AYDIN HABERLERİ

Aydın'da gazetecilere ilkyardım eğitimi

DHA
13.06.2016 - 18:43 |Son Güncelleme :
DHA

AYDIN'da gazetecilere, "Olay yerine ilk vardın, sana lazım ilkyardım" projesi kapsamında ilkyardım eğitimi verildi.
Aydın Büyükşehir Gazeteciler Cemiyeti ve Acil Tıp Teknisyenleri ve Teknikerleri (Paramedik) Derneği (ATTDER) tarafından ortaklaşa hazırlanan proje kapsamında Aydın Ticaret Borsası Seminer Salonu'nda gerçekleşen ilkyardım eğitimi programına Aydın Büyükşehir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Mehmet Aydın, ATTDER Başkanı Mertkan Kolak, Basın İlan Kurumu Müdürü Özgür Topaloğlu ve gazeteciler katıldı. Eğitimde, ATTDER bünyesinde yer alan sağlık uzmanları Mertkan Kolak, Şerafettin Civan ve Fatma Bartal gazetecileri bilgilendirdi.
Acil Tıp Teknisyenleri ve Teknikerleri (Paramedik) Derneği Başkanı Mertkan Kolak, adli vakalar da herkesten önce gazetecilerin orada bulunduğuna ve bu durumda gazetecilerin neler yapmasına gerektiğine değinerek, "Bizler sizden profesyonelce bir iş çıkarmanızı beklemiyoruz ama ilkyardım çok önemli. En azından ortamı güvenceye alıp 112 Acil Servis'e haber vermeniz bizler için önemli" dedi.
İlkyardım konusunun çok uzun ve teferruatlı olduğunu söyleyen Kolak, doğru yapılacak kalp masajı ve suni solunumun yaralıyı hayata geri döndürmek adına önemli olduğunu vurguladı. Kolak, "İlkyardımda bulunacak kişilerden sağlık ekipleri olay yerine ulaşıncaya kadar
hastanın durumunun kötüye gitmesini önlenmesini, olay yerinde tıbbi araç gereç kullanmadan, ilaçsız bir uygulama bekliyoruz. Dünya Sağlık Örgütü'nün ele aldığı koruma, bildirme ve kurtarma bildirisi hepimiz için önem arz etmektedir. Olay yerine ilk gittiğiniz zaman önce kendinizin ve yerin güvenliğini sağlamınız gerekiyor. Gerekli önlemleri aldıktan sonra 112 Acil Servis ekibine bildirmeli ve yaralının nabzına bakarak müdahale etmeniz bekleniyor. İlk yardımcı kendinden emin değil ise gerekli önemli alıp acil ekiplerin gelmesini beklemelerinde fayda var" dedi.
Konuşmaların ardından gazetecilere kalp masajı ve suni solunumun nasıl yapılacağı uygulamalı olarak gösterildi.
Cem ULUCAN / AYDIN, (DHA)
FOTOĞRAF

 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Aydın haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Aydın ilinden Aydın'da gazetecilere ilkyardım eğitimi hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 13 Haziran 2016 tarihinde saat 18 43’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Aydın'da gazetecilere ilkyardım eğitimi haberi güncellenecektir.

AYDIN NAMAZ VAKİTLERİ

28 Şubat 2020, Cuma
 • İmsak
  06:16
 • Güneş
  07:36
 • Öğle
  13:26
 • İkindi
  16:35
 • Akşam
  19:07
 • Yatsı
  20:22
Sayfa Başı