GeriSpor Barkley yedeğim olur
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Barkley yedeğim olur

NBA'de forma giyecek ilk Türk basketbolcu olmaya hazırlanan Mirsad, bu amacı uğruna çok sevdiği kız arkadaşından ayrıldı. Şimdi tek hedefi, arkasında Türkcan yazan Houston formasını ilk 5'te giymek.

Umut dolu

Mirsad gururlu, Mirsad mutlu, Mirsad heyecanlı ve en önemlisi Mirsad umut dolu. Kolay değil, NBA'de forma giymek. Herkesin büyük bir ilgiyle izlediği bir ligde oynayacak olmanın heyecanı şimdiden sarmış Mirsad'ı. Hırslı ve savaşçı basketbol kişiliğiyle kendisini 18. sırada seçen Houston Rockets'de çok başarılı olacağına inanıyor ve her zamanki kararlığıyla ‘‘Göreceksin çok kısa bir süre sonra Charles Barkley'i kenarda oturtacağım’’ diyor.

Muhteşem villa

Amerika'dan döner dönmez Hürriyet'in konuğu olan Mirsad, Houston takımının kendisine orman içinde 3 katlı muhteşem bir villa ve iki araba verdiğini belirterek ‘‘Orası bambaşka bir dünya. Oraya girmek gerçekten çok zor. Ama kalmak ve başarılı olmak daha da zor. Bunun için çok çalışmam gerektiğini biliyorum. Ben zaten çalışarak buraya geldim. Şimdi daha da fazla çalışarak orada Türkiye'yi en iyi şekilde temsil edeceğim. 3 ay sonra da ilk 5'te oynayacağıma inanıyorum’’ diyor.

Yugoslav baskısı

Bu noktada Mirsad'a soyadını değiştirip, değiştirmeyeceğini soruyoruz. ‘‘Ben Türkcan olarak kendimi kanıtladım. Benim eski soyadımı alacağımı iddia edenler kendi soyadlarını değiştirsin. Bu konuda Yugoslav gazeteleri de annemi arayarak baskı yapıyorlar. Ben kararımı verdim. Türk olarak, milli formasını giydiğim Türk ulusunu orada en iyi şekilde temsil edeceğim. Houston'daki Türkler beni bağırlarına bastılar bile’’ diyor.

Beni anlayamadı

NBA seçmelerini kazanmakla en büyük hayalini gerçekleştirdiğini söyleyen Mirsad, ‘‘Ancak bu zorlu yolda zaman zaman tek başıma savaşmak durumunda kaldım. Çok sevdiğim kız arkadaşım Elif bile beni anlayamadı. Mücadelemde yalnız bıraktı. NBA için onunla da yollarımız ayrıldı. Tek isteğim Efes'in anlayış gösterip, bonservisimde zorluk çıkarmaması. Yardımcı olacaklarına inanıyorum’’ dedi.

Şov yaparım

Yeni ve mücadele dolu bir maratona hazırlanan Mirsad, en çok İskender Kebabı ve böreği özleyeceğini söylüyor ama hemen ekliyor ‘‘Houston'da bir Türk lokantası buldum.’’ Her türlü müziği dinleyen ve Mustafa Sandal hayranı olan Mirsad, Houston'un muhteşem tesislerini anlata anlata bitiremiyor ve hemen ekliyor ‘‘Göreceksiniz orada basketbolum ve şovumla tribünleri ayağa kaldıracağım.’’

Hakem'den namaz daveti

Houston Rockets tarafından seçilen Mirsad, yeni takım arkadaşları ile tanıştırılırken Hakeem Olojuwan hemen kendisine ‘‘Müslüman mısın?’’ sorusunu yöneltmiş. ‘‘Evet’’ cevabını alınca da ‘‘Namaz kılmasını biliyor musun? diye sormuş Mirsad ‘‘Hayır’’ deyince ‘‘Bak kulüp bana burada bir mescid yaptırdı. Sana namazı öğreteceğim ve birlikte namaz kılacağız’’ diyerek kendisinden söz almış. Charles Barkley'in yaklaşımı ise biraz daha farklı olmuş. Mirsad'ın elini oldukça güçlü bir şekilde sıkan Barkley kulağına eğilmiş ve aynen şunları söylemiş ‘‘Burada bütün çaylaklar benim korumam altındadır. Geceleri barları birlikte dolaşırız. Ayrıca Türkiye'yi çok merak ediyorum beni birgün oraya götür.’’

Tomjanoviç'in nasihatı

Mirsad draft seçimleri sonunda adının NBA komiseri David Stern tarafından anons edildiği anı hiç unutamıyor. ‘‘1 gün kendime gelemedim’’ diyen Mirsad'a yeni Coachı Rudy Tomjanovich'de ‘‘Burası Avrupa gibi değil. Burada öyle kamp, takım yemeği gibi olaylar yok. Herkes kendisinden sorumlu. Seni sabaha karşı barda görsem bir şey demem ama ertesi gün sahada istediğim verimi alamazsam iyi olmaz. Seni çok izlettirdim. Savaşçılığın ve attığın basket sonrası yaptığın şovlarla çok sevileceksin’’ diye ilginç bir nasihatte bulunmuş.

ZAFER BENİM

NBA'in güçlü takımlarından Houston Rockets tarafından seçilen Mirsad, yeni forması ile gururla Hürriyet objektifine poz verirken, daha şimdiden Houston'da birçok basketbolseverin kendisinden imza istemeye başladığını da ifade etti.


False