Yuvalarda problem var

Yuvalarda problem var

Almanya’da yuvalara giden çocukların sayısında son yıllarda artış oldu. Günümüzde yaklaşık 1.7 milyon çocuğun bakımı ve eğitimi yuvalarda yapılıyor. Ancak verilen bakım ve eğitim hizmetinin istenilen kalitede olup olmadığı son yılların en çok tartışılan konuları arasında.

Haberin Devamı

YUVALARDA bakım ve eğitimin başarıya ulaşmasının da üç kritere bağlı olduğu kabul ediliyor. Personel sayısı, personelin kalifiyesi ve çocuk gruplarının sayısı. Bartelsmann Vakfı, yuvalarla ilgili yaptığı araştırmanın sonuçlarını bugün kamuoyuna duyurdu. Almanya genelinde yapılan araştırmada ortaya çıkan sonuçlara göre yuva personelleri gerekli kalifiyede değil ve çocuk eğitimi ile bakımı konusunda da yetersiz.

Yuvalarda problem var
Araştırmaya göre yuvalarda donanımlı personel çalışmıyor, büyük gruplar halinde bakım ve eğitim hizmeti veriliyor. Bu yüzden de istenilen başarıya ulaşılamıyor. Ülke genelinde personel sayısında açık var. Uzmanlara göre bir eğitmenin en fazla yedi çocukla ilgilenmesi gerekirken, eğitmen başına düşen çocuk sayısı ortalama 8.8’i buluyor. Ayrıca ülke genelinde yuvalardaki grupların yarısı uzmanların önerdiği sayıdan daha fazla çocuklardan oluşuyor.
Yuvalarda problem var