Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Ayrılamadığı için evlenenler

Her dört erkekten biri sevmediği bir kadına evlenme teklif ediyormuş. Dünyanın en ünlü çöp çatan sitelerinden biri olan Match.com’un 5 bin kişi üzerinde yaptığı bir araştırmaya göre erkeklerin %25’i sevmediği, aşık olmadığı hatta cinsel olarak çekim bile duymadığı bir kadınla evleniyormuş.

Bu araştırma insanı şaşırtmalı ama kimseyi şaşırtmıyor! Neden? Çünkü etrafımızda bu şekilde evlenen bir sürü insan var.

Sadece (bu devirde bile) görücü usulü ile evlenenlerden bahsetmiyorum. Bugün en modern, en eğitimli, en düzgün erkekler bile aşk evliliği yapmayabiliyor. Anlayacağınız kadınlar “erkekler evlilikten korkuyor” geyiği yaparken erkekler sevmedikleri kadınlarla patır

Ayrılamadığı için evlenenler

patır dünya evine giriyor. Üstelik bu durum sadece erkeklerde değil kadınlarda da böyle.


İlişkiler artık o kadar yapışkan ki, alışkanlık her şeyin önüne geçiyor. Kavgalar artsa, saygı kaybolsa hatta güven yok olsa bile çiftler yine de bir türlü ayrılamıyor. Ya da ayrılsa bile kısa sürede barışıyor. Böyle düşe kalka yıllar geçiyor ve yaş kemale erince çok da romantik olmayan bir şekilde evlenme kararı alınıyor. Kısaca çiftler ayrılmayı becermedikleri için mutsuz olacaklarını bile bile evleniyorlar.

Bugün mutsuz ilişkilerini nikah masasına taşıyanların oranı yüzde 25. Yarın bu rakam ne olur kimse bilmiyor. Aşkın, sevginin ve tutkunun yerini alışkanlık aldıkça ayrılamadıkları için evlenenlerin sayısı artacak gibi gözüküyor. Durum böyleyken 1970’ten bu yana gerçekleşen boşanma sayısının yüzde 40 artmış olmasına da şaşmamak gerek.

Uzun lafın kısası evlilik kararını almadan önce sadece kendinize değil karşınızdakine de bir sorun ve doğru sebeplerden ötürü evlendiğinize emin olun.


Erkekgiller

Ayrılamadığı için evlenenlerMatch.com’un 5 bin kişiyle yaptığı araştırmaya göre erkeklerin sevmedikleri kadınlara evlenme teklifi etme sebepleri şöyle:


1- Rahatlık


Bazı erkekler için her gün eve geldiğinde onu bekleyen bir eş olması fikri evlenmek için yeterli bir sebepmiş. (Aşksız bir evlilikle hem kendinin hem karşındakinin hayatını karartacağına bir kedi ya da köpek alsan olmaz mı be adam!)


2- Suçluluk


Erkekler, uzun yıllar boyunca yanında olan ve her türlü zor zamanında kendine destek olan kadınlara karşı kendilerini sorumlu hissediyormuş. Sevgi veya tutku o yıllar boyunca tükense bile kendilerini karşısındakinin gençliğini yemiş olarak gördükleri için evlenmeye karar veriyorlarmış. (Eee atalar ne demiş: Bekleyen derviş muradına erermiş!)


3- Yemek


Erkeğin kalbine giden yol midesinden geçer deyimi çok demode sananlara duyurulur. Bugün hala “sıcak bir tas çorba pişirsin yeter” diyerek evlenen erkekler varmış. (Kimse bunlara, aşksız bir evliliğe yapacakları yatırımla bir aşçı tutabileceklerini veya daha da kolayı yemeksepeti.com’u kullanabileceklerini söylememiş mi?)


4- Herkes yapıyor


Etrafındaki tüm arkadaşları evlenen erkekler aşık olmasa bile karşılarına ilk çıkan ilişkiyi evliliğe çevirebiliyormuş. (O zaman herkes boşanırsa sen de mi boşanacaksın diyeceğim ama cevabını bildiğim soruları sormuyorum artık!)


5- Çamaşır


Ev işlerini üstlenen ve geceleri de yatağı ısıtan bir Stepford kadını pek çok erkeğin en büyük hayaliymiş. (Evi çekip çeviren kadın tek taşı hak ediyor diye düşünen erkekleri bizim Dilber Teyzeden uzak tutmak gerek! Tersi çok terstir, tek taş filan görmez gözü süpürgeyi indirir kafalarına!)


6- Korku

Erkeklerin en büyük korkularından biri “Issız Adam” olmakmış. Yaşlılıkta yalnız olma ve yalnız ölme fikri erkeklerin evlilik kararı alırken aşk aramamalarını sağlıyormuş. (Yalnızlıktan ölmekten korkarken dırdırdan kurtulmak için erken ölmek isteyeceklerini bilmiyorlar tabii!)


7- Çoluk çocuğa karışma arzusu


Aileler torun baskısı yaptıkça erkekler sırf onları susturmak için evlilik kararı alıyormuş. (Koca olmaya hazır olmayan adam nasıl baba olmaya hazır olur diye düşünmeyen ailelere duyurulur!)


8- Seks


Her istediğinde sevişebileceği bir kadın olması fikri erkeklere çok çekici geldiği için evlenmeye karar verenler varmış. (Her istediklerinde sevişebileceklerini sanmaları çok eğlenceli! Baş ağrısı böyle zanneden erkekler için kadına gönderilen en etkili ilaçtır!)


9- Büyümek


Her ne kadar erkekler sürekli küçük oğlan çocukları gibi davransa da yaşları ilerledikçe “Koca adam” olduklarını hissetmek istiyormuş. Erkeklerin topluma büyüdüklerini kanıtlamak için evlenenleri de varmış. (Elbet bir adet “Damat olmuşsun ama adam olamamışsın” diyen çıkacaktır!)


10- Ültimatom


Sevgilileri tarafından “Ya evleniriz ya ayrılırız” ültimatomunu yiyen erkeklerin bazıları da sırf karşı taraf zorladı diye evlenebiliyormuş. (“İstemem yan cebime koy” deyip sonradan pişman olanlarla aynı kategoriye giriyordur bunlar!)
https://twitter.com/SabanurYazarın son yazıları#19 Eylül 2013 Bir erkeğe hiçbir koşulda söylememeniz gereken 10 şey
#16 Eylül 2013 “Sevdiğim kız bana abi dedi!”
#12 Eylül 2013 Ölüm hapishanesinde tutukluyuz
#09 Eylül 2013 İlişkilerde olimpiyat şampiyonuyuz!(Kesin Bilgi!)
#05 Eylül 2013 Boşuna direnme seninle evleneceğim!


YAZARIN TÜM YAZILARI İÇİN >>


X