Yunus Emre eserleri ile Almanya ve Hollanda’da anlatıldı

Güncelleme Tarihi:

Yunus Emre eserleri ile Almanya ve Hollanda’da anlatıldı
Oluşturulma Tarihi: Eylül 26, 2022 16:21

Yunus Emre Enstitüsü’nün Almanya ve Hollanda’da düzenlediği ‘Yunus’un İzinde’ programı ile Yunus Emre’nin sevgiyi, hoşgörüyü ve insani değerleri dile getirdiği eserleri izleyicilere aktarıldı.

Haberin Devamı

ALMANYA’nın Köln kentindeki Yunus Emre Türk Kültür Merkezi tarafından 24 Eylül’de Diyanet İşleri Türk İslam Birliği Konferans Salonu’nda düzenlenen dinletide, televizyon programcısı ve yazar Serdar Tuncer’e Bosna Hersekli Sanatçı Zejd Şoto eşlik etti. Yunus’un sevgiyi, hoşgörüyü ve insani değerleri en veciz biçimde ifade ettiği şiirleri ve ilahileri okundu. Köln’de yaşayan Türkler programa yoğun ilgi gösterdi. Dinletide, Serdar Tuncer, Yunus Emre’nin dünya görüşünün derinliğini yansıtan birbirinden değerli şiirlerini seslendirdi ve Yunus’un düşünce dünyasından bahsetti. Yunus Emre’ye göre tüm eksikliklerin tek bir sebebi olduğunu belirten Tuncer, “Günümüz dünyasında aşkın, sevginin eksik olması dünyamızı yaşanamaz hâle getiriyor” dedi. Yunus’un hayatından kesitler sunan Tuncer, gönül, tevazu, aşk ve sevgi kavramlarını kendine özgü sunumuyla izleyicilere aktardı. Yunus Emre Enstitüsü Köln müdürü Dr. Yılmaz Bulut, “Yunus’un felsefesi müzik ile buluşturan programların Avrupa‘nın değişik şehirlerinde devam edecek” dedi.

Haberin Devamı

Yunus Emre eserleri ile Almanya ve Hollanda’da anlatıldı

İKİNCİ PROGRAM AMSTERDAM’DA
Hollanda’nın Amsterdam şehrinde 25 Eylül’de Amsterdam Yunus Emre Türk Kültür Merkezi tarafından ikinci kez gerçekleştirilen ‘Yunus’un İzinde’ programı Corendon Village Oteli’nde yapıldı. Programa Lahey Büyükelçisi Şaban Dişli, Amsterdam Başkonsolosu Engin Arıkan, Yunus Emre Enstitüsü Başkanı Şeref Ateş, Türk kurum ve kuruluşlarının temsilcileri, davetliler ve Hollandalı müzikseverler olmak üzere yaklaşık 300 kişi katıldı. Programda bir konuşma yapan Ateş, “Enstitü olarak Türkiye düşüncesini ve kültürümüzü dünyayla buluşturuyoruz. Yunus Emre gibi yaşadığımız dünyayı anlamaya ve anlamlandırmaya çalışırken, diğer canlar ile bağlar da kuruyoruz” ifadelerini kullandı. Dinletide Serdar Tuncer, ‘Aşkın Aldı Benden Beni’, ‘Gönüller Yapmaya Geldim’, ‘Bir Kez Gönül Yıktın İse’, ‘Gel Gör Beni’ gibi Yunus Emre’nin dünya görüşünün derinliğini yansıtan eserleri seslendirdi.

Haberin Devamı

Yunus Emre eserleri ile Almanya ve Hollanda’da anlatıldı

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!