MANİSA HABERLERİ

Başkan Şirin Aşure Günü’nü Tebrik Etti

IHA
22.10.2015 - 10:20 |Son Güncelleme :

TURGUTLU BELEDİYE BAŞKANI TURGAY ŞİRİN, HİCRİ TAKVİME GÖRE MUHARREM AYININ 10. GÜNÜ OLARAK KABUL EDİLEN ‘AŞURE GÜNÜ’ DOLAYISIYLA BİR TEBRİK MESAJI YAYIMLADI.

IHA

Turgutlu Belediye Başkanı Turgay Şirin, hicri takvime göre Muharrem ayının 10. günü olarak kabul edilen ‘Aşure Günü’ dolayısıyla bir tebrik mesajı yayımladı. Başkan Şirin mesajında, “Aşure Günü’nün tüm Türk İslâm Dünyası’na hayırlar getirmesini; yaşanan sıkıntı ve acıların son bulmasını temenni ederek Aşure Günü’nü tebrik ediyorum” dedi.
Turgutlu Belediye Başkanı Turgay Şirin, açıklamasında şu ifadelere yer verdi: “Bilindiği gibi Aşure Günü, hicri takvimin ilk ayı olan Muharrem ayının onuncu günüdür. İnancımıza göre bu günde birçok önemli olayın meydana geldiği kabul edilerek bu güne kıymet atfedilir. Hz. Âdem’in işlediği günahtan sonra tövbesinin kabul edilmesi, Hz. İdris’in diri olarak göğe yükseltilmesi, Hz. Nuh’un gemisinin tufandan kurtulması, Hz. İbrahim’in ateşte yanmaması, Hz. Yakup’un oğlu Hz. Yusuf’a kavuşması, Eyyub Aleyhisselâm’ın hastalıklarının iyileşmesi, Hz. Musa’nın Kızıldeniz’den geçip İsrailoğulları’nı Firavun’dan kurtarması, Hz. İsa’nın doğumu ve ölümden kurtarılıp göğe yükseltilmesinin bugüne denk geldiğine inanılmaktadır. Ayrıca İslâm Âlemi’nde ikilikler oluşmasına neden olan ve Ehlibeyt kanının akıtıldığı Kerbelâ’daki elim hadiseler de Muharrem Ayı’nın 10. günü gerçekleşmiştir. Tüm bu mühim hadiseler doğrultusunda Aşure Günü bir anlamda bizler için kendimizi bir kez daha sorgulama; doğrularımız ve yanlışlarımız hakkında tefekkür ve şükür etme vesilesi olmalıdır. Bu vesileyle Kerbela’da, 1373 yıl önce şehit olanları rahmetle ve minnetle anıyor; Orta Asya’nın, Anadolu’nun ve Balkanların Müslümanlaşmasına ve Türkleşmesine katkısı olan ecdadımızı şükranla ve rahmetle yâd ediyor; Muharrem Ayı’nın ülkemizin birliğine, dirliğine ve kardeşliğine güzel vesileler oluşturmasını canı gönülden diliyorum. Türk İslâm Dünyası’na hayırlar getirmesini; yaşanan sıkıntı ve acıların son bulmasını temenni ederek Aşure Gününü tebrik ediyorum”

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Manisa haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Manisa ilinden Başkan Şirin Aşure Günü’nü Tebrik Etti hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 22 Ekim 2015 tarihinde saat 10 20’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Başkan Şirin Aşure Günü’nü Tebrik Etti haberi güncellenecektir.

MANİSA NAMAZ VAKİTLERİ

07 Mayıs 2021, Cuma
 • İmsak
  04:23
 • Güneş
  05:59
 • Öğle
  13:12
 • İkindi
  17:01
 • Akşam
  20:14
 • Yatsı
  21:44
Sayfa Başı