SAMSUN HABERLERİ

Bafra’dan Türkmenlere 6 Tır Yardım Gönderildi

IHA
05.01.2016 - 14:49 |Son Güncelleme :

BAFRA'DAN TÜRKMENLERE 6 TIR YARDIM GÖNDERİLDİ(AHMET ŞÜKRÜ ULUÇAY/SAMSUN-İHA)

IHA

Samsun’un Bafra ilçesinden Bayırbuçak Türkmenlerine "Şimdi Türkmenlere Yardım Zamanı” isimli kampanya kapsamında 6 TIR gıda yardımı gönderildi.
Türkiye Diyanet Vakfı Bafra Şubesi, Suriye’de yaşanan iç çatışmalar nedeniyle zor şartlarda hayatta kalmaya çalışan, yerinden yurdundan edilmiş, soğuk kış şartlarında yaşam mücadelesi veren, yardıma muhtaç Türkmenler için Diyanet Vakfı’nca başlatılan “Şimdi Türkmenlere Yardım Zamanı” kampanyasına destek verdi.
Bafra Müftülüğü önünde düzenlenen törene Samsun Valisi İbrahim Şahin, Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Bafra Kaymakamı Halis Arslan, Belediye Başkanı Zihni Şahin, Samsun İl Müftüsü Veysel Çakı, İlçe Müftüsü Mustafa Çiçek, daire amirleri, siyasi parti temsilcileri ve çok sayıda vatandaş katıldı.
İlçe Müftüsü İsmail Çiçek yaptığı konuşmada, “Aralık ayında Bafra şubesi olarak aldığımız karar doğrultusunda bir nebze katkı sunalım istedik ve seferberlik başlattık. Kaymakamlığımızın öncülüğünde İl Müftümüzün destekleriyle yardım çığ gibi büyüdü. 180 ton yardım toplandı. Yardım veren kardeşlerimize rabbin bire binle karşılık versin” dedi.
Belediye Başkanı Şahin, “Kafkaslarda olan hadiselerde Bafra en büyük desteği vermiştir. Bosna’da, Kosava’da nerede bir sıkıntı olmuşsa Bafralılar koşmuştur, destek vermiştir. Bugün İslam dünyasında karma karışık bir zulüm yaşanıyor, sıkıntı yaşanıyor. Cenab-ı Allah tüm mazlumların kurtuluşuna inşallah güzel günlere vesileler sunar” diye konuştu.
Büyükşehir Beleye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, “Bugün hava soğuksa da içimizi ısıtan, insanlığımızı bize hissettiren, insanca duygularımızı yücelten bir olaya tanıklık ediyoruz. Biraz sonra da bu duygularla buradan ayrılacağız. Bugün bu 6 TIR 180 ton malzemeyi toplayan, emeği geçen herkese teşekkür ederim. Güzel bir örnek ortaya koydunuz. Samsun’da da bunun daha büyüğünü yapmamız gerekir. Bunun için arkadaşlarıma talimat vereceğim” şeklinde konuştu.
Vali İbrahim Şahin ise konuşmasında şunları söyledi: “Bugün Samsun’umuzda şehidimiz var. Bugün babalarınız ziyaret ettik, kardeşleriyle buluştuk. Onlara sabır diledik. Çok kolay şeyler değil. Aslında bu TIR’ların arkasında onlar var. Bizim ülkemizde sükuneti bazıları hazmedemiyor. Onlar için epeyce şehit verdik, gazilerimiz var biz tüm şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyoruz. Suriyeli kardeşlerimizin olumsuzluğunu giderebilmek için bir şekilde çaba sarf ettiler. Başarılı olamadılar ve ülkelerini terk etmek zorunda kaldılar. Akdeniz adeta ölü deniz oldu. ‘Allah devlete, millete zeval vermesin’ duasını şimdi daha iyi anlıyor ve içten söylüyorum. Oradaki yavrularımız masum, orada ki çocuklar aslında terörle asla iç içe olmak istemiyor. Bu terör konusunda bir gerçeği bilmemiz lazım. Bu PKK sadece Kürtlerin çıkarttığı bir hareket gibi görülmemeli, bu Kürtlere saygısızlık olur. Bu şer örgütünün, terör örgütünün arkasında bazı büyük devletler var, büyük çıkarları olan insanlar var veyahut şirketler var, yahut da yapılar var. Esas onları gün yüzüne çıkartmamız lazım.”
Samsun İl Müftüsü Veysel Çakı’nın yaptığı duanın ardında gıda yüklü TIR’lar dualarla yola çıktı. Yola çıkan 180 ton gıda yardımı dolu 6 TIR Hatay Yayladağı ilçesinde Diyanet Vakfı yetkililerince Kızılay yetkililerine tutanakla teslim edilecek.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Samsun haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Samsun ilinden Bafra’dan Türkmenlere 6 Tır Yardım Gönderildi hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 05 Ocak 2016 tarihinde saat 14 49’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Bafra’dan Türkmenlere 6 Tır Yardım Gönderildi haberi güncellenecektir.

SAMSUN NAMAZ VAKİTLERİ

18 Mayıs 2021, Salı
 • İmsak
  03:19
 • Güneş
  05:07
 • Öğle
  12:36
 • İkindi
  16:32
 • Akşam
  19:55
 • Yatsı
  21:35
Sayfa Başı