Zschape'nin avukatları görevini bırakıyor

Zschapenin avukatları görevini bırakıyor

Almanya'da 8'i Türk 10 kişiyi öldürmek, banka soymak ve bombalı saldırılarda bulunmakla suçlanan Nasyonal Sosyalist Yeraltı (NSU) terör örgütü üyesi olduğu gerekçesiyle yargılanan Beate Zschaepe'nin avukatları Wolfgang Heer, Wolfgang Stahl ve Anja Sturm'un, davadan çekilmek için başvuruda bulunduğu bildirildi.

Haberin Devamı

Münih Yüksek Eyalet Mahkemesi'nde görülen davanın duruşmasında Zschaepe'nin avukatı Wolfgang Heer, bu adımı atmadan önce "iyice düşündüğünü" ifade etti ve bu yüzden davanın yeniden görülmesi gerekebileceğinin farkında olduğunu belirtti.

Mahkeme Başkanı hakim Manfred Götzl, Heer'in açıklamaları üzerine duruşmaya ara verdi.

Daha önce Zschaepe, kendisi için dördüncü avukat olarak Münihli avukat Mathias Grasel'nin görev almasını talep etmiş ve mahkeme bunu kabul etmişti.

Avukatların bu talebinde herhangi bir gerekçe sunmadıkları, talebin mahkeme heyeti tarafından değerlendirildiği ifade edildi.

NSU davası 6 Mayıs 2013 yılında başlamış ve şimdiye kadar 219 duruşma gerçekleştirilmişti.

NSU üyeleri Uwe Böhnhardt, Uwe Mundlos ve Beate Zschaepe 2000-2007'de 8'i Türk 10 kişiyi öldürmek, bombalı saldırılar düzenlemek ve banka soygunları yapmakla suçlanıyor. Uwe Böhnhardt ve Uwe Mundlos, 4 Kasım 2011'de bir bankayı soyduktan sonra polisin takibinden kurtulmak için saklandıkları karavanda ölü bulunmuş, terör örgütü üyelerinin intihar ettikleri öne sürülmüştü.

Aynı gün Zwickau kentinde NSU'nun üçüncü üyesi Beate Zschaepe'nin, en son kiraladıkları evi delilleri yok etmek amacıyla kundakladığı iddia ediliyor.

Münih Yüksek Eyalet Mahkemesi'nde görülen davada, NSU terör örgütünün hayattaki tek üyesi Beate Zschaepe ile örgüte yardım ve yataklık yapan dört kişi yargılanıyor.

Haberle ilgili daha fazlası: