Yüzde 8’de anlaştılar, grevler bitti

Yüzde 8’de anlaştılar, grevler bitti

Almanya’da kamu çalışanı 2 milyon 300 bin kişiyi ilgilendiren toplu sözleşme görüşmelerinde uzlaşma sağlandı. Hessen Eyaleti hariç kamuda çalışanların ücretleri yüzde 8 arttı. Grevler artık yapılmayacak.

Haberin Devamı

ALMANYA’da kamu çalışanı yaklaşık 2 milyon 300 bin kişiyi ilgilendiren toplu sözleşme görüşmeleri önceki gece yarısı uzlaşmayla son buldu. Taraflar ücretlerin yaklaşık yüzde 8 oranında artırılması konusunda anlaştı.

ÜCRETLER KADEMELİ ARTACAK
Hessen eyaleti hariç tüm eyalet çalışanlarını ilgilendiren ücret artışı 33 ay için geçerli olacak. Buna göre 1 Ocak 2019’dan itibaren bu yıl için çalışanlara 100 Euro’dan az olmamak üzere yüzde 3.2 oranında zam yapılacak. İkinci yıl zam oranı 90 Euro’dan az olmamak şartıyla yine yüzde 3.2 olarak belirlendi. 2021 yılında ise çalışanlara yüzde 1.4 oranında zamlı maaş ödenecek. Üçüncü yılda da en düşük ücret alan çalışanlara maaşları en az 50 Euro zamlı ödenecek. Böylece sendika üyelerinin ücreti kademeli olarak yaklaşık yüzde 8 oranında artmış oldu.

Haberin Devamı

Yüzde 8’de anlaştılar, grevler bitti

EN BAŞARILI TOPLU SÖZLEŞME GÖRÜŞMESİ
Tarafların el sıkışmasında sonra açıklama yapan ver.di Başkanı Frank Bsirske “Uzun yıllardan beri çalışanlar için olumlu sonuçlanan en iyi toplu sözleşme görüşmeleri yapıldı” dedi. Sendika şubat ayı içinde sık sık uyarı grevi yaparak kamu temsilcilerine yoğun baskı yaptı. Uzlaşmada grevlerin büyük etkisi olduğu düşünülüyor. Toplu sözleşme görüşmelerinde elde edilen ücret artışı Hessen çalışanları için ise geçerli değil. Hessen Eyaleti 2000 yılında, toplu sözleşme görüşmelerini diğer eyaletlerle birlikte yürütmeme kararı almıştı.

Yüzde 8’de anlaştılar, grevler bitti

Haberle ilgili daha fazlası: