GeriAvrupa ‘Yüzyılın görevi, Kovid-19’la mücadele’
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

‘Yüzyılın görevi, Kovid-19’la mücadele’

‘Yüzyılın görevi, Kovid-19’la mücadele’

Almanya Başbakanı Angela Merkel, dün akşam televizyondan yayınlanan yeni yıl konuşmasında, salgının birçok insanı endişelendiren tarihi bir kriz olduğunu belirterek, “Koronavirüs salgınıyla mücadele bizim için yüzyılın siyasi, sosyal ve ekonomik bir görevidir” dedi.

YENİ yıl mesajında birlik çağrısı yapan Merkel, 2020’nin endişe ve belirsizlikle hatırlanacağını söyledi: “Dünyanın hesaplamadığı bir 2020 geride kaldı. Virüs bizi, insanların buluştuğu, kucaklaştığı, kutlamalar yaptığı, konuştuğu ve temasa girdiği yerlerde yakaladı. Salgın küresel bir kiriz. Ülkemizi günlerce haftalarca daha olumsuz etkileyecek. Salgınla mücadele ve onu kontrol altına almak siyasi, sosyal ve ekonomik açıdan yüzyılın görevi. Hastanelerde, huzurevlerinde görev yapan doktor ve hemşireler bunu herkese gösterdi. Kovid-19’la mücadelede çaba gösteren herkese teşekkür ederim. Salgının üstesinden gelmek hepimizin sorumluğu. Kış sert geçiyor ve geçmeye devam edecek.”
Kovid-19 nedeniyle hayatını kaybedenleri de anan Merkel, “Nefes almadan geçen bu yılın sonunda bir an durup yas tutmak gerekiyor. Toplum olarak, yanında olamadan kaç kişinin sevdiği birini kaybettiğini unutmamalıyız. Onların acısını dindiremem ama bu akşam onları düşünüyorum. Herkesin de bu hastalıktan dolayı hayatını kaybedenlere bir dakikasını ayırıp yas tutmasını istiyorum” ifadelerini kullandı.

‘BEN DE AŞI OLACAĞIM’
Konuşmasında, Kovid-19 salgınını inkâr edenlere ve bu konuda komplo teorileri üretenlere değinen Merkel, bunun tehlikeli, alaycı ve yakınlarını yitiren insanlara karşı zalimce olduğunu söyledi. Merkel, Kovid-19 aşılarının yapılmaya devam ettiğini ve aşı sırası konusunda herkesin sabırlı olması gerektiğini belirterek, “Benim sıram geldiğinde ben de aşı olacağım” dedi. Bilim insanlarının kendisine umut verdiğinin altını çizen Merkel, dünya çapında ilk güvenilir testin ve dünyada ilk izin verilen aşının Almanya’da geliştirildiğini hatırlattı.
BioNTech firmasıyla Kovid-19 aşısını geliştiren Türk bilim insanı Prof. Dr. Uğur Şahin ve eşi Özlem Türeci ile görüştüğünü ve şirketlerinde 60 milletten insanın çalıştığını öğrendiğini belirten Merkel, “Tüm dünyada ve Almanya’da bilim insanları topluma umut veriyor. Hiçbir şey uluslararası iş birliğinin, çeşitlilikten kaynaklanan gücün ilerlemeyi sağladığını daha iyi gösteremez” değerlendirmesinde bulundu. Sosyal mesafe ve maske kurallarına uyulmasının kendisini etkilediğini belirten Merkel “Bu durum toplumda insanların başkasını da düşünerek yaşadığını gösteriyor” dedi.

‘BU SON YENİ YIL KONUŞMAM’
Merkel, dokuz ay sonra genel seçimlerin yapılacağını ve bir daha aday olmayacağını ifade ederek, “Büyük ihtimalle başbakan olarak sizlere son kez yeni yıl için hitap ediyorum. Başbakanlık dönemimde hiç bu kadar endişe yaşamamıştım. Abartmıyorum, son 15 yıldır hiçbirimiz 2020 yılı kadar zor bir yıl geçirmedik. Tüm endişe ve şüphelere rağmen yeni yılı hiç bu kadar umutla beklemedik” diye konuştu. 2005 yılından beri aralıksız başbakanlık görevini sürdüren ve dört seçime giren Merkel, dördünden de başarıyla çıktı. Üç dönem SPD ve CSU ile koalisyon ortaklığı yapan Merkel, bir dönem de FDP ve CSU ile iktidar ortaklığı yaptı.

 

False