"Ayrılma sürecinde çok rencide edildim"

Ayrılma sürecinde çok rencide edildim

Anadolu Efes Basketbol Takımı'nın tecrübeli başantrenörü Oktay Mahmuti, lacivert-beyazlı ekipte iyi bir birliktelik oluşturarak, önemli başarılar elde etmeyi hedeflediklerini söyledi. Galatasaray Medical Park'ta çok büyük başarılara imza atan Oktay Mahmuti, sarı-kırmızılı takımdan alnının akıyla ayrıldığını ifade etti.

Mahmuti, antrenörlük kariyerine başladığı ve 2001-2007 yılları arasında başantrenör olarak önemli başarılar kazandığı Anadolu Efes'teki ikinci döneminde de aynı başarıları elde etmeyi hedefliyor.

AA muhabirinin sorularını cevaplandıran tecrübeli başantrenör, zaman içinde bir takım değişikliklere rağmen, lacivert-beyazlı kulüpteki belli başlı standartların yerinde olduğunu dile getirerek, şunları kaydetti:
“Anadolu Efes, basketbolda Türkiye'de gelenek sahibi olan tek kulüptür. Ben de bildiğim bir düzen içerisinde yoluma devam ediyorum. Beklenti anlamında Türkiye, her zaman uçları seven bir ülke. Oralarda olabilmek önemli. Hedef tabii ki her zaman zirve olacaktır. Ulaşıp, ulaşmayacağımı bilmiyorum. Yatırımlar önceden yapılmış ve yapılmaya devam ediliyor. Bunlar tabi önemli şeyler ama neticede bu oyun sahada oynanıyor ve takım oyunu. Hedefimiz bu takımı daha sinerjik bir hale getirip, en iyi başarıları elde edebilmek.”

Oktay Mahmuti, Anadolu Efes ile anlaştığında, mevcut kadrodaki birçok oyuncunun sözleşmelerinin devam ettiğini, kendisinin de birkaç ilave yaparak takımı güçlendirdiğini belirterek, “Geldiğim zaman kadrodaki birçok oyuncunun kontratı bulunuyordu. Değiştirebileceğim oyuncuları değiştirdim ve bir takım ilaveler getirdim. Bizim şu an artık herhangi bir transfer yapma durumumuz mümkün değil. Biz de mevcut kadro çerçevesinde neler yapabileceğimiz üzerinde duruyor ve bu yönde çalışıyoruz. Değerli oyunculardan kurulu bir kadromuz var. Bunu da en iyi şekilde değerlendirmeye çalışacağız” diye konuştu.

“THY Avrupa Ligi'nde zor bir gruptayız”

Oktay Mahmuti, THY Avrupa Ligi ilk turunda zor bir gurupta mücadele edeceklerini belirtti.
Avrupa Ligi C Grubu'nda Caja Laboral Vitoria, Cedevita Zagreb, EA7 Emporio Armani Milano, Olympiakos ve Zalgiris Kaunas ile mücadele edeceklerini hatırlatan Mahmuti, “İlk 4 torbada gelen takımlar birbirleriyle denk takımlar. Ama son iki torbadan gelen takımlar yeniden yapılanmış takımlar. EA7 Emporio Armani Milano altıncı torbadan geliyor ama müthiş bir yatırımla geliyor. Cedevita Zagrep de aynı şekilde çok iyi bir kadro kurdu. Bunlar küçümsenecek kadrolar değil. Dolayısıyla çok zor bir grup olacaktır” ifadelerini kullandı.

“Her şeyi yabancı oyuncular üzerine kurmamak lazım”

Oktay Mahmuti, Avrupa'da yaşanan maddi kriz, Türk kulüplerinin son yıllarda yaptığı büyük yatırımlar ve büyüyen hedeflerle birlikte, üst düzey yabancı oyuncuların Türkiye'ye gelmeyi tercih ettiğini anlatarak, “'Başarılı yabancı oyuncuların ligimize gelmesi olumlu, ama her şeyi bunların üzerine kurmamak lazım. Takımların temellerini Türk oyuncularla güçlendirmek lazım” dedi.
Tecrübeli başantrenör, Türk basketbolunda yerli oyuncuların söz sahibi olması gerektiğinin altını çizerek, şöyle konuştu:
“Yabancı oyuncular hangi takımda olursa olsun, gelip bir süre sonra gideceklerdir. Devamlılığı sağlayabilmek için Türk oyuncuların önemli söz sahibi olması lazım. Maalesef biz çok büyük bir Türk oyuncu altyapısıyla (A) takımlarda söz sahibi olamıyoruz. Bunu kabul etmemiz lazım. Yani bu düzenle artık her sene bazı oyuncuların (A) Milli Takım'ın kapısını çalma ihtimalini görmüyorum. Yabancı oyuncular, kulüpleri daha yukarılara taşıyıp, başarılara götürebilir ama sadece bugüne değil, uzun vadeye bakmamız lazım. Çok para verip de tırmanılan yerden iki sene sonra düşmenin bir anlamı yok. O yüzden altyapılarda doğru çalışmalar yapılarak, oyuncu yetiştirilmesi gerekiyor. Buradan gelecek oyuncularla birlikle yapılacak doğru yabancı transferleriyle ilerlemenin sürekliliği önemli. Bu yönde çalışmamız lazım.”

Galatasaray Medical Park'tan alnım açık bir şekilde gittim”

Beko Basketbol Ligi'nde son iki sezondur çalıştırdığı Galatasaray Medical Park'ta çok büyük başarılara imza atan Oktay Mahmuti, sarı-kırmızılı takımdan alnının akıyla ayrıldığını ifade etti.

Galatasaray Kulübü'nün geçen sezon tamamlanmadan sözleşmesini 2 2 yıllık uzattığı, ancak daha sonra sözleşmesini karşılıklı feshettiği Mahmuti, Galatasaray Medical Park'ta çok keyifli iki sezon geçirdiğini dile getirerek, sözlerini şöyle sürdürdü:
“Ayrılma sürecinde çok rencide edildiğim zaman bile konuşmadım, bu konu hakkında konuşmam. Galatasaray'da geçirdiğim iki sezonda bilgim, dürüstlüğüm ve heyecanım dahilinde verebildiğim her şeyi verdim. Herkes kendi doğruları dahilinde yoluna devam eder. Galatasaray taraftarları beni çok seviyorsa, çok saygı duyuyorsa, belki de onlara karşı şeffaflığımdan dolayıdır. Böyle kulüplerden ayrıldıktan sonra, sizin hakkınızda bir sürü şey söylendikten sonra, size hala destek vermeleri bence çok önemli bir şey. İnsanı çok mutlu eden bir durum.”

Galatasaray Medical Park'tan ayrılış nedeniyle ilgili çeşitli spekülasyonlar yapılan tecrübeli başantrenör sözlerini şöyle tamamladı:
“Ben Galatasaray Medical Park'tan alnım açık bir şekilde gittim. Bu da insan için en önemli başarılardan bir tanesidir. Önce kendine karşı temiz olacaksın. Ben alnım açık gittiğim için çok rahatım. İçim rahat. Ama diğer konularda üzüldüm. Artık bunun üstüne çok fazla bir şey konuşmak istemiyorum. Bunun üstüne belki söyleyebilecek çok fazla şeyim var ama ben o değilim. Onlar bende kalsın. Ben bunları paylaşmak istemiyorum” diye konuştu.

Haberle ilgili daha fazlası: