GeriKurthan FİŞEK Benim adım Nikola, bir daha gelirsem iki ola!
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Benim adım Nikola, bir daha gelirsem iki ola!

Kurthan FİŞEK

ESKİ başbakanımızın muhterem eşi Özer Uçuran Çiller, birdenbire ''medyatik'' olmaya karar verdiğinde, takvim yaprakları 1993 yılını gösteriyordu.

Kamu mallarının özel hayatını merak ettiğim için, Hürriyet, Milliyet, Cumhuriyet ve Sabah'ın kendisiyle ilgili manşet haberlerini dokuz ay izledim, bir kenara not ettim.

* * *

Devlet Bakanı Tansu Çiller'in eşi Özer Çiller'in işleri açıldı. Özer Çiller'in Türkiye temsilciliğini yaptığı 7-Eleven mağazalarının sayısı kısa sürede 12'ye çıktı (Hür-6.2.93).

Özer Çiller, Bilger Duruman adlı işadamıyla birlikte, 6 milyarlık yatırımla ABD'de üniversite kurdu. Özer Çiller, ''Tansu Hanım da, siyasi kariyeri açısından bizim bu işe girmemizi uygun buldu'' dedi (Hür-11.3.93).

Nurettin Sözen, ''Kilyos'ta Özer ve Tansu Çiller'e ait bir araziye kanunlara aykırı olarak ıslah imar planı izni verildiğini müfettişler tesbit ettiler. Durumu, idare mahkemeleri ile İçişleri Bakanlığı'na intikal ettirdik'' dedi (Mil-24.6.93).

CHP'li Uluç Gürkan, PTT'nin özelleştirilmesinde Thatcher'in oğlu ile Özer Çiller ve Osman Ünsal ilişkisini belirlediği için, Ünsal'ın kararnamesini Demirel'in imzalamadığını söyledi (Sab-27.7.93).

Özer Çiller, ortak olduğu Aytaş şirketine Antalya Beldibi'nde 49 yıllığına tahsis edilen kamu arazisi ile ilgili haberlerin DYP kongresi öncesinde eşini yıpratma amacını taşıdığını söyledi. ''1600 metrekare olan bu arsanın alımında hiçbir yasadışı işlem yoktur'' dedi. (Cum-13.11.93).

Özer Çiller, ticareti bırakınca, karısına ve ülkesine faydalı olmak için kolları sıvadı, zamanının büyük bölümünü başkentte geçirmeye başladı. Başbakan'ın yetişemediği işlere bakıyor. DYP kulislerine göre bürokratların ön seçimi Özer Bey tarafından yapılıyor (Hür-14.11.93).

Antalya Beldibi'nde pansiyon yapılması için Turizm Bakanlığı tarafından ''AYTAŞ'' şirketine tahsil edilen arazide, Başbakan Tansu Çiller'in de ''dolaylı'' olarak hissedar olduğu saptandı. AYTAŞ A.Ş.'nin ''resmen'' 14 Ekim 1993 tarihinde el değiştiren hisselerinin 1.847 adedi Özer Uçuran Çiller'e, 3.000 adedi ise Başbakan Çiller'in ortağı olduğu MARSAN ile eşine ait olan Mitaş şirketine aktarıldı. Arazinin ''kesin tahsis işlemi'' Tansu Çiller'in, ''Başbakan olmasının ardından'' 23 Temmuz 1993 tarihinde gerçekleştirildi. Çillerler'in AYTAŞ hisselerini 3 yıl önce satın alma işleminin Ticaret Sicili Gazetesi'nde ''özellikle'' yayımlatılmadığı öğrenildi (Cum-14.11.93).

* * *

Bu kadar yetenekli bir kişinin kim olduğunu merak ettim.

Aradım, taradım, otuz altı sene öncesine gittim.

''Robert Kolej 1961 Mezunları'' yıllığında, aradığımı buldum.

Bir tek cümle ile anlatabilirim size onu: Bizden, hepimizden, hepinizden binlerce kilometre geri, çünkü yöresindekilerin yıldırım hızıyla düşmesine, kirlenmesine ve maddileşmesine bir türlü yetişemiyor.

Beş sene evvel bir kral kadar asil geldi okula... Neler görmedi, neler çekmedi okuldan, pansiyon odalarından, insanlardan, kızlara kadar... Aldırmadı. Dayandı, sadece gülmesini bildi. Herşeye karşı, iyiliğe, kötülüğe, hatta haksızlıklara dahi... Sonunda bütün bunlara karşılık bir kağıt parçası, diploma verdiler eline...

Beş sene sonra yine bir kral kadar asil, gidiyor işte, tahtını bırakarak... Zannetmiyorum kimse geçebilsin yerine.

* * *

Aslında ''sevilecek adam'' Özer Çiller... Sevilecek adam, çünkü uyanık... Reenkarnasyona inandığını söyledi. Anlatalım...

Geberip gittikten sonra geri gelmektir o dedikleri şey... Evvelzamanda Rus çarıymış... Sonra ''egzistansiyalist budist'' olduğunu söyledi, kimse ne olduğunu anlamadı, herkes aklınca yorum yaptı. Derken efendim, ''Hayatta Başarıların Sırrı'' isimli bir kitabı İngilizceden Türkçeye çevirdi, sonra başka kişilere (ve resmi bir devlet kuruluşuna) ters istikamette iteledi.

Özer Uçuran Çiller'in yerinde olmak istemem...

Eşi ve çocukları dışında kimse sevmiyorsa, ''sevilmiyor'' demektir.

X