ANTALYA HABERLERİ

BAKA Genel Sekreteri Özen:

AA / Orhan Kuzu
05.02.2015 - 11:55 |Son Güncelleme :

- "Yeni iş alanları yaratmadan ve girişimciliği desteklemeden ekonomik büyümeyi sağlayamayız"

AA / Orhan Kuzu

ANTALYA (AA) - Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı (BAKA) Genel Sekreteri Mehmet Sırrı Özen, "Yeni iş alanları yaratmadan ve girişimciliği desteklemeden ekonomik büyümeyi sağlayamayız" dedi.

BAKA Genel Sekreterliğine geçen hafta başında atanan Özen, bir otelde düzenlendiği tanışma toplantısında, bölge toplantılarının ilkini Isparta'da ikincisini Burdur'da sonuncusunu da Antalya'da yaptıklarını hatırlattı.

Daha önce tamamen kalkınma üzerine işlerde çalıştığını belirten Özen, bilgi birikimi ve deneyimini şimdi de BAKA'ya vermek için burada olduğunu ifade etti. Yetişmiş bir kadro ile çalıştıklarını dile getiren Özen, "Arkadaşlarımız bölgeyi çok iyi tanıyorlar. Dolayısıyla geçiş sürecimiz zor olmayacaktır. Buraya çok çabuk adapte oldum" diye konuştu.

Özen, Antalya'nın BAKA'nın en gelişmiş ili olduğunu anlatarak, şunları kaydetti:

"Antalya'nın çok göç alması nedeniyle kırsaldan gelen insanların yarattığı sosyal problemleri var. Dolayısıyla Antalya BAKA'nın hizmetlerine ihtiyacı olan bir il. Antalya'yı bu konuda diğer illerden ayrı tutmamız mümkün değil. Ajans olarak Antalya'ya gerekli bütün desteği vermeye çalışacağız. Bizim oturduğumuz yerden çeşitli verilere dayanarak buradan bir teşhis yapmamız mümkün değil. Bu sorunları Antalyalılara da sormamız lazım. Kamu, özel sektör ve sivil toplum örgütleriyle birlikte çalışıp problemlerimizi doğru teşhis edip ona göre tedavi uygulamamız lazım."

Yakın zamanda Antalya'da tematik toplantılar yapacaklarını söyleyen Özen, ardından gerçek verilere dayanarak teşhisler koyacaklarını kaydetti. Özen, "Sorunlara göre çözümler üretip hep birlikte çalışacağız. Sadece BAKA'nın desteğiyle değil ilgili kamu kurum ve kuruluşları ve sivil toplum örgütleriyle projeleri hayata geçireceğiz" dedi.

BAKA'nın mali destek programının yarın belli olacağını ifade eden Özen, şöyle devam etti:

"Mali destek programını hafta başında ilan edeceğiz. Yaklaşık 17 milyon liralık bir paket olacak. Ancak ben her şeyin hibe programlarıyla başarılabileceğine inanmıyorum. Mutlaka hibe programları dışında da tematik bazı projeler yaparak il için gerekli olan eksikliği tamamlamamız gerekmektedir. Özel, önemli ve pilot projeleri başlatabiliriz."

- "Startup"

Uzun yıllar girişimcilik alanında çalıştığını hatırlatan Özen, Startup'larla çalıştığını ve çok önemsediğini kaydetti. Kendisinin göreve gelmeden önce mali destek programına karar verildiğini ifade eden Özen, şunları söyledi:

"Mali destek programı yenilikçi teknolojiler, turizmin çeşitlendirilmesi ve yenilebilir enerji olmak üzere üç ayaktan oluşuyor. Şu anda bu üç alanda hibe programımız başlayacak. Fakat Startup'lara bu şekilde bir mali destek veremememiz söz konusu olabilir. Ona bakmamız lazım. Ama ben bu konuyu çok önemsiyorum. Çünkü yeni iş alanları yaratmadan ve girişimciliği desteklemeden ekonomik büyümeyi sağlayamayız. Bizim yeni yeni girişimciler ve yeni yeni iş alanlarına ihtiyacımız var."

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Antalya haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Antalya ilinden BAKA Genel Sekreteri Özen: hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 05 Şubat 2015 tarihinde saat 11 55’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça BAKA Genel Sekreteri Özen: haberi güncellenecektir.

ANTALYA NAMAZ VAKİTLERİ

14 Şubat 2021, Pazar
 • İmsak
  06:20
 • Güneş
  07:40
 • Öğle
  13:16
 • İkindi
  16:16
 • Akşam
  18:43
 • Yatsı
  19:58
Sayfa Başı