ÇANAKKALE HABERLERİAYVACIK HABERLERİ

Ayvacık’ta Antep fıstığı üretimi 15 kat arttı

DHA
11.04.2018 - 16:52 |Son Güncelleme :
DHA

ÇANAKKALE’de, Ayvacık Belediyesi’nin 2 yıl önce başlattığı ‘Antep fıstığı Geliştirme Projesi’ kapsamında yapılan tozlaşma, üretimin geliştirilmesi, yaygınlaştırılması ve zararlıları önleme çalışması sonrasında, ilçede üretim 15 kat arttı.

Ayvacık Belediyesi Toplantı Salonu’nda, ‘Antep fıstığı Geliştirme Projesi’ konusunda düzenlenen toplantıya Ayvacık Belediye Başkanı AK Partili Mehmet Ünal Şahin, İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Mehmet Emin Ekici, Gaziantep Antepfıstığı Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü Teknikerleri Agah Aktan ve Hüseyin Bozkurt ile ilçedeki Antepfıstığı yetiştiricileri katıldı.

İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Mehmet Emin Ekici, Ayvacık’ta Antep fıstığı üretiminin geçen yıla oranla 15 kat arttığını açıkladı. Ayvacık Belediye Başkanı AK Partili Mehmet Ünal Şahin’in öncülüğünde başlatılan proje kapsamında, verilen desteklerle üretimde artış meydana geldiğini ifade eden Ekici, şunları söyledi:

“İlçemiz genelinde yılda 10 ton üretilen Antep fıstığı, geçen yıl 15 kat artarak 150 tona ulaştı. İlçemizde geçen yıl Antep fıstığı üretiminde 4.5 milyon TL gelir elde ettik. Üreticiler Antep fıstığının kilosunu 30 TL’den sattı. Bu oranlar ileriki yıllarda daha da artacak. Şimdi bir entegre projemiz var. Bu kapsamda ilçemizdeki her köy bu projeye dahil olacak. 250 bin liralık projemiz hazır ve kısa bir süre sonra Bakanlığımıza sunacağız. Diğer bir projemiz ile bu yıl Haziran ayında aşılama kampanyasına başlayacağız. Bu aşılama Antep fıstığına yönelik olacak. Gaziantep Antefıstığı Araştırma Enstitüsü’nden erkek aşı kalemleri getirilerek, aşılanma gerçekleştirilecek” dedi.

Ayvacık Belediye Başkanlığı ve Gaziantep Antepfıstığı Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü arasında 2016 yılında yapılan bir protokolle hayata geçirilen proje kapsamında, üreticilere Antep fıstığı döllenme biyolojisi hakkında bir sunum gerçekleştiren Gaziantep Antepfıstığı Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü Teknikeri Agah Aktan ise, “Bu projenin bir benzeri Mersin ili Gülnar, Silifke ve Mut ilçelerinde, toplam 9 köyde bir dekar Antep fıstığı bahçesinde uygulanmaktadır. Şimdi Ayvacık’ta Antep fıstığı bahçelerinde en büyük problem döllenme yetersizliğidir. Sebebi dişi ve erkek çiçeklerin aynı dönemde açmamasından kaynaklıdır. Bu problem yapay tozlanma yöntemiyle çözülmektedir. Kalıcı çözüm ise dişi çeşitlere uygun erkek çeşitlerin aşılanmasıdır. Bu dönemde erkek Antep fıstığı ağaçlarından elde edilen polen tozları, 100 gram una 5 gram erkek tozu ilave edilerek, ilçede 11 köydeki 17 üreticinin bahçelerindeki ağaçlara tozlanma dönemindeki dişi çiçeklere uygulanmıştır. Bu uygulamayla Antep fıstığı üretiminde artış meydana gelmesi hedeflenmektedir” diye konuştu.

Ayvacık Belediye Başkanı Mehmet Ünal Şahin ise, bu yıl Antep fıstığı üretimini 2017 yılına göre 100 ton arttırmayı hedeflediklerini ifade etti. Başkan Şahin, “2017 yılında Gaziantep Antepfıstığı Araştırma Enstitüsü ile başlattığımız Antep fıstığı Geliştirme Projesi, çok kısa zamanda üreticilerimizin yüzünü güldürdü. Tabi ki biz bunu daha üst seviyelere taşıyıp sürdürülebilir kılmak istiyoruz. Kırsal kalkınmayı önemsiyoruz. Bu proje kapsamında hedefimiz 2018 yılında 250 ton verim elde etmektir. Bizim bölgede yetiştirilen Antep fıstığının uzun ve kırmızı çeşidinin İran ve Amerika’da yetiştirilen çeşitlere göre daha lezzetli ve aroması daha yoğun. Hatta bizim bölgede yetiştirilen fıstıklarımız gıda sanayinde bile kullanılmaktadır. Bunun değerinin bilmemiz gerekir. Fıstık üretimini daha da ciddi yaparsanız, kilosunu 2 kat daha fazla fiyatla satabilirsiniz. Yöremizde yetiştirilen Antep fıstığını birlikle toplayıp pazarlamasını yapabilirsek, daha fazla ekonomik girdi elde ederiz” dedi.

İpek YAVAŞ/AYVACIK(Çanakkale), (DHA)

FOTOĞRAFLI

 

 

 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ayvacık haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Ayvacık haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Ayvacık’ta Antep fıstığı üretimi 15 kat arttı haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

ÇANAKKALE NAMAZ VAKİTLERİ

01 Mart 2021, Pazartesi
 • İmsak
  06:18
 • Güneş
  07:41
 • Öğle
  13:32
 • İkindi
  16:40
 • Akşam
  19:12
 • Yatsı
  20:30
Sayfa Başı