"Bekleyen avucunu yalar, alacak bir şey kalmadı"

Bekleyen avucunu yalar, alacak bir şey kalmadı

Beşiktaş Kulübü başkan adaylarından Fikret Orman, kimseye danışmadan aday olduğunu belirterek, “Beşiktaş'ın tek projesi gelir getirmek olmalıdır” dedi.

Fikret Orman, Ege Beşiktaş Kongre Üyeleri Derneği ile İzmir Beşiktaşlılar Derneği'nin İzmir Hilton Oteli'nde düzenlediği toplantıya katıldı.

Dernek üyelerinin ilgi gösterdiği toplantıda konuşan Orman, başkan adayı olmaya 8 gün önce karar verdiğini, 5 gün sonra seçim olacağını belirterek, “Karar vermemle seçim arasında 13 gün var” diye konuştu.

Yıldırım Demirören'in Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı olmasından sonra Beşiktaş'ta “enteresan” günler yaşandığını belirten Orman, şunları söyledi:
“Beşiktaş'ta gerçekten enteresan günler yaşadık, seçimli genel kurula gitme durumuna geldik. Eski yönetim kurulu üyesi Serdal Adalı, aday olmak istediğini, mali imkanlarının elverişli olduğunu belirtti. Bazı fikirlerini anlatınca ben de ona hayırlı olmasını diledim ve adaylığını destekleyeceğimi deklare ettim. Yurt dışında işlerim vardı, geçen hafta pazartesi itibariyle yurt dışından geldim. Akşamüstü Serdal Adalı adaylıktan vazgeçtiğini ifade etti, açıkçası sitem ettim. Pazartesiden çarşambaya liste hazırlayıp verilmesi lazım, 36 saatte listelerin hazırlanması lazım. Kendi kendime muhakeme yaptım. Ben Beşiktaşlıların iyi tanıdığı birisiyim. Beşiktaş'ın önde gelenleri arasında beni addettiler, bundan onur duydum. Öte yandan çıkan adaylara baktım, Beşiktaş kongre üyesi olarak beni tatmin etmedi, etseydi aday olmayı düşünmezdim. Kimseye sormadım. Geceleyin karar verdim, aday oldum. Sorsaydım, 'aday olma' diyeceklerdi. Önümüzde gerçekten zor süreç var. Normal insanın da burada aday olması gerçekten zor. Kimseye sormadan aday oldum.”

Kongreye kadar zor bir süreç olduğunu belirten Fikret Orman, sürecin kısa olmasından dolayı diğer adayların İzmir'e gelemediğini, kendisinin İzmir'e büyük önem verdiğini kaydetti. İzmirlilere kendisini ve projelerini anlatma gereği duyduğunu belirten Orman, şöyle devam etti:
“Projelerle ilgili çok soru soruyorlar. Beşiktaş'ta bilinmeyen proje yok. Beşiktaş'ın tek projesi gelir getirmek olmalıdır. Çünkü bütün gelirleri temlik edilmiş durumda. Mesela Beşiktaş'ın aylık 20 milyon lira geliri varsa büyük bir çoğunluğu temliklere gidiyor. Bir geliri yok. Her kongre sürecinde, röportajlarda ifade ettim, avans almak, borç almaktır, hizmet yerine getirilmezse avanslar borçtur. Avans aldığınız sürece Beşiktaş hem borçlu, hem avansları kullanmış şekildedir. Beşiktaş'ın kira, yayın, stadyum gelirleri temlik edilmiştir. Aklınıza gelecek her şey temlik edilmiştir, bazıları 2-3 sene, bazıları 10 sene temlik edilmiştir. Düşündüm, bugün sahip çıkmayacaksam ne zaman çıkacağım? Benden başka kimsenin söyleyecek sözü yok. Kimse taşın altına elini koyma cesareti gösteremedi. Şahsi hesap içinde olan kongre üyeleri var.”

Fikret Orman, Beşiktaş'ın en önemli sorunlarından birinin bölünmüşlük olduğunu savunarak, “Buraya İzmir'e bakıyorum, iki dernek kardeşlik içinde böyle bir toplantı düzenlemiş, bir de İstanbul'a bakıyorum. İstanbul'u Bizans'a benzetirler, bizim orada böyle olmuyor. Beşiktaş'ta hesap yapılacak durum yok. Önünde zor günler var. Artık kimsenin kulüpten beklentisi olmasın, kulüpte bir şey yok. Kimsenin alacağı bir şey yok. Bekleyen avucunu yalar, alacak bir şey kalmadı” diye konuştu. Orman, derneklerin oy yuvası olarak görüldüğünü, kendisinin dernekleri hiçbir zaman oy yuvası olarak görmediğini sözlerine ekledi.

İzmir Beşiktaşlılar Derneği Başkanı Serhat Kutlu ise Beşiktaş'a hizmet etmek amacıyla böyle bir toplantı düzenlediklerini söyledi. Kutlu, kimsenin kulüpten bir beklentisi olmaması gerektiğini, Fikret Orman'ı İzmir'de görmekten büyük mutluluk duyduklarını dile getirdi.

Ege Beşiktaş Kongre Üyeleri Derneği Başkanı Selim Yeğen de dernekler olarak alan değil, veren olmak istediklerini, bunun için böyle bir toplantı düzenlendiğini söyledi.
Haberle ilgili daha fazlası: