ANTALYA HABERLERİ

Belek'i özel güvenlik koruyacak

DHA
23.03.2017 - 18:12 |Son Güncelleme :
DHA

Namık Kemal KILINÇ/SERİK, (DHA) - ANTALYA'nın Serik İlçesi'ne bağlı Belek turizm merkezinin silahlı özel güvenlik görevlileri tarafından korunmasını kapsayan protokol imzalandı.

Serik'e bağlı Belek turizm merkezinde faaliyet gösteren Belek Turizm Yatırımcıları Birliği (BETUYAB) ile Antalya Valiliği arasında özel güvenlik protokolu imzalandı. Carya Golf Clup'teki imza törenine Vali Münir Karaloğlu, Kaymakam Haluk Şimşek, İl Emniyet Müdürü Celal Uzunkaya, Serik Belediye Başkanı Ramazan Çalık, BETUYAB Başkanı Fikret Öztürk, kamu kurumlarının temsilcileri ve BETUYAB yönetim kurulu üyeleri katıldı.

BETUYAB Başkanı Fikret Öztürk, Türkiye'nin turist sayısı bakımından dünyada 6'ncı sırada ancak gelir açısından 12'nci sırada yer aldığını vurguladı. Türkiye'ye gelen turistlerin ekonomik geliri daha dar olan kesim olduğunu kaydeden Öztürk, "Dünya seyahatine giden turistlere bakacak olursak yüzde 51 civarında Avrupa'dan, yüzde 23'ü Rusya'dan, yüzde 16 civarında da Amerika'dan. 2014 yılında turizmde 36-37 milyar ciro yapmışken, 2016 yılında yaklaşık olarak 17 milyar. Bunun bence tek nedeni var, bu da terör olayları, ülkemizde maalesef geçen sene, ondan önceki sene terörün fazla olması. Biz bu görüşten yola çıkarak sayın valimizin başkanlığında BETUYAB olarak bu işi üstlendik. Bugün yapılan bu işlerin son noktası olan imza töreninde hep birlikteyiz. Bu bence Türkiye'de bir ilktir. Çok yere örnek olacaktır" dedi.

48 SİLAHLI GÜVENLİK GÖREVLİSİ

Emniyet Müdürü Celal Uzunkaya, "Belek turizm merkezi 16 bin dönümlük bir bölgeyi kapsamaktadır. Bu protokol 1 Nisan'dan itibaren geçerli olacak. Mevcut otellerimizde bulunan güvenlik eksiklikleri bu süre içerisinde tamamlanmış olacak. Bu protokol ile toplam 48 adet silahlı güvenlik görevlisi BETUYAB bünyesinde görev yapacak. Bu kapsamda 3 kara, 2 deniz aracıyla güvenlik hizmeti verirken, MOBESE ve benzeri alanların dışında kalan kontrolsüz alanlarda kullanılmak üzere 2 mobil tam donanımlı güvenlik aracı ile sahilde radar ve erken uyarı sistemleriyle faaliyetini yürütecek" diye konuştu.

Vali Münir Karaloğlu da şöyle dedi:

"Seyahat edecek insanlara daha güvenli bir ortam sunmak, onlara geldiği ortamdan daha güvenli olduğu noktasında da ikna etmek zorundayız. O yüzden bu protokola ihtiyaç duyduk. Antalya sadece Türkiye'de değil dünyada en önemli turizm markalarından bir tanesidir. Bir marka şehirdir. 47 beş yıldızlı otel veya tatil köyü, 15 golf sahası, 10 golf kulübü, 50 futbol sahası, 200'den fazla tenis kortu ve 204 uluslararası standartta kongre merkezi olabilecek nitelikte yapının olduğu bir bölgeden bahsediyoruz. Bu bölgede daha önceden yaptığımız gibi parçadan bütüne doğru gidebilirdik. Yani her otel kendi güvenliğini sağlardı. Bölgenin güvenliği de sağlanabilirdi. Bu yeterli mi, olmadığını gördük. Çünkü parçadan bütüne gittiğimizde boşluk alanlarımız oluşuyor. İşte herkes kendi otelinin önündeki sahilini koruma altına alıyor ama sahili bir bütün olarak korumadığınızda otelin kendi sahilini koruması da bir işe yaramıyor. Otelin çevresini korudunuz ama bölgeyi korumadığınızda yine istediğiniz sonucu ve neticeyi alamama durumunuz var. Biz parçadan bütüne değil bütünden parçaya gitmek istedik. 16 bin dönümlük Belek turizm bölgesinin bütününü özel güvenlik alanı ilan ederek bölgenin tamamında içerisinde saydığımız tüm tesislerle beraber bir özel güvenlik anlayışı ile burada yola devam edeceğiz."

Yapılanın önleyici kolluk uygulaması olduğuna işaret eden Vali Karaloğlu, "Dışardan kötü niyetli insanlara mesaj vermek durumundayız. İlk defa 15 kilometrelik sahil bandında sahili ve plajları korumuş olacağız. Belek'in marka değerini çok yukarıya çekecek bir iş yapıyoruz. Belek turizm bölgesindeki güvenlik algımızı çok yukarıya çekmiş olacağız. Bu da bölgenin turizm marka değerini yukarıya çekecektir" dedi.

Konuşmaların ardından Vali Münir Karaloğlu, Emniyet Müdürü Celal Uzunkaya ve BETUYAB Başkanı Fikret Öztürk protokola imza attı.

FOTOĞRAFLI 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Antalya haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Antalya ilinden Belek'i özel güvenlik koruyacak hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 23 Mart 2017 tarihinde saat 18 12’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Belek'i özel güvenlik koruyacak haberi güncellenecektir.

ANTALYA NAMAZ VAKİTLERİ

15 Temmuz 2020, Çarşamba
 • İmsak
  04:02
 • Güneş
  05:43
 • Öğle
  13:08
 • İkindi
  16:58
 • Akşam
  20:24
 • Yatsı
  21:57
Sayfa Başı