"Sedat Ergin" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Sedat Ergin" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Sedat Ergin

Balyoz: 18 - Daktilografın ifadesi ikinci kez alınınca

BALYOZ iddianamesine ilişkin dizimizin 10’uncu bölümündeki “Daktilograflar Darbeyi İtiraf Etti mi?” başlıklı 14 Ağustos 2010 tarihli yazımız, şüpheli olarak sorgulanan bir daktilografın ifadesiyle iddianame metni arasında bir uyumsuzluk bulunduğunu ileri sürüyordu.

BALYOZ İDDİANAMESİ (18)

Şüpheli, Birinci Ordu Komutanlığı karargâhında daktilograf olarak çalışan Sevilay Erkanı Bulut’tur. İddianamenin 395 ve 396’ncı sayfalarında, Bulut’un darbe planlarının yer aldığı öne sürülen 11 ve 17 numaralı CD’leri dönemin Birinci Ordu Komutanı Orgeneral Çetin Doğan için hazırladığını söylediği anlatılıyor. Buna karşılık, Bulut ek klasörlerde yer alan ifade tutanağında “Balyoz hakkında hiçbir şey bilmediğini” söylüyordu.
Bir uyumsuzluk söz konusuydu.

“BALYOZ PLANINI BASINDAN DUYDUM”

Bu yazıyı yazdıktan bir süre sonra Bulut’un ek klasörlerde ikinci bir ifadesinin daha bulunduğu gerçeğiyle karşılaştım. İlginç olan, ikinci ifadenin başka bir savcı tarafından alınmış olmasıydı.

Doğrusu, kuşkusuz benim her iki ifadeyi baştan tespit edip, birlikte değerlendirmem olurdu. Bir şüphelinin ikinci kez ifadesinin alınmasının çok sıkça rastlanan bir durum olmadığını belirtmem, buradaki kusurumu ortadan kaldırmaz. Ancak bu özeleştiriden sonra, yazımda ifade tutanağı ile iddianame arasında var olduğunu söylediğim uyumsuzluğun, Sevilay Bulut’un iki ayrı ifade tutanağını karşılaştırdığımda başka bir düzlemde karşıma yeniden çıktığını hemen vurgulamam gerekiyor.
Önce 1 Mart 2010 tarihli birinci ifade tutanağına bakalım. Bu ifadeyi alan Savcı Ali Haydar. Sevilay Bulut’un ilk ifadesinde Balyoz Planı’nı hazırladığına ilişkin bir itiraf yer almıyor. Aksine, “Ben Balyoz Harekat Planı’nı ilk defa basından duydum. Çalıştığım dönemde böyle bir Güvenlik Harekat Planı duymadım... Balyoz Harekat Planı çerçevesinde yapılan çalışmalar ile ilgili bilgim yoktur. Ne olduğunu bilmiyorum” diyor Sevilay Bulut.

Sevilay Bulut, bir darbe öngören 11 sayfalık Balyoz Planı kendisine Savcı Ali Haydar tarafından gösterildiğinde ise bu metni hatırladığına ilişkin bir beyanda bulunmuyor, yalnızca belgenin şekilsel olarak Birinci Ordu’daki yazışma usullerine uygun olduğunu belirtiyor.

“YAZDIĞIMI HATIRLAMIYORUM, AMA CD’Yİ BİZ HAZIRLADIK”


“Ek sorular sorulması ihtiyacı doğması” üzerine Sevilay Bulut, aynı gün Savcılığa ikinci kez ifade vermeye davet ediliyor. İfadesini bu kez, Balyoz soruşturmasını yürüten 4 kişilik Savcı heyetinden bir başka savcı alıyor. Bu savcı, nisan ayı başında İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı Aykut Cengiz Engin tarafından Balyoz soruşturmasından alınan Bilal Bayraktar’dır.

Savcı Bayraktar, Balyoz Harekat Belgesi’ni Sevilay Bulut’a gösteriyor. Bulut, “Ben bu yazıyı ne zaman yazdığımı hatırlamıyorum. Yazıp yazmadığımı da hatırlamıyorum” karşılığını veriyor.

Savcı, bunun üzerine kendisine TÜBİTAK’tan alınan bilirkişi raporunun Balyoz Planı’na ilişkin incelemelerini gösteriyor. Burada gösterilen 15 numaralı CD üzerindeki yazının kendisine ait olduğunu kabul ediyor Sevilay Bulut.

Savcıların delil dosyasında Birinci Ordu arşivine olduğu söylenen toplam 19 adet CD var. Ancak burada önem taşıyan 15 numaralı CD değil, Balyoz planlarının yer aldığı iddia edilen 11 ve 17 numaralı CD’ler. 11 numaralı CD’nin üzerinde “Or.K.”, 17 numaralı CD’nin üzerinde ise “K.ÖZEL” yazılı.

Savcı Bayraktar, Bulut’a Taraf gazetesinin Savcılığa teslim ettiği 4 numaralı DVD içindeki 19 adet CD’nin asıllarına ait “fotoğrafları” gösteriyor. Bulut, “Bu CD’ler bizim tarafımızdan hazırlanan CD’lerdir. Or K’na yazılı CD’yi net olarak hatırladım. Bu CD Ordu Komutanına verilmek üzere hazırlanmıştı. K. Özel yazılı CD’yi de hatırladım. Bu CD’yi de yine Komutana Özel olarak verilmek üzere hazırlamıştık” diyor.

İşte Bulut’un bu ifadesi, Savcıların Orgeneral Doğan’a dönük darbe suçlamalarının en önemli dayanaklarından birini oluşturuyor.

DİĞER DAKTİLOGRAF HATIRLAMIYOR


Sevilay Bulut’un yanına avukat almadan verdiği bu ifadeleri bir bütünlük içinde analiz edildiğinde şu tabloyla karşılaşıyoruz: Daktilograf, 1) Balyoz belgesini hazırladığını kabul etmiyor. Balyoz’u basından duyduğunu, bununla ilgili çalışmalara katılmadığını, bu belgeyi yazdığını hatırlamadığını söylüyor. 2) Ancak Balyoz belgesinin içinde yer aldığı ileri sürülen CD’yi -içeriğine ilişkin herhangi bir beyanda bulunmadan- kendisinin hazırladığını hatırladığını söylüyor.

İki ifadenin doğrultuları arasında belirgin bir çelişki var.

Birinci Ordu Harekat Başkanlığı’nda görevli olan Bulut’un mesai arkadaşı diğer daktilograf Melek Üçtepe’nin ifadesini de bu vesileyle hatırlayalım. Yine Savcı Bilal Bayraktar, Uçtepe’ye delil dosyasındaki bulunan 1’den 19’a bütün CD’leri gösteriyor. Üçtepe’nin görünce “Bunu hatırlamadım” dediği toplam 5 CD içinde 11 ve 17 numaralı CD’ler de vardır.

Sevilay Bulut’un tanık olarak hakim karşısına çıkacağı duruşmanın Balyoz davasının en ilginç oturumlarından birine sahne olacağını şimdiden söyleyebiliriz.

Yarın belgeleri incelemeye devam.

X