Batı Çalışma Grubu'nun 20 kardeşi daha var

Enis BERBEROĞLU

Genelkurmay Genel Sekreteri tarafından her yıl verilen geleneksel medya kokteyline bu yıl ki katılım çok yüksekti.

Gazi Orduevi'nde düzenlenen gecede Genelkurmay yetkilileri soruları politikadan uzak kalmaya özen göstererek yanıtladılar.

Sohbet sırasında söz Batı Çalışma Grubu'na geldi.

Hatırlarsınız, Anasol-D hükümetinin kurulmasıyla birlikte bu askeri grubun faaliyetine son vereceği beklentisi doğmuş, hatta Başbakan Mesut Yılmaz'ın bu yöndeki temennisi gazete manşetlerine yansımıştı.

Genelkurmay yetkilisi önce etrafındaki kalabalık gazeteci grubuna, sözlerinin demeç sayılmadığını hatırlattı, ardından üstündeki sivil takım elbiseye işaret ederek görüşlerini içtenlikle aktardı:

- Batı Çalışma Grubu faaliyetine son vermedi. Cumhurbaşkanı'na, Milli Güvenlik Kurulu'na, Başbakan'a rapor veriyor. Kimileri Batı Çalışma Grubu'nun demokrasiye aykırı olduğunu ileri sürüyor. Fevkalade yanlış. Eğer demokrasi, üstümdeki elbiseyse inanın biz askerler toz kondurmamak için sivillerden bile daha dikkatli davranıyoruz.

***

Batı Çalışma Grubu, Genelkurmay karargâhında irticanın her cephesini izlemekle görevlendirilen kurmay subayların buldukları kod isim. Atatürk'ün ‘‘çağdaş uygarlık düzeyi’’ hedefinden ilham aldıkları sanılıyor.

Batı Çalışma Grubu Genelkurmay karargâhındaki özel misyonlu tek subay topluluğu değil. 20 çalışma grubu daha var. Örneğin Kıbrıs konusunda çalışan özel grubun kod ismi ‘‘Güven.’’

***

Türkiye'nin Doğu Akdeniz ve Ege'de düzenlenen Dynamic Mix-97 isimli NATO tatbikatından çekilme kararına Genelkurmay'dan tam destek var. Zaten bu karar Dışişleri ve Genelkurmay tarafından ortak alındı.

23 Eylül'de başlayacak tatbikatta her yıl Ege'nin uluslararası hava sahasında yapılan uçuşlar Yunanistan'ı çileden çıkarmaya yeterdi. Atina bu uçuşları protesto etmek amacıyla tatbikattam çekilirdi.

Oysa bu yıl Yunanistan'ı ikna etmeye çalışan NATO, tatbikatın tartışmalı bölümlerini iptal etti, Atina'nın tezine yakın politika izledi.

Genelkurmay yetkilisi, Brüksel'in tutumuyla ilgili hayal kırıklığını, ‘‘Eskiden askeri ihtiyaçlar politikaya kurban edilmezdi. İlk kez oldu’’ diye özetledi.

***

Genelkurmay karargâhından izlenimleri iki başlık altında toplamak gerekirse; iç politikada normalleşme sürüyor, dış cephede Ege ve Kıbrıs'ta fırtına bekleniyor.

Yazarın Tüm Yazıları