Basketbol Federasyonu'nu sarsan skandal

Basketbol Federasyonunu sarsan skandal

Türkiye Basketbol Federasyonu'nun iki yönetim kurulu üyesi ile DenetlemeKurulu raportörü usulsüzlük gerekçesiyle Federasyon Başkanı Turgay Demirel ve Federasyon hakkında suç duyurusunda bulundu.

Haberin Devamı

Milliyet Gazetesi'nin haberine göre; TBF Yönetim Kurulu üyesi Kamil Uzun ve Mehmet Küçük’ün yanı sıra TBF Denetleme Kurulu Raportör üyesi Fatih Mustafa Özyeşil, TBF’nin uygulamalarında 9 madde altında eksiklik ve usulsüzlük tespit etti.

27 Kasım’da Ankara’da gerçekleşen TBF Mali Genel Kurulu’nda kürsüye çıkarak bu durumu anlatmak isteyen üç üyeye söz hakkı verilmedi. Uzun, Küçük ve Özyeşil de TBF Başkanı Turgay Demirel’i mahkemeye verdi ve TBF Yönetimi hakkında suç duyurusunda bulundu.


'İHALE KANUNUNA AYKIRI ALIM'
TBF’yi şikayet eden üç üye, ihale kanununa aykırı alım şekillerini tespit etti. Mevzuata aykırı olarak başka şirketlerden teklif bile alınmadığı öğrenildi. İşte usulsüzlük tespit edilen kalemler:

Araç kiralama hizmet alımı

Hizmet aracı yakıt alımları

Uçak bileti ve otel organizasyonları

Tesis yönetimi hizmet alımları

Bileşim hizmeti alımları

Haberin Devamı

Reklam ve tanıtım hizmet alımları

Sigorta hizmet alımı

Hukuk danışmanlığı hizmet alımı

Mali müşavirlik hizmet alımları

Gelsin avanslar!

Spor federasyonları yönergesine göre bir kişi, bir seferde ve toplam 100 bin TL’dan fazla avans kullanamaz. Ancak tam 4 TBF görevlisinin 100 bin TL sınırı aşarak avans aldığı ortaya çıktı.SÖZ HAKKI VERMEDİLER
Uzun, Küçük ve Özyeşil TBF Mali Genel Kurulu’nda belgelerle konuşmak istediler. Ancak başta TBF Başkanı Turgay Demirel olmak üzere ön sıradaki üyeler buna engel olmaya çalıştı. Demirel’den etkilenen Divan Başkanı Erdal Poyrazoğlu’nun da Denetleme Kurulu Raportör üyesi Fatih Mustafa Yeşil’e söz hakkı vermediği öğrenildi.

Haberle ilgili daha fazlası: