BBC'ye İstanbul'u anlattı

BBCye İstanbulu anlattı

Dünyanın en önemli yayın organlarından BBC'nin internet sitesi, son romanı Kağıt Helva'yı çıkartan ve Aşk romanı ile de geçtiğimiz yıla damgasını vuran yazar Elif Şafak ile özel bir röportaj gerçekleştirdi.

Haberin Devamı

BBC ekibi ile mini bir İstanbul turu atan Şafak, kitaplarından, Türk okuyucusunun profilinden ve İstanbul'dan bahsetti. BBC muhabirine İstanbul'u gezdiren Şafak, tramvaya bindi, Galata Köprüsü'nde balık tutanları anlattı, Taksim Tünel'de çay içti.

İşte Elif Şafak'ın BBC'ye verdiği 6 dakikalık röportaj;

Ben sessizlik içinde yazmayı seven birisi değilim. Genellikle sokaklarda, şehrin içinde olmayı seviyorum. Çok zevk alarak yaptığım şeylerden birisi de İstanbul'daki kafeler ve kafe kültürü. Kahve içmeyi çok seviyorum. İstanbul gibi bir şehirde insanın ilham alabileceği birçok şey oluyor. Örneğin kafelerde otururken insanların nelerden bahsettiğini dinliyorum, neler anlattıklarını ama daha önemlisi nasıl anlattıklarını, kelimeleri nasıl kullandıklarını dinlemek hoşuma gidiyor.

Biz çay içmeyi seven bir ülke insanıyız. Küçük bardaklarda ve şeker kullanarak. Kitaplarımı yazarken günlük yaşamdan ufak detaylar kullanıyorum; çay bardakları gibi, çay bardakları kırılgan şeyler. Çay takımları birçok Türk evinde Türk kadınlarına çok şey ifade ediyor.

Haberin Devamı

"AZ KİTAP OKUYAN BİR MİLLET DEĞİLİZ"

Türkler olarak pek de fazla okumadığımızdan şikayet eder dururuz ancak ben bundan şüpheliyim. Çünkü Türkiye'de gerçek rakamlara hiçbir zaman ulaşamıyoruz, korsan kitaplar çok fazla dolayısıyla belki de rakamlar bildiğimizin iki katı. Emin olduğum tek şey gözlemlerim, etrafta gördüklerim.

Türkiye'de insanlar kitapları birbirleriyle paylaşıyorlar, aynı ailedekiler kitapları değişiyor. Kuzenler, kardeşler, anneler, büyükanneler vs.
Kitabım için yaptığım imza günlerinde hepsi birlikte geliyorlar. Hepsi farklı cümlelerin altını farklı kalemlerle çizerek okuyor ve çok beğendikleri yerleri bana okuyorlar. Bunlar sürekli oluyor ve bu benim için son derece değerli bir şey.


 

Haberle ilgili daha fazlası: