GeriKoray Durkal Baba, efsane, patron
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Baba, efsane, patron

Premier Lig devi Manchester United, efsanevi menajeri Alex Ferguson'un Old Trafford Stadı önüne heykelini dikerek onurlandırdı.

Bu anlamlı günde Manchester United takımı başta olmak üzere, Bryan Robson, Ole Gunnar Solskjaer, Eric Cantona ve Ruud van Nistelrooy gibi çok önemli futbol efsanesi de açılışın önemli konukları arasındaki yerini aldı.

Tören sırasında FİFA Başkanı Sepp Blatter, Arsene Wenger,Jose Mourinho,Cristiano Ronaldo, Paul Scholes, David Beckham birçok önemli ismin kariyerinde 37 kupa kazanan Ferguson için yaptığı konuşmalar Old Trafford Stadı’nın etrafını saran binlerce insan tarafından seyredildi.

Dünya futbolu içinde yer alan herkes için “Ferguson” ismi bambaşka anlamlar ifade ediyordu. Giggs için  “baba”, Wenger için “efsane”, Mourinho için “patron” olan Sir Alex’i anlatmaya kelimeler kifayetsiz kalıyordu.

Efsanesinin anlamı yaşarken değer bulan Ferguson, yüzündeki tebessümle gözlerindeki yaşları gizlemeye çalışsa da yağan yağmur kendisinin en büyük kamuflajı oldu.

Hayatı boyunca en sevdiği kitap Robert Louis Stevenson’un unutulmaz eseri Define Adası olan Ferguson’un kahramanı küçük Jim Hawkins’ten başkası değildi.Belki de Glasgow’un o küçük sahillerinden ayrılıp dünyanın en büyük hazinesini keşfetmesi gibi Hawkins’in hikâyesinde de kendisini gördü.

Tam çeyrek asır içindeki o küçük çocuğu hiç öldürmeden, kendi hazinesini Old Trafford Stadı’nın çimlerinde yarattı, Alexander “Chapman” Ferguson…

False