın üye sayısının yüzde 5'inden fazla üyelik başvurusu olduğu takdirde, başvuru tarih ve sıra numarasına göre üye girişleri yapılır; fazla başvurular öncelikli olarak değerlendirilmek üzere bir sonraki yıla aktarılır" şeklindeki e fıkrası yönetim kurulunun önerisiyle 10. maddeden çıkarıldı.         
  

False